İskandinav tarzı bir ev nasıl dekore edilir?

İskandinav tarzı evler, sadelik ve inceliğin mükemmel bir birleşimidir. Bu tarz son zamanlarda sadece Avrupa’da değil ülkemizde de popülerlik kazanıyor. İskandinav tarzı bir ev inşa etmek ve onu içeriden dekore etmek aslında çok basit ve ucuzdur..

Ana Özellikler

Gerçekten İskandinav tarzı bir kulübenin sahibi olmak isteyip istemediğinize karar vermeden önce, bu tür binaları birleştiren tüm ortak özellikleri bulmanız gerekir..

İlk bakışta İskandinav ülkelerindeki evler minimalist tarzda dekore edilmiş gibi görünüyor. En çok ortak noktaları bu yönde. Aydınlık odalar yarı boş görünüyor, içlerinde gereksiz ayrıntı yok. Tüm küçük şeyler sadece odayı dekore etmekle kalmaz, aynı zamanda bir tür pratik amacı vardır. Aynı zamanda İskandinav tarzı evler minimalist tarzdaki odalardan çok daha konforludur..

Bu kuzey Avrupa yönü, geçen yüzyılın ortalarında bizde özel bir popülerlik kazandı. Gerçek şu ki, o günlerde tüm stiller, bol miktarda dekor ve parlak süslemelerle ayırt edildi. Bu nedenle, bu tür taze hafif iç mekanlar, temiz bir nefes aldı. İskandinav tarzı ilk etapta gençlerin ilgisini çekmiştir. Minimalizm, etno ve hatta eko gibi popüler trendlerin ayrıntılarını birleştirdi..

Şimdi stilin tüm ana özellikleri korunmuştur. Her ev sahibi bu tarza kendine ait bir şeyler katmaya ve kendisi için değiştirmeye çalışsa da, onu daha bireysel ve ilginç hale getirir..

İskandinav tarzı – geniş odalar. Küçük bir kulübede yaşıyor olsanız bile, tesisler hala parlak ve güzel görünmelidir. Bunun için basit teknikler kullanılır. Örneğin, eve daha fazla doğal ışığın girmesini mümkün kılan perdelerin reddedilmesi veya hafif duvar kağıtları ve aynalı yüzeyler..

Bu İskandinav tarzında neredeyse her zaman bazı antika detaylar vardır. Eski püskü mobilyalar, eski çerçeveler veya burada geçen yüzyıldan kalma gibi görünen diğer detaylar olabilir. Bu nedenle, klasik İskandinav iç mekanını yeni binalarda değil, ebeveynlerinize veya büyükannelerinize ait odalarda yeniden yaratmanın en kolay yolu..

Bu tür evler daha rahat görünüyor ve geçmişin belli bir hatırasını taşıyor. Bu sadece antika mobilyalar için değil, aynı zamanda aşınmış parke zeminler, eski pencere çerçeveleri ve diğer detaylar için de geçerlidir..

Dış

İskandinav tarzı bir evin dışarıdan çekici olması gerekir. Sonuçta, yazlık ve çevredeki alana sokaktan veya avludan baktığımızda ilk izlenimi alıyoruz..

Bu nedenle, her şeyden önce, dış dekorasyona dikkat etmeniz ve ancak o zaman binayı içeriden dekore etmeniz gerekir..

Dış bitirme

Klasik İskandinav tarzı evler, geniş panoramik pencerelerden kolayca tanınır. Duvarın yarısını kaplarlar, bu da odanın içine çok fazla doğal ışık girmesine izin verir..

Böyle bir hareket bir heves değil, bir zorunluluktur. Soğuk kuzey ülkelerinde insanlar sürekli ışıktan yoksundur. Bu nedenle güneş ışınlarını evlerine sokmak için her yolu denerler. Bazen bu tür evlerde sadece tüm duvarın üzerinde panoramik pencereler değil, aynı zamanda cam kapılar da vardır. İster tek katlı ister çok katlı ev olsun, yeterli ışık olmalıdır. Camlı balkon veya terasa sahip birçok şık kır evi vardır..

Ve odanın soğuk olmaması için tasarımcılar enerji tasarruflu çift camlı pencereler kullanıyor ve pencereleri, kapıları ve balkonları yalıtmaya çalışıyorlar. Bu nedenle ev her şeye rağmen çok sıcaktır..

