Profilli kirişler (profilli kirişler), özel konut inşaatı için piyasadaki en popüler malzemeler arasındadır.. Hem sermaye konutlarının hem de ek binaların yapımında uzun süredir ve hevesle uygulanmaktadır: çardaklar, hamamlar ve misafirhaneler. Modern teknolojiler, yeni bir inşaat yönteminin uygulanmasını mümkün kılar. Profilli keresteden yapılmış bir ev seti, inşaatı verimli hale getirmeyi ve inşa edilen evi daha sağlam ve ekonomik hale getirmeyi mümkün kılacaktır..

özellikler

Domokomplekt, bağımsız olarak veya bir uzmanın yardımıyla bir ev monte edebileceğiniz bir tür “inşaatçı” dır.. Bu, fabrikada standart bir tasarıma, örneğin 6×12’ye göre yapılmış, neredeyse bitmiş bir evdir. Daha sonra bu tür yapılar, taşıma kolaylığı için bileşenlerine ayrılır. Her elemanın kesin olarak belirlenmiş boyutları ve bağlantı parçaları vardır (“kaseler”, oluklar, sivri uçlar, pim delikleri ve benzerleri). Kereste zaten özel işleme tabi tutulmuş ve kesilmiştir.

Standart bir ev kiti aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • evin dış ve iç duvarlarını monte etmek için bir dizi kiriş;
 • maaş (alt, ilk) taç;
 • alt zemini döşemek için set, zemin kirişleri;
 • zemin kirişleri ve destek direkleri;
 • kiriş sistemi ve mantolama dahil olmak üzere çatı elemanları;
 • tavan kaplaması;
 • montaj elemanları (pimler, braketler vb.);
 • yardımcı bileşenler (hidro ve ısı yalıtım malzemeleri vb.);
 • emprenye bileşikleri (biyogüvenlik için, yangına karşı).

Kurulum talimatları da dahildir.. Bazen üretici, ek öğeler içeren genişletilmiş bir bileşen seti de sunabilir:

 • vakfın inşası için detaylar ve malzemeler;
 • Çatı Kaplaması;
 • merdiven elemanları;
 • kapı ve pencere blokları;
 • dış ve iç dekorasyon, dekoratif elemanlar.

Çeşitler

Evler oluşturmak için aşağıdaki profilli kiriş türleri uygulanmaktadır..

 • Doğal nem çubuğu (EB). Odada kurutma yapılmamıştır, bu nedenle kurulumdan sonra büzülmeye neden olan standartlaştırılmamış artık nem içerir. Ana artı düşük fiyattır.
 • Kurutma odalarında (KS) işlenmiş kuru kereste. Vakumlu kurutma odalarında kurutulur. Artık nem yüzdesi 20’den fazla değildir. Maliyeti EB’den daha yüksektir, çatlama yapmaz ve minimum büzülmeye sahiptir..
 • Yapıştırılmış Profilli Kereste (CPB). Adı geçen malzemelerin en pahalısı, artan mukavemete, minimum neme sahiptir ve büzülmez.

Çubuk ayrıca ön tarafın tipinde de farklılık gösterir: doğrusal (dikdörtgen) veya kavisli (O-şekilli veya D-şekilli yüzey). En yaygın çubuk düz bölümdür. Türlerin geri kalanı, bir kütük evini simüle eden özel bir dış stil vermek için uygulanmaktadır..

En iyi üreticiler

Ülkemizde kereste üretimi ve tedariği konusunda uzmanlaşmış 30’dan fazla firma bulunmaktadır.. Pazar liderleri:

 • “Kuzey Ormanı”;
 • “Rus Batı”;
 • “Kuzey kulübe”;
 • “Stroy Yatırım”.

Bu şirketler yapıştırılmış ve profilli kereste üretimi, evlerin montajı, ondan banyolar yapmaktadır..

Seçim sırları

Profilli kereste, profil konfigürasyonuna göre çeşitli tiplere ayrılır.

 • Tek saplamalı tip, yani, bir sivri uçlu profilli bir çubuk. En ucuz EB çubuklarının tipik bir örneğidir. Yazlık (geçici) konut, hamam ve yazlık evler için çok uygundurlar..
 • Çift tip (2 çivili çubuk). Jantlar arasında iyi bir bağlantı sağlar ve ısı kaybını azaltır. Sivri uçlar arasına bir ısı yalıtımı rulosu döşenebilir. Bu kereste, yıl boyunca kullanım için ekonomi sınıfı evlere tam olarak uyacaktır..
 • Eğimli kirişler. Özünde, bu yukarıdaki modelin bir varyasyonudur. Biraz daha pahalıdır, ancak daha ilginç görünür ve yüksek kaliteli kalafatlamayı kolaylaştırır..
 • “Tarak” profilli ışın sayısız dikenli (“Alman profili” olarak da adlandırılır). Bu en pahalı seçenektir. Ek bir termal yalıtkan ihtiyacını ortadan kaldıran güvenilir yapışma ve maksimum termal korumayı garanti eder. İçinden sıcak bir ev inşa edilir.
 • Fin veya İskandinav kerestesi. Eğik kenarlı dikenler şeklinde alışılmadık bir profile sahiptir. Isı yalıtım malzemesinin daha verimli kullanılmasını mümkün kılar..

