Gerçekten rahat bir yatak odası oluşturmak için iç mekanı dikkatlice düşünmeniz gerekir. Samimi ve hassas bir alan yaratmak için sadece rahat mobilyalar seçmek değil, aynı zamanda duvarları düzgün bir şekilde dekore etmek de önemlidir. Ana ruh halini belirleyen görünümleridir, bu nedenle diğer tüm unsurlar onlar için seçilir..

Kayıt için temel kurallar

Yatak odasındaki duvarları farklı şekillerde dekore edebilirsiniz. Şu anda, her zevke uygun birçok seçenek var. Konuya tam sorumlulukla yaklaşırsanız, iyi bir dinlenme için rahat ve konforlu bir yer yaratabilirsiniz..

Uyku alanı, dairenin genel stil yönünden çok farklı olmamalıdır.. Her anlamda uyumlu bir eve sahip olabilmek için tüm odaların tasarımını dikkate almak gerekiyor. Renklerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmek önemlidir..

Renklerle aşırıya kaçmamak için üç farklı ton kullanmak en iyisidir..

İkinci önemli kural, aksanların dağılımıdır.. Ana vurgu duvarlarda ise, tavan ve zemine göre daha belirgin bir dokuya sahip olmaları gerekir. Bunun için zıt renkler veya farklı süslemeler kullanabilirsiniz. Duvar kaplamaları sadece arka fon ise pastel tonlarda olmalıdır..

Yatak odası mahremiyet yeridir, bu nedenle sahibinin istediği gibi görünmelidir. Tüm hane üyelerinin görüşü, oda sahibinin görüşüyle ​​aynı fikirde olmayabilir, bu nedenle herkesi memnun etmeye çalışmamalısınız. Sonuçta, kişisel alanınızı yaratmak için yalnızca fantezilerinize güvenmeniz gerekir..

Yatak odasındaki duvar dekorasyonu, pencerelerin konumuna bağlıdır.. Güney tarafına bakıyorlarsa, oda her zaman ışıkla doldurulur, böylece duvarlar koyu renklerde dekore edilebilir. Ve pencerelerin kuzey bir konumu varsa, onları dekore ederken açık tonlara başvurmak daha iyidir..

Çok şey odanın büyüklüğüne bağlıdır.. Geniş bir odada duvar kaplamaları her tonda, çeşitli renklerde aksesuarlar ve etkileyici bir dokuya sahip olabilir. Küçük bir odanın görsel olarak genişletilmesi gerekir, bu nedenle parlak pastel bir yüzey kullanmak daha iyidir.

Bitirmek için malzeme seçimi

Duvar dekorasyonunu iki aşamaya bölmek modadır: kaba ve nihai. Duvarları bitirme veya bitirme işlemine hazırlamak için kaba çalışma gereklidir. Bitirme işi, duvarları duvar kağıdı, dekoratif paneller, fıçı tahtası veya boya ile süslemeyi içerir..

Kaba işler birkaç şekilde yapılabilir:

 1. Alçıpan – bu, alanın büyük bir kirlenmesine eşlik etmeyen duvar yüzeyinin kolay ve hızlı bir şekilde tesviye edilmesidir..
 2. Dekoratif sıva Yüzeyin tesviye edilmesi ve güçlendirilmesidir. Duvarları sıva ile bitirmek için önceki kaplama malzemelerini onlardan çıkarmak gerekir..
 3. Macun – Bu, boyama için yüzeyin hazırlanmasıdır. Macun tabanını düzleştirmek için delikli profiller kullanılır..

İnce bitirme seramik fayans, duvar kağıdı, fotoğraf kağıdı, duvar paneli veya boya ile yapılabilir. Bir yatak odası için fayans kullanımı kabul edilemez, bu nedenle diğer yöntemler arasında seçim yapmanız gerekir..

Yüzeyi ahşap, kenarsız tahta veya fıçı tahtası ile bitirebilirsiniz..

