Buhar bariyeri, soğuk tavanlı evlerde tavan yoğuşması sorununa pratik bir çözümdür. Malzeme nemin nüfuz etmesini önler, zeminleri yoğuşma oluşumundan ve daha fazla tahribattan korur ve ayrıca yalıtım plakalarında küf ve küf oluşumunu önler..

Tasarım cihazının özellikleri

Soğuk çatı katı, çatı malzemeli üçgen bir çatı yüzeyi ve yaşam alanını çatı katından ayıran yalıtımlı bir tavan içerir. Havalandırmayı sağlamak için, çatı katı, çatı katındaki hava değişiminin kesintiye uğramadığı ve çatıda yoğuşma oluşumuna yol açacak çatı pencereleri ile donatılmıştır..

Tavan arasının zemini, aynı anda oturma odasının tavanı görevi gören bir tavandır. Dış ortam sıcaklıklarında bir azalma ile, üst üste binme, oluşumu alt ve üst kısımları arasındaki sıcaklık farkından kaynaklanan yoğuşma görünümüne duyarlı hale gelir. Görünen yoğuşma damlacıklarının tavana girmemesi için yukarıdan suyun geçmesine izin vermeyen özel malzemelerle kaplanmıştır..

Tabanı nemden korumanın yanı sıra malzeme, sıcak nemli havanın yükselmesini önleyerek önemli bir ısı yalıtımı işlevi görür. Bu teknoloji, yaşam alanının ısı kaybını önemli ölçüde azaltır ve ısıtmadan önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar.. Buhar bariyeri, beton ve ahşap zeminler dahil her türlü yüzeyde yapılmalıdır.. Isıtıcı olarak isover levhalar, cam yünü veya dökme malzemeler kullanılabilir..

Malzeme türleri

Modern polimerlerin ortaya çıkmasından önce, tavanı soğuk bir tavan arasında kapatmak için yüksek yağlı kil kullanıldı. Dezavantajı, kurulum sırasında oldukça büyük bir ağırlık ve işçilik maliyetleriydi. Bugün inşaat piyasası, serbest bırakma, kurulum yöntemi, özellikler ve maliyet açısından farklılık gösteren çok çeşitli buhar bariyeri ürünleri sunmaktadır..

Film buhar bariyeri

Film buhar bariyeri en popüler ve talep edilen tiptir., polietilen ve polipropilen filmler ve membranlar ile temsil edilen:

 • En yaygın olanı polietilendir.. Bu ucuz ve pratik malzeme, buharın nüfuz etmesini güvenilir bir şekilde önler, ancak kullanımında kısıtlamalar vardır. Bu tür filmlerin yalnızca ılık iklimlerde, ılıman sıcaklıklara maruz kalması önerilir: aşırı etkilerin etkisi altında, operasyonel özelliklerini hızla kaybeder ve çöker. Dezavantajları, döşeme aşamasında bile malzeme yırtılmalarına yol açabilen düşük polietilen mukavemetini içerir. Genellikle bir buhar bariyeri olarak kullanılan glasin, özelliklerinde polietilene çok benzer: aynı zamanda nemi iyi tutar, ancak aynı zamanda havanın hiç geçmesine izin vermez..

 • Daha pratik bir buhar bariyeri türü polipropilendir.. Böyle bir film, termal dalgalanmaları iyi tolere eder ve ultraviyole radyasyona karşı oldukça dirençlidir. Bu malzemenin hizmet ömrü polietilenden birkaç kat daha fazladır. Modern teknolojiler, viskon ve selüloz ilavesiyle film üretmeyi mümkün kılar. Bu, malzemenin mukavemetini ve higroskopikliğini önemli ölçüde arttırır. Böyle bir buhar bariyerinin kullanılması için bir ön koşul, iyi havalandırmanın varlığı olmalıdır..

Malzemenin gözenekleri tarafından biriken ve tutulan su serbestçe buharlaşmalıdır, aksi takdirde malzemenin özellikleri bozulacak ve bu da zeminin nemlenmesine neden olacaktır..

