Modern dünyada, çatı katı tarzı çok popüler çünkü en çok yönlü. Modern insanın yaşam ritmine mükemmel uyum sağlar, çok sıra dışıdır..

Çatı katı tarzı bir dairenin nasıl düzgün bir şekilde dekore edileceğini bilmek önemlidir..

özellikler

Çatı katı tarzı bir daire, büyük miktarda boş alanın varlığı ile karakterizedir. Odanın gereksiz sınırları olmamalıdır. İç tasarımın kendisi basit olmalıdır. Bu durumda, stüdyolarda imar, ekranlar ve sürgülü kapılar kullanılmadan gerçekleştirilir, ayırma için dokularda, malzemelerde ve renklerde bir değişiklik kullanılır..

Loft, İngilizce’den çatı katı olarak tercüme edilir. Böylece, belli bir ihmal, hatta özensizlik ile ayırt edilir. Çatı katı tarzı, çatı katı veya çatı katı dahil olmak üzere atölyeler ve depolama tesislerinin oturma odalarına dönüştürülmesinden sonra ortaya çıktı. Hayatla dolu tamamen terkedilmiş odalar ve aynı zamanda tasarımda sıra dışı hale geldiler..

Çatı katı tarzı, oldukça işlevsel olan oldukça basit mobilyaların kullanımını içerir. Bir renk şeması seçerken, çoğunlukla bu tarzın ana özelliği olan soğuk tonları tercih ederler.. Bu tarzda bir iç mekan dekore ederken neredeyse hiç dekoratif unsur yoktur.. Kural olarak, tüm geçitler genişletilir, tüm sınırlar silinir..

Aynısı pencereler için de geçerlidir: onları mümkün olduğunca büyük yapmaya çalışırlar, böylece odaya daha fazla ışık girer ve ferah olur. Bu tür odalarda duvar dekorasyonunun özensizliğini vurgulamaya çalışırlar. İlk bakışta, oda henüz mobilya ve diğer iç eşyalarla donatılmamışken, tadilat tamamlanmamış gibi görünebilir. Ancak bu doğru değil.

Bu stil, bitmemiş tuğlalara, kesinlikle açık borulara ve diğer iletişimlere ve ayrıca gri sıvanın pürüzlülüğüne vurgu yapar. Kural olarak, stüdyo daireler veya geniş odalar çatı katı tarzında dekore edilmiştir. Stil, özellikle belirgin olan işlevsel bölgelere ve odalara bölünmeyi kullanmaz..

Bir stüdyo daireniz varsa, çatı katı tarzı iç mekanın bir özelliği de şudur: hepsi açık olacak, sadece uyku alanı meraklı gözlerden gizlenebilir. Bu tarzda ani geçişler ve engeller yoktur. Büyük iç öğeler burada tipik değildir..

En büyük mobilya parçası bir kanepe olabilir ve genellikle odanın ortasına yerleştirilir..

Loft tarzı stüdyo dairelerde yüksek mobilyalar kullanılmaktadır. Krom ayaklı modeller kabul edilir. Bar tezgahları ve dökme demir sobaların kullanımı oldukça popülerdir. Bu tür tesisler için seçilen malzemelere gelince, çoğu zaman cam, metaldir. Ağaç çok daha az yaygındır.

Mobilya vardır minimalist tasarımın yanı sıra bazı yansıtılmış öğeler. Bu tarzda bir daire düzenlerken, odalara mümkün olduğunca fazla alan getirmeye çalışmanız ve binaları genişletmeniz, tüm sınırları silmeniz gerekir. Loft stilinin bir diğer karakteristik özelliği, farklı mimari trendlerin gruplandırılması ve karıştırılmasıdır. Ayrıca, bu tür daireler çok yüksek tavanlarla karakterize edilir, hatta tavan çerçevesini açık bırakabilirsiniz..

Bununla birlikte, bazı bölümlerin yapılmasına karar verilirse, yarı saydam olmaları daha iyidir. Dekor için yalnızca tematik görüntüler ve sıra dışı parlak posterler kullanabilirsiniz. Duvarlarda yazıtlar ve soyut desenler ilginç görünecek. Bu tür endüstriyel özellikler uyumlu ve şık görünüyor. Merdiven, evin veya dairenin içindeyse, metal olmalıdır..

Tüm duvarlar sık ​​sık yapılır tek renk şemasında. Yüzey kaplamalarını denemek istiyorsanız, vurgu olarak zeminleri veya tavanları seçmek daha iyidir. Hepsinden önemlisi, dairede gri tonlar bulunmalıdır. Çatı katı tarzının önemli bir özelliği, böyle bir odayı dekore etmek için çok az finansal kaynak gerektirmesidir, çünkü beton veya tuğla en uygun fiyatlı seçeneklerdir..

