Modern dünya, insanların psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyen çeşitli ses ve gürültülerle doludur..

Birçok şehir sakini için apartman, dış dünyadan bir sığınaktır, bu nedenle onu akustik uyaranlardan izole etmek önemlidir. Her şeyden önce, bunun için zeminin yüksek kalitede ses yalıtımı yapılması gerekir..

özellikler

Odanın etkin ses yalıtımı ancak yukarıdaki komşular da zemini ses geçirmez hale getirdiğinde sağlanabilir. Bu sayede evinizi en yaygın ve rahatsız edici darbe seslerinden mümkün olduğunca koruyabilirsiniz..

Ses yalıtımlı zemin sistemi pahalıdır, duvarların veya tavanların yabancı gürültüsünden yalıtımdan daha. Darbe veya hava kaynaklı gürültü oluşturan dış etkilere en çok maruz kalan zemin kaplamalarıdır. Bu nedenle, ses tahriş edici maddelere karşı mücadelede en etkili yöntem olduğu için şap altında yüksek kaliteli ses yalıtımı yapmak çok önemlidir..

Zemin yapısının ses yalıtımının özelliği, ses yalıtım malzemesinin tek başına yeterli olmamasıdır. Tam koruma sağlayacak bir dizi elemanın kullanılması gereklidir..

Çok fazla döşeme tipine bağlıdır.

Örneğin, ahşap güçlü bir şekilde rezonansa girdiği ve ses dalgalarını ilettiği için ahşap zeminlerin iyileştirilmiş ses yalıtımına ihtiyacı vardır..

Ses yalıtımlı zemin sistemlerinin artıları ve eksileri vardır.

Avantajları arasında ısı yalıtım etkisi ve huzur ve sükunetin sağlanması sayılabilir..

Bununla birlikte, ses yalıtımı için düşük kaliteli bir malzeme seçilmişse veya zemin yalıtım işi ihlallerle yapılmışsa, eksiler ortaya çıkabilir..

Şap çeşitleri

Şap altındaki ses yalıtımı, tabanın ön hazırlığını sağlar. İletişim delikleri de dahil olmak üzere tüm derzler ve çatlaklar bulaşır. Yüzey temizlendikten sonra şapa geçebilirsiniz..

Şap çeşitleri:

 • Kuru veya prefabrik şap – genişletilmiş kil tabakasının üzerine alçı elyaf levha yığınlarının döşenmesi anlamına gelir. Şap teknolojisi oldukça basittir – kaba zemine genişletilmiş kil dökülür, üzerine kum eklenir, ardından GVL kapatılır. Kuru şap cihazı çok az zaman alır ve işin bitiminden sonra kapsamlı temizlik gerektirmez.
 • ıslak şap – 4,5-5 cm kalınlığında beton dolgu olup, boş bir temel üzerine veya sağlam ve su geçirmeyen bir tabaka üzerine dökülür. Bu tip şapın dezavantajı, betonun tamamen kurumasının uzun sürmesidir. Ortalama olarak, bu 12 gün sürer..
 • Yarı kuru şap – ıslak şapa benzer bir teknoloji, ancak zeminin son finisaj için tamamen hazır hale gelmesi daha az zaman alıyor. Yarı kuru şap için beton çözeltisi yerine, su ve cam elyafı ilaveli bir çimento karışımı kullanılır..

Malzemeler (düzenle)

Yapı piyasasında, mekanın akustik özelliklerini iyileştirmek ve zeminin yüksek ses yalıtımını sağlamak için tasarlanmış çok çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Ses emici malzemeler arasında en popüler olanları: mineral yün, şamot, genleşmiş polistiren, penofol, izofon ve köpük cam.

 • Ekstrüde polistiren köpük, başlangıçta çeşitli yapıların ısı yalıtımı için kullanıldı. Ancak son araştırmalar, darbe gürültüsünü iyi emdiğini bulmuştur..

Yalıtımın sesi iyi emebilmesi için kalınlığı 2-4 cm olmalıdır..

