Yuvarlak kütüklerden yapılmış evler tamamen geleneksel ve sağlam bir çözümdür. Ancak iyi bir sonuç elde etmek için ana artılarını ve eksilerini incelemeniz gerekir.. Bundan sonra, bir bardan 100 metrekareye kadar ahşap evlerin projelerini öğrenebilirsiniz. m ve yürütme incelikleriyle.

Avantajlar ve dezavantajlar

İnsanlar binlerce yıl önce ahşap evler inşa etmeye başladılar. Sektördeki tüm yeni gelişmelere rağmen, bu malzemenin modası geçmiyor. Dahası, XXI yüzyılda, daha önce tanınmayan saygınlığını – çevre dostu olduğunu ortaya koyuyor.. Kaliteli bir ağaç aşağıdakiler için tamamen güvenlidir:

 • kiracıların kendileri;

 • evcil hayvanları;

 • Çevre.

Yuvarlak kütüklerden yapılmış evlerin avantajı, iyi bir mikro iklimin korunmasıdır.. Binalarda dış ortam ile nispeten serbest bir hava değişimi vardır. Isı transferi taş veya tuğla evlerde olduğu kadar hızlı değildir. Bu nedenle, ısıtma büyük ölçüde basitleştirilmiştir. Silindirleme ekonomiktir, maliyeti düşüktür, bu nedenle böyle bir çubuk son alıcı için faydalıdır.

Aynı çevre dostu, yalnızca iyi seçilmiş bir antiseptik kullanıldığında sağlanır ve şu anda alıcılar, geliştiriciler diğer özelliklerden daha az ilgi göstermemelidir..

Konuttaki duvarları dekore etmek zor olmayacak.. Yuvarlatılmış yüzey, yapı ve kaplama malzemelerinin sabitlenmesini önemli ölçüde kolaylaştırır. Duvarların hizalanması, gerçekleştirilirse, yalnızca minimum düzeydedir. Ayrıca, yüksek kaliteli yuvarlak bir kütüğün nispeten daha az ağırlığa sahip olduğu vurgulanmalıdır. Bu nedenle, vakfın inşası da kolaylaştırılmış ve daha ucuzdur. Yani vakıf, uzun zaman önce kurulduğu için, belki de tüm inşaatın en pahalı ve sorumlu kısmıdır..

Kereste, kütük yapılarının dezavantajlarını göz ardı etmemelisiniz. Bir dizi kaynakta atıfta bulunulan sağlam bir hizmet ömrü oldukça gerçektir.

Ancak, bunu başarmak için özenle çalışmalı ve duvarların güvenliğine dikkat etmelisiniz.. Periyodik emprenye ve koruyucu işlemler olmadan, evin yapıları çok hızlı bir şekilde kullanılamaz hale gelecektir.. Aynı taşı, tuğlayı veya yapı taşlarını bir kez monte etmek yeterlidir ve pratikte onarıma ihtiyaç duymazlar..

Diğer bir problem ise ağacın bazen öngörülemeyen bir şekilde küçülmesidir.. En eğitimli uzmanların hiçbiri evin hangi bölümünün ve hangi anda deformasyon riski altında olduğunu belirleyemez. Bazı ucuz kütüklerin soğuk havalarda donabileceğini de düşünmekte fayda var. Bu sorun ancak duvarların kalınlığı artırılarak veya yüksek kaliteli yalıtım eklenerek önlenebilir. Her iki seçenek de çok ucuz değildir ve dikkatli termal hesaplamalar gerektirir..

Projelere genel bakış

Teraslı

Yine de, kuru bir silindirik setten yapılmış binaların nesnel eksiklikleri bile pek çok insanı korkutmuyor. Ve romantizm sevenler ve sadece eğlenecek ve teraslara ihtiyaç duyanlar. 100 metrekareye kadar kategoride bu türden en iyi modern konut seçeneklerinden biri. uzun süreli yaşam için tasarlanmış m (daha doğrusu 83 metrekare). Geliştiriciler, vidalı ve şerit temeller arasında seçim yapma şansına sahip olacaklar. Varsayılan, çatıyı metal kiremitlerle kaplamaktır..

Terasın büyüklüğü 12,5 metrekareye ulaşıyor. m. Hijyenik odalar da geniş ve konforludur. Projenin avantajı da sağlam bir misafir alanı. Toplam 2 oturma odası mevcuttur. Dikdörtgene yakın şekilli tek katlı bina.

Ancak her ikisi de 100 metrekarelik bir alanla sınırlı olun. m ve bir kat her zaman makul değildir. Bu nedenle, başka bir seçenek düşünmeye değer. Biraz daha küçük bir terası var – sadece 11,5 metrekare. m Ancak banyonun büyüklüğü 6 metrekareye ulaşıyor. m. İkinci bir ışık da kullanılır.

Garajlı

Küçük kır evlerini bile tasarlarken, donanımlı bir park yeri olmadan yapmak çok zordur.. Bu seçeneklerden biri şunları içerir:

 • 20 metrelik garaj alanı;

 • 5.5 m2 büyüklüğünde bir kazan dairesi;

 • 8 metrelik mutfak;

 • büyük oturma odası;

 • giyinme odası;

 • küçük üç metrelik banyo.

