Şehir dışına çıkma ve doğaya daha yakın yaşama eğilimi ancak günümüzde artıyor. Birçok insan evleri için çevre dostu malzeme seçiyor – ahşap. Yapıştırılmış lamine ahşap, bu amaçlar için en uygunudur.. Örneğin katı bir kütükten daha güçlü, daha sıcak ve daha az büzülür.. Yine de makalemizde bahsedeceğimiz birçok avantajı var..

özellikler

Yapıştırılmış lamine ahşap, ahşap malzemeden yapılmış yüksek teknoloji ürünü bir üründür.. İşlenmiş ve birbirine yapıştırılmış ahşap parçaları temelinde yapılır. Parçaların bağlantısı, kerestenin kesme ve gerdirme için inanılmaz bir güç kazanması nedeniyle dikey ve yatay yönlerde liflerin yönü ile gerçekleşir..

Yapıştırıcı olarak inatçı bir poliüretan bileşiği kullanılır, sabitlenmesi çok az zaman alır ve sonuç şaşırtıcıdır. Bu tür yapıştırma, az miktarda olması nedeniyle ahşabın ekolojik bileşenini hiç etkilemez..

Bitmiş ürün, işlendikten sonra sadece mobilyalarda bulunan özel bir pürüzsüzlük kazanır, mükemmel bir taşlama sağlar.. Nihai üründe ahşabın dikişleri ve doğal kusurları tamamen yoktur..

Ürünün iyi kurutulmuş kompozit parçaları aslında zaman zaman büzülmeyi durdurur, bu nedenle lamine kaplama keresteden yapılmış evler küçük ve uzun süreli olmayan bir büzülme sağlar..

Üretimde ağırlıklı olarak çam, sedir, ladin, karaçam kullanılmaktadır.. Teknolojiye uygun fabrika koşullarında yapılan ürünlerin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak Rusya’da bu tür ürünler üreten işletmelerin yarısı el sanatları kuruluşlarıdır. Düzgün kurumayan düşük kaliteli malzeme kullanırlar, yapışkan bileşim daha zayıf ve daha ucuz olanla değiştirilir. Sonuç olarak, ideal bir yapı malzemesi yerine tehlikeli bir sahte satın alabilirsiniz..

Gerçek fabrikada yapıştırılmış lamine ahşaptan inşa edilen evlerin birçok avantajı vardır..

 • hafif. Sığ hafif bir temel, bir bardan bir evin inşası için uygundur, bu da binanın maliyetini önemli ölçüde azaltır..
 • Çevre dostu. Ahşap bir yapının doğal saflığı özellikle değerlidir..
 • İnşaat süresi. Evler, ağır ekipman gerektirmeden, yapıştırılmış lamine ahşaptan kolay ve hızlı bir şekilde inşa edilir..
 • büzülme. Neredeyse yok, mal sahibinin yeni bir eve taşınmadan önce uzun süre beklemesi gerekmiyor..
 • Kuvvet. Parça bağlama teknolojisi, ahşabı inanılmaz derecede güçlü ve güvenilir kılar. Bu tür malzeme, sıcak ve kuru iklimlerde bile çatlamaz ve katı kütüklerde bu her zaman olur..
 • Patolojik faunaya direnç. Yapıştırılmış ahşapta bakteri, küf veya mantarın yerleşebileceği mikroskobik çatlaklar bile yoktur. Ek olarak, malzeme bakterisit işleme tabi tutulur..
 • bitirme kullanılabilirliği. Ahşabın mükemmel şekilde taşlanması, dikilen yapının güzelliğini etkiler. Bu tür evlerin, kendileri harika göründükleri için minimum dış ve iç dekorasyona ihtiyacı vardır..
 • Yangına dayanıklılık. Yapıştırılmış lamine ahşap binalar, diğer ahşap binalara göre yangına daha az duyarlıdır. Özel emprenye işlemine ek olarak, evler, havanın nüfuz edebileceği ve yangının yayılmasına katkıda bulunabileceği yuvalara sahip olmadığı için yanmayı desteklemez..
 • dayanıklılık. Bu tür malzemeden yapılmış evler, bir yüzyıldan fazla bir süredir işletilebilir..

Dezavantajları, binada zayıf hava sirkülasyonu ve yüksek lamine kaplama kereste maliyetidir..

Projelere genel bakış

Lamine kaplama keresteden malzemenin hafifliği nedeniyle, 1-2 katlı alçak evler inşa edilir, ancak alanda 100-200 ve hatta 300 metrekareyi kaplayabilirler. metre. Proje, ancak arsanın tüm özelliklerini inceledikten sonra başlatılır. Bu malzemeden yapılmış evler, bir uzantı olarak bir veranda, teras, çatı katı, garaj, kulübe olabilir..

