Çerçevesiz klozet, sıhhi tesisatın hijyenik temizlik ve güvenliğini artırarak klasik muadillerine ciddi bir rakiptir. Çoğu zaman, bu tür modeller, premium segmentin temsilcileri – Roca Gap, Cersanit ve diğer popüler markalar tarafından sunulmaktadır. Nedir, çerçevesiz tuvaletlerin artıları ve eksileri nelerdir, satın alırken dikkate alınmalıdır, piyasadaki seçeneklere ayrıntılı bir genel bakış ve müşteri yorumları size söyleyecektir..

Ne olduğunu?

Çerçevesiz bir tuvalet, geliştirilmiş bir çanak tasarımına sahip modern bir sıhhi tesisat armatürüdür.. Su akışını jantın altına yönlendiren geleneksel sifon mekanizması yerine, tüm kaseyi eşit şekilde durulayan bir püskürtücü ile donatılmıştır.. Kenarsız bir klozet, bir bölücü kurarak suyu çok daha ekonomik kullanmanızı sağlar..

Ayrıca, jantın olmaması hijyenik temizlik göstergeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ulaşılması zor yerler yoktur, bu da bakteri plağının birikmediği anlamına gelir.

İşlevselliği, kurulum yöntemi açısından çerçevesiz tuvalet, klasikten çok az farklıdır.. Ana fark, tam olarak bir tarafın yokluğunda yatmaktadır. Çerçevesiz tasarım, nemi veya yabancı maddeleri tutmaz. Hazne tamamen yıkanır ve suyun akış yönü vitrifiye geometrisi ile düzenlenir. Jetler dikey olarak değil yatay olarak dağıtılır.

Çerçevesiz tuvaletlerin ayırt edici bir özelliği, tek bir standardın olmamasıdır.. Farklı üreticiler için modeller, kasenin biçiminde ve şeklinde biraz farklılık gösterir. Örneğin, üst kısımda bir kenar yerine bir çöküntünün yapıldığı bütün cetveller vardır. Mükemmel bile kaseler de nadir değildir – bu tür modellerde, bölücüler sıvı kaynağının yoğunluğunu hemen dağıtır, böylece tüm yüzey alanını eşit şekilde yıkar.

Avantajlar ve dezavantajlar

Çerçevesiz tuvaletlerin açık avantajları vardır. Avantajları arasında.

 1. Estetik cazibe. Bir jantın olmaması, tesisat üreticilerinin en cesur tasarım fikirlerini ve çözümlerini kolayca uygulamalarına olanak tanır. Fütüristik tarzda veya zarif bir klasik versiyonda bir model bulabilirsiniz..
 2. Temizleme işleminin basitleştirilmesi. Hassas alanları temizlemek için zaman kaybetmeden yüzey kirliliği kolayca giderilebilir.
 3. Deterjan alımında tasarruf. Tuvaletin kenarındaki bakterilerle savaşmak için yılda ne kadar harcandığını hesapladıktan sonra, sıhhi tesisatı değiştirmeye kolayca karar verebilirsiniz..
 4. Azaltılmış su tüketimi. Ancak bu, yalnızca drenaj oranının her zaman belirgin şekilde daha yüksek olduğu kurulum sarnıcına sahip modeller için geçerlidir. Klasik kompakt sarnıçlı modellerde bu tür özellikler yoktur..
 5. Uzun hizmet ömrü. Sık mekanik veya kuru temizlemeye ihtiyaç duyulmaması nedeniyle, sırlı kaplama çekiciliğini daha uzun süre korur, çatlamaz ve kireç tortusu riski azalır..
 6. uygun maliyet. Klasik klozetlere takılanla neredeyse aynı. Buna göre, tesisatı değiştirirken daha güncel bir model seçmeyi düşünebilirsiniz..
 7. Modern standartlara uygunluk. Çıkışlar, bağlantı parçaları, bu tür tuvaletlerin diğer elemanları metal-plastik, HDPE’den yapılmış borulara daha iyi uyarlanmıştır, kır evlerine kolayca monte edilebilirler..

