Jak przyspieszyć kiełkowanie nasion: moczenie, kiełkowanie i inne techniki

Każdy mieszkaniec lata chce, aby zasiane nasiona jak najszybciej wykiełkowały, dzięki czemu proces pozyskiwania owoców jest zauważalnie przyspieszony. Ale czasami jest to niemożliwe z powodu złej jakości nasion, które na ogół nie są w stanie kiełkować. Pomimo różnych przeszkód ogrodnicy wciąż nauczyli się kilku sztuczek, które pomagają nasionom szybciej kiełkować..

Jak przyspieszyć kiełkowanie nasion

Najczęstszymi sposobami na zwiększenie szybkości kiełkowania nasion jest ich moczenie i kiełkowanie. Niektóre warzywa, takie jak marchew i pietruszka, mogą kiełkować szybciej tylko dzięki specjalnej technice zwanej „płukaniem” ich nasion. Dość często ogrodnicy preferują nawozy lub stosowanie środków chemicznych stymulujących wzrost roślin..

Moczenie nasion

Moczenie nasion to klasyczna metoda przyspieszania kiełkowania nasion. Tę metodę stosowały również nasze mamy, babcie i prababki. Jeśli wcześniej namoczone nasiona zostaną wysiane do ziemi, to ich kiełkowanie następuje o 2 lub 3 dni szybciej..

Moczenie nasion to klasyczna metoda przyspieszania kiełkowania nasion.

Istnieje kilka sposobów namoczenia nasion: weź małą głęboką miskę, wlej do niej nasiona i zalej je wodą lub umieść nasiona w małej torebce z gazy, a następnie wlej ją do wody. Cechy takie jak reżim temperaturowy wody i czas moczenia nasion całkowicie zależą od rodzaju kultury, a także od jej odmiany..

Jeśli roślina jest ciepłolubna, na przykład pomidory, ogórki, dynia, arbuz, cukinia, temperatura wody powinna wynosić od dwudziestu do dwudziestu pięciu stopni. Rośliny, które nie są ciepłolubne, zaleca się moczyć w wodzie o temperaturze 15-20 stopni. Wielu ogrodników twierdzi, że do namaczania nasion najlepsza jest woda w stanie stopionym..

Jak wspomniano wcześniej, wszystkie uprawy są moczone w różnym czasie. Np. rośliny strączkowe moczyć do 5 godzin, rzodkiewki, rzodkiewki, dynie, cukinie moczyć przez pół dnia, pomidory i buraki – dzień, ale fasolę szparagową, pietruszkę, marchewkę i cebulę należy moczyć co najmniej dwa dni.

Jedyną wadą moczenia nasion jest to, że co 4 godziny trzeba zmienić wodę i trochę zamieszać. Pęcznienie nasion jest uważane za wskaźnik, że moczenie może zostać zakończone..

Opuchnięte nasiona wysiewa się w glebie umiarkowanie wilgotnej. Ważne jest, aby monitorować bilans wodny, ponieważ jeśli jest dużo wody, nasiona nie będą mogły się zakorzenić, a jeśli nie wystarczy, po prostu wyschną..

Kiełkujące nasiona

Ta metoda jest uważana za najbardziej popularną i pod względem częstotliwości stosowania znacznie przewyższa moczenie nasion. Ta metoda zyskała taką popularność dzięki temu, że umożliwia uzyskanie kiełkujących nasion tydzień wcześniej niż oczekiwano..

Wszystkie nasiona są ułożone cienką warstwą na tym kawałku tkaniny.

Proces kiełkowania nasion polega na tym, że kawałek szmatki nasączonej wodą układa się na małym talerzyku, można użyć gazy lub wacika. Na tym kawałku tkaniny wszystkie nasiona są ułożone cienką warstwą i przykryte dokładnie tym samym kawałkiem tkaniny lub wacikiem na wierzchu. Następnie spodek umieszcza się w worku polietylenowym (pozwala to na wolniejsze odparowanie wody) i umieszcza w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli są to uprawy niezwiązane z ciepłolubnymi, to optymalna temperatura wynosi 15-20 stopni, z kolei rośliny ciepłolubne wymagają reżimu temperaturowego w zakresie 25-28 stopni. Nie warto dokręcać worka zbyt ciasno, najlepiej zostawić małą szczelinę na dopływ powietrza.

Czasami nasiona muszą być całkowicie otwarte, aby miały możliwość „oddychania”, a także zaleca się je odwrócić. W razie potrzeby dodaj wodę. Raz dziennie myje się je bezpośrednio na spodku pod bieżącą wodą. Kiełkowanie nasion kończy się, gdy większość z nich ma małe pędy w kolorze białym lub beżowym i małe korzenie.

Sadzenie takich nasion odbywa się na wcześniej rozluźnionej ciepłej glebie o umiarkowanej wilgotności. Jeśli nasiona wykiełkowały wystarczająco wcześnie i nie jesteś w stanie ich od razu posadzić, zaleca się umieszczenie ich w chłodnym miejscu (temperatura powinna wynosić 3-4 stopnie).

Podobnie jak w poprzedniej metodzie, czas kiełkowania nasion jest unikalny dla każdej uprawy. Na przykład kapusta, groch i rzodkiewka kiełkują przez około 3 dni, pomidory i buraki – około 4 dni, marchewka, pietruszka i cebula kiełkują w ciągu czterech lub pięciu dni, a papryki i bakłażany potrzebują około pięciu do dziesięciu dni..

Zaprawianie nasion stymulatorami

Dla niektórych ogrodników powyższe dwie metody są uważane za zbyt skomplikowane, dlatego preferują stosowanie stymulantów. Najczęstsze i wysokiej jakości stymulatory wzrostu roślin to Zircon, Epin i Novosil..

Zaprawianie nasion stymulatorami

Podczas przetwarzania nasion roślin ze stymulantem pobiera się małą torebkę z gazy, umieszcza się w niej wszystkie nasiona, a następnie tę torebkę umieszcza się w roztworze z dowolnego stymulatora na jeden dzień. Zazwyczaj roztwory stymulantów sporządza się w proporcji 4 krople stymulatora na 1 szklankę lekko ciepłej, najlepiej przegotowanej wody. Po dniu nasiona wysiewa się do ziemi..

Kiedy na roślinie pojawi się pierwszy liść, traktuje się go specjalnym roztworem z regulatorem. Roztwór jest tworzony w stosunku 3 kropli regulatora na 100 gramów wody, koniecznie przegotowanej. Zabieg ten zwiększa tempo wzrostu rośliny, pomaga pozbyć się różnych szkodników i poprawia jej układ odpornościowy..

„Płukanie” nasion

Metoda ta umożliwia kiełkowanie niektórych rodzajów roślin już w 5 dniu po posadzeniu (np. marchew, pasternak, pietruszka).

Proces „płukania” polega na umieszczeniu nasion w woreczku z gazy

Proces „płukania” polega na umieszczeniu nasion w woreczku z gazy, a następnie wypłukaniu tego woreczka w gorącej wodzie (temperatura wody powinna zawierać się w granicach 48-50 stopni). To „płukanie” ma na celu wypłukanie olejków eterycznych z nasion. Następnie torebkę suszy się, a nasiona sadzi się w ziemi..

Oczywiście oprócz powyższych metod istnieją inne, ale są one znacznie bardziej skomplikowane, wyniki są podawane z dużym trudem, szczególnie trudnym dla początkujących ogrodników. Nie oznacza to jednak, że są gorsze lub mniej skuteczne. Możesz zdecydować, której metody kiełkowania nasion użyć..