Günümüzde evler geniş panoramik pencerelere ve ferah odalara sahip olarak inşa edilmektedir. Bazı sahipler, ikinci bir ışık, cumbalı pencere, sömürülen bir çatı ile düzenleri tercih ediyor. Bu tür evler güzel ve modern görünüyor..

Ev düzeni

Kütük evlerin çoğu düzeni aşağıdaki şemaya göre gerçekleştirilir: sundurmadan giriş kapısı girişe (koridor) ve ardından salona çıkar.. Böylece, salon evin ortasında yer alır ve tüm oturma ve sıhhi tesisat odalarına giriş kapıları ile ikinci kata çıkan bir merdiven içerir. Bu düzen, tüm odaların ayrı bir girişe sahip olmasını sağlar (geçiş odaları olmadan).

Zemin katta oturma odası ve yemek odası ile birleşik mutfak, misafir odası ve tuvaletli banyo bulunmaktadır. İkinci veya çatı katında yatak odaları ve ikinci bir banyo bulunmaktadır..

Panoramik cam

Panoramik camlı ahşap evler, cephenin gerçek bir dekorasyonu haline gelen tavandan tabana pencerelere sahiptir. İçeride, odalar hava ve ışıkla doyurulur. Güney bölgelerinde, bu tür cephelerin kuzeyden yapılması tavsiye edilir, aksi takdirde odalarda havasız olur ve mobilya, tekstil ve duvar kağıdı güneşten yanar..

Büyük pencerelerin arkasında güzel bir manzara yoksa, büyük camların anlamı yoktur..

Kumandalı çatı

Düz çatılar, yüksek teknoloji ürünü, modern, minimalist binalar üzerine inşa edilmiştir.. Düzenlemeleri ve işleyişleri açısından pahalıdırlar, ancak etkileyici ve modern görünürler. Açık duş, güneşlenme ve dinlenme alanı, tenis kortu, oyun alanı ve hatta barbekü alanına sahip bir yaz mutfağı ile donatılmıştır..

İç Sırlar

Kereste evin içinde olduğu gibi bırakılırsa, odaların düzenlenmesi için etnik, ekolojik veya kırsal yönleri seçmek daha iyidir – ülke, Provence, rustik, dağ evi, İskandinav, İngiliz, Rus stilleri. Modern iç mekanlar için ahşap duvarlar alçıpanın arkasına gizlenmeli, daha sonra dekoratif sıva ile boyanmalı veya kaplanmalıdır..

Ahşaptan yapılmış evlerin iç düzenlemesi, taş binaların aksine kendi nüanslarına sahiptir..

 • Yapıştırılmış malzeme hafif bir büzülme vermesine ve inşaattan hemen sonra kulübeye girebilmenize rağmen, duvar dekorasyonu ve ankastre mobilyalarla biraz beklemeniz gerekir, aksi takdirde deformasyon önlenemez.. İlk defa kereste vernik ile korunarak olduğu gibi bırakılabilir ve dolap için mobilya satın alınabilir..

 • İnşaat için çam malzemesi kullanılmışsa, zamanla kararmaya başlayacaktır.. Düşük ışık koşullarında, aydınlık iç mekanlar daha iyi görünecektir..

 • Ahşaptan yapılmış bir evde ahşap mobilya bulmak zordur.. Apartman ortamlarında bile, ikiden fazla ahşap tonunun kullanılması tavsiye edilmez; yalnızca bir tasarımcı üçüncüyü tanıtabilir. Ve bir kütük evinde, bir renk zaten kendini ilan etti.

 • Kır evlerinde şömine veya soba kurmak yaygın bir şeydir.. Ahşap yapıyı korumak için bacaya ve yapının canlı ateşe maruz kaldığı alana koruyucu bir kaplama yapılmalıdır. Bunu yapmak için vermikülit levhalar, süperisol levhalar, tuğla, taş veya dayanıklı karolar kullanabilirsiniz..

güzel örnekler

Tüm ahşap yapılar, doğal temelleri nedeniyle, küçük masal evlerinden modern muhteşem kulübelere kadar çekici bir görünüme sahiptir.. Bu örneklerde görülebilir.

 • Tenteli ve iki girişli dağ evi.

 • Modern Art Nouveau tarzında inşa edilmiş lamine kaplama keresteden yapılmış kır evi.

 • İki katlı panoramik camlı yüksek teknoloji.

 • Rahat bir balkona ve çıkıntılı bir çatı ile korunan bir verandaya sahip Provence tarzı ev.

 • Eski bir kuleyi andıran Rus tarzında bina.

Lamine kaplama keresteden yapılmış bir ev modern olabilir veya geçmişten bir malikaneye benzeyebilir, ancak her zaman arzu edilir, güzel ve rahattır..