Tuvalet panjurları nedir ve nasıl seçilir?

Daha önce, panjurlar sadece alışveriş pavyonları, garajlar ve büfeler için kullanılıyordu – klozet perdesi diye bir şey yoktu. Durum bugünlerde değişti. İncelememizde, bir banyoya panjur takmanın temel kurallarını ele alacağız ve okuyuculara bu tür iç elemanları seçme kriterlerini tanıtacağız..

  özellikler

  İlk bakışta, penceresiz kapalı bir alana panjur takma fikri garip gelebilir. Onları ticaret pavyonlarının ve kurumların pencere ve kapılarında görmeye alışkınız – orada yapıyorlar koruyucu işlev. Banyoda panjurlar estetik olmayan mühendislik iletişimlerini örtmek için kullanılıyor.. Sıhhi-teknik panjurlar nispeten yakın zamanda satışa çıktı, ancak hızla popüler oldu.

  Bugün en iyi yollardan birini temsil ediyorlar. filtreyi, su ısıtıcısını, su ve kanalizasyon borularını, vanaları ve sayaçları gizleyin – Böylece tuvalet odasının içi daha estetik ve şık hale gelir. Banyoda panjur kullanmak sadece şık değil, aynı zamanda çok pratiktir:

  • kapalı silindirler boşluk bırakmaz, bu nedenle oda cereyanlardan korunur – bu, sıhhi odanın içindeki ısının korunmasına yardımcı olur;
  • tasarım iyi ses yalıtımı sağlar;
  • çoğu durumda, panjur üretimi için hipoalerjenik, çevre dostu malzemeler kullanılır;
  • panjurlar neme dayanıklı malzemeden üretildiği için uzun bir çalışma süresine sahiptir;
  • panjurlar tüm mühendislik ve teknik iletişimi iyi maskeler ve aynı zamanda bunlara engelsiz erişim olasılığını bırakır;
  • panjurlar zaten küçük bir alanı “yemez”;
  • bir renk paleti, doku ve stilistik tasarım seçme fırsatı sağlayın – böylece her sahip, banyonun iç özelliklerine en uygun şekilde bir model satın alabilir;
  • panjurların yıkanması ve temizlenmesi kolaydır.

  Böyle etkileyici bir avantajlar listesine hoş bir bonus Uygun Fiyat. olmadan Dezavantajları. Bu nedenle, bugün piyasada çok sayıda düşük kaliteli mal sunulmaktadır. Ek olarak, ekipman kurulumunda yer alan şirketler genellikle bunları yanlış kurar, bu nedenle bu tür panjurların ömrü önemli ölçüde azalır..

  Açıkçası, panjurlar banyo ve banyo için iyi bir çözümdür, ancak doğru modeli seçmek ve ürünün kurulumunu profesyonellere emanet etmek çok önemlidir..

  Türlere genel bakış

  Modern endüstri, çok çeşitli panjurlar sunar – satışta bir yükseltici ve diğerleri için dikey ve yatay mobilya modelleri bulabilirsiniz. Banyoda aynı rolü oynamalarına rağmen, yine de kendi farklılıkları vardır..

  Kontrol mekanizması ile

  Panjur kontrol yöntemine bağlı olarak, bu modeller ayırt edilir..

  • Elektrikli tahrikli. Genellikle yerleşik elektromanyetik frenli bir elektrik motorunun yanı sıra bir dişli kutusu ve anahtarlarla temsil edilir. Tahrik kutuya gizlenmiştir ve şaftın içinde bulunur, şaft içi elektrikli tahrikin hareketleri nedeniyle yanlara doğru hareket gerçekleştirilir. Panjurların açılıp kapanması sürecinde perdenin açılması ve açılması sorumluluğunu üstlenir. Öngörülemeyen durumlar için, bu tür stor perdeler manuel bir mekanizma sağlar..

  • Yaylı atalet mekanizmalı modeller – bu panjurlar mekanik ürünler olarak sınıflandırılır. Şafta sabitlenmiş bir burulma yayı sayesinde panjur perdesi hızlı bir şekilde yükselirken, kendi ağırlığının hareketi nedeniyle alçalması gerçekleştirilir..

  • Manuel modeller – bu durumda burulma yayı yoktur ve panjurlar elle kaldırılır. Bu panjurlar çok çeşitli tahrik seçeneklerine sahiptir, bazı panjurlarda kayış tahriki, diğerlerinde ise kordon istifleyici ile döner bir kol bulunur..