Norveç tarzı bir kır evinin duvarları genellikle dıştan ahşapla kaplanır. Bu, ahşap paneller, dış cephe kaplaması veya kıyılmış kereste veya kütüklerden yapılmış sağlam duvarlar olabilir..

Genel olarak, İskandinav tarzında ahşaba çok dikkat edilir. Sadece inşaatta kullanılmaz. Alçak bir kütük kabininde, tüm mobilyalar genellikle aynı malzemeden yapılır. Ve dışarıda, bina ahşap merdivenler, platbandlar ve hatta çatılarla dekore edilmiştir..

Gerçek şu ki, ana İskandinav tanrısı Odin, efsaneye göre, ahşabı ibadete değer ana malzeme olarak görüyordu. Ağaçlar “yaşamları” boyunca güneşi emer, bu nedenle onları mimaride kullanırsanız, bu malzeme odayı hayati enerjiyle dolduracak ve onu daha canlı ve daha rahat hale getirecektir. Bu malzemeye yönelik bu tutum, Danimarka, Norveç ve İsveç dahil olmak üzere birçok İskandinav ülkesinin sakinlerinde doğaldır..

Tüm bunların yanında ahşap pratik ve güvenilir bir malzemedir. Bu, bu tür evlerin oldukça dayanıklı olduğu ve sahiplerine uzun süre hizmet ettiği anlamına gelir..

Odanın dış kısmı bir kütük veya ahşap fıçı tahtası ile çerçevelenmemişse, o zaman duvarlar beyaz boya ile boyanır veya sadece bir sıva tabakası ile kaplanır. Bundan sonra basit çerçeve evler bile daha güzel ve şık hale geliyor. Bu durumda, hafif duvarlar çoğunlukla koyu tuğla temel ve koyu çatılarla tamamlanır..

Klasik iki katlı veya tek katlı evlere ek olarak, İskandinav tarzında alışılmadık bir formatta birçok ilginç bina var. Asimetrik binalar, serbest düşüşte donmuş gibi görünen evler veya standart olmayan pencereli kulübeler İskandinav ülkeleri için oldukça tipiktir..

Peyzaj tasarımı

Hafif bir ev, bir banliyö bölgesinde olması gereken tek şeyden uzaktır. Uygun bitkiler, çim ve temiz yollar ile tamamlamanız tavsiye edilir. Sitenin İskandinav tarzında peyzaj tasarımı son derece basittir.. Burada büyük göletler veya çok renkli dağ kaydırakları gereksiz olacaktır.. Çok yıllık çiçeklere ve cılız kozalaklı ağaçlara sahip birkaç temiz çiçeklik yeterlidir..

Özel bir arsa alanı genellikle düşük bir çitle bölünür.

Arka arkaya düşük mazı ekebilir veya hafif bir çiti tırmanma bitkileri ile süsleyebilirsiniz..

Avrupa’da, tüm siteyi kaplayan evde yatak dikmek geleneksel değildir.. Zaman zaman kendinizi ve ev yapımı taze sebzelerinizi şımartmak istiyorsanız, yataklarınızı güzel çiçek tarhları gibi süsleyin. Yeşilin farklı tonları, evin sade sıvalı duvarlarıyla birleşirken sitenizi en iyi şekilde süsleyecektir..

Siteye çok fazla ağaç dikmeyin. İdeal olarak, dikim için seçilen bitkiler bize birkaç egzotik çiçek ve meyve ağacının olduğu soğuk kuzeyi hatırlatmalıdır..

Birkaç köknar ağacı, ardıç ve diğer soğuğa dayanıklı çalılar dikerek sitenizde soğuk İskandinavya atmosferini yeniden yaratabilirsiniz..

İç mekan

Bir sonraki adım, odaları içeriden dekore etmektir. Evin projesi, ailenizin büyüklüğüne ve ihtiyaçlarının ne olduğuna bağlı olarak düşünülür. İki yatak odalı tek katlı bir evle geçinebilir veya bir ailenin birkaç neslinin rahatça yaşayacağı çok katlı bir kulübe inşa edebilirsiniz..