Yüzme havuzlu

Küçük banliyö konutlarını yüzmek için bir yerle desteklemek oldukça makul. Bu projelerden biri, yatak odası işlevine sahip 2 oturma odası içermektedir. Ana kata ek olarak bir de çatı katı bulunmaktadır. Projede garaj ve bodrum öngörülmemiştir.. Diğer özellikler:

 • pencereli banyo;

 • depo;

 • panoramik pencerelerle donatmak;

 • 7 metrelik mutfak.

Verandalı

Bu tür binalar, açık teraslı yapılardan biraz farklıdır.. Seçeneklerden birinde aynı alana ait 3 yatak odası sağlanabilmektedir.. Mutfak ve oturma odasının birleşimi çok iyi planlanmıştır. Mutfağa doğrudan salondan girilebilir. Yetişkin yatak odalarının pencereleri sokağa bakmaktadır ve çocuk yatak odalarından tüm avlu görülebilmektedir..

Diğer özellikler:

 • 7 metrekare alana sahip veranda. camlı m;

 • dış boyutlar (veranda dahil) 11×13 m;

 • sağlanan kazan dairesi.

Montaj nüansları

Ahşap ve kereste ile çalışma becerileriniz varsa, hazır yuvarlak kütük setlerinden bir ev yapmak o kadar zor değil. Yalıtım için jüt lifi kullanılması tavsiye edilir.. Duvarların büzülmesinin bitiminden sonra sıkıştırılacak ve güçlü, geçirimsiz bir tabaka oluşturacaktır.. Rüzgarla üfleme ve neme maruz kalma neredeyse ortadan kalkacaktır. Kronları bağlamak için dübeller (pimler) kullanılır.

1-1.5 m boşluklu bir dama tahtası desenine yerleştirilirler, dübelin alt kütüğe yukarıdan sokulması 3-5 cm olmalıdır.Bu yaklaşımla duvarların eğriliğini dışlamak mümkündür.. Günlüklerin kendileri, kırlangıçkuyruğu yöntemi kullanılarak en güvenilir şekilde birleştirilir.. Fabrika tasarımları genellikle “bir kasede” veya “yarım ağaçta” kurulum anlamına gelir..

Kronların boşluklarına rulo izolasyon döşenmelidir. Duvarları ilk kez doldurmanız, evi monte ettikten 12 ay sonra.. Bu süre, fırınlanmış odun kullanılırken bile gözetilmelidir.. Yalıtım, açıklıklara ve kaselere iki kat halinde yerleştirilir..

Çok fazla yalıtım olmamasını sağlamak gerekir, her durumda kaselerin kalafatlanması gerekir..

İç düzenleme

Geliştiriciler giderek artan bir şekilde ikinci bir ışığa sahip evleri seçiyorlar. Güneş ışığının yukarıdan aktif penetrasyonu genellikle olumlu duygular uyandırır. Ayrıca özellikle kış aylarında aydınlatmadan tasarruf etmenizi sağlar.. Bu çözüm, binayı görsel olarak genişletmenizi sağlar..

Ancak büyük pencerelerin düzenlenmesinin ucuz olmadığı, dikkatlice hesaplanması gerektiği ve ısı yalıtımı konusunda ciddi bir problem olduğu anlaşılmalıdır..

Gelenek genellikle bir şömine ile vurgulanır.. Bu unsur aynı zamanda görsel saygınlıktan da sorumludur. Gerçek bir ocak kurulursa, taş veya tuğla bir yapıya yerleştirilir. Bütün bunlar yangın güvenliği standartlarına göre dikkatlice hesaplanmıştır. Kaliteli bir proje için daha fazla para ödemek, çok daha fazla para kaybetmekten ve hatta kendi hayatınızı riske atmaktan daha iyidir..

Klasik taş şömine kaplaması en orijinal görünüyor. Ancak çok pahalıdır ve düzenlenmesi oldukça zordur. Ayrıca taş çok ağırdır ve tabanda sağlam bir yük oluşturur. Bütün bunlar dikkatlice hesaplanmalıdır. En modern seçenek elektrikli şömine veya biyoşöminedir..

Bir iç tasarım seçerken, ahşap eve en uygun stilleri tercih etmelisiniz:

 • ahır;

 • dağ evi;

 • kırsal;

 • İskandinav tarzı;

 • kaynak.

Bir ahır ruhu içinde dekorasyon yaparken, modern panoramik cam sağlanmalıdır.. Böyle bir stile ucuz demek zordur, çünkü evi en moda mobilyalarla donatmayı da içerir. Renk paleti mümkün olduğunca hassas ve titizlikle seçilmiştir. Konutun içinde çok sayıda ahşap parça bulunmaktadır..

