Onarım işinin daha önce nerede yapılacağı sorusu – duvarlarda veya tavanda, streç filmlerin görünümünden sorulmaya başlandı..

Tüm odayı yansıtan taze parlaklığın tozunu almak istemiyorum. Pahalı duvar kağıtları, bir streç tuval ile çalışırken aniden kazara acı çekerlerse de üzücü. Bu konuyu anlamak için tavan ve duvarların onarım sürecini aşamalı olarak takip etmeye çalışalım..

Proses özellikleri

Öncelikle yapmanız gereken iş ne olursa olsun, her biri diğerinin zararına olacaktır. Bir streç kanvasın altına bir baget takarken, duvarda çok fazla toz oluşturan delikler açılır ve yeni duvar kağıdı zarar görebilir. Ek olarak, tuvalin montajı yüksek sıcaklıkların katılımıyla gerçekleşir. Bu duvar kağıdının beğenip beğenmeyeceğini kimse bilmiyor.

Bir çıkış yolu var. Duvarları yapıştırmak için dikkatlice hazırlayın ve uzmanları bageti monte etmeye davet edin (en tozlu işi yapın), ardından duvar kağıdına yapıştırın ve yine işçileri tavanı kurmaya davet edin. Yöntem iyi, ancak bir sorun var – ustalar böyle uzun süreli bir çalışma yöntemini kabul etmeyecekler..

Sürecin özelliklerini anlamak ve en azından ilk önce ne yapacağınızı çözmeye yaklaşmak için gergi tavan ve duvar kağıdının ne olduğunu anlamaya çalışmanız gerekir..

Tuvalin kendisi, mat ve parlak olabilen bir kumaş tabanı veya bir PVC ürünüdür. Özel olarak hazırlanmış metal veya plastik çerçeve üzerine kurulur.

Tavan çok seviyeli olarak planlanmışsa, alçıpan ile tüm çalışmalar önceden yapılmış olmalıdır.. İlk olarak, eski kaplama kaldırılır, tavan iyice temizlenir, aksi takdirde gelecekte bitirme artıkları streç tuval üzerine parçalanır. Ardından mantar lekelerinin (varsa) tedavisinin sırası gelir. Tavanı monte etmeden önce tüm elektrik işleri tamamlanmalıdır..

Duvar kağıdı – çeşitli türlerde haddelenmiş kumaş: kağıt, dokunmamış, vinil. Birçoğu onları yapıştırmak zorunda kaldı. Başlamak için, duvarlar düzleştirilir ve kurutulmuş yüzeye bir tutkal tabakası uygulanır (duvar kağıdı kağıt ise, tutkal da tuvale uygulanır). Daha sonra kaplamalar tabana yerleştirilir, iyice yapıştırılır, hava kabarcıkları ve fazla tutkal bir rulo ile sıkılır..

Bunda karmaşık bir şey yoktur, ancak iki tür olay gelişimi vardır: ya duvar kağıdı tavan kurulumunun önüne yapıştırılır ve bir baget ile bastırılır (bu durumda düzgün görünürler) ya da bundan sonra üst kısım tavan yapısına zarar vermemeye çalışarak tuvallerin dikkatlice kesilmesi gerekecek.

sıra nedir?

Hangisinin daha iyi olduğunu anlamaya çalışalım: asma tavanı duvar kağıdından önce veya sonra gerdirin. Bunu yapmak için her iki seçeneği de göz önünde bulundurun.

Önce duvar kağıdı, sonra tavan

Bu şekilde hareket etmeye karar verilirse duvarların yapıştırılması ile tavanın montajı arasında 4-5 gün ara verilmesi gerektiğini düşünmekte fayda var.. Duvar kağıdı, ısı tabancası çalışmadan önce iyice kurumalıdır..

Bazı uzmanlar, önce duvarlarla çalışmanız, onları mükemmel bir şekilde hizalamanız gerektiğine inanıyor, aksi takdirde tavan levhası çarpık olabilir..

Ön yapıştırmanın ana tehlikesi, bir darbeli matkapla çalışırken duvarların kirlenmesidir..

Duvar kağıdında tuğla izleri kalırsa, bunları çıkarmak oldukça zor olacaktır..

Elektrikli süpürgeyle donatılmış bir darbeli matkap, bir dereceye kadar bu sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Tavan çerçevesini takmadan önce tuvallerin yapıştırılması, bagetin altına düşmesine neden olacaktır.. Bir sonraki onarımda duvar kağıdının sökülmesini zorlaştıracak olan tuvallerin üst kenarını aşağı bastıracaktır.. Olumlu tarafı – mükemmel üst duvar konturu.

