mavi yatak odası

Mavi yatak odası, gerçekten rahatlayabileceğiniz ve gevşeyebileceğiniz bir alandır. Bu rengin insan bilinci üzerindeki olumlu yatıştırıcı etkisi zaten kanıtlanmıştır, bu nedenle yatak odanızın içini dekore etmek için tüm tonlarını güvenle seçebilirsiniz. Bu yazıda mavinin özelliklerini ve hangi tonlarla kombinlenebileceğini öğreneceksiniz..

Rengin özellikleri ve anlamı

Mavi tonlarında bir yatak odasının herkes için farklı çağrışımları vardır.. Çoğu zaman, mavi bir oda olumlu duygular uyandırır.. Bu rengin tüm tonları rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir..

Bazı durumlarda, bu renk çok sakin görünüyor. Maviyle yapılmış bir iç mekan sizi melankolik hissettiriyorsa, monokrom yapılmamalıdır. Mavi detayları diğer renklerle birleştirin, iç mekan daha parlak ve canlı olacaktır.. Uzmanlar, mavi tabanın sıcak vurgularla seyreltilmesini tavsiye ediyor.. Bu amaçla yastık, perde, her türlü pelerin ve diğer detaylar kullanılmaktadır..

Mavinin başka bir anlamı var. Temizlik ile ilişkilidir. Mavi deniz, berrak mavi gökyüzü – tüm bunlar bize son derece olumlu duygular verir ve derin nefes almamızı sağlar. Bu renk kombinasyonlarını seçin ve daha önce yaşadıysanız, uyku ile ilgili tüm sorunları unutacaksınız..

Doğru gölge nasıl bulunur?

Mavi, tüm renkler gibi, aynı anda birkaç tonu vardır. Tüm bu çeşitlilikten, stilist fikrinizi mükemmel bir şekilde yerine getirecek olanı seçmek ve yatak odası tasarımını istediğiniz gibi yapmak önemlidir..

Mavi

En narin ve en hafifi pastel mavi bir gölgedir.. Bu renk en çok Provence tarzında bir odayı dekore etmek için kullanılır. Gölgenin hafif olması nedeniyle, conata geniş çıkıyor.

Ayrıca, çocuk odası için genellikle mavi seçilir. Klasikleri seviyorsanız, ihtiyacınız olan şey bir erkek çocuk için mavi bir yatak odasıdır..

Mavi

Klasik gölge de çok iyi görünüyor. Çok hafif duvar kağıdının soluk görüneceği ışıklı odalarda kullanılır. Bu gölgeler deniz tarzında iyi görünüyor..

Hemen hemen tüm tasarımcıların bahsettiği ana kural, mavinin sıcak tonlarla birleştirilmesi gerektiğidir. Böyle yumuşak bir kontrast nedeniyle daha sakinleşir ve oda rahat ve yaşanabilir bir görünüm kazanır..

çivit

Doymuş ve derin ton, mavinin soğuk tonlarını ifade eder.. Bu renk modern bir yatak odası için idealdir.. Gizemli bir gece gökyüzünün etkisini yaratmak için genellikle tavanı süslemek için kullanılır. Yıldız şeklindeki LED aydınlatma bu etkiyi geliştirmeye yardımcı olur..

Turkuaz

Bu gölgeye genellikle evrensel denir, çünkü öncekilerden farklı olarak, bir odayı modern bir tarzda dekore etmek için mükemmeldir ve klasik bir tasarım yaratmak için.

Akuamarin

Bu renk, aynı anda iki tonun uyumlu bir birleşimidir – mavi ve yeşil.. Doğru aydınlatma ile farklı görünüyor. Böylece, gün ışığında akuamarin duvarları mavi görünecek ve akşamları ışık yapay hale geldiğinde hoş bir yeşilimsi renk alacaktır..

Her gölgenin ana özelliklerini bilmenin yanı sıra, diğer renklerle olan kombinasyonlarını da dikkate almak önemlidir. İç mekandaki mavinin tüm olumlu yönlerini olumlu bir şekilde vurgulamak için bunları nasıl doğru bir şekilde birleştireceğimize bakalım..

Hemen hemen tüm tasarımcıların bahsettiği ana kural, mavinin sıcak tonlarla birleştirilmesi gerektiğidir. Böyle yumuşak bir kontrast nedeniyle daha sakinleşir ve oda rahat ve yaşanabilir bir görünüm kazanır..

Standart mavi ton, her türlü pastel tonla iyi gider.. Bunlara krema, bej, kahve ve süt dahildir. Bu, açık renkli ahşap mobilyaların mavi ve mavi duvarlarla eşleşmesini sağlar..

Mavi ve beyazın kombinasyonu da harika görünüyor. Çoğu zaman, bu renkler bir odayı modern, denizcilik veya Provence tarzında dekore ederken kullanılır. Mavi zemin üzerine beyaz mobilyalar, perdeler veya tüller kolay ve zarif görünüyor.

Şık ve modern görünüm fıstık, pudra, açık sarı veya vanilya gibi açık tonlarla pastel mavi kombinasyonu. Bu renk yelpazesi kesinlikle genç kızlara hitap edecek..

