Woblery do zimowego połowu sandaczy i szczupaków

Zwyczajowo wzywa się przynęty woblerami zimowymi, za pomocą których można imitować osłabioną lub chorą rybę. Takie urządzenia służą do połowu ryb drapieżnych w sezonie zimowym. Nie tak dawno zaczęto używać woblerów do połowów zimowych. Jednak ich współczynnik połowu pozwolił na zajęcie jednej z czołowych pozycji wśród przynęt stosowanych do łowienia w czystej postaci..

Takie woblery nie tworzą tak powszechnej grupy jak poppery, minnows, woblery, jerky i inne. Mają jednak podobieństwa w charakterystycznych cechach, które umożliwiają ich zastosowanie w pionie w łowieniu pod lodem..

Główne wskaźniki woblerów do połowów zimowych

Główne wskaźniki woblerów do połowów zimowych

Zasada łowienia zimowego, prowadzonego przez mały otwór w lodzie, nie daje fanom spinningu możliwości pełnego wykonania poziomego kierunku słupka. Z tego powodu główną cechą woblerów do łowienia pod lodem jest obecność zorganizowanej żywej lub nieaktywnej zwierzyny w okresie pionowego trzymania przynęty. Ponieważ tego rodzaju metoda polega na zanurzeniu woblera w stanie wolności, wszystkie takie sprzęty do połowu zimowego powinny wyróżniać się właściwościami tonącymi..

Do połowu zimowego istnieją dwie grupy woblerów – wolno tonące (ważące do siedmiu gramów) i tonące szybko (ich waga przekracza siedem gramów). Do tego należy dodać, że zimowe woblery mają szereg dobrze znanych różnic:

  • urządzenie do pogłębiania ostrza jest całkowicie nieobecne;
  • element mocujący znajduje się z tyłu przynęty. Dzieje się tak dlatego, że wobler można ustawić w wodzie poziomo;
  • obowiązkowa obecność dwóch haków (trojaczków), które znajdują się pod woblerem pośrodku iz tyłu;
  • obowiązkowa obecność urządzenia dźwiękowego w postaci grzechotki. Efekt ten osiąga się dzięki specjalnym kulkom w korpusie woblera;
  • uważa się, że woblery można wykorzystać nie tylko do łowienia w zimie, ale także do łowienia w innych porach roku w zbiornikach wodnych.

Wszystkie te różnice są charakterystyczne dla woblerów, które wędkarze nazywali „rattlin”. Słowo na nazwę zostało zapożyczone od chwytliwej przynęty stworzonej przez kampanię Rapala. A dokładniej z woblera Rapala Rattlin. Rattlin nie ma podobnych typów wśród innych grup woblerów i został wyprodukowany wyłącznie do woblerów typu przelotka. I dopiero po pewnym czasie wędkarze zaczęli go używać podczas łowienia na otwartych wodach. Prowadzenie woblera Rapala krok po kroku, podczas którego powstają ruchy oscylacyjne o charakterze akustycznym, pozwala skutecznie zwabić drapieżnika.

Charakterystyczne różnice w łowieniu zimą na woblery

Charakterystyczne różnice w łowieniu zimą na woblery

Łowienie woblerem zimowym pod względem technicznym przypomina łowienie na balanser. Są to te same typowe kołysanie przynęty i możliwość jej swobodnego spadania. Znaczną różnicę w stosunku do ruchów balansujących tworzą ruchy woblera w wodzie. Od kołyszących się wibracji wędki przynęta wibruje i porusza się w górę, nie zbaczając zbytnio w jedną stronę. W spoczynku wobler Rapala Rattlin, podobnie jak inne podobne przynęty, w żadnym momencie nie zatrzymuje swoich wibracji. Powstałe w ten sposób ruchy, do których należy dodać efekt dźwiękowy wytwarzany przez grzechoczące kulki, są odczuwane przez ryby w znacznej odległości dzięki ich bocznym liniom. Biorąc pod uwagę tę różnicę w okablowaniu woblerów zimowych, większość producentów oznacza tego rodzaju przynęty – Vib (od angielskiego słowa wibracja).