Ve yine de bir fark var. Bir dizi parametre için, jant tuvaleti hala daha iyidir. Dezavantajlar, bazı modellerde bulunan kaseden olası su sıçramasını içerir. Ek olarak, hijyenik temizlik düzeyi ile ilgili sorular da var – birçok tuvalet Rusya Federasyonu’nda belirlenen bir dizi standardı karşılamıyor..

Çeşitler

Çerçevesiz tuvaletlerin ana sınıflandırması, doğrudan uzaya yerleştirilme biçimleriyle ilgilidir.. Kurulumun zemine veya duvara iletişim çıkışı ile yapılmasının planlanıp planlanmadığına bağlı olarak, farklı tesisat seçenekleri kullanılabilir – eğik bir çıkışla menteşeli, zemin, ekli. Tankın türü de önemlidir. Klasik kompakt burada nadiren kullanılır, çok daha sık olarak duvara drenaj sisteminin gizli kurulumuna sahip bir monoblok monte edilir.

İşlevsellik açısından çerçevesiz tuvaletler de oldukça farklıdır. Hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için bideli seçenekler ve modeller, kapağı kaldırmak için kaldırma sistemli seçenekler var. Daha fazla seçenek, daha pahalı sıhhi tesisat satın almaktır, ancak bazen bu, artan konfor seviyesi ile doğrulanır. Yeteneklerine ve kurulum yöntemlerine ayrıntılı bir genel bakış, her bir tuvalet grubunun özelliklerini anlamanıza yardımcı olacaktır..

Zemine monte

Kurulum yönteminde çoğu klasik tuvaletten farklı olmayan en basit çözümler zemin modelleridir.. Tabanlarında, bağlandıkları bir platform var..

Genellikle kit, bir mikrolift veya bide işlevi ve diğer seçeneklerle birlikte gelir. Zemin destek olduğu için yapı oldukça hantal olabilir..

Drenaj sistemi genellikle kompakt bir sistem tankı ile temsil edilir.. Su tüketimi açısından çok ekonomik değildir ancak kurulumu ve bakımı kolaydır. Bu tasarımdaki çerçevesiz tuvaletlerin çok sık bulunmadığını ve yavaş yavaş asılı modellere yol açtığını düşünmeye değer. Zemine monte versiyonlar, eğik bir çıkışla ve ayrıca hareket sensörleri şeklinde ek seçenekler, boşaltma için koku içeren bölmeler, dezenfeksiyon için temizleme ve canlandırıcı sıvılarla donatılabilir..

Askıya alındı

Modern çözüm, çerçevesiz bir asma klozettir, zemine değil, duvara yerleştirilmiş özel bir montaj parçasına monte edilir.. Temelin sağlam bir çelik çerçeve olması nedeniyle – yük taşıma işlevlerinin performansını sağlayan bir kurulum, banyoda hemen hemen her yere kurulum mümkündür.. Üzerinde asılı sarnıç, boru sistemi ve sıhhi tesisat armatürünün bulunduğu yer. Dışarıdan, asılı klozetler, zeminin üzerinde yüzüyormuş gibi daha kompakt görünüyor. Ana kolaylık, dikim yüksekliği seçiminde yatmaktadır – kaseyi istediğiniz herhangi bir seviyede sabitleyebilirsiniz..

Asılı tuvaletler, mevcut her metrenin önemli olduğu küçük banyolara veya tuvaletlere kurulum için mükemmeldir. Bu tip sistemler, özelliklerinden dolayı genellikle monoblok olarak adlandırılır..

