“Tuvalet armatürleri” gibi bir kavramın evde bilinmesinin bu kadar önemli olması tesadüf değildir. Sonuçta, bağlantı parçaları – bu banyonun temeli herhangi bir modern evin banyosunda. Tuvalet rezervuarı içine monte edilen parçalar birlikte armatürleri oluşturur.. Ardından, alt astarlı bir klozet armatürleri, çeşitleri ve seçim özellikleri hakkında size ayrıntılı bilgi vereceğiz. Ayrıca, bu tür armatürlerin montajı hakkında kendiniz için faydalı bilgiler bulacaksınız..

Ne olduğunu?

“Alt satır” kelimesini “sarnıç armatürleri” ile birlikte sıklıkla duyarız. Tanka su üstten veya alttan olmak üzere iki şekilde verilebilir..

Su kaynağının türüne bağlı olarak, astarın özelliklerini dikkate alarak, özellikle tuvalet sarnıcı için bağlantı parçaları hakkında konuşabiliriz – alt veya üst.

Yukarıdan su sağlanan tuvaletlerden bahsettiklerinde, bunu kastediyorlar. hortum tankın yan duvarına girer ve maksimum dolum seviyesinin üzerindedir. Hortum tanka alttan giriyorsa, alt bağlantı için bağlantı parçaları ile uğraşıyoruz. Böylece, alt astarlı bir tuvalet armatürünün ne olduğunu biliyoruz..

Böyle bir tasarımın yan su temini seçeneğinden daha üstün olması nedeniyle farklılıkları ve bazı özellikleri açıklayacağız..

 • Alt su hattı şu anda en popüler ve daha sık bulunur, çünkü bu yapının hizmet ömrü en uzundur.
 • Alt bağlantı parçaları ağırlıklı olarak yabancı ülkelerde üretilen, Rusya’da, su kaynağının yan versiyonu hala popüler.
 • armatür filtrelenmemiş su nedeniyle tıkanabilir, bu nedenle sıvı temizlenmezse beslemede sorun yaşamanız olasıdır..
 • üretir daha az gürültü sifona su yazarken. Sistem, rahatsız edici su doldurma seslerini maksimum düzeyde engelleyecek şekilde tasarlanmıştır..
 • Yan borulu tuvaletlerde gürültü ancak hortumun uzatılmasıyla sönümlenebilir. Alt bağlantılı armatürlerdeki hortumun çok uzun olmaması nedeniyle gizlenebilir. Bu, bu tür armatürlerin estetik üstünlüğüdür..

Türlere genel bakış

Armatürler iki tipe ayrılmıştır – tahliye ve kapatma.

Boşaltmak

Gömme armatür, suyun tuvalet sarnıcından nasıl tahliye edildiğinden sorumludur. Çıkış – aynı zamanda suyun klozetten ne kadar ve hangi hızda çıktığını düzenleyen bir tahliye vanasıdır.. İyi çalışması önemlidir, çünkü arıza durumunda sızıntı kaçınılmazdır.. Valf, bir çekme çubuğu, bir düğme veya bir kol ile temsil edilen su tahliye mekanizması tetiklendiğinde tetiklenir. İki düğmeli bir tasarıma sahip vana, kullanılan su miktarını kontrol etmeyi mümkün kılar, bu nedenle hem Dünya’nın çevre sorunlarını hem de su ödemeleriyle ilgili kendi sorularınızı aynı anda çözmenize olanak tanır..

Drenaj armatürlerinin bir diğer önemli parçası da ucu tanktaki su normundan biraz daha yüksek olan özel bir tüp.

Şamandıra cihazının çalışmasında arıza olması durumunda, odanın daha fazla taşmasını önlemek için klozetin kontrolsüz bir şekilde taşması meydana gelirse, su tahliye edilir..