Zar Ahşap plakaların kullanıldığı en ekonomik yollardan biridir. Ahşap kaplama, dayanıklılığı, gücü ve kurulum kolaylığı ile ayırt edilir. Ayrıca, astarı birkaç kez boyayabileceğiniz için bütçenizden önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar. Ancak bu bitirme yöntemi kötüdür çünkü ahşap levhalar nem ve sıcaklık değişikliklerine tolerans göstermez..

Duvar yüzeylerinin dekorasyonu için yatak odasının efendisi seçiyorsa duvar kağıdı, o zaman çeşitlerine dikkat etmelisin. Her türün dikkate alınması gereken kendi artıları ve eksileri vardır:

 • Örneğin, kağıt duvar kağıdı finansal olarak faydalıdır. Çevre dostudur, nefes alabilir ve birlikte çalışması kolaydır. Ancak kısa ömürlüdürler ve aşınmaya ve kirlenmeye karşı dayanıklı değildirler, bu nedenle birkaç yıl sonra yeniden yapıştırılmaları gerekecektir..
 • dokunmamış duvar kağıdı, duvardaki küçük düzensizlikleri düzeltebilir ve yapıştırırken şişmezler. Kağıt olanlardan çok daha güçlüdürler, ancak aynı zamanda çabuk solarlar ve kire karşı dayanıklı değildirler..

 • var polimer kaplamalı dokunmamış duvar kağıdı, tuğla veya sıva taklit edebilir. Dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdırlar, yıkanabilirler ve duvarların kusurlarını gizleyebilirler. Ancak polimer kaplama havanın geçmesine izin vermez ve hatta bazıları toksinleri serbest bırakır..

 • Yatak odasında ilginç görünüyor tekstil duvar kağıdı. Elbette diğerlerinden daha pahalıdırlar, ancak ayrıcalıklı görünürler ve iyileştirilmiş ses ve ısı yalıtımına sahiptirler. Dezavantajları tekstil duvar kağıtlarının bakımının zor olması ve dış etkenlere kolayca maruz kalmalarıdır..

 • Çok popüler vinil duvar kağıtları, geniş renk ve doku seçeneklerine sahip ve ıslak temizlemeye uygun. Ancak bu tür duvar kağıtları odaya yapıştırılırsa, odanın düzenli olarak havalandırılması gerekecektir. Vinil hava ve buharı geçiremez.

 • Odaya lezzet katmak istiyorsanız, tercih etmek daha iyidir. fotoduvar kağıdı. Duvarda tüm yüzeyi süsleyen bir resim oluştururlar. Orijinal ve şık görünüyor..

renk tayfı

Yatak odasının renk şemasına karar vermek için, tasarımcılar genel ruh hali sorusuna karar vermelerini tavsiye ediyor – neşeli bir aydınlık oda mı yoksa sakin bir dinlenme alanı mı olacak. Odayı açık veya koyu renklerde dekore etmek için pencerelerin yerini dikkate almak önemlidir..

İkinci ipucu – ana rengin seçilmesi. Kiracılar tarafından seçilen atmosferi kişileştirmeli ve belirli bir odaya uygun olmalıdır:

 • Bej, beyaz ve gri tonları hemen hemen her iç mekana uyacaktır. Ancak kahverengi duvarlar bir baskı hissi yaratacağından yatak odasına sığmazlar..

 • Yatak odası ile ilginç görünüyor açık yeşil veya zeytin duvarları. Doğa ile uyum duygusu yaratırlar. Özellikle yeşil bir arka plan üzerinde bir manzara tasvir ediliyorsa..

Ana rengi seçtikten sonra doğru rengi seçmeniz gerekir.. Örneğin, beyazın soğuk ve sıcak tonlara ayrılan birçok tonu vardır. Hırdavatçılarda, sakinlerin ruh halini ideal olarak vurgulayan bir renk olduğu kesin olan her türlü renk tonuna sahip bir palet bulabilirsiniz..