 • Bir ses yalıtımı için en etkili malzemelerden biri mineral yündür. Özellikleri, malzemenin yoğunluğuna ve türüne bağlıdır. Örneğin, taş yünü yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve ses dalgalarını tutabilir ve cam yünü iyi bir ses yalıtım performansına sahiptir, ancak kurulumu sırasında daha fazla özen gerektirir..
 • Köpük cam ile iyi sonuçlar elde edilebilir. Bu malzeme yanmaya karşı dayanıklıdır, toksik maddeler yaymaz ve yabancı gürültüye karşı güvenilir bir bariyer olabilir. Köpük camla çalışmak kolaydır, bu nedenle inşaat işinde yeni başlayanlar bile görevle başa çıkabilir..

 • Çoğu zaman, zemin sistemlerinin ses yalıtımı için alt tabakalar kullanılır.. En yaygın mantar substratları, balsa ağacının ezilmiş sıkıştırılmış kabuğundan yapılmıştır. Yüksek ses yalıtım özelliklerine sahiptirler ve yalnızca apartman içindeki sesleri boğmakla kalmaz, aynı zamanda aşağıdaki komşuların konuşmalarından ve ayak seslerinden de yalıtılırlar..

Üreticiler hakkında konuşursak, çeşitli ses yalıtkanları üreten Technonikol şirketi özel bir güvene sahiptir. Üretilen ürünler arasında en öne çıkanları “Isofon”, “Technolight” ve “Technoelast-acoustic”tir. Bu gürültü emiciler sadece ses dalgalarını emmekle kalmaz, aynı zamanda nemi hapseder ve küflenmeye karşı da direnç gösterirler..

Hangisi daha iyi?

Yüzen bir beton zemin, çeşitli seslerde en iyi sonucu verir. Bu durumda, döşeme ve zemin kaplaması duvarlarla birbirine bağlı değildir, alt tabaka yabancı sesleri emmeye yardımcı olur..

Ses yutma seviyesi 0 ile 1 arasında derecelendirilir. Değer ne kadar yüksek olursa, ses yalıtımı için kullanılan malzeme o kadar iyi olur. Sıfır faktörü, malzemenin sesi hiç durdurmadığı anlamına gelirken, bir faktörü, ses yalıtkanının gürültüyü tutmada mükemmel olduğunu gösterir..

Yüzer bir zemin, sesleri emmek için en etkili yöntem olarak kabul edilir.. Tasarımı, destek tabanı ile temas etmez, bu nedenle gürültünün yayılmasına katılmaz. Yüzer sistemin dezavantajları, büyük bir ağırlık ve alan yüksekliğinde bir azalma içerir..

İyi ısı ve ses yalıtım malzemesi seçimi, döşemenin gürültü ve soğuktan daha iyi korunmasına katkıda bulunur. Çoğu zaman, bu amaç için kullanımı kolay ve hızlı olan kuru bir şap kullanılır..

Çift koruyucu katman, ses emilimi görevi ile iyi başa çıkıyor. Sistem, üzerine iki kat DHW’nin döşendiği bir dolgudan oluşur. İkinci katman, dikişlerin çakışmaması için hafif bir kayma ile döşenir. Yapının kalınlığı yaklaşık 4 cm’dir, bu nedenle oda yüksekliğini kaybetmez..

Prefabrik zemin, ince bir ses yalıtım tabakası üzerine son kaplamanın döşenmesi olan çok popülerdir..

Ses emici bir malzeme olarak bir polimer substrat kullanılır. Laminat, parke tahtası veya MDF levha yapıyı kapatabilir..

Ses geçirmez malzeme montajı

İlk önce ses emici malzemelerin özelliklerini ve kurulum teknolojilerini öğrenirseniz, apartmandaki zemin yapısının ses yalıtımını kendi ellerinizle doğru bir şekilde yapabilirsiniz..