Durum

Evin tesislerini İskandinav tarzında döşemek için farklı mobilyalar kullanılır. Çoğu zaman bunlar, minimalizm tarzında ahşap ürünler veya ilginç modern tasarımlardır..

Bu tür evlerde kullanılan mobilyalar için temel gereksinim, tüm malzemelerin doğallığı. Yüksek kaliteli ahşap, rattan, temperli cam, dayanıklı ferforje ve doğal tekstillere ek olarak – pamuk, yün veya keten de günlük hayatta ihtiyacınız olan her şeyi yaratmak için kullanılabilir..

Evin içinde bulunan tüm mobilyaların şekli de sade ve doğal olmalıdır. Dekorasyon için ayakları bükülmüş sandalyeler, sıra dışı asimetrik masalar ve çeşitli fütüristik tasarımlar seçmemelisiniz. İskandinav tarzında ana şey sadelik ve rahatlık, bu yüzden standart puflar, rahat koltuklar ve dikdörtgen masalar buraya çok yakışacak..

Ev küçükse ve odalarda fazladan alan yoksa ergonomik ve fonksiyonel mobilyalar seçmeye çalışın..

Farklı amaçlar için kullanılabilecek birçok konforlu mobilya vardır. Örneğin, şezlonga dönüşen katlanır sandalyeler veya yatağa dönüşen kanepeler. Fazla yer kaplamayan pratik mobilyalar seçin, ama aynı zamanda rahatça dinlenmenizi ve işinize devam etmenizi sağlayacaktır..

Hafif minimalist bir evde eko, klasik, klasik veya barok tarzdaki mobilyalar da uygun görünüyor. Ancak genel fikrin dışında çok fazla ayrıntı olmamalıdır. Örneğin, oturma odasında şık minimalist mobilyalara ek olarak, güçlü dövme ayaklı eski bir çekmeceli dolap veya deri döşemeli eski bir koltuk yerleştirebilirsiniz. Böyle bir detay, odayı parlak bir dergiden bir resim değil, dinlenmek için gerçekten rahat bir yere dönüştürecektir..

Dekor gelince, ihmal edilmemelidir.. Ancak, evinizin tüm iç alanını, kalbinize sevgili çeşitli biblolarla çöpe atmak da gerekli değildir. Tasarımcıların çoğu şeyi kutularda, kutularda veya hasır sepetlerde saklamayı tavsiye eder. Bu harika çünkü sürekli olarak dağınık yaratıcı öğelerle karşılaşmayacaksınız veya her zaman fotoğraflarınızın tozunu almayacaksınız..

Raflarda veya masalarda, diğer şeylerin yanı sıra odadaki diğer şeylerle de birleştirilen yalnızca favori ayrıntılarınızı bırakmalısınız..

Renk çözümleri

İskandinav evinin iç kısmında baskın renk beyazdır. Banyolardan yatak odalarına ve oturma odalarına kadar her alanda kullanılmaktadır. Aslında beyazın çok yönlü olduğunu ve birçok tonu olduğunu belirtmekte fayda var. Bu mat beyaz ve soğuk kar beyazı ve fildişi rengi veya pembe, mavimsi veya sarı karışımı ile hafif..

Duvar renklerinizi dikkatli seçin. Sonuçta, yaşayacağınız atmosfer buna bağlı. Soğuk tonlar çalışma havasını ayarlar ve konsantrasyon seviyesini artırır. Ancak beyazın sıcak tonları rahatlık hissi verir..

Beyazın ana avantajı, alanı görsel olarak genişletmesidir. Duvarları boyamak için hafif boya veya sıva kullanırsanız, küçük bir kulübedeki küçük odalar bile daha büyük ve daha geniş görünecektir. Ancak bu, İskandinav tarzında diğer tonlara yer olmadığı anlamına gelmez. Renkli ekler veya parlak vurgular kullanabilirsiniz. Örneğin, gökkuşağının farklı renklerindeki yastıklar, rengarenk atkılar vb. Bütün bu küçük şeyler odayı daha canlı hale getirecek..