  Malzemeye göre

  Banyo panjurlarının imalatında, pencere ve kapı tesisatlarının imalatında olduğu gibi aynı modeller kullanılmaktadır..

  • En çok talep gören plastik. Başlıca avantajı bakım kolaylığı ve uygun fiyatıdır, bu panjurlar paslanmaz, üzerlerinde küf oluşmaz, hafiftirler. Günümüzde plastik ürünler çok çeşitli renklerde sunulmaktadır, böylece her müşteri banyo iç mekanı için en iyi ürünleri kolayca seçebilir. Küçük bir dezavantaj, malzemenin karşılaştırmalı kırılganlığının yanı sıra yapının kısa bir çalışma süresidir..

  • Daha pahalı malzemeler düşünülüyor alüminyum panjur. Temizlemesi kolaydır, yüzeyleri hafif mekanik hasara karşı dayanıklıdır. Kural olarak, hidro-dirençli bir bileşik ile kaplanırlar..

  Avantajlar, yapının düşük ağırlığına ve uzun süre kullanılmalarına izin veren mukavemete de bağlanabilir..

  • Paslanmaz çelik – Korozyondan korkmayan en dayanıklı panjur türlerinden biri. Bu tür ürünler oldukça yüksek bir maliyete sahiptir, bu nedenle kullanımlarının kapsamı esas olarak umumi banyolara kadar uzanır..

  • Ahşap panjurlar yüksek neme sahip odalarda kullanıldığında malzemelerin deformasyona eğiliminin yanı sıra yüksek maliyetleri nedeniyle yaygın kullanım bulamadı. Bu tür silindirlerin mümkün olduğunca uzun süre hizmet verebilmesi için zaman zaman özel su geçirmez bileşiklerle kaplanması önerilir..

  Uygulamanın gösterdiği gibi, kullanıcı çoğu durumda alüminyum perdeleri tercih eder – dayanıklılık, dayanıklılık ve uygun maliyet gibi onların lehine konuşur..

  Standart boyutlar

  Panjurlar boyut olarak değişebilir. Bu nedenle, kapı aralığı 50 cm’den azsa, burada sadece kemer kontrollü modellere izin verilir. Daha geniş bir açıklık için yay ürünleri kullanılmaktadır. Manuel kontrollü modeller için minimum genişlik 45 cm, makine üzerindeki ürünler için bu parametre 60 cm’ye çıkarılırken, kılavuzlar genellikle 53×22 veya 53×60 boyutlarında sunulur..

  Kutular genellikle standart ölçülerde üretilir:

  • 1,37х1,37 m – 1,6 m’den az panjur yükseklikleri;
  • 1,5 x 1,5 m – 2 m yüksekliğe kadar olan modeller için;
  • 1,65 × 1,65 m – 2,9 m içindeki panjurlar için.

  Genellikle alıcının seçimi, banyo parametrelerinin ölçümleri temelinde yapılır..

  Renk paleti ve tasarım

  Banyolar, bildiğiniz gibi, yüksek nem ile ayırt edilir, bu nedenle en sık burada kullanılırlar. polimer kaplamalı panjurlar. Solmaz, neme, sıcaklık dalgalanmalarına karşı dayanıklıdır ve uzun süre prezentabl görünümünü korur..

  Klasik versiyonda, çoğunlukla beyaz modeller ile temsil edilirler. – bu özel gölge en popüler olarak kabul edilir. Ancak, bu günlerde pazar, çeşitli ürünlerin varlığını gerektirmektedir. renk uyumu, bu nedenle, satışta birçok çok renkli ürün ortaya çıktı. Kural olarak, banyonun genel üslup çözümünü dikkate alarak veya bireysel unsurlarına odaklanarak seçilirler..

  Düz renk modelleri, ister beyaz ister başka bir renk olsun, genellikle aynı fiyat aralığındadır. için daha yüksek bir fiyat mertebesi fotoğraf baskısı ile tasarımlar – Bu şaşırtıcı değil, çünkü panjurlara fotoğraf baskısı, dikkat çekebilecek ve odaya konfor katabilecek ideal bir tasarım çözümü olarak kabul ediliyor. Modern teknolojilerin gelişmesi sayesinde, günümüzde panjurların yüzeyine herhangi bir orijinal tasarımı uygulamak mümkün hale geldi, böylece banyonun bireysel stiline en uygun şekilde uymaları sağlandı..

