20. yüzyılın ortalarında, Sovyetler Birliği’nin her yerine Stalinist apartmanlar inşa edildi. Kural olarak, Stalinist evler üç veya dört kattan oluşuyordu, ancak daha yüksek binalar da vardı..

Çoğu zaman, yüksek tavanlı ve büyük pencereli iki odalı veya üç odalı daireler vardı..

Özellikler ve özellikler

Bu tür dairelerin düzeni uygun ve ferahtır, ancak sahipleri odaların konumundan ve büyüklüğünden her zaman memnun değildir. Birçok insan bir evi yeniden geliştirmeyi düşünür, ancak nasıl doğru yapılacağını ve bu kadar ciddi bir onarım başlatmanın mümkün olup olmadığını bilmiyorlar. Bu nedenle, binanın yapısına kendini tanıtmadan önce uzmanlara danışmak ve BTI ve diğer konut yetkililerinden izin almak gereklidir.

Stalinistler, Kruşçevlerin aksine, geniş ve ferah odalara sahiptir. Geniş pencere pervazları, yüksek tavanlar ve geniş bir bina alanı ile ayırt edilirler. Bazı dairelerde depo odaları ve hizmetliler için bir oda bulunur ve bir yükselticinin yerleşimi birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bazı stalinka daireleri karma katlara sahiptir. Mutfak alanında, banyo ve tuvalette beton, diğer odalarda ise ahşaptır..

Malzemelerin bu şekilde karıştırılması iyidir, çünkü ahşap zeminler çürümeye ve çökmeye eğilimlidir, bu nedenle bunları banyoya yerleştirmek kabul edilemez..

Stalinkaların bir başka özelliği de 120 ila 150 cm arasında değişen küçük bir banyo, bu tür boyutlarda birçok sorun ortaya çıkıyor. Ayrıca, geniş bir banyo kurmak her zaman mümkün değildir. Bu tür daireler daha çok şehirlerin orta kesimlerinde iki veya üç katlı binalarda bulunur. Sitede 15 ila 25 m2 alana sahip 1-4 odalı daireler bulunmaktadır..

İşçi sınıfının yaşaması için tasarlanmış başka bir Stalinist türü daha var. Bu tür binalar 2-4 kattan oluşmakta ve karanlık merdivenlere sahiptir. Çok nadiren, Stalinist konutlar yüksek binalarda bulunur. Bazen, bitişik binaları olan uzun bir koridor olan bir yurt planının bir çeşidini bulabilirsiniz. Binalar, kışın içeriyi sıcak tutmanıza ve yazın serin tutmanıza olanak tanıyan dayanıklı ve sağlam betondan yapılmıştır..

Beton ayrıca ses yalıtımına da izin verir, bu da ses emme sistemlerinin kurulumunda önemli ölçüde tasarruf sağlar..

Stalinist dönemden kalma binaların birçok avantajı var, ancak yine de bazı insanlar yerleşimlerini değiştirmek istiyor. Çoğu zaman bunun nedeni, konutlar, kısaltmak istediğiniz uzun ve dar bir koridorla donatılmıştır..

Yeniden geliştirme ve tasarım

1 odadan oluşan stalinkaların planlanması oldukça karmaşık bir süreçtir. Bir odada, sakinlerin tüm hayati şeyleri yerleştirmeleri ve zor bir günün ardından konforlu bir konaklama için içinde bir yer bulmaları gerekir..

Bugün, yaşam alanını yetkin ve düşünceli bir şekilde kullanmanıza izin veren yeniden geliştirme için 4 seçenek var. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

  Mutfağı oturma odasıyla birleştirmek

  Bu seçeneğin avantajı, iki önemli alanın birleşiminin mekanda görsel bir artışa yol açmasıdır. Plan, odayı iki işlevsel bölgeye ayıran portatif bir bölme kullanarak mutfak-oturma odasının yatak odasından ayrılmasını sağlar. Uyku alanına bir çift kişilik yatak, bir gardırop ve hatta bir masa sığabilir ve oturma odasına dönüştürülebilir bir kanepe yerleştirilebilir..

  Bu düzenin bir başka artısı, kombine bir banyo ve dış giyim, şapka ve diğer benzer şeyleri saklamak için bir gardırobun kolayca sığabileceği geniş bir giriş holü..

  Unutulmamalıdır ki oturma odası ve yatak odası arasındaki bölme hafif ve ince malzemeden yapılmalıdır.. Bu, herhangi bir zamanda binanın yapısını değiştirmemenize, ekranı veya dekoratif bölmeyi kaldırmanıza izin vermeyecektir..

  Çocuk alanı organizasyonu

  Bu çözümün ana avantajı, odanın raflarla çevrili bir çocuk için tek kişilik bir yatağın yerleştirilmesini sağlamasıdır. Bu, bir odada hem yetişkinler hem de çocuklar için rekreasyon alanları düzenlemenizi sağlar. Ve ders dışı etkinlikler veya provalar için bir balkon donatabilirsiniz..