Klasik bir İskandinav iç mekanında ikinci en popüler renk kahverengidir. Tüm ahşap tonları kabul edilir. Hafif ahşap, koyu kahverengi ıhlamur veya neredeyse siyah venge olabilir. Ahşabın tüm tonları ve beyazın farklı tonları, odadaki atmosferi kendi yollarıyla etkiler. En uygun renk kombinasyonlarına bakın, ana renklerin birbiriyle mükemmel şekilde eşleşeceği düşünceli bir iç mekan elde edeceksiniz..

Aydınlatma

İskandinav evlerinin olabildiğince aydınlık olması gerektiği için içlerindeki pencereler geniş ve geniş yapılmıştır. Bu, güneş ışınlarının eve girmesine ve içinde yaşayan herkesi enerji ile doldurmanıza izin verir. Evde çok fazla doğal ışık olmalı ve hiçbir yapay ışık onun yerini alamaz..

Bu tür evlerdeki pencereler nadiren karartma perdeleri, koyu renkli kumaşlardan yapılmış perdeler veya ışığı engelleyen panjurlarla kaplanır. Bütün bunlar güneş ışınlarının eve girmesini engeller, bu nedenle perdeleri ince tül, hafif peçe veya şifon perdelerle değiştirmeye değer..

Kumaşların renkleri, duvarlar gibi hafif ve yarı saydam olmalıdır..

Hiçbir durumda yapay aydınlatma kaynaklarını unutmamalıyız.. İskandinav tarzı bir evde her türlü avize, zemin lambası ve aplik kesinlikle kullanışlı olacaktır. Tüm lambaları stil özelliklerine göre seçmek, yani zemin lambaları ve ahşap ve metalden yapılmış armatürlerle basit ve özlü seçenekler aramak daha iyidir. Küçük diyot avizeler de popülerdir. Odanın bir kısmına dikkat çekmek için kullanılabilirler veya sarkıt lambaları onlarla değiştirerek sıralara monte edilebilirler..

Aydınlatma türüne gelince, yumuşak ve hatta biraz loş olmalıdır. Çalışma alanında veya mutfakta parlak bir ışık kullanılmalıdır. Örneğin, okuma alanınızın yanına bir zemin lambası kurabilir, masanızın üzerine bir aplik asabilir veya mutfak çalışma alanınızın üzerine bir duvarı LED ışıklarla süsleyebilirsiniz. Diğer odalarda, rahatlamaya, sükunete ve iyi dinlenmeye elverişli olan yumuşak ışığı tercih edin..

Dekor öğeleri

Bir odayı dekore ederken, hoşunuza giden ve olumlu duygular uyandıran detayları seçin. Bu sayede gereksiz ıvır zıvırınız olmaz. Raflarda, orijinal vazolarda veya el dokuması sepetlerde, ev yapımı halılarda veya eski figürinlerde birkaç aile fotoğrafı – İskandinav evini dekore etmek için uygun olan şey.

Bu, iç mekanı daha duygulu ve iyi dinlenmeye elverişli hale getirecektir..

dışında, yeşil dostlarımızı unutma. Böyle bir evin iç kısmında, küvetlerde taze çiçekler veya cüce ağaçlar için kesinlikle bir yer vardır. Orkide veya açelya gibi kozalaklı ağaçlar, sulu meyveler ve zarif çiçekler, düz bir kuzey iç kısmında en iyi şekilde görünür. Bir küvette büyük bir bitki veya saksılarda birkaç çiçek oturma odasını dekore etmek için yeterlidir..

Ve mutfakta veya balkonda, sadece evi dekore etmekle kalmayacak, aynı zamanda yemek pişirme sürecinde de kullanılacak, şifalı otlarla dolu bir tahta kutu yerleştirebilirsiniz..

güzel örnekler

İskandinav tarzındaki özel evlerin ne kadar güzel ve şık göründüğüne ancak küçük kır evlerinin gerçek örneklerine bakarak ikna olabilirsiniz. Hem iç hem de dış mekana dikkat etmek önemlidir..

Kuzey evi

Bu ev dışarıdan basit görünüyor ama aynı zamanda sofistike. Işık tabanı, kirişler ve koyu renkli ahşap çatı ile uyumludur. Bu zıt kombinasyon şık görünüyor. Bu evin geniş panoramik pencereleri ve cam kapıları olmamasına rağmen, hem birinci hem de ikinci katlarda çok sayıda pencere bulunması nedeniyle odada her zaman yeterli ışık olacaktır..

