Przygotowanie ziemniaków do sadzenia

Prawie wszyscy mieszkańcy lata bardzo odpowiedzialnie przygotowują nasiona warzyw przed sadzeniem na miejscu. Podobnie ziemniaki, które często wyrastają z bulw, wymagają przygotowania przed sadzeniem. Istnieje szereg prostych procedur, które wpłyną na wczesne wschody ziemniaków i ich plon, a także uchronią przed niektórymi chorobami. Przeanalizujmy proces przygotowania ziemniaków do sadzenia.

Zazielenienie bulw

Wyselekcjonowane do sadzenia bulwy ziemniaka, jak to jest w zwyczaju, są zazielenione po zbiorach jesienią. Aby to zrobić, musisz ułożyć ziemniaki w 2-3 warstwach w jasnym miejscu, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. Po 10 dniach w ziemniaku powstaje peklowana wołowina – zapewnia ochronę przed chorobami, gryzoniami i różnymi szkodnikami, a także leczy rany na bulwach. Ale jeśli nie ukończyłeś projektowania krajobrazu zimą, nie martw się i po prostu zrób to wiosną..

Sortowanie bulw

Doświadczeni ogrodnicy radzą sortować ziemniaki i odrzucać bulwy niskiej jakości i niezdrowe. Lepiej zrobić to na tydzień przed zejściem na ląd. Jak rozpoznać ziemniaki, które nie przyniosą plonów? Aby to zrobić, potrzebujesz roztworu mocznika: 1,5 kg na 10 litrów wody. Musisz włożyć do niego ziemniaki. Plonujące i dobre ziemniaki osiedlą się na dnie, a chore i niedojrzałe na powierzchni. Następnie osadzone bulwy są starannie suszone i dzielone na grupy wagowe (grupa 1 – 80-100 g, grupa 2 – 50-80 g, grupa 3 – 25-50 g).

wielkość ziemniaka wpływa na czas jego wschodu

Dlaczego ta separacja jest przydatna? I potrzebujesz go dla wygody sadzenia ziemniaków na łóżku ogrodowym, biorąc pod uwagę rozmiar – określony rozmiar dla określonego miejsca. Pamiętaj, że wielkość ziemniaka wpływa na czas jego wschodu, a w ogrodzie o tej samej wielkości ziemniaki wykiełkują niemal jednocześnie. Warto również zauważyć, że krzaki o tej samej długości są łatwiejsze do naśladowania i odpowiednio do spulchniania.

Leczenie bulw fungicydami

Na powierzchni ziemniaka może żyć niemała liczba patogenów następujących chorób: parch, zaraza, alternaria, rizoktonia, formoza. W celu ochrony przed rozwojem chorób dozwolone jest leczenie biofungicydem.

Tydzień przed sadzeniem ziemniaków stosuje się Planriz, tuż przed sadzeniem Baksis, Alirin lub Fitosporin, a Binoram i Agat 25K stosuje się dwukrotnie: 5 dni przed sadzeniem i bezpośrednio w dniu zejścia na ląd.

Ogrzewanie i suszenie bulw

Krótko przed sadzeniem ziemniaków (10-15 dni) należy je wyjąć z zimowego przechowywania i umieścić w miejscu o temperaturze 18-20 ° C (odpowiednia jest szklarnia), po prostu je posypując. Gdy temperatura spadnie, przykryj bulwy szmatami lub folią. Podczas półksiężyca ziemniaki usychają, nagrzewają się i tracą nadmiar wilgoci. Ta metoda doskonale konserwuje bulwy podczas sadzenia i zwiększa szybkość kiełkowania..

Kiełkowanie bulw ziemniaka

Ta metoda pomoże w uzyskaniu dużych zbiorów ziemniaków, od kiełkowania po pojawienie się prawdziwych pędów. Właściciele gruntów zalewowych i gliniastych, lub takich, w których występuje nadmiar torfu, nie mogą się bez niego obejść. Do kiełkowania należy przenieść je do ciepłego i wilgotnego miejsca na 1 miesiąc przed sadzeniem bulw. Najlepiej nadaje się do tego szklarnia. Wymagane jest delikatne obracanie ziemniaków co tydzień bez odrywania kiełków.

Kiełkowanie bulw ziemniaka

Jakie są główne punkty podczas kiełkowania? Na początek jest to utrzymywanie różnych temperatur w ciągu dnia (12-18°C) oraz w nocy (około 6°C). Jeśli to możliwe, należy go trzymać w temperaturze 20-22 ° С przez tydzień w pomieszczeniu, a resztę czasu należy obniżyć do 7-8 ° С. Pomaga to obudzić się wielu pąkom, jednocześnie zapobiegając rozciąganiu się kiełków. Ważna jest również zwiększona wilgotność miejsca przechowywania ziemniaków przed sadzeniem, najbardziej optymalna to 85–95%. Często przy braku wilgoci konieczne jest nawadnianie ziemniaków wodą..

Do czasu posadzenia ziemniaków pojawią się już centymetrowe pędy, a na ich dolnej części zaczątki korzeni. Zwiększa to szybkość kiełkowania o około 10-12 dni, w przeciwieństwie do ziemniaków, które nie wykiełkowały..

Opylanie bulw popiołem

Większość ogrodników uwielbia popiół za jego dobry wpływ na zawartość skrobi w ziemniakach, dlatego jest powszechnym nawozem ogrodniczym. Ziemniaki namoczone w wodzie należy maczać w popiele tuż przed sadzeniem – zwiększy to plony i wzmocni przyszłe rzęsy.

Można zastosować wszystkie powyższe metody przygotowania przed siewem ziemniaków, ale nie wszystkie z nich są wymagane. Wystarczy, że zastosujesz niektóre z nich – określ, jakie masz warunki do uprawy ziemniaków i czas, jaki możesz poświęcić na ogród w upalne dni..