Kilitleme

Böylece su, klozet sarnıcını belirli bir seviyeye kadar doldurur ve daha sonra içine akmayı durdurur. Su besleme ünitesi, bir diyafram doldurma valfi, bir şamandıra, bir piston, bir sifon, bir tahliye cihazı içerir.. Tüm bu yapının kilit unsuru vanadır, suyla doldurur.. Gerçekleştirdiği işlev nedeniyle “giriş valfi” olarak da adlandırılır..

Şamandıra olan sınırlayıcı tarafından belirtilen değere kadar tanka su çekilir. Şamandıra cihazı, su sızıntısına izin vermeyen olmasına rağmen basittir. Ya küresel bir şekle sahiptir ya da bir bardağa benzer. Şamandıraların çoğu plastik.

Kapatma vanalarının çalıştığı mekanizma aşağıdaki gibidir: tuvalet sarnıcının devreye alınması için sistem başlatılır, bir itme oluşur, vana kapanır, böylece su tanktan ayrılmaz. Şamandıra maksimum seviyesine yükseldiğinde su akışı duracaktır. Su boşaldığında vana açılacak ve su beslemesi tekrar başlayacaktır..

Basmalı yıkama seçeneği, tek düğmeli veya iki düğmeli bir cihaza sahip bağlantı parçaları ile temsil edilir. Tek tuşla suyu tek dokunuşla tahliye eden tasarım, “durdur” seçeneği olabilir. Böylece tetiğe ilk basıldığında su akmaya başlar. İkinci basış makbuzunu kapatır.

Küçük ve tam yıkama modlarına sahip iki katmanlı, iki düğmeli tasarım.

Popüler markalar

Tuvalet için seçilen bağlantı parçalarının kalitesi, ürünleri hangi şirketin ürettiğinden doğrudan etkilenir. Sunulan tüm ürün çeşitlerinde kaybolmak ve size hiç uygun olmayan ve tüm gereksinimleri tam olarak karşılayan armatürleri satın almak kolaydır..

Fiyat kategorisine göre tuvaletler için armatürler sunulmaktadır. ekonomi sınıfı (Güneydoğu Asya), orta sınıf, premium (Batı), lüks ve lüks. Ancak birçok ekonomi sınıfı armatürün Asya’da üretilmesi, ürünleri ucuz kılmaz. Aksine, Japonya’da yapılan tuvalet armatürleri neredeyse piyasadaki en pahalı ürünlerdir. Bu nedenle, yüksek kaliteli akıllı teknolojinin üretimi için en iyi şirketlerden biri, tanınmış bir Japon markasıdır. Toto. Japon Inax ve Matsushita Electric (Panasonic) tuvalet armatürleri de üretmektedir. Bu tuvaletlerin ısıtma, radyo, masaj vb. birçok kullanışlı işlevi vardır..

Önde gelen ülkeler-tuvalet ve onlar için parça üreticileri Finlandiya (IDO Kylpyhuone Oy), İspanya (Roca), Rusya (örnekler: Iddis, Sanita Luxe Max), Fransa (Jacob Delafon), Polonya (Cersanit), Türkiye (Vitra), Almanya (AM-PM, Duravit) ve Avusturya ( Kopfgescheit, Laufen).

İç donanımlarının yüksek kaliteli çalışması için kullanıcıların güvenini kazanan bu tuvaletler ve üreticileridir..

Klozetler için en iyi armatürleri gösteren listeyi açarsanız, en yaygın marka şudur: Alcaplast (ülke – Çek Cumhuriyeti). Alcaplast ürünleri, tahliye ve giriş armatürleri için tüm kalite gereksinimlerini karşılar. Sarnıçlar ve diğer sıhhi tesisat takımları ve mekanizmaları da bu marka altında satılmaktadır. Çek Cumhuriyeti, bu tür sıhhi tesisatın tasarım sorununa güzel, orijinal bir çözüm sunan Rusya’ya iyi klozetler ithal ediyor.