Ekli

Bu tip tuvaletler duvara yakın monte edilir, harici bir sarnıç yapısına veya bir bölmenin arkasına monte edilmiş bir monobloğa sahip olabilirler. İkinci durumda, dışarıda yalnızca yıkama düğmesi görüntülenir, diğer her şey meraklı gözlerden gizli kalır. Böyle bir tuvaletin kasesinin şekli hemen hemen herhangi biri olabilir:

 • klasik oval;
 • konturlu bir iç yıkama ile;
 • yuvarlak;
 • dikdörtgen;
 • Meydan;
 • standart dışı.

Malzeme seçimi de önemlidir. Çoğu zaman, sıhhi kategorilerdeki porselen ve fayans, kenarsız ekli tuvaletlerin üretimi için kullanılır. Paslanmaz çelikten metal seçenekleri de vardır. Temizlemeleri kolaydır ve çoğunlukla kamusal alanlara kurulurlar. Yan yana klozetlerin klasik yer tipi ve duvara asma seçenekleri arasında iyi bir uzlaşma olduğunu, mevcut tesisat armatürlerinin değiştirilmesine uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bir kurulum oluşturmak istemiyorsanız, harici bir tahliye ile bir çözüm bulabilirsiniz – bu tür modellerin tankları oldukça kompakttır..

En iyi üreticiler ve modeller

Çerçevesiz tuvalet üreten ülkeler arasında tartışmasız lider, teknik ilerleme yarışında tanınan bir favori olan Japonya’dır. Diğer ülkeler – Almanya, İsviçre, İspanya, Türkiye – geride kalmıyor. Belirli bir markayı tercih etmeden önce, zaten birçok önemli isme sahip olan üreticilerin derecelendirmesini incelemeye değer.. Sektör liderleri arasında.

 • Villeroy & Boch. 250 yılı aşkın deneyime sahip bir Alman çok uluslu şirketi. Marka seramik konusunda uzmanlaşmış olup, hem porselen hem de çanak çömlek ürünleri üretmektedir. Koleksiyonlar, hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için duvara monte ve geleneksel tuvaletleri içerir. Hemen hemen tüm çerçevesiz modellerde, aralarında Architectura, O Novo, Subway gibi popüler seçenekler bulunan yatay bir sürüm bulunur..

 • İdeal Standart. Belçika’dan şirket, konfordan tasarruf etmeden basit ve minimalist çözümlerle ünlüdür. Ürün yelpazesi, zeminde duran ve asılı tip ataşmanlı çerçevesiz tuvaletleri içerir. Popüler modeller arasında en ilginç olanı Eurovit, Tesi, Connect’in açık montajlı çeşitleridir..

 • Laufen. Orijinal şekiller ve tüketici konforu konusunda uzmanlaşmış İsviçreli lüks vitrifiye markası. Modelleri arasında yarı oval kaseli sarkıt model Pro Rimless ve kare şekilli Pro S Rimless bulunmaktadır. İlginç model Alessi One Rimless, yumurtaya benziyor.

 • grohe. Alman şirketi, sıhhi tesisat endüstrisinde liderlerden biridir. Marka, özgün tasarım yaklaşımı, yüksek işlevsellik ve güvenilirlik ile ünlüdür. Popüler çerçevesiz modeller arasında, hijyenik bir koltuk kılıfına sahip Euro Ceramic ve Bau Ceramic süspansiyon kompaktları bulunur..

 • SSWW. Bu ada sahip lüks sıhhi tesisat markası, popüler bir Alman markasıdır. Şirket 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet göstermektedir ve AB ülkelerinde pazar liderlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Koleksiyonlar, ultra ince koltuklara ve özlü bir kase şekline sahip asma klozet modellerini içerir..

 • Kolo. Sıhhi tesisat armatürleri Polonya’da yapılır, şık tasarımları ve ortalama fiyat aralığı ile ayırt edilirler. Şirket, Kolo Nova, Kolo Nova Pro Rimfree koleksiyonlarında mükemmel ürün kalitesini garanti eden çerçevesiz tuvaletler sunmaktadır..

