Jak trzymać ziemniaki w mieszkaniu

Po zbiorach ziemniaków problemy się nie kończą, ponieważ zaczyna się niepokoić pytanie: jak ratować ziemniaki w sezonie zimowym.

Ci, którzy mieszkają w prywatnych domach, nawet o tym nie myślą, bo każdy z nich ma piwnicę lub piwnicę, ale mieszkańcom mieszkań jest ciężko. Dlatego ten artykuł zawiera wiele wskazówek, jak oszczędzać ziemniaki w mieszkaniu..

Jak prawidłowo przechowywać ziemniaki

Jak prawidłowo przechowywać ziemniaki

Wskazówka 1. Dobrze wysuszyć

Ziemniaki muszą być dobrze wysuszone. Aby ziemniaki były dobrze wysuszone po zbiorach, konieczne jest trzymanie ich na słońcu przez około 3 godziny – pozwoli to wyschnąć glebie i oddzielić ją od bulw. Ten proces zmniejsza prawdopodobieństwo, że ziemniaki zaczną gnić..

Po wysuszeniu ziemniaków na słońcu należy je uporządkować: chory lub uszkodzony powinien najpierw iść do jedzenia.

Ale nawet po posortowaniu ziemniaków nadal nie można ich wysłać do przechowywania. Wynika to z faktu, że w ciągu miesiąca na ziemniakach zaczynają pojawiać się początkowo niezauważone choroby lub urazy. Również w tym okresie ziemniak wytwarza na nim substancję, która zapobiega rozwojowi grzybów (do produkcji tej substancji ziemniak musi znajdować się w miejscu, w którym temperatura wynosi 12-18 stopni, a wilgotność powietrza 90- 95 proc.). Po tym okresie należy obniżyć temperaturę, w której ziemniaki będą przechowywane..

Wskazówka 2. Utrzymuj niską temperaturę

Przez całą zimę należy utrzymywać chłodną temperaturę. Podczas przechowywania ziemniaki wydzielają dwutlenek węgla, wodę i ciepło, czyli „oddychają”. Im więcej tego ziemniaka wydziela, tym szybciej traci młodość, zaczyna się marszczyć i mogą wystąpić różne choroby. Aby spowolnić ten proces, musisz przechowywać ziemniaki w niskiej temperaturze..

Najlepsza temperatura do przechowywania ziemniaków to 3-7 stopni. Dlatego jesienią zaleca się umieszczanie ziemniaków na balkonie, a gdy temperatura na zewnątrz spadnie do 2 stopni, ziemniaki należy przenieść w najzimniejsze miejsce w mieszkaniu, na przykład przy oknie lub w korytarzu..

Worki są odpowiednimi pojemnikami do przechowywania ziemniaków, preferowane są torby wykonane z włókniny. Aby ziemniaki nie „pociły się” w workach, można umieścić na wierzchu buraki (mają zdolność pochłaniania wilgoci), wióry, a nawet słomę.

Wskazówka 3. Nie pozwól, aby zgnilizna się rozwinęła

Upewnij się, że nie powstaje zgnilizna. Zgnilizna to główny problem, który prowadzi do niszczenia ziemniaków. Zgnilizna występuje z powodu szkodliwego działania niektórych rodzajów grzybów i bakterii. Całkowite zniszczenie tych bakterii i grzybów jest niemożliwe, ale możliwe jest ograniczenie do minimum ryzyka ich wystąpienia. Aby zmniejszyć ryzyko zgnilizny, stosuje się rośliny, które mają właściwości bakteriobójcze, na przykład liście jarzębiny. Ziemniaki należy mieszać z tymi liśćmi w proporcji 50 kg ziemniaków i 1 kg liści jarzębiny.

Zgnilizna to główny problem, który prowadzi do zniszczenia ziemniaków

Ponadto niektórzy ogrodnicy zalecają przetwarzanie ziemniaków we wrzącej wodzie. Proces ten przebiega w następujący sposób: ziemniaki są pobierane, układane na siatkach, a następnie każda siatka z ziemniakami jest zanurzana we wrzącej wodzie na kilka sekund. Nawet w ciągu tych kilku sekund gotująca się woda zniszczy wszystkie pozostałe grzyby i bakterie – pozwoli to utrzymać ziemniaki w dobrym stanie. Ważną kwestią jest czas, jeśli trzymasz ziemniaki w wodzie dłużej niż powinny, po prostu zaczną się gotować. Po przetworzeniu w ten sposób ziemniaki należy je wysuszyć w ciemnym pomieszczeniu..

Wielu letnich mieszkańców radzi kilkakrotnie sprawdzać stan ziemniaków w okresie zimowym, nagle niektóre ziemniaki wciąż chorują lub gniją.

Wskazówka 4. Zwolnij kiełkowanie

Zwolnij proces kiełkowania ziemniaków. Z reguły bliżej początku wiosny ziemniaki mają tendencję do kiełkowania i nie jest to pożądany proces dla mieszkańców mieszkań. Liście mięty mogą pomóc w spowolnieniu kiełkowania ziemniaków. Muszą być wylane na dno torby, w której znajdują się ziemniaki, a także na wierzch ziemniaków. Miętę wylewa się warstwami o grubości około 1-2 centymetrów.

Liście mięty mogą pomóc spowolnić kiełkowanie ziemniaków

Istnieją również chemikalia, które spowalniają kiełkowanie ziemniaków, na przykład „Epin”. Możesz po prostu spryskać ziemniaki tym lekiem: roztwór tworzy się w stosunku 1 kropla leku na 1 szklankę wody. Po spryskaniu ziemniaków osusz je i włóż z powrotem do torby..

Jeśli ogrodnik absolutnie nie boi się chemikaliów, to po zebraniu ziemniaków spryskaj go płynem siarczanu miedzi. Płyn powstaje ze stosunku 2 gramów środka chemicznego na 10 litrów wody.

Wskazówka 5. Wybierz odpowiednie odmiany

Prawidłowy dobór odmian ziemniaka. Ten punkt jest również ważny, ponieważ istnieją odmiany, których po prostu nie można przechowywać w warunkach mieszkaniowych. W przypadku mieszkań najbardziej odpowiednie są późno dojrzewające odmiany ziemniaków, które mają dość długi okres spoczynku bulw..

Adblock
detector