Evinizi darbelerden ve hava kaynaklı gürültüden korumanın en iyi yolu yüzer bir zemindir. Cihazı için, duvarlara ve tabana temas etmeyecek şekilde bir çimento-kum şapı yapmanız gerekecektir. Bunun için ses titreşimlerini absorbe etme özelliğine sahip titreşim sönümleyici malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Bu malzemeler bazalt ve cam yünü içerir..

Ses yalıtımı döşemenin ana aşamaları:

 1. İlk önce tabanı düzleştirmeniz, boşlukları ve çatlakları kapatmanız gerekir..
 2. Ses emici malzeme, derzleri iyi yapıştırarak tabana döşenmelidir. İş için mineral yün kullanılıyorsa, dikkatli yapıştırma ısı yalıtım özelliklerini iyileştirecektir..
 3. Ayrıca, duvarların tüm çevresi boyunca bir ayırma malzemesi tabakası döşenmelidir. Şap seviyesinin üzerinde bulunmalıdır..
 4. Fazla malzeme düzgün bir şekilde kesilir.
 5. Şimdi tabana bir kat cam yünü veya mineral yün döşemeniz gerekiyor. Odada bulunan borular ses geçirmez malzeme ile sarılmalıdır..
 6. Malzemeyi çimento harcı girişinden koruyacak mineral yünün üzerine bir polietilen film tabakası sabitlenmelidir..
 7. Ardından, deniz fenerlerini kurmanız ve bunları bir çimento-kum bileşimi ile doldurmanız gerekir..
 8. Çözelti kuruduktan sonra son katın kurulumuna devam etmeniz gerekir. Aynı zamanda, duvarın yakınında, daha sonra süpürgeliklerle kapatılabilen boşluklar kalmalıdır..

Yüzer bir zemin için şap yapma işlemiyle ilgili ayrıntılar için aşağıdaki videoya bakın..

Ahşap zemin yapıları genellikle gürültü kaynağıdır. Bu nedenle, onlar için yüksek kaliteli ses yalıtımı yapmak çok önemlidir. Yüzen bir sistem böyle bir görevi yerine getirebilir, ancak biraz farklı görünecektir..

Ahşap yapıların ses dalgalarının iletim kaynağı olmasını önlemek için birbirleriyle temas etmemelidir..

İstenen sonucu elde etmek için kirişler ile döşeme kirişleri arasına ses emici malzemeyi döşemek gerekir. Kaide üzerinde serbestçe uzanmaları gerektiğinden, gecikmeleri kirişlere sabitlemek gerekli değildir..

Malzeme ayrıca boş alanda olmalıdır. Kütüğün üzerine, örneğin köpük cam veya taş yünü gibi başka bir ses yalıtım malzemesi katmanı yerleştirmeniz gerekir..

Ardından, OSB plakalarından bir döşeme yapmanız ve bunları kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlemeniz gerekir. Bu durumda, döşeme duvarlara bitişik olmamalıdır. Bunu başarmak için duvarlar boyunca köpük cam veya başka bir malzeme döşemeniz gerekir. İşin sonunda, sadece süpürgelikleri monte etmek ve laminat veya muşambayı bitmiş yüzeye döşemek kalır..

Profesyonel tavsiye

Zemin ses yalıtımınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları vardır:

 • Örneğin, duvar ile zemin arasındaki boşluğu kapatmak için titreşim önleyici bir dolgu macunu kullanılabilir..
 • Süpürgeliği kaplamalardan birine takmak en iyisidir. Aksi takdirde bir yapıda oluşan titreşimler diğerine geçecek ve bu da teknolojiyi bozacaktır..
 • Zemin kaplamasının altından teller, borular veya oluklar geçerse, tüm çalışmalara başlamadan önce yalıtım malzemesi ile kaplanmalıdır..
 • Köpüklü ses yalıtım şeridini kauçuk bir destek veya bir parça rulo mantar ile değiştirebilirsiniz. Ana şey, tüm eklemlerin birbirine sıkıca oturmasıdır..