  Delikli modeller, renkli veya ayna ekleri iç kısımda çok ilginç görünüyor..

  Popüler markalar

  Rusya pazarında az sayıda stor perde üreticisi var, en popülerleri üç şirketin ürünleri..

  • Alutech – Moskova, St. Petersburg’da ve ayrıca Minsk ve Kiev’de kendi ticaret ofisleri olan bir Belarus-Alman işletmesi. Şirket, panjurlar için geniş bir alüminyum profil yelpazesi sunar, yüksek kaliteli ürünleri ve en katı Avrupa standartlarına uygunlukları nedeniyle popülerdir..

  • alulux – Alman üreticiler, Rusya pazarına geniş bir yelpazede yüksek kaliteli alüminyum profiller tedarik ediyor. Bayilik sistemi ile direkt olarak Almanya’dan ülkemize gelmektedir..

  • Veka Brezilya, Fransa, Polonya, Büyük Britanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yan kuruluşları olan bir başka Alman şirketidir. PVC stor perde profillerinin üretiminde mutlak dünya lideri olarak tanınmaktadır..

  Tüm firmalar ürünlerini olağanüstü kalitede üretiyorlar ama ne yazık ki panjurlar markalar altında üretiliyor. Alulux ve Alutech tüm Rus bölgelerinde bulunamaz. Şirket ruloları kaliteli. Levin-Grubu.

  Nasıl seçilir?

  Tuvalet için stor perde satın almadan önce, bireysel parametrelerine karar vermeniz gerekir..

  1. Her şeyden önce, panjurları kaldırmak için bir mekanizma seçmeniz gerekir..
  2. Bundan sonra, renk şemasını düşünün ve gelecekteki panjurlarınızın yapılacağı malzemeyi seçin..
  3. Profil dolgusu seçimine özellikle dikkat edilmelidir..
  4. Ayrıca yapınızın nasıl kontrol edileceği sorusuna da cevap verin – manuel veya otomatik olarak.?

  Nasıl kurulur?

  İdeal olarak, duvarları bitirmeden önce onarım aşamasında bile panjurları takmak daha iyidir, o zaman çatlakların ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.. Çoğu zaman, panjurlar yan duvara monte edilir, ayrıca tuvaletin arkasına yerleştirilir veya bir sıhhi tesisat dolabının kepenkleri olarak kullanılır.. Genellikle, böyle bir yapının kurulumu iki ila üç saatten fazla sürmez. Kurulum uzmanlara emanet edilebilir veya araçla çalışma konusunda bazı becerileriniz varsa, bunu kendiniz yapabilirsiniz..

  Konteynerin doğru konumlandırılması ve rayların sabitlenmesi zorunludur..

  Panjurların eğrilmesini önlemek için, işaretlemelerin mümkün olduğunca doğru yapılması gerekir. Perdenin hareketinin yakındaki nesnelere erişimi engellememesi gerektiğini lütfen unutmayın, çünkü er ya da geç sayaç okumaları yapmak, boruları onarmak ve başka tür işler yapmak zorunda kalacaksınız.. Bu tür panjurlu yapıları kurmak için üç ana seçenek vardır..

  • kutu içi. Bu en iyi seçenektir, çünkü bu durumda kutu içeride sabitlenir, yandan görünmez. Kurulum işi bitirmeden önce gerçekleştirilir, böylece sonraki duvar kaplaması onu gizlemenize izin verir..
  • kutu dışarı. Borular açıklığın yanındaysa, kutuyu dışarıya takmayı deneyebilirsiniz – bu durumda, karonun üstüne sabitlenir..
  • Kaplama. Böyle bir kurulum, örneğin alçıpan gibi ince duvarlı tabanların varlığında gerçekleştirilir. Bu durumda kutunun kendisi dışarıya yerleştirilir ve alt profil sabitlenir. Bu yöntem tavana sabitleme sağlamaz, kutu aşağıdan kılavuzlara yerleştirilir – bu, panjurlara özel güvenilirlik ve pratiklik kazandırır..

  Tuvalete panjurların nasıl takılacağına dair eksiksiz talimatlar için aşağıdaki videoya bakın..