Sıvı kaplamaları tercih edebilirsiniz. Güzel ve modernler, ancak mala ile çalışırken bitmiş tavanı boyamak için risk artıyor..

Boyama için duvar kağıdını yapıştırmanız gerekiyorsa, tavanı lekeleme riski daha da artar. Öte yandan, kurulum sırasındaki yüksek sıcaklıklar, tavan tabanındaki boyanın kalitesini etkileyebilir. Aynı sorun sıvı duvar kağıdında da olabilir..

Önce tavan, sonra duvar kağıdı

Duvar kağıdı hafif ve hassassa, gergi tavanın montajı sırasında onarılamaz şekilde hasar görebilir, bu nedenle onarımın son aşamasında yapıştırmak daha iyidir. Ayrıca tavan ile çalışanlar arasında profesyonellik eksikliği duvar kağıdının mekanik olarak zarar görmesine neden olabilir..

duvarları yapıştırmak, tavan tapalarını kırmamak için tuvallerin üst kenarlarıyla dikkatli çalışın. Özen gösterirseniz her şey yoluna girecek, ancak bir sonraki sefer duvar kağıdını tamir ettiğinizde kolayca sökülebilir..

Her iki seçeneğin de artıları ve eksileri vardır, ancak seçimin sorumluluğu her zaman sahibine aittir..

Önemli nüanslar

Öncelikli konu açıklığa kavuşturulmamıştır. Gergi tavanları monte etmek veya duvarlarla uğraşmak için önce ne yapmalı? Duvar kağıdı yapıştırmanın yanı sıra bir tavan takmanın da kendi nüansları vardır. Duvarlarla çalışırken, streç kumaşa zarar verme veya lekelenme olasılığı vardır ve aslında sonsuzdur, duvar kağıdı her yıl yeniden yapıştırılabilir.

Bir gergi tavanın altına bir profil yerleştirildiğinde, duvar kağıdının kirlenme olasılığı vardır ve ayrıca yüksek sıcaklığa dayanamayacaklarına dair bir korku vardır. Bu durumda PVC yüzeyini kumaş kumaş lehine terk etmek mümkündür, soğuk montaj.

Ve bir nüans daha – dokuma tavan için bir profil daha sığ delme gerektirir, bu da daha az toz olacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, iyi kurutulmuş duvar kağıdı, 60-70 derecelik sıcaklıklara kolayca dayanabilir..

PVC filmi yumuşatmak için ısıtmak gerekir. Hazırlanan kanvas, özel aletler kullanılarak hemen profilin altına sıkıştırılır. Malzeme ile duvar arasındaki boşluk tapalarla kapatılmıştır. Duvar kağıdıyla yapılan kalitesiz çalışmalardan ilk zarar görenler onlar..

Önemli bir nüans: Herhangi bir gergi tavan, mobilyalarla döşenmiş bir odada bile duvar kağıdı ile monte edilebilir. Sürgülü dolaplar ve perdeler de bu sürece engel değildir. Daha sonra sadece bir elektrikli süpürge ile çalışmanız gerekir. Ancak, onarım yeni başladıysa, kendinize ilk önce ne yapmanız gerektiği sorusunu birçok kez sormanız gerekir..

Peki ya onarım uzun zaman önce yapıldıysa ve tavana zarar vermeden duvar kağıdını yeniden yapıştırmanız gerekiyorsa?? Özellikle ilk aşamada duvar kağıdı yapıştırılmışsa, sökme işlemi çok dikkatli yapılmalıdır. ve tavan profiline vurun. Tuvale zarar vermeden serbest bırakılmaları gerekecek..

İşi tamamlamak için bir spatula ve bir inşaat bıçağına ihtiyacınız olacak. Spatulayı tavan ile bıçak arasında dikkatlice kaydırın. Onları duvarlar boyunca hareket ettirerek eski duvar kağıdını yavaşça kestiler. Bu sayede bıçak çıksa bile malzemeyi kesilmekten koruyabilirsiniz..

Duvarları suyla ıslatıp bir süre beklerseniz cilayı çıkarmak çok daha kolaydır..

İş akışını inceledikten sonra ikilemimize hemen cevap almamız bekleniyordu. Cevap yok, uzmanlarla iletişime geçmeniz gerekecek.

Uzman görüşü

Tadilat sona eriyor ve uzmanların inşaat işlerinin sırasına ışık tutması umulmaktadır..