 • En modern ve pratik buhar bariyeri malzemesi türü membranlardır.. İzolant, buhar geçirme özelliği sadece bir yönde mümkün olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu özellik sayesinde, tavan ile çatı odası arasındaki hava değişiminin yanı sıra nem hızla giderilir. İç inşaat pazarında, yumuşacık yapısı yoğuşma damlacıklarını tutabilen ve hızla buharlaştırabilen Izospan modeli en ünlü olarak kabul edilir. Bir membran kaplamanın montajı, sıvıların buharlaşacak bir yeri olacak şekilde tasarlanmış bir havalandırma boşluğunun zorunlu oluşumunu içerir..

Folyo malzemeleri

Bu tip, yüksek sıcaklıklarda çalışmak üzere tasarlanmıştır ve ahşap döşeme kirişleri için buhar bariyeri olarak banyo yapımında kullanılır. Yalıtkan, bir tarafı ince bir folyo tabakasıyla kaplanmış bir filmdir. Bu yapı sayesinde malzeme termal radyasyonu yansıtabilir ve buharı iyi tutabilir.. Bunun birkaç çeşidi vardır:

 • En bütçe seçeneği folyo kraft kağıt. Malzeme iyi uyuyor, ancak uzun süreli kullanım sürecinde küf ve küf oluşumuna karşı hassastır. Dezavantajları, düşük higroskopik özelliklerini içerir..

 • Lavsan kaplamalı kraft kağıt 140 dereceye kadar sıcaklıklara dayanabilir. Bu, banyoların yapımında buhar bariyeri malzemesi olarak kullanılmasına izin verir. Dezavantajları, deterjanların kimyasal bileşimlerine karşı düşük direnci içerir..
 • folyo fiberglas en kaliteli buhar bariyeri olarak kabul edilir ve artan güç ve uzun hizmet ömrü ile karakterize edilir. Dezavantajı, malzemenin yüksek maliyetidir..

Sıvı ürünler

Tavanın buhar bariyerini sağlamak için sıvı araçlar, vernikler ve mastiklerle temsil edilir. Bileşimler zemin yüzeyine uygulanır ve tamamen kuruduktan sonra nemi tutabilen ve havanın geçmesine izin verebilen ince bir film oluşturur. Bu, zeminlerin iyi havalandırılmasına katkıda bulunur ve küflenme olasılığını önemli ölçüde azaltır..

Bazı sıvı ürünler sadece konut dışı alanlarda kullanıma yöneliktir ve bunlarla temas halinde sağlığa zararlı olabilir, bu nedenle bunları kullanırken kişisel koruyucu önlemler alınmalıdır.

Tavsiye

Basit kurulum kurallarına ve işletim standartlarına uygunluk, buhar bariyerinin hizmet ömrünü önemli ölçüde uzatmaya yardımcı olacaktır..

 • Film malzemesini, tutturucuların altına ince bir tahta şerit yerleştirerek zımba veya küçük çivilerle sabitleyin. Bu, malzemeyi alt tabakaya daha iyi bastıracak ve filmin kazara hasar görme olasılığını azaltacaktır..
 • Herhangi bir malzemenin montajı sırasında bindirme boyutu 15 cm’den az olmamalıdır.Eklemler geniş bir bantla yapıştırılmalı ve folyo malzemeleri döşerken folyo bant kullanılmalıdır..

 • Buhar bariyeri malzemelerinin döşenmesi sadece ısı yalıtımı ile yapılmalıdır..
 • Döşeme sürecinde malzemenin gerginliğini dikkatlice kontrol etmeniz önerilir: film serbest konumda olmalıdır. Bu, termal değişikliklerin etkisi altında gerildiğinde ve sıkıştırıldığında malzemenin yırtılmasını önleyecektir..
 • Bir konut binasının tavanının yalıtımını oluşturmak için bir membran veya güçlendirilmiş polipropilen film kullanmak yeterli olacaktır ve banyoların yapımı sırasında sadece folyo buhar bariyeri kullanılmalıdır..

Buhar bariyeri, soğuk çatı katı olan evlerin ve banyoların inşası için ön koşullardan biridir..

Doğru seçilmiş malzeme ve yetkin kurulum, tavanın hizmet ömrünü uzatacak, ısı kaybını önemli ölçüde azaltacak ve odada kalmayı keyifli ve konforlu hale getirecektir..

Buhar bariyeri tavanları hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın..

Adblock
detector