Zimowe woblery Rays

Porozmawiajmy o dobrze znanych informacjach w tego typu przynętach, a konkretnie o lepszych okazach, których skład zdążył już udowodnić swoje szczęście w wędkarstwie i zajął wielokrotnie nagradzane miejsce wśród sporej ilości sprzętu doświadczonych wędkarzy.

Wobler Salmo do podlodowego łowienia Chubby Darter

Wobler Salmo do podlodowego łowienia Chubby Darter – jeśli nie jest uważany za lidera, nadal zasługuje na swoją popularność. Jego produkcja jest ustalona w postaci czterech rodzajów, różniących się wagą i rozmiarem – od CD3 (waga 3,2, długość 3,5 centymetra, okoń doskonale reaguje na nią nawet przy złym zgryzie) do CD6 (waży 15 gramów, osiąga 6 centymetrów długości , świetnie sprawdza się na szczupakach, sandaczach i dużych okoniach). Takie przynęty są stosowane z większą skutecznością w zbiornikach o słabych prądach oraz w wodach stojących. Ta cecha polega na tym, że przynęta źle zachowuje się w nurcie.

Wobler Sebile Flatt Shad to przynęta głębinowa francuskiego producenta.

Przynęta Sebile Flatt Shad – przynęta głębinowa francuskiego producenta. Różni się znacznie od swoich odpowiedników, ponieważ jest w stanie szybko zanurkować na wymaganą głębokość do pracy. Punkt ciężkości sprzętu znajduje się w dużym, zaokrąglonym brzuchu wraz z urządzeniem wytwarzającym hałas. Te cechy modelu sprawiają, że przynęta może wytwarzać wibracje o dużej sile, które mogą przyciągnąć uwagę szczupaka lub sandacza. Gdy w pobliżu przechodzi stado okoni, na jeden wobler można zaczepić jednocześnie kilka „woblerów”. Producent produkuje osprzęt w kilku rozmiarach, począwszy od 54 SK (waga 10 gram, długość 5,4 cm) a skończywszy na ciężkim woblerze 124 SK (waga 70 gram, długość 12,4 cm).

Przynęta Rapala Rattlin '

Przynęta Rapala Rattlin ‘ – kampania uzyskała na to patent. Dźwięki woblera bezbłędnie oddziałują na drapieżne ryby, zmuszając je do pędu do woblera. Zaczęto go stosować zarówno zimą, jak i latem. Wypuszczanie jest zorganizowane w czterech grupach – od RNR04 (waga – 3,8 g; rozmiar – 5,3 cm) do RNR08 (22 g i 8 cm). Z jego pomocą można bezpiecznie złowić szczupaki, sandacze, bolenie, klenie i okonie. Stało się tak, gdy z pomocą takiej przynęty złowiono spokojną rybę, na przykład – leszcza.

Przynęta Megabass Wibracje X

Przynęta Megabass Vibration X – po raz pierwszy został wyprodukowany przez Megabass bez wioseł. Mając konstrukcję spłaszczoną z boków i pochyloną przednią część, wobler szybko zanurza się na wymagane głębokości, wykonując wystarczająco silne ruchy oscylacyjne. Nie sposób nie wspomnieć również o wyjątkowo zaaranżowanej komorze dźwiękowej odtwarzającej mosiądz. Zimowe łowienie szczupaków i okoni pokazało niesamowite połowy. Ten sam producent ma też tańszą wersję wyprodukowaną przez Kosadakę..

Niestety w jednym artykule nie sposób zapoznać się ze wszystkimi najlepszymi woblerami do połowu zimowego, zwłaszcza że doświadczeni wędkarze zawsze mają swoje udane produkty. Ale jeśli jeszcze nie używałeś rattlin podczas wędkarstwa zimowego, nie spiesz się, aby kupić nowe przedmioty, które się pojawiły. Wystarczy wymienić balanser na wobler letni i spróbować go złapać. Najprawdopodobniej efekt stworzony przez niektóre wabiki mile Cię zaskoczy..