Ustalar, duvarları yapıştırmanın daha iyi olduğuna ve ardından tavanı monte etmenin daha iyi olduğuna inanıyor.. Argümanlar aynı: duvarlara zarar verme veya lekelenme riski vardır, ayrıca yüksek sıcaklıklar taze duvar kağıdı için elverişsizdir. Belki de bu ustalar tozlu duvarların sorumluluğundan korkuyorlar..

Aksine, diğer uzmanlar, tuvalden korkarak yapıştırdıktan sonra tavanı monte etmeyi tavsiye ediyor., duvar kağıdını keserken bir inşaat bıçağıyla hasar görebilecek. Ve tuval üzerine düşen tutkal ve boya, onu sonsuza dek bozar..

Profesyoneller arasında bile kesin bir görüş yoktur, çünkü iş için malzeme, tesisler, çeşitli nüanslar – her şey olağanüstü olabilir, bireysel bir yaklaşım gerektirir.

Başarılı örnekler ve seçenekler

Sonuç olarak, yapılan işin estetik bileşeni üzerinde durmak istiyorum. Tavanların ve duvar kağıdının ne kadar güzelleştiğini görürseniz, ilk önce ne yapmalı sorusunun cevabı kendi kendini açıklayıcı olabilir. Ya da işe yaramayabilir.

Gergi tavan her zaman bir iç dekorasyon olmuştur. Aynadan bir ülke gibi şaşırtıcı ve gizemli olabilir. Onunla oda renklerle dolu, daha büyük ve daha parlak görünüyor. Tavanlar farklı tiplerdedir, kendi tasarım ve tarzlarına sahiptir..

mat

Yansıma izi olmayan kesinlikle düz yüzey. Doku klasik olarak boyanmış bir tuvali andırıyor. Geniş odalar için uygun.

Mat yüzey o kadar nötrdür ki her stile uygundur. Soffits, tavanın iyi bir ekipmanı olacak., veya diğer parlak ışık kaynakları, çünkü mat tuval ışığı yansıtmaz.

Parlak

Küçük odalar için iyi bir seçenek. Boyutu görsel olarak ikiye katlama fırsatı buluyorlar.. Ayrıca, koyu gri kanvas daha güçlü bir yansıtıcılığa sahiptir..

Böyle bir tavandaki spotlar (zayıf bir parıltı bile) yıldızlara benziyor. Alçıpan kullanarak çok seviyeli kompozisyonlar oluşturarak ve bunlara bir tuval yerleştirerek, neredeyse doğal bir su veya gökyüzü görüntüsünün etkisi elde edilir..

Doku

Tekstil kökenine rağmen, kumaş hala polimerlerle işleniyor ve özel bir mukavemet kazanıyor..

Saten

Dokuda satene benzerler (yüzey biraz parlaktır) ve uygun desenle donatılırsa kumaştan ayırt etmek zor olacaktır..

Gergi tavan seçerken çevreyi de göz önünde bulundurmalısınız. Stil, odanın tasarımına uygun olmalıdır..

İşte bazı örnekler.

çatı katı

Endüstriyel tesislerden gelen bir stil. Uyumsuzluğu birleştiriyor: basitlik ve ayrıcalık, ihmal ve pragmatizm. Projektörler böyle bir tavanı iyi ayarlayabilir. Favori duvar dekorasyonu, tavanı kurmadan önce üzerinde çalışılması gereken tuğla işidir..

Yüksek teknoloji

Net geometriyi ve kontrastı sever. Tavanlar çok düz ve pürüzsüz. Aynısı alçıpan yapılar için de geçerlidir. Aydınlatma, ışık ve gölge oyunu üzerinde çalışır. Duvarlar pürüzsüz, fırfırlar yok.

Provence

Bu tarzdaki tavan doğal malzemeden yapılmıştır. Mükemmel görünmeli, ama aynı zamanda basit görünmelidir. Renkler narin, bir süs ile süslemek oldukça mantıklı. Duvar kağıdı, doğal türler ve gizli tonlar olabilir. Çizim tavana uyuyorsa iyi olur.

Pop sanat

Neşeli gençlik tarzı. Tavan, alacalı oldukları sürece, kaotik görüntüleri bile kabul edecektir. Tavan parlak, ancak tek renkli ise, tüm renk isyanı duvar kağıdı tarafından alınmalıdır..

Onarım işi dizisi konusuna aşina olduktan sonra, bunun için evrensel tariflerin olmadığı ve eğer varsa, bunun tam tersi olduğu sonucuna varabiliriz. Artıları ve eksileri tartmamız ve kendimiz akıllıca bir karar vermemiz gerekecek..

Bu konuyla ilgili birkaç ipucu aşağıdaki videoda bulunabilir..

Adblock
detector