Genel olarak, çatı katı stili, mükemmel uyum sağlayan özel ve benzersiz bir seçenektir. yaratıcı ve sıra dışı kişilikler için. İç mekanı dekore ederken, en sıra dışı deneyleri yapabilir ve hayal gücünüzü aktif olarak kullanabilirsiniz, ancak olanaklar sınırlı olmayacaktır..

Odanın düzeni ne kadar sıradışı ve garip olursa, çatı katının yönü o kadar belirgin olacaktır..

Boyutlar (düzenle)

Bir çatı katı için bir dairenin görüntülerine gelince, değişebilir. Ancak, tek odalı geniş odalar bu yön için daha uygundur. Küçük 1 odalı tipik bir stüdyo daire bu tarz için mükemmel bir çözümdür, boyutları 40, 42, 45 metrekare olabilir. m 50 metrekare alana sahip daha geniş iki odalı daireler. m veya 55 metrekare m (standart “Kruşçevler”) ve üç odalı evler çatı katı tarzında da dekore edilebilir.

Tavanların yüksekliğine dikkat edin: daha modern stüdyo dairelerde tavanlar yüksektir, ancak “Kruşçevlerde” yaklaşık 2,5 metredir. Yüksek tavanları ve küçük bir alanı ile yerden 180 cm yüksekte bulunan loft tipi mobilyalar kullanabilirsiniz. Bazı depolama sistemleri de iki metre yüksekliğe kadar yerleştirilebilir..

İki katlı büyük veya küçük bir daire de çatı katı tarzında dekore edilebilir. Çatı katı daireleri bu alan için mükemmeldir. İkinci katta, çatı katına benzeyen ancak konut amaçlı bir odayı donatabilirsiniz. Merdiven küçük, metal olmalı. Odanın alanı ana şey değil, en önemli şey düzen. Mümkünse, gereksiz bölmelerden ve duvarlardan kurtulmanız ve odayı daha geniş hale getirmeniz, sınırlardan kurtulmanız gerekir..

Renkler

Çatı katının renk şeması, başlangıçta göründüğü kadar basit değildir. Zor ve hızlı kurallar yoktur, ancak stil yine de renk seçimlerini sınırlar. Bir odayı daha geniş hale getirmek için hafif olmalıdır, bu nedenle odalar, özellikle küçük olanlar, en iyi şekilde açık renklerde dekore edilmiştir. Bir beyaz vurgulu duvara bile sahip olabilirsiniz..

Renkler çok yönlü ve nötr olmalıdır. Gri, beyaz, sütlü tonları birleştirmek en iyisidir. Tuğlaları taklit eden bordo renginin yanı sıra bej, kum, gri-kahverengi de kabul edilebilir. Rahatlık eklemek istiyorsanız, “soğuk” odada küçük miktarlarda sıcak tonlar kullanılmalıdır..

İç mekanda hakim olacak baskın bir gölge seçmeniz ve gerisini buna göre seçmeniz gerekir..

Parlak renkler aksanların yerleştirilmesine yardımcı olabilir, ancak büyük miktarlarda bir çatı katı için kabul edilemezler, aksi takdirde doygun renk unsurları iç mekanı aşırı yükleyeceğinden iç mekan benzersizliğini ve özelliğini kaybeder. Tuğla gölgelerinin iç mekana hakim olması daha iyidir: gri-kahverengiden daha parlaktırlar, ancak stile uygundurlar..

Kırmızı ve odunsu tonlar da kabul edilebilir. Diğer renkleri seçebilirsiniz, ancak hepsi böyle bir iç mekana sığamaz. Bu oldukça sıkıcı nüansları şarap, çikolata, lacivert, pişmiş toprak çiçeklerle küçük miktarlarda seyreltebilirsiniz..

Malzemeler (düzenle)

Bu tür binaların dekorasyonu için esas olarak doğal malzemeler seçilir: tuğla, beton veya doğal ahşap. Cam ve bazı metal elemanlar son işlem için mükemmeldir. Bu nedenle, bir tuğla duvar ahşap bir pencere çerçevesi ile iyi gider ve beton duvarlar metal-plastik pencerelerle mükemmel bir uyum içindedir. Zemin malzemelerine gelince, bunlar da çeşitlendirilebilir. Bunun için hem doğal tahta hem de laminat uygundur.. Soğuk tonların kullanılması daha iyidir.. Parke tahtası da kabul edilebilir olarak kabul edilir..

