Tuvaleti bitirmek için fayans seçimi, sadece odanın tasarımını değil, aynı zamanda malzemelerin operasyonel özelliklerini de dikkate alarak kasıtlı olmalıdır.. Makalede banyo için doğru karoyu nasıl seçeceğinizi düşünün.

özellikler

Modern tüketiciler, tuvalet dekorasyonu için çok çeşitli kaplama malzemeleri ile karşı karşıyadır. Sadece tasarımda değil, aynı zamanda temel parametreler ve özelliklerde de farklılık gösterirler.. Geniş bir ürün yelpazesindeki büyük üreticiler, genellikle banyoyu bitirmek için seçilen yüksek kaliteli ve pratik fayanslar üretir..

Tuvaleti döşemek – evrensel bir çözüm. Bu kaplama malzemesi pratikliğe sahiptir. Yüksek kaliteli karolar aşırı sıcaklıklardan veya yüksek nem seviyelerinden korkmaz. Tuvalette bu malzeme deforme olmaz, sunumunu ve orijinal rengini kaybetmez..

Bu, alıcıları fayanslara çeken ana özelliktir. Hem özel evlerde hem de apartmanlarda tuvaletleri bitirmek için kullanılır, karmaşık ve pahalı bakım gerektirmez..

Herhangi bir leke ve kir, böyle bir kaplamanın yüzeyinden hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılabilir. Bunu yapmak için pahalı temizlik bileşiklerine çok fazla para harcamanıza gerek yok – sıradan nemli bir bezle tüm eksikliklerden kurtulabilirsiniz..

Tuvaleti dekore etmek için herhangi bir fayans seçeneğini seçebilirsiniz.. Yapı ve kaplama malzemeleri satan dükkanlarda, çok çeşitli çeşitleri sunulmaktadır. Ürünler hem özlü hem de sakin ve alacalı, cesur renklerde sürdürülebilir..

Son zamanlarda, çeşitli görüntü ve baskılarla tamamlanan modaya uygun ürünler çok popüler oldu. Böyle bir kaplama ile oda görsel olarak düzeltilebilir veya daha parlak, daha canlı hale getirilebilir..

Duvarları süslemek için fayans kullanırsanız, tüm yüzeyleri mükemmel bir şekilde pürüzsüz ve düzgün hale getirebilirsiniz. Ek olarak, modern karolar ile ayırt edilir hijyen. Yüzeylerinde kir birikmez.

Böyle bir bitişin olumlu kalitesi, yangın Güvenliği. Fayanslar yanıcı ve yanıcı değildir, bu da onları evlere ve apartmanlara kurulum için güvenli hale getirir. Söz konusu kaplama, hem hipoalerjenik hem de çevre dostu olmakla övünebilir. O alerjik reaksiyonlara neden olmaz, bu nedenle, onunla temas olumsuz sonuçlara yol açmaz. Yüksek kaliteli malzemeler sert kimyasal kokular yaymaz – genellikle hiç kokuları yoktur.

Karonun ayırt edici bir özelliği, mukavemet özellikleri. Üzerine ağır ev aletlerini güvenle koyabilirsiniz. İnsanlar en ufak bir zarar vermeden kiremit üzerinde yürürler. Bu malzemeyi bu şekilde bozmak mümkün olmayacaktır..

Tek istisna, karonun tabanın düz olmayan yüzeyine yapıştırıldığı durumlardır. Bu nedenle, kaplama, hasarına yol açan farklı seviyelerde yüklere maruz kalır..

Bir banyoyu bitirmek için bir karo seçerken, tamamen bitmiş olduğunu hatırlamanız gerekir. ısı tutmaz. Çıplak ayakla yürümek tamamen rahatsız edici ve aynı zamanda yanlışlıkla dokunmaya izin veriyor..

Fayansların sadece duvarlara değil zemine de döşenmesi gerekiyorsa, önce etkili bir “sıcak zemin” sisteminin kurulumuna katılmak daha iyidir..

Fayansın özellikleri arasında, sadece özenle hazırlanmış tabanlara sabitlenmelidir. Mükemmel düz olmalılar. Sadece bu durumda, bitirme işinin iyi ve güzel sonuçlarını beklemek mantıklıdır..

Türlere genel bakış

Tuvalet için modern karoların birçok alt türünden birini seçebilirsiniz.. Her türün kendine özgü özellikleri ve parametreleri vardır..

porselen taş

Dayanıklı ve güvenilir kaplama malzemesi. Genellikle zemini sadece banyoda değil, aynı zamanda yüksek düzeyde trafik ile karakterize edilen odalarda da süslemek için kullanılır. Daha yakın zamanlarda, duvar kaplaması için porselen taş eşya kullanılmıştır. Bunun için daha büyük malzemeler uygundur..