 • Cersanit. Ev için ucuz banyo armatürlerinin Polonyalı üreticisi. Popüler çerçevesiz modeller arasında çok yönlü bir tasarıma sahip Cersanit Parva, Cersanit Carina yer alıyor. Bu, çerçevesiz sistemleri çalışırken görmek isteyenler için iyi bir çözüm..

 • roca. İspanyol üretici, ürünlerinin güvenilirliği ve şık tasarımıyla övülüyor, ancak periyodik olarak kaliteyle ilgili sorular ortaya çıkıyor. Bu yüzden reytingde yükselmeyi başaramadı. Marka, sıhhi tesisat ürünlerini Rusya’da Tosno’daki bir tesiste üretiyor. Jantsız modeller arasında Roca Gap Clean Rim özellikle popülerdir..

 • VitrA. Çok çeşitli sıçrama önleyici çerçevesiz tuvaletler üreten ünlü bir sıhhi tesisat markası. Bu şirketin modelleri halka açık yerlerde kurulum için oldukça popülerdir, uygun fiyatları ile ünlüdür. Çoğu tuvalet, sıvıları dezenfekte etmek için dağıtıcılarla donatılmıştır..

 • Gustavsberg. İsveçli şirket, Avrupa ülkeleri için yüksek kaliteli vitrifiye üretiyor. Vurgu, ayrı olarak sağlanan ve kurulumlarla birlikte verilen çerçevesiz askılı modellerdedir. Çeşitli tip ve tasarımlarda renkli ve beyaz klozetlere sahip Hygienic Flush serisi özellikle ilgi çekicidir..

 • BelBagno. Çin’de üretilen İtalyan vitrifiye ürünleri oldukça geniş bir model yelpazesine sahiptir. Markanın çerçevesiz tuvaletleri için popüler seçenekler arasında BelBagno Deluca, BelBagno Ancona modelleri ve BelBagno Marino monoblok yer alıyor..

 • Keramag. Sıhhi tesisat armatürleri üreten Alman şirketi. Şirket, yüksek kaliteli ürünleri ile ünlüdür ve Geberit Grubuna aittir. Çerçevesiz klozet modelleri arasında Renova Nr., Geberit Icon Rimfree özel ilgiyi hak ediyor..

 • IFO. Yine Geberit Grubu’na ait bir vitrifiye markası. Coğrafi olarak İsveç’te bulunuyor, ürünler daha çok bütçe fiyat kategorisinde sunuluyor ve bu da onları Rusya’da çok popüler kılıyor..

Bu, çerçevesiz sıhhi tesisat için piyasada dikkati hak eden marka ve modellerin ana listesidir.. Porselen ve çanak çömleklerden yapılan hemen hemen aynı ürünlerin neredeyse iki kat fiyat farkı olabileceğini düşünmeye değer. Rusya’da çelik sıhhi tesisat nadirdir, çoğu zaman yurt dışından bireysel siparişle getirilmesi gerekir..

Seçim İpuçları

Doğru çerçevesiz tuvaleti seçmek için, özellikle belirli bir kullanıcı için önemli olan özelliklere dikkat etmeniz yeterlidir.. En önemli seçim kriterleri.