Evin yakınında, sürekli bakım gerektiren büyük yataklar veya çiçek tarhları yoktur. Sadece temiz bir çim ve basit bir oturma alanı. Evin yaklaşımı hafif asfaltla kaplıdır, tesisin girişinin önünde, üzerinde sadece dinlenebileceğiniz ve doğanın güzelliğinin tadını çıkarabileceğiniz birkaç şezlong vardır..

Kontrast klasik

Bir sonraki örnek, zıt renklerle dekore edilmiş bir oturma odasıdır. Buradaki ana renkler siyah ve beyazdır. Tandemdeki bu tonlar şaşırtıcı derecede organik görünüyor. Açık renkli duvarlar, siyah bir zemin ve bir çok karanlık detay birbiriyle iyi gider. Odada pek çok şey var ama bunlarla dolup taşıyor gibi görünmüyor çünkü hepsi işlevsel. Köşede kompakt bir şömine var. Geniş klasik tarzdaki şöminelerin aksine bu şömine fazla yer kaplamaz..

Ancak aynı zamanda odaya rahatlık katar ve gerekirse soğuk bir sonbahar akşamında evin sakinlerini ısıtabilir..

Burada sadece en gerekli mobilyalar var – hafif ahşaptan yapılmış alçak bir masa, bir sandalye-sandalye ve koyu renkli bir çekmeceli dolap. Tüm dekoratif detaylar bu erişilebilir yüzeylere yerleştirilebilir veya koridordaki raflarda çıkarılabilir. Odayı bir kürk kilim ve saksı ve vazolarda canlı bitkilerle canlandırın.

Aydınlık yatak odası

Bu yatak odası, çeşitli stillerin uyumlu bir karışımının bir örneğidir. Işık tabanına ek olarak, burada bize eko ve country tarzını hatırlatan çok fazla ahşap var. Yatağın yanındaki şifonyer ile uyumlu olması için tamamen ahşap panellerle kaplanmıştır. Yatağın kendisi de en temel tonlardan ikisini birleştirir – kahverengi ve beyaz. Sağlam ahşap çerçeve, açık renkli nevresimler, aynı battaniye ve buna uygun dekoratif yastıklar ile tamamlanmaktadır. Yakınlarda gün batımını izlerken dinlenebileceğiniz veya en sevdiğiniz kitabı okuyarak zaman geçirebileceğiniz iki hasır sandalye vardır..

Çalışma alanı da özellikle vurgulanmamıştır. Oda girişinin yanında yer almaktadır. Yanında yumuşak bir hafif sandalye bulunan basit bir masa. Çalışma alanı güzel bir lamba ve duvarda bir resim ile dekore edilmiştir..

Mükemmel mutfak

Son örnek ise klasik İskandinav tarzında ideal mutfak. Burada masa üstü, sandalyeler ve zemin hariç her şey açık renklerde yapılmıştır – beyaz tuğla duvarlar, ışık seti ve hatta çanak çömlek. Oda çok küçük olmasına rağmen, tasarımcılar ihtiyacınız olan her şeyi içinde barındırmayı başardılar. Hem açık raflar hem de kapalı şifonyerler duvarlara asılır. Yemek pişirmek için gereken her şey kapalı olanlarda gizlidir ve raflar çeşitli sevimli küçük şeylerle süslenmiştir: tabaklar, kavanozlar, çiçekler.

Modern teknoloji aynı zamanda organik olarak iç mekana da uyar: soba, bulaşık makinesi ve modern ev kadınlarının hayatını çok daha kolay hale getiren diğer şeyler. Karanlık montajlardaki sarkıt lambalar da burada harika görünüyor..

İskandinav tarzı – kolaylık, sadelik ve zarafetin birleşimidir. Böyle bir evde, hayatınızın her dakikasından zevk almanız için ihtiyacınız olan her şey var..

Her şey yerli yerinde ve dekoratif küçük şeyler bile boş yer kaplamaz, hayatınızı basitleştirir ve daha iyi hale getirir..

Aşağıdaki videoyu izleyerek kolonyal unsurlara sahip İskandinav tarzı bir evin tasarımına aşina olabilirsiniz..