Bizim ülkemizde Santek Çek Cumhuriyeti’nden daha az bilinen tuvaletler. İspanya ile birlikte, Rus şirketi “Keramika” Santek bağlantı parçaları üretiyor, bu nedenle uluslararası standartlara uyuyorlar ve aynı zamanda Rus müşterilere hizmet veriyorlar.. Santek vitrifiye, defalarca ülkenin ilk üretici markası olarak ödüllendirildi..

Bu başlık, hijyenik armatürlerin olağanüstü güvenilirliğini onaylar..

Nasıl seçilir?

 • Tabii ki, tuvalet armatürleri için en popüler ve en sık tercih edilen malzemeler: polimer malzemeler. Metal bağlantı parçaları dayanıklılık açısından rekabet dışıdır, ancak plastik olanlardan çok daha pahalıdırlar. Ayrıca bir setteki metal bağlantı parçaları yalnızca en seçkin modeller için mevcuttur..
 • Bağlantı parçalarının sizin için doğru olduğundan emin olun. Astar tipini, tankın yapısını ve iç konfigürasyonunu unutmadığınızdan emin olun, çünkü satın alınan mekanizmalar, ona bağlanma imkanı olmadığından tankınız için olmayabilir..
 • Belirsiz markaları kullanmamaya çalışın. En iyi markalar bütçenize özen gösterir ve mekanizmaların uzun hizmet ömrü için garanti sağlar. Yukarıda kanıtlanmış marka ve üreticilerin örneklerini verdik..
 • Takımlarının eksiksizliğini kontrol etmeden bağlantı parçaları satın almayın.. Mağazadan armatürleri göstermesini isteyin veya her şeyin yolunda olup olmadığını kendiniz görün: parçalar hasar görmemeli, gevşek olmalı, pürüzsüz ve sağlam olmalıdır. Alt çizgiye sahip bir tuvalet için bir dizi bağlantı parçasının aşağıdaki öğeleri içermesi gerektiğini unutmayın: bir giriş valfi, bir çıkış valfi, yuvarlak bir lastik conta, plastik bağlantı elemanları. Ürün pasaportu ektedir.

Kurulum ve değiştirme

Artık tuvaletimiz için gerekli tüm donanımlara sahip olduğumuza göre, kurulumuna başlayabiliriz. Önce şamandıra cihazı ayarlanır, üst su limiti ayarlanır. Şamandıra yatay olarak hareket eder. Somunları tahliye ve doldurma vanalarında büküyoruz. Rezervuara vanalar takıyoruz, somunları sıkıyoruz.

Bağlantı parçalarının sonraki montajı basittir. Ayarlamadaki en zor anlar: vanaların ve tankın duvarlarının temas etmediğinden (dokunurlar, bir şeylerin yanlış gittiği anlamına gelir) ve somunların düzgün şekilde sabitlendiğinden emin olun.. Ve sonra şema aşağıdaki gibidir.

 1. Depoya bir conta, conta, rondela takın. Cıvataları deliklere vidalayın. Contalar – vidalar için.
 2. Tankın kendisini kuruyoruz.
 3. Ona bir hortum bağlarız.
 4. Bütün fındıkları düzeltiyoruz.
 5. Mesele, kapağın ve serbest bırakma ünitesinin takılmasıyla kaldı.

  Ne yazık ki, çoğu zaman klozet armatürlerinin arızalı olması durumunda bazı parçalarının değiştirilmesi gerekir.. Aşağıda, tuvalet armatürlerinin onarımı ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları bulunmaktadır..

  1. Şamandıra ana işlevini yerine getirmiyor: bu cihazı onarmak yenisini almaktan daha pahalı.
  2. Su tanka akmayı durdurmuyor, conta aşınmışsa veya şamandıra çok hafifse. Şamandıra ağırlıklandırılabilir veya değiştirilebilir, eski contanın değiştirilmesi gerekir.
  3. Depoya su akmıyor – valf tıkalı. Suyunu süzerek çıkarıp temizliyoruz.

  Yıkama tankındaki su besleme vanasının alt satırda nasıl değiştirileceği, aşağıya bakın..