 1. Sabitleme kolaylığı. Çoğu durumda, kurulum, zeminde kurulumdan çok daha maliyetlidir; ayrıca kurulum için alan bulmanız gerekir. Harici bir depoya sahip zeminde duran ve bağlı modeller bu dezavantajlardan yoksundur..
 2. İmalat malzemesi. Çoğu zaman, porselen kullanılır – en estetik, rengini uzun süre korur. Yüksek teknoloji ürünü bir iç mekanda paslanmaz çelik modeller uygun olacaktır. Fayans çerçevesiz bir tuvalet seçerek paradan tasarruf edebilirsiniz..
 3. İşçilik. Kalite kontrolünden geçen ürünün yüzeyinde herhangi bir pürüz, ezik, düzensiz renk alanları veya parlaklık olmayacaktır. Belirgin kusurlar varsa, markalı ürünlerin sahte olduğundan şüphelenebilirsiniz..
 4. Kuvvet. Burada paslanmaz çelikten yapılmış çerçevesiz çelik klozetler liderdir. Porselen modeller en kırılgan olanlardır, darbeler ekipman tahribatına yol açabilir. Toprak eşya, uzlaşmacı bir çözüm olarak adlandırılabilir.
 5. yüklerin yoğunluğu. Tesisatların 500 kg’a kadar yüklere dayanabileceğine inanılmaktadır. Ancak, klozete ek olarak, bunun bir sarnıç içerdiğini ve basıncın kendisinin çok eşit dağılmadığını anlamalısınız. Sonuç olarak, uygun bir tasarım seçerken, en baştan maksimum değerleri koymak ve hatta bazen zemin seçeneklerini tamamen tercih etmek daha iyidir..
 6. Yıkama sistemi tipi. Geleneksel kompakt modüller çerçevesiz tuvaletler için uygun değildir. Burada akışkanı daha yüksek bir hızda ileten monobloklar kullanılır. Sonuç olarak, boşaltma sırasında kasenin etkili bir şekilde durulanması mümkündür..
 7. Ek bileşenlerin kullanılabilirliği. Bu, kapak kaldırma sistemi gibi seçeneklerden fazlasını içerir. Üreticiyi, gerekli tüm bağlantı elemanları ve montaj parçaları ile kite dahil etmek çok daha önemlidir..
 8. Fiyat. Kurulu modeller, geleneksel modellerin fiyatının neredeyse iki katına mal oluyor. Türk veya Doğu Avrupa şirketlerinden ucuz seçenekler aranmalıdır. En iyi tasarım ve kalite İsveç ve Alman markaları tarafından sunulmaktadır..

Tuvalet seçimi yaparken bu ürünün değişim veya iadeye tabi ürünler kategorisinde yer almadığını göz önünde bulundurmakta fayda var. Bu nedenle, satın alınan tesisatı zararına yeniden satmak zorunda kalmamak için bir seçim yapmanız gerekir. Modelin teknik özelliklerini ve parametrelerini en baştan incelemeye ve ardından bir karar vermeye değer..

İncelemeye genel bakış

Evlerine veya dairelerine çerçevesiz tuvaletler yerleştirmiş olan alıcılara göre, bu modern sıhhi tesisat armatürleri dikkati hak ediyor.. Renk değiştirmeyen seramik kalitesi not edilir. Temizleme sırasında daha az mekanik stres nedeniyle, emaye uzun süre çekici görünür. Kurulumu kurmaya karar verenler, bir tahliye sistemi kullanırken gürültüde önemli bir azalma olduğunu da not eder..

Müşteri incelemelerindeki olumlu yönler arasında, sıhhi tesisat armatürlerinin çekici görünümü belirtilmektedir. Bunlar gerçekten güzel ve rahat tuvaletler, özellikle duvara asma biçiminde. İlginç bir şekilde, birçok alıcı geleneksel oval kaseler yerine kare veya dikdörtgen kaseler seçiyor. Sıçrama önleyici sistem ayrıca, bu tür sıhhi tesisatın ilk nesillerinin ana dezavantajını ortadan kaldırmayı mümkün kılan olumlu eleştiriler aldı – yıkandığında zemine uçan su sıçramaları.

Tüketici incelemelerine göre dezavantajlar, yalnızca kurulu yapıların kurulumunun yüksek maliyetini içerir.. Asılı veya yan yana çözümler tercih edilmeyerek sorunların önüne geçilebilir. Birkaç yıl önce, açık montajların zayıf estetiği hakkında şikayetler vardı. Bugün gizli olarak üretiliyorlar, montaj düzenekleri kasanın dışından görünmüyor..

Çerçevesiz ayaklı kompaktlar hakkında şikayetler var. Yapışkan tahliye düğmesiyle ilgili sorun burada ortaya çıkıyor..