Kutudaki boyanın rengi, duvarda görünecek renkten önemli ölçüde farklıdır. Bu nedenle, mağazada örneklerin sunulduğu kataloğa bakmanız gerekir..

Büyük ve küçük alanlar için öneriler

Yatak odasındaki duvarların dekorasyonu odanın büyüklüğüne bağlıdır. Sonuçta, geniş bir alanda iyi görünen şey, küçük bir odaya hiç uymayabilir.. Bu nedenle, odanın kusurlarını olabildiğince verimli bir şekilde gizlemenize izin veren bazı öneriler var:

 • Küçük bir yatak odası için her santimetrenin değerini dikkate alan bir stil seçmek daha iyidir. Minimalizm, Konstrüktivizm veya Yüksek teknoloji olabilir..

 • Ayna yüzeyleri ve açık renklerin kullanılması, alanı görsel olarak artırmaya yardımcı olacaktır..
 • Hacimsel resimler, aplikler, fotoğraflar geniş bir odaya güzellik katmaya yardımcı olacaktır..

7fotoğraf

 • Yatay bir şerit alanı genişletecek ve dikey bir şerit tavanı gerecek.
 • Zıt renkler, büyük bir odayı iki işlevsel alana ayırır..

Büyük bir odada, duvar yüzeylerinde hacimsel görüntüler kullanabilir ve renklerle denemeler yapabilirsiniz. Ve küçük bir oda için küçük bir çiçekteki duvar kağıdı uygundur..

Çok sayıda koyu renk ve bol miktarda duvar aksesuarının yatak odasını küçülteceğini unutmamalıyız. Açık pastel renkler kullanmak daha iyidir..

Odadaki vurgu: dekor seçenekleri

Vurgulu duvar, diğerlerinden renk, doku veya desen açısından önemli ölçüde öne çıkan bir yüzeydir. Bu, konukların dikkatini çekmenin ve benzersiz bir görüntü oluşturmanın özel bir yoludur, çünkü burada birçok tasarım seçeneği vardır..

Vurgulu bir duvarın çeşitli işlevleri vardır: bir odayı dekore etme, özgünlük verme, imar, odayı görsel olarak yeniden boyutlandırma ve alanın bazı özelliklerine bakışları çekme.

Genellikle vurgu, yatak odasının girişinin karşısındaki duvardadır.. Tüm yüzeyi bir kerede seçmeniz gerekmez, yalnızca bazı yerleri vurgulamanız gerekir: çıkıntılar, nişler, yatağın etrafındaki alan:

 • Duvar kağıdı, sıva, duvar panelleri, fotoğraf duvar kağıdı veya boya kullanarak duvarı vurgulayabilirsiniz.. Rengi veya deseni diğer yüzeylerden farklı olmalıdır. Zıt bir renk olması arzu edilir. Mavi, yeşil veya mor kullanırsanız, odayı görsel olarak uzatabilirsiniz..

 • Yatak odasında orijinal görünüyor başlığın üzerindeki vurgu yüzeyi. Ahşap panellerden veya çerçeveli tekstil duvar kağıtlarından yapılabilir. Herhangi bir desen ve görüntüye sahip olabilir. Yatağın üstündeki alçı kalıp iyi görünüyor, bu da yatak odasına sofistike ve aristokrasi katıyor..
 • Uyku alanına biraz Orta Çağ eklemek isterseniz, yatağın üstündeki yer düzenlenebilir. dekoratif taş.
 • Yumuşak vurgulu duvar özellikle bir taşıma kuplörü ile yapılmışsa, odaya hassasiyet ve duygusallık katacaktır..
 • Uyku alanını orijinal yapmak istiyorsanız, yalnızca kendinizi sınırlamanız gerektiğini hatırlamalısınız. tek göz alıcı duvar.

İç mekan nasıl dekore edilir?

Bir iç mekanı dekore etmenin klasik yolu, duvar yüzeylerini resimler ve fotoğraflarla süslemektir. Nötr bir duvarda uyumlu görünecekler. Dekoratif sıva veya ince desenli