Porselen taş eşyalar, geleneksel karolara göre daha büyüktür.. Bu nedenle, çok daha kolay ve daha hızlı monte edilir. Malzeme çok geniş bir ürün yelpazesinde sunulmaktadır..

Tüketiciler hem tek renkli hem de çeşitli desen ve baskılara sahip plakaları alabilirler..

Mozaik

Bu tip karo en küçük boyutlara sahiptir.. Bu onun ana avantajıdır. Mozaik, kemerli, dışbükey ve asimetrik tabanlar için uygundur. Böyle bir dekorasyon sayesinde çok ilginç, güzel kompozisyonlar, dekoratif paneller oluşturabilirsiniz..

Mozaik sadece seramik değil, aynı zamanda cam, ayna ve hatta metaldir.. Mağazalarda, hazır görüntülere sahip hem bireysel fayanslar hem de bütün bloklar var..

Klozetinizin aydınlık ve şık görünmesini istiyorsanız mozaik kaplama olarak idealdir..

Seramik

Klasik versiyon. Fayanslar, kar beyazı veya renkli sırla kaplanmış pişmiş kil plakalardır.. Bu kaplama neme dayanıklıdır. Zengin porselen parlaklığı ile dikkatleri üzerine çekebilir. Satışta farklı tasarımlara sahip hem bütçe hem de pahalı fayanslar var..

ana Dezavantajları bu bitirme malzemesi, çatlamaya karşı duyarlılığına bağlanabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için özellikle nakliye ve montaj çalışmaları sırasında karoya özen ve dikkat gösterilmelidir..

Tüm seramik ürünler duvar ve zemin kaplamalarına ayrılmıştır. Bu malzemeler karıştırılmamalıdır. Yer karoları duvarlara (tutkal veya özel yapıştırıcı üzerine) monte edilemez ve bunun tersi de geçerlidir..

“Yaban domuzu”

Böyle ilginç bir isim, eğimli bir tuğlaya benzeyen dikdörtgen bir karoya aittir.. “Domuz” un ana avantajları aşağıdaki parametrelerdir:

 • ürünler yüksek mukavemetli, aşınmaya dayanıklı;
 • mekanik hasar ve dış etkilerden korkmaz;
 • sıcaklık sıçramalarından, agresif kimyasallardan ve yüksek nem seviyelerinden olumsuz etkilenmez;
 • bakım kolaylığı.

Çini “domuz” küçük ve büyük olabilir. Ve ayrıca var orta numuneler.

Çoğu durumda, daha pahalı kaplamaları taklit eden monokrom, mat, parlak, cam ve fayanslar satışa gönderilir..

Boyutlar ve şekiller

Boyutsal parametrelere bağlı olarak, söz konusu kaplama birkaç türe ayrılır..

 1. Kare veya altıgen şeklinde mozaik seçenekleri. Eleman yan boyutu 1 ila 5 cm’dir.
 2. Küçük fayans çeşitleri yaygındır. Boyutları 6×6 ila 20×20 cm arasında olabilir.Dikdörtgen bir karonun standart uzunluğu 40 cm’den fazla değildir..
 3. Orta büyüklükteki malzemeler popülerdir. En yaygın kare karo boyutu 30×30 cm’dir.Dikdörtgen kısmın uzunluğu 40 cm’yi geçmez..
 4. Büyük tip, her iki tarafı 40 cm olan bir karodur..

Modern ve sürekli gelişen teknolojiler sayesinde düzenli olarak satış yapıyoruz. orijinal karo modelleri, en beklenmedik şekil ve boyutlara sahip.

Örneğin, petek şeklindeki malzemeler, dalgalı kenarlı kareler ve hatta yarım daire biçimli elemanlar sıradışı ve şık görünüyor..

Tasarım seçenekleri

Tuvalet karosu tasarımı farklı olabilir. Bu tür kaplama malzemelerinin hangi dış kriterlere göre ayrılabileceğini düşünün..

Doku

Modern karolar çeşitli dokularda gelir. Popüler sadece mükemmel değil düz, ama aynı zamanda dokulu çeşitler. İkincisi genellikle çeşitli pahalı malzemeleri ve kaplamaları taklit eder. Taş veya ahşap olabilir.

Bu karo prezentabl ve şık görünüyor, ancak aynı zamanda klasik pürüzsüz kaplamalardan daha pahalı..

Klasik pürüzsüz karoların temizlenmesi çok kolaydır. Herhangi bir lekeyi / kiri temizlemek ve çıkarmak kolaydır. dokulu malzemeler daha az dövülebilir. Yüzeylerini temizlemek daha az kullanışlı ve basittir..