  Yerden tasarruf etmek için mutfak, çevrelerinde doğaçlama bir bölme kullanılarak oturma odası ile birleştirilir. Ve geniş bir gardırop yardımıyla koridoru salondan ayırabilirsiniz..

  Bu düzenin tek dezavantajı, çocuk ve yetişkin yatak odaları birbirinin önünde olacağından mahremiyet eksikliğidir..

   Mutfak-yemek odasının bölünmesi

   Bu yerleşimin avantajı, mutfak-yemek odasının ayrı bir alanda bulunmasıdır ve bu, ana odayı yemek kokularından ve pişirme gürültüsünden korumanıza izin verecektir. Böyle bir stalinka dairesinde ayrı bir tuvalet ve banyo vardır ve giriş holü bir gardırop ve kitaplık ile donatılmıştır. Ana odada, çekyat, gardırop ve mini duvardan oluşan bir salon kolayca oluşturulur..

   Bu projenin dezavantajı, çocuk alanının olmamasıdır..

   Loggia üzerinde bir çalışmanın oluşturulması

   Bu proje, birleşik bir mutfak-yemek odası, ayrı banyo ve sundurmaya erişimi olan çocuk ve yetişkin yatak odaları sunmaktadır. Mobilya, orta kısımlarının boş alanını korumak için odaların çevresine yerleştirilmiştir. Kanepe, kitaplarınızı koyabileceğiniz bir rafla ayrılmıştır. Camlı balkon çalışma odası olarak kullanılmaktadır ve kompakt bir yazı masası, bir sandalye ve bir kalem kutusu içermektedir..

   Bu projenin dezavantajı, depolama alanının olmamasıdır, bu nedenle gömme çekmeceli ve raflı mobilya satın almaya değer..

   Planlama yöntemlerinin tanımı

   2,3 ve 4 odadan oluşan dairelerde iyileştirme seçenekleri, tam olarak neyi değiştirmek istediğinize bağlıdır. Örneğin, bir mutfağı bitişik bir odayla birleştirebilirsiniz. Bu yöntem, uygun şekilde yerleştirilmiş fonksiyonel alanlara sahip bir mutfak-oturma odası elde etmenizi sağlayacaktır. Tabii ki, bu seçenek bitişik odaların olmaması nedeniyle tek odalı bir daire için uygun değildir, ancak birkaç odalı bir konutta yer düzenlemeye mükemmel şekilde yardımcı olacaktır..

   Mümkünse iki yaşam alanını birleştirmek için duvarlardan birini yıkabilirsiniz. Böylece tüm aileyi toplamak ve misafir almak için büyük bir oda elde edebilirsiniz. İyi düşünülmüş bir depolama sistemine sahip bir köşe kanepe, bir sehpa ve tam teşekküllü bir duvara kolayca uyum sağlar. En zor kısım bir stüdyo daire yaratmak. Bu seçenek, bölmelerden muhafazayı serbest bırakacak duvarların tamamen yıkılmasını sağlar..

   Fiziksel sınırların olmaması, alanı artırmanıza izin verecek ve doğru seçilmiş aydınlatma, onu işlevsel alanlara ayıracaktır..

   Duvarı yıkarak odanın alanını artırabilirsiniz. Bu, profesyonellerin bakımını ve müdahalesini gerektiren karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir. İki odayı birleştirmek, dinlenmek veya çalışmak için daha fazla alan elde etmenize yardımcı olacaktır. Farklı cinsiyetten çocukları olan bir ailenin yaşadığı değişiklik için 2 odalı bir daire sağlanmışsa, yaşam alanlarından birine bir bölme kurmaya başvurabilirsiniz. Bölme olarak, alçıpan duvar veya arka duvarlı birbirine bakan iki dolap kullanabilirsiniz. Bu, büyük bir depolama sistemine sahip bir odada iki eşit yatak odası yaratacaktır..

   Çok sık, tipik stalinka, banyonun yeniden geliştirilmesine tabidir. Bağımsız bir tuvalet, bir çamaşır makinesi, tuvalet masası ve kalem kutusu için ek kız kardeşler sağlamak üzere bir banyo ile birleştirilmiştir. Stalinka’da koridoru daraltırsanız veya kısaltırsanız, konutu daha da artırabilirsiniz. Bunu yapmak için sadece duvarları hareket ettirmeniz gerekir..

   Stalin döneminde bir daire planlamak için oldukça fazla fikir olabilir.. Ana şey, tam olarak hangi gereksinimleri karşılaması gerektiğini anlamaktır.. Mutfağı oturma odası, banyolu tuvalet ile birleştirebilirsiniz, koridoru azaltmak mümkündür – konut denetimlerini ve kendi yeteneklerinizi değiştirmenize izin verecek her şey.

   Revizyon seçeneklerinden biri ile "stalinka" Aşağıdaki videoyu izleyerek kendinizi tanıyabilirsiniz.