Profil tipi seçimi, ahşabın genişliğinden ve konut gereksinimlerinden kaynaklanmaktadır..

İkinci ana seçim kriteri boyuttur. Ortak bölümler: 100×100, 100×150, 150×150, 150×200, 200×200 mm. Gerekirse, kenarların boyutlarının 50-275 mm aralığında olduğu, standarda tam olarak uymayan bölümleri seçebilirsiniz. Kereste uzunluğu – 2 ila 6 m arasında, 0,5 m’lik bir derece ile.

Montaj nüansları

Herhangi bir evin inşaatı, vakfın inşasıyla başlar. Çerçeve yapısının önemsiz ağırlığı, hafif yapıların kullanılmasını mümkün kılar: monolitik sığ şerit temel, sütunlu taban, yalıtımlı İsveç plakası. Monolit, projenin oluşturduğu gücü kazandıktan sonra ev kitinin montajı başlar..

Alt kablo demetinin montajı

Alt ray antiseptik işlem görmüş tahtadan yapılmıştır. Çemberleme ve temel arasında, bir su yalıtım rulosu malzemesi tabakası (çatı malzemesi, su yalıtımı) inşa edilir. Levhaları betona sabitlemek için ankraj cıvataları kullanılır. Emniyet kemeri ahşap bir kaide üzerine yerleştirildiğinde çinko kaplı cıvatalar ve rondelalarla sabitlenir..

Duvarların montajı

Ev kitinin duvarlarının montajı binanın köşesinden başlar. Köşe yapımı için özel dar paneller (PU) kullanılmaktadır. Döşeme tahtası ve paneller arasında ve ayrıca dikey derzlerinin olduğu alanlarda, ısı yalıtımlı bir keten tabakası döşenir. Duvarlar çinko kaplı cıvatalarla birbirine bağlanmıştır..

Sonraki panelleri takarken, önce kelepçelerle birlikte çekilir ve ardından birbirine cıvatalanır. Montaj sırasında duvarların dik olmasını sağlamak için duvarlar geçici desteklerle sabitlenir..

Üst koşum takımı ve kirişlerin montajı

Duvarlar monte edildikten sonra bir üst çember ile bağlanırlar. Çemberleme tahtası ile panellerin ucu arasına keten yerleştirilir. Bunları boru tesisatına monte etmeden önce, proje tarafından öngörülen adıma bağlı kalarak montaj yerleri işaretlenir. Makas parçalarının montaj işi zeminde gerçekleştirilir. Kafesler, galvanizli bir köşe, cıvatalar veya kendinden kılavuzlu vidalar vasıtasıyla üst çembere sabitlenir..

Çatı ve cephe bitirme

Çatı malzemesi rolünde yumuşak bitümlü kiremitler veya metal kiremitler kullanılır. Yumuşak çatı, sürekli bir sıra tahta üzerine serilir. Metal fayans döşemek için hem çıtalı sandık hem de masif döşeme uygulayabilirsiniz. Cephe kaplaması için sıva, cephe işleri için boya, dış cephe kaplaması, astar gibi malzemeler kullanılmaktadır..

Olası hatalar

Bir ev kitinin montajı sırasında yapılan hatalar ve yanlış hesaplamalar, duvarların, tavanların, bölmelerin vb. ısı yalıtım özelliklerinde bozulmaya dönüşür.. Bu, kışın gereksiz ısıtma maliyetlerini ve yaz mevsiminde iklim koşullarının korunmasını gerektirir..

 • Isı yalıtım özelliklerinin ihlali. Herhangi bir ev projesi, belirli yalıtım parametreleri için uyarlanmıştır. Bir ısı yalıtkanı rolünde, rulo malzeme değil, sert mineral yün kullanılması gerekir. Projede belirtilenden daha az kalınlıkta ısı yalıtımı kullanılmamalıdır..
 • Köşelerin yanlış uygulanması. Herhangi bir binanın köşeleri, yüksek ısı kaybı bölgesidir. Bazen, ev kitini kendi kendine kurarken, sahibi çerçeveyi güçlendirmeye çalışır ve ahşaptan köşe direkleri koyar. Bu, yapının sertliğini arttırmaz. Ancak ahşabın ısı transferi mineral yünden çok daha yüksek olduğu için köşelerin donma riski vardır..
 • Rüzgar ve buhar bariyerinde tasarruf. Ev kitlerini düzenlerken yüksek kaliteli özel rüzgar ve nem koruma filmleri kullanılmalıdır. Bir kuruş camın kullanılması, ısı yalıtım malzemesinin çalışma sırasında ıslanmasına ve özelliklerini kaybetmesine neden olur..
 • Dış duvarlarda iletişimin yürütülmesi. Dış duvarların ısı yalıtımının içine döşenen teller ve borular “soğuk köprüler” yapılır ve yapının donmasına neden olur. Ev kitinde iletişim kurmak için, zeminin altında bir yer, odalar arasında duvarlar uygularlar. Elektrik kablolarının dış kablolaması kutulu süpürgeliklerde gerçekleştirilebilir..

Kendi ellerinizle doğru bir şekilde monte edilmiş bir ev kiti, operasyonel özellikleri açısından sıradan taş binalardan daha düşük değildir. Ve maliyet açısından, yapı taşlarından veya tuğlalardan yapılmış aynı yapıdan çok daha ucuza çıkacaktır..