Baskılar

Günümüzde, fayans çeşitleri çeşitlilik açısından dikkat çekicidir. Her büyüklükteki ve her tarzdaki odalar için ideal kaplama malzemelerini seçmek mümkündür.. Hangi baskıların en popüler olduğunu öğrenin.

 • Moda ve talep olmaktan asla vazgeçmeyecek çiçek baskılarla süslenmiş fayanslar. Örneğin, bunlar orkide, gül veya sıradan papatya resimleri olabilir – birçok seçenek var.

 • Popüler geometrik desenler, fayanslarda tasvir edilen.

Bu tür kaplamaların yardımıyla, sahipleri banyonun görünümünü ve yapısını düzeltebilir. Ana şey, zıt renklerle aşırıya kaçmamaktır..

 • şık görünecek çizgili karo. İkincisi çeşitli renklere sahip olabilir – parlaktan nötre, kontrasttan yankıya.

 • talep ve doğal baskılar. Bir ağacın veya taşın altındaki fayanslar, banyoda güzel görünür, ayrıca yeşillik, balık, kuş veya hayvan görüntüsüne sahip seçenekler.

 • Birçok insanın favori baskısı – kelebekler. Fayans yüzeyi üzerinde farklı şekillerde “dağılabilirler”..

Renk paleti

Tuvalet karoları farklı renklerde olabilir. En popüler çözümlerden bahsedelim.

 • Beyaz. Çok yönlüdür, herhangi bir renkteki diğer mobilyalarla mükemmel bir şekilde rezonansa girer. Alanı yeniler, daha parlak hale getirir.

 • Siyah. Çok küçük bir banyo için uygun değildir. Beyaz fayanslarla kombine edilebilir. Modern tarza uygun.

 • Kahverengi. Bu rengin çeşitli tonları kullanılabilir. Farklı ölçekler farklı ortamlarda uyumlu görünür – aydınlık bir yerde, karanlık bir yerde.

 • Gri. Parlak veya beyaz/siyah detaylarla seyreltilmesi önerilen evrensel bir bitiş rengi.

 • Mavi. Etkileyici ve orijinal görünüyor.

İki rengi birleştirerek güzel bir banyo iç mekanı elde edilebilir: mavi ve beyaz.

 • Yeşil. Rahatlatıcı, hoş kiremit rengi. Beyaz veya turuncu gibi birçok popüler renkle kombinlenebilir.

Popüler markalar

Kaliteli ve güzel karolar üreten bazı tanınmış markalarla tanışalım..

 • Kerama Marazzi. Seramik karo, porselen taş eşya, mozaik üreten Rus markası. Kerama Marazzi ürünleri şık tasarımları ve mükemmel kalitesi ile öne çıkıyor. Marka karolar geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Burada müşteriler tavanlar, duvarlar, zeminler ve hatta binaların dış kaplamaları için ürünler seçebilirler..

Örneğin, markanın muhteşem “Varan” karosu sadece tuvaleti değil aynı zamanda oturma odasını da kaplamak için uygundur..

 • Azori. Özgün, düşünceli bir tasarıma sahip karolar üreten yerli bir marka. Azori ürünleri, çeşitli baskı ve desenleri ile hem sakin, hem klasik hem de renkli tasarımlara sahiptir. Marka fayanslar hem banyoları hem de mutfakları bitirmek için uygundur..

 • Gayafores. İspanya’dan ünlü üretici. Şık tasarım karolar sunar. Markanın kaplamaları farklı stil ve renklerde tasarlanmaktadır. Çoğu oldukça pahalıdır..

 • Alaplana. Seramik karo üreten İspanyol markası. Zarif, pahalı tasarımlı ürünler üretir.

Alaplana ürünleri kusursuz kaliteye sahiptir.

Nasıl seçilir?

Tuvalet için doğru döşemeyi nasıl seçebileceğinizi ayrıntılı olarak analiz edeceğiz..

 1. Çok şey odanın büyüklüğüne bağlıdır. Çok küçük bir banyo için, alanı görsel olarak daha özgür ve daha geniş hale getirecek hafif parlak veya aynalı karolar satın almak daha iyidir. Bu gibi durumlarda koyu renkler kabul edilebilir, ancak küçük miktarlarda. Aksi takdirde, banyo daha da küçük ve sıkışık görünecektir..
 2. Kaliteli malzeme alın. Tuvaletinize ne tür bir karo yerleştirmek istediğinize karar verin. Sadece standart karolar değil, aynı zamanda muhteşem mozaikler veya yüksek mukavemetli porselen taş eşyalar da olabilir. Banyoda hangi malzemeyi görmek istediğinizi önceden bilmek, en uygun ürünü seçmek daha kolay olacaktır..
 3. Malzemelerin tasarımına dikkat edin. Fayanslar ortamı uyumlu, şık ve davetkar hale getirmelidir. Banyonun iç kısmında her şey seçilen bir tarzda ve tek bir renk düzeninde tasarlanmalıdır. Kaplama seçerken bunu göz önünde bulundurun.
 4. Yüksek kaliteli markalı ürünleri tercih edin. Tüm markalı kaplama malzemeleri aşırı derecede pahalı değildir. Yüksek kaliteli, ancak çok ucuz karolar üreten birçok üretici var..