Dağ evinin iç konsepti, evin içinde minimum bitirme ile ayrılmayı ima eder.. Mobilya, görünüşte masif ve pürüzlü olmalıdır. Panel ve nakış kullanımı teşvik edilir. Aydınlatma, ışığın her yere dağılacağı ve düşük bir parlaklığa sahip olacağı şekilde hesaplanır. Dağ evinin rengine mükemmel uyum sağlayan bir şömine olmazsa olmazlardandır..

Bu tarzda duvarların etnik ruhta dekoratif unsurlarla süslenmesi tavsiye edilir.. Bazen görüntüleri uygun motiflerle oraya koyabilirsiniz. Yere hasır halılar veya hayvan derilerini taklit eden halılar konulması tavsiye edilir. Duvar “hayvan” dekorunun doğru taklitlerle değiştirilmesi de önerilir..

hakim:

 • zeytin;

 • bej;

 • pişmiş toprak;

 • Kahverengi;

 • Beyaz renk.

Rustik tarz, dekorasyonda taş ve ahşabın aktif kullanımına vurgu yapar.. Tavandaki masif ahşap kirişler, tasarım kanonuna tamamen uygundur. Bununla birlikte, yapay olarak yaşlandırılmış ahşabın kullanıldığı “yumuşatılmış” bir versiyon da vardır. Tüm oda mümkün olduğunca basit ve rahat olmalıdır. Panjurlar tamamen terk edilmiş, bunun yerine ahşap kornişler ve kalın koyu perdeler veya kareli perdeler kullanılıyor..

Mobilya açık kahverengi veya koyu kahverengi olmalıdır. Üzerindeki çizikler, düzensizlikler ve benzeri küçük kusurlar sadece rengi iyileştirir. Yemek masası masif olmalıdır. Üzerine sandalyeler veya ahşap banklar eklenir. Aydınlatma için nokta duvar cihazları veya özgün motifli lambalar kullanabilirsiniz..

İç mekandaki İskandinav tarzı da maksimum sadeliği korumayı hedefliyor.. Ama aynı zamanda aynı rustikden çok daha zarif. Her şey mümkün olduğunca hafif ve rahat olmalıdır..

Doğal malzemeler ve geometrik desenler kullanmak zorunludur. Beyaz hakim olacak.

Gölgesini değiştirerek aralığın “soğuk” veya “sıcak” kısmına odaklanabilirsiniz. En sakin ve uyumlu iç mekan, gri tonların kullanılmasıyla yaratılmıştır. Resimli aksesuarların kullanımı kabul edilebilir. Ancak her durumda, odayı görsel olarak aşırı yüklemek imkansızdır. Büyük aynaların kullanılması teşvik edilir.

İskandinav bir oturma odasında yapay aydınlatmaya odaklanmak uygundur.. Lamba seçimi neredeyse sınırsızdır. Kesinlikle sadece çok kaba ve avangard görünümlü modellerden vazgeçmek gerekiyor. Her odada genellikle bir baskın renk ayırt edilir. Temizlik ve tazelik hissi elde etmek zorunludur.

Sonuç olarak, Provence evini düşünmeye değer.. Burada ana vurgu, uygun renklerin kombinasyonuna ve vurgulanan basit “rustik” mobilyalara verilir. Beyaz ve yeşil ile birlikte herhangi bir “bitkisel”, “deniz” rengini kullanabileceğinizi anlamalısınız. Diğer geleneksel tarzlarda olduğu gibi, şömine kullanılması tavsiye edilir..

Yere döşemek ve duvarları süslemek için fayanslar yaygın olarak kullanılır (“kuru” odalarda bile). Provence’ın diğer önemli işaretleri:

 • doğal taştan veya taklidinden yapılmış kaplama elemanları;

 • doğal malzemelerin çevreye hakim olması (yapay olanlar sadece kesinlikle gerekli olduğunda kullanılır);

 • dövme dekor kullanımı;

 • pencere çerçevelerinde bile ahşabın yapay yaşlanması;

 • mumlarla tavan ışıklarının kullanımı;

 • kumaş tonlu masa lambaları;

 • zarif tat fikrinin kalıcı olarak uygulanması (her şeyin dışarıdan basit olduğu durumlarda bile);

 • dekupaj, boyama.

güzel örnekler

Yuvarlak kütüklerden yapılmış bir ev, en basit üçgen çatıya sahip olabilir. Aynı şekilde, orada ortaya konan malzeme, duvarlara kıyasla birincil tasarım değeri değildir. Eğimli üst kat pencereleri ve zarif bir gölgelik sundurması deneyimi tamamlar. Tuğla ile kaplı kaide oldukça iyi görünüyor. Günlüklerin çıkıntılı kısımları izlenimi olumlu şekilde tamamlar.

Karmaşık bir çatı tasarımına sahip iki katlı bir kütük ev daha da kötü değil. Yeşil çatı kaplama malzemesi, genel konseptle mükemmel bir uyum içindedir. Modern plastik pencereler oldukça iyi görünüyor. Girişlerden birinin üzerindeki önemsiz bir dövme eleman, özlü eski moda bir lezzet katıyor. Duvarlar ve baza arasındaki renk kontrastı da iyi algılanır.