Değişmeyen klasik – mavi ve kahverengi. Bu renkler odada rahat bir atmosfer yaratır. Çoğu zaman, odanın tabanı mavi yapıldığında ve içine klasik kahverengi ahşap mobilyalar yerleştirildiğinde bir renk kombinasyonu elde edilir. Ancak duvarları ahşap panellerle süsleyerek ve mavi bir yatakla birleştirerek diğer tarafa gidebilirsiniz..

Stil seçimi

Mavi bir yatak odası her zaman sıkıcı bir klasik değildir. Mavi ve camgöbeğinin tüm tonlarını kullanan birçok tasarım seçeneği var..

En yaygın olanı deniz tarzında yatak odası. Hassas mavi tonlar sadece deniz ve gökyüzü ile ilişkilendirilir. Bu odanın dekorasyonu çok basittir – açık renkli mobilyalar, tafta ve tül gibi hafif kumaşlar ve uygun aksesuarlar kullanın..

Fransız eyaletinin romantizmini tercih ediyorsanız, o zaman şimdi popüler olana dikkat etmelisiniz. Provence stili. Odanın Fransızca’da sofistike olması için, sadece narin mavi duvar kağıdını almak ve odayı çiçekli havadar kumaşlarla tamamlamak yeterlidir. Bunlar genellikle köy evlerinde bulunan perdeler, kilimler veya sadece danteller olabilir..

Koyu mavi yatak odası veya mavi ve altın klasik tarzın mükemmel bir düzenlemesi olacak. Antika mobilyalar, ahşap çerçeveli tablolar ve diğer uyumlu öğelerle tamamlayın. Koyu mavi antika mobilyalar da iyi görünüyor. Süslü Viktorya tasarımlarına sahip koltuklar veya kanepeler, büyük bir evde bir yatak odasını mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır..

Bir başka popüler fikir ise modern iç mekanlarda mavi ışık kullanımı. Berrak şekiller, metal, cam ve hafif ahşap, mükemmel modern alanı yaratmak için ihtiyacınız olan şeylerdir..

Ayrıca deneyebilirsiniz birkaç yönü aynı anda bir iç mekanda birleştirin. Ancak bu, dağınık bir oda değil, gerçekten şık ve düşünceli bir alan elde etmek için dikkatlice yapılmalıdır..

İç dizayn

Mavi yatak odanızın organik görünmesi için içinde farklı tonları birleştirmeye çalışın. Daha önce tartışılan renk kombinasyonlarına odaklanın, odanız rahat ve uyumlu olacaktır..

Duvarlar ve tavan

Çoğu zaman, duvarlar ve tavan mavi odadaki en parlak olanlardır.. Mavi veya akuamarin duvar kağıdı, birçok kişinin kullandığı alanı görsel olarak genişletmenize olanak tanır. Düz duvarlardan hoşlanmıyorsanız, odayı stile uygun tablolar veya fotoğraf duvar kağıdı ile tamamlayabilirsiniz. Örneğin, bir odayı deniz tarzında dekore etmek istiyorsanız, sıcak bir deniz kıyısının ve palmiye ağaçlarının görüntüleri kesinlikle gereksiz olmayacaktır..

Ayrıca, tavan dekorasyonu için genellikle mavi seçilir.. Çok seviyeli germe tavanlar yapmayı planlıyorsanız, basit LED lambalar kullanarak yıldızlı gökyüzünün taklidi haline getirilebilir. Bu stilistik çözüm kesinlikle hem çocuklara hem de gençlere hitap edecek. Ve bunu karşılayamıyorsanız, tavanı koyu mavi plastikle süsleyin ve yıldızlı gökyüzünün projeksiyonlu bir gece lambası satın alın. Bu da hayatınıza küçük bir peri masalı katacaktır..

Mobilya seçimi

Seçilen mobilyalar tabanı seyreltmelidir.. Yani örneğin bordo yataklı koyu kahverengi bir yatak odası takımı, mavi duvarlı bir odada iyi görünecek..

Modern tarza bağlıysanız, hafif ahşap veya metalden yapılmış mobilyalara dikkat etmelisiniz. Cam da faydalı olacaktır – sürgülü aynalı kapılara sahip dolaplar, cam sehpalar veya raflar böyle bir odayı mükemmel şekilde tamamlayacaktır. Aynalar da yerinde olacak ve ne kadar çok olursa, oda o kadar aydınlık ve ferah görünür..

Işık

Mavi en iyi doğru ışıkta görünür. Sadece tepe ışıklarından fazlasını seçin. Tavandaki bir avize veya küçük lambalara ek olarak, aplikler, zemin lambaları ve masa lambaları da alabilirsiniz..

Doğru seçilmiş ışık kaynakları, odanın belirli alanlarına odaklanmanızı sağlar.. Böylece apliği yatağın yanına kurarak loş ışıkta okumanın keyfini çıkarabileceksiniz..

Mavi bir yatak odası hem bir yetişkin hem de bir çocuk için uygundur. Odayı beğeninize göre dekore edin, özel detaylar ekleyin ve benzersiz bir bireysel tasarım elde edeceksiniz..