Nasıl kullanılır

  Tuvalet dekorasyonu olarak, fayanslar farklı şemalara göre kullanılabilir.. onları tanıyalım.

  • yatay geçiş yapabilirsiniz dikdörtgen levhaların döşenmesij. Böylece oda görsel olarak genişleyecektir. Ve dikey yerleştirme onu daha uzun yapacak.

  Kontrastlı bir harç kullanıldığında etki yoğunlaşacaktır..

  • Klasik banyolar için uygundur 2 seviyeli bitirme. Üst ve alt arasındaki sınır bir kenarlıkla vurgulanır.

  • uzanabilirsin orijinal panel. Böyle bir detay, banyonun şık bir dekorasyonu olacak..

  Paneli kendiniz yapmak zor olabilir, bu nedenle bir uzmana başvurmak daha iyidir..

  • Yürütmesi zor diyagonal döşeme. Bunu yapmak için tek renkli kare elemanlar kullanın. Bu tür bileşenler sayesinde oda görsel olarak daha geniş hale gelebilir..

  • Parke seçeneği popüler – balıksırtı. Böyle bir düzen için, örneğin bir ağacı taklit eden dikdörtgen karolar kullanmanız gerekir..

  İç mekanda güzel örnekler

  Tuvaletin iç kısmının çekiciliği ve uyumu, uygun fayans seçimine bağlıdır. Evdeki her şey rahat, rahat ve düzenli olması gerektiğinden, bu odanın tasarımı hafife alınmamalıdır.. Fayans kaplamanın olduğu birkaç güzel ve düşünceli iç mekanı düşünün..

  • Tuvalette duvar ve zemin kaplaması için seçebilirsiniz sıradışı renklerde fayans. Örneğin, bordo-kahverengi bir gölgenin büyük dikdörtgen elemanları, koyu kırmızı fayanslardan vurgu ekleri ve aynayı çevreleyen çok renkli mozaiklerle birleştiğinde muhteşem görünecek..

  Benzer bir bitişin arka planına karşı, geleneksel bir beyaz klozet ve lavabolu beyaz bir duvara monte dolap kurmak daha iyidir. Burada yeterince renkli detaylar olacak..

  • Modern iç mekanları seviyorsanız ve denemekten korkmuyorsanız, şunları yapabilirsiniz: Kontrast renklerle “Oynat”, uzun duvarları parlak siyah fayanslarla bitirin ve kar beyazı tuvaletin arkasındaki dar duvarı zengin kırmızı bir malzemeyle tamamlayın (boya veya su geçirmez duvar kağıdı uygundur). Aynı zamanda zemin ve tavan beyaz yapılmalıdır..

  Böyle bir tuvalette yüksek kaliteli lambaların mevcudiyetine dikkat edin..

  • Küçük bir banyoda kazan-kazan çözümü sütlü fayanslarla duvar dekorasyonu. Zemine zıt koyu kahverengi karolar döşenebilir.

  Atmosferin sıkıcı ve monoton görünmesini önlemek için, tuvaletin arkasındaki duvara gizli altın baskılı yüksek bir siyah fayans şeridi yerleştirebilirsiniz..

  • Çok küçük bir tuvalet için kaplama malzemeleri arıyorsanız, şurada durabilirsiniz: soluk yeşil ve beyaz dikdörtgen fayans. Dekorasyon unsurlarında küçük miktarlarda geometrik desenler bulunabilir. Banyodaki zemin tamamen yeşil fayanslarla döşenmelidir..

  • Tuvalet basit ve zevkli görünecek; duvarlar soluk mor ve beyaz çinilerle kaplanmıştır. Farklı renkteki malzemeler arasında dekoratif kenarlıkları düzeltebilir veya başlangıçta çizilmiş bölücüler (desenli çizgiler) olan bir karo seçebilirsiniz. Yere beyaz değil, mor fayans döşemek daha iyidir. Sıhhi tesisatın klasik kar beyazı renginde seçilmesi önerilir..

  Fayansların tuvalete nasıl döşeneceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..