En basit seçenek bir çimento şap zemindir. Bazı insanlar kendiliğinden yayılan zeminler kullanır veya sadece normal parlak seramik karoları döşer. Tavanları dekore etmek için badana kullanın veya beyaz veya gri boyayın, böylece oda görsel olarak daha uzun olur. Çatı katı tarzında tavan ve zemin genellikle pürüzlü bırakılır.. Dekorasyon için ayrıca doğal taş ve kristal kullanılır, bu unsurlar aydınlatma kaynaklarının tasarımında bulunabilir. Deri ve süet ile doğal kürk daha az popüler değildir. Tüm bu çevre dostu malzemeler bu tarza mükemmel uyum sağlar..

Plastik ve vinili tamamen terk etmek daha iyidir., ancak küçük miktarlarda kullanılabilirler. Doğal ahşap veya taş kaplamaları taklit edebilirler. Tüm yüzeylerin kabaca işlenmesi daha iyidir, bu özellikle ahşap döşeme tahtaları ve bazı büyük mobilyalar için geçerlidir. Metalik nesneler mat veya parlak bir parlaklığa sahip olmalıdır, bu ışıltı bu stili mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır. Dekor için şönil ve suni deri gibi malzemeleri kullanabilirsiniz..

Hiçbir durumda kadife elemanlar kullanılmamalıdır..

İç dekorasyon

Çatı katı tarzındaki binaları içeriden dekore etmek, bir daire veya evin sahibinin gereksiz bölmelerden, gömme dolaplardan ve depo odalarından kurtulması gerektiğini gösterir. Asma katlar da uygunsuz ve dağınıktır. Ayrıca, mümkünse, pencerelerin boyutunu veya sayısını artırmanız gerekir. Açık tip raflar kurmak, üzerlerine mümkün olduğunca az dekor elemanı ve aksesuar yerleştirmeye çalışmak, sadece gerekli şeyleri bırakmak daha iyidir..

Odaların ve pencere çerçevelerinin iç dekorasyonu için perde ve perde kullanmamak daha iyidir. Işık erişimini en üst düzeye çıkarmak için pencereler tamamen açık ve net olmalıdır. Açık pencereleri sevmiyorsanız, standart perdeleri değil, yatay panjurları yayınlamanız gerekir: gündüzleri tamamen anlaşılırlar ve geceleri ışıktan saklanmak için indirilirler..

İçeriden bir daire düzenlerken, mobilyaların genellikle yapıldığı gibi odanın kenarları boyunca değil, rastgele gibi düzenlenmesi daha iyidir. Duvarlara veya diğer yüzeylere bitişik olmamalıdır. Çevresine büyük mobilyalar yerleştirmek istiyorsanız (örneğin bir kanepe), duvar yüzeyine en az 30 cm yerleştirilmelidir. Mutfağı dekore ederken kullanmak daha iyidir göze çarpan davlumbazlar ve branşman boruları.

Açık ve özel olarak vurgulanan iletişim, çatı katı stilinin ana karakteristik özelliğidir. Bu nedenle, metal tavanların yanı sıra boruları da sökmek daha iyidir. Hatta bazıları havalandırma boşluklarını ve ızgaraları, kirişleri ve bazı paslı unsurları korumaya çalışır. Bu nedenle, pratik olarak ek bitirmeye gerek yoktur. Ek olarak, bitirirken kabloları serbest bırakabilir ve duvarların yüzeyine sabitleyebilirsiniz – bu yöne ilginç bir ihmal notu ekleyecektir..

Tavan

Tavanlar en iyi şekilde normal beyaz tavanlarla yapılır, ancak daha ilginç olanı ahşap kirişlerin kullanılmasıdır. Ayrıca asılı metal lambalarla süslenebilirler (özellikle küçük daireler için). Oda küçükse, tavanlar hafif olmalı, genişse daha koyu seçenekleri tercih edebilirsiniz..

Tavanı sıradan boya veya badana ile dekore edebilirsiniz..

Zemin

Pürüzlü bir zemin, çatı katı stili için mükemmeldir, ancak taş veya beton taklidi de seçebilirsiniz. Bitmemiş ahşap zeminler çok popüler. Fayanslar ve porselen taş eşyalar, bu parlak yüzeyler çatı katı stili için harika olduğundan, zeminleri süslemek için sıklıkla kullanılır.. Fayanslar desenli desenlere sahip olmamalı, sadece doğal görüntü ve dokulara sahip olmalıdır.. Siyah beyaz mozaiklerin kullanımı kabul edilebilir, ancak aynı zamanda doğru geometrik desende sıralanmamalıdır..

duvarlar

Ev tuğla ise, dekorasyon için kaba tuğla duvarlar kullanmak daha iyidir. Bu mümkün değilse, ayrıca bir duvarda tuğla yapabilirsiniz. Ek olarak, her bir yapısal elemanı daha canlı bir şekilde vurgulamak için tuğlalar arasındaki dikişleri hafifletmek daha iyidir. Duvarları süslemek için alçı kullanabilirsiniz. Çatı katı stili bitirmeye izin vermiyor.

Yüzey pürüzlü olmalı ve bitmemiş bir his vermelidir.. Çok karanlık olmayan bir oda yapmak istiyorsanız, beyaz ve gri çimentoyu karıştırıp onlarla bir duvarı vurgulayabilir ve gerisini daha koyu bir renge boyayabilirsiniz..

Oturma odasında en az bir duvar tamamen işlenmemiş olmalıdır., orijinal görünümüne dönse iyi olur. Diğer duvarlar sıva ile kaplanabilir. Ahşap dekoratif tasarıma sahip bir odanın duvarlarını yapmak istiyorsanız, ahşap doku taklidi olan plastik panelleri tercih etmelisiniz, ancak bu malzeme minimum miktarlarda kullanılmalıdır. Duvarlarda kumaş ve deri dekoratif ekler olabilir.

Mobilya

Çatı katı tarzı için mobilya seçimi daha ciddiye alınmalıdır. Orta büyüklükte ve aynı zamanda mümkün olduğunca işlevsel olması daha iyidir. Odayı karıştırmamalıdır. Ayrıca, odada birkaç büyük mobilya parçası bulunmalıdır. Tüm ürünler tasarımda basit olmalıdır.

Her şeyden önce, özellikle bir stüdyo dairede uyuyacak bir yere karar vermelisiniz. Klasik bir alçak yatak, osmanlı veya küçük bir kanepe bunun için mükemmeldir. Sert bir dokuya sahip kanepeler ve koltuklar deri satın almak daha iyidir. Uyku mobilyaları, genellikle ek saklama kutuları ile donatılmış bir podyuma yerleştirilebilir. Küçük mobilya parçaları seçerken transformatörlere tercih vermek daha iyidir.

Bu nedenle, katlanır sandalyeler, tabureler, bilgisayarlar için dönüştürme masaları mükemmeldir..

Mobilyanın tekerlekleri olması daha iyidir, böylece yoluna girerse herhangi bir zamanda yeniden düzenlenebilir. Küçük puflar oturma yeri olarak kullanılabilir. Eşyaları saklamak için, raflı, raflı, açık raflı mobilyalara tercih vermek daha iyidir. Giysileri yerleştirmek için ayna yüzeyli rahat ve ferah bir gardırop alabilirsiniz..

Mutfağın düzenine gelince, yemek masasını bir bar tezgahı ile değiştirmek daha iyidir. Bu çözüm en şık ve işlevsel olanıdır. Ayrıca bar daha az yer kaplar. Onun için istediğiniz zaman masanın altına yerleştirilecek şık bar tabureleri satın alabilirsiniz.. Bar tezgahı, imar sorununu çözer ve odada yerden tasarruf sağlar.

Mobilya olsa daha iyi pek standart değil. Yaşlı ve vintage öğeler mükemmeldir. Geniş loft tarzı odaları bölgelere ayırabilmeniz için mobilyaları gruplamaya çalışın, böylece birçok bölmeden kurtulmak daha kolay olacaktır. Klasik bir masa tasarımı seçmeye karar verirseniz, ahşap masa üstü ve metal tabanlı modelleri seçmek daha iyidir. Sandalyeler ayrıca metal bir çerçeveye sahip olabilir. Krom ayaklı ve katlanır tasarımlı popüler modeller.

Küçük komodinler ve şifonyerler de eşyaları saklamak için kullanılabilir. Banyoya metal ve cam mobilya parçaları yerleştirmek daha iyidir. Bu nedenle, bir lavabo veya banyo için paslanmaz çelik gibi bir malzeme mükemmeldir. Sıhhi tesisat olmalıdır mümkün olduğunca basit ve çok modern değil. Mutfak ünitesi tamamen ahşap veya metal yüzeyli olabilir..

Yatak odası ve çocuk odalarının düzenlenmesi için daha kompakt ahşap yataklar kullanmak daha iyidir ve sadece düz battaniyelerle dekore edilmeleri gerekir.. Burada parlak vurgular olmamalı, uyku alanı neredeyse görünmez hale geldiğinden.

İç mekanı çeşitlendirmek istiyorsanız, kanepelere ve koltuklara birkaç yastık koyabilir veya sandalye kılıfı satın alabilirsiniz. Onları kendi ellerinizle yapabilirsiniz..

Dekor

Çatı katı tarzında bir daire dekore ederken sıra dışı tasarım fikirlerini kullanabilirsiniz. Metal olanlar da dahil olmak üzere tavanlarda asılı küçük nesneler, havayı ayarlamaya yardımcı olur. Dekorasyon için farklı tonlarda düğmeli kavanozlar da kullanabilirsiniz. Böcekler, boncuklar, fındıklı gözlükler aksan yerleştirmeye yardımcı olacaktır. Dekorasyon kapları en sıra dışı ve karakteristik olmayan içeriklerle doldurulabilir..

Vazolar ve saksılar istiyorsanız, tasarımları basit olmalı ve çok parlak olmamalıdır. Saksılar yerine küçük sarnıçlar kullanılabilir. Duvar dekorasyonu için trafik işaretleri, cankurtaran simidi ve diğer sıra dışı öğeler sıklıkla kullanılır.. Pencere pervazlarını karıştırmamak daha iyidir, şifonyer ve dolaplarda dekoratif elemanlar düzenlemek daha iyidir. Resimler için soyut sanat eserleri kabul edilebilir..

Mutfağı süslemek için natürmortlar kullanılabilir. Oturma odasında, duvarı parlak grafiti, soyut baskılarla süslemeye değer. Resimler duvara kaotik bir şekilde yerleştirilebilir ve büyük sanat eserleri hiç asılamaz, sadece duvarlara yaslanabilir..

İç mekanda şık seçenekler

Tasarımcılar, çatı katı tarzı iç mekanların birçok ilginç ve sıra dışı örneğini sunar. Böylece, aksan yerleştirmek için çok seviyeli bir ışık yapabilirsiniz. İç kısımdaki renk vurguları yastıklar, renkli kapaklı kitaplar veya battaniyeler olabilir..

Hasır mobilyalar ve alçak bir masa böyle bir odada harika görünecek. Sehpa metal ayaklı camdan yapılabilir. Depolama sistemleri, şifonyerler eski sandıklarla değiştirilebilir. Birçok şeye uyacaklar.

Farklı tonlardaki yumuşak deri mobilyalar böyle bir iç mekana mükemmel uyum sağlar: kırmızı, siyah, kahverengi. İç mekanı daha ilginç hale getirmek için, eskitme koltukları olan eski kanepeleri seçmek daha iyidir..

Gri-mavi renklerde ilginç tasarım. Küçük kırmızı bir kanepe veya mor bir puf ile vurgulayabilirsiniz. İç mekan renklerini seçerken sadece iki ana rengi tercih edin, ana renklerden elde edilen tonlarda diğer mobilyaları seçmek daha iyidir..

Çatı katı tarzında doğal veya dekoratif taş çok şık görünüyor. Yürüyüş yollarını ve duvarları bitirmek için kullanılabilir.

Oturma odasına bir şömine koyabilir ve yanına kanepe veya koltuklarla güzel bir halı yerleştirebilirsiniz..

Böyle bir iç mekan rahat görünecek. Şömine tuğladan yapılmıştır veya sadece taklit edilmiştir. Tekniğe gelince, çok gösterişli ve parlak olmamalıdır. TV’yi kanepenin karşısındaki duvara yerleştirmek daha iyidir..

Çatı katı tarzı, olağandışı çözümlerin kullanımı ile karakterizedir. Yani, bir bar tezgahınız varsa, bar taburelerinde sıradan koltukları eski bisiklet koltuklarıyla değiştirebilirsiniz. Eski bir bavul işi iyi yapacak. Geleneksel tipteki klasik vazo çıkarılıp akrilik boya ile boyanabilen cam şişelerle değiştirilmelidir. İç kısımdaki bu dokunuşlar ona bütünlük verebilir..

Lambalar, tasarımı bir madenci el fenerinin tasarımına benzeyen böyle bir iç mekanda şık görünüyor. Ayrıca, loft tarzı odaların iç kısmında arka ışık olarak diyot lambalar kullanılmalıdır. Mobilya döşemesi seçerken gazete baskıları veya sıra dışı yazıtları olan modelleri tercih edin. Fotoğraflar ve resimler siyah beyaz ve vintage olmalıdır. Büyük renkli kilimlere alternatif olarak doğal veya suni kürk zemine veya duvara yerleştirilebilir..

Bir stil nasıl oluşturulur "çatı katı" tek odalı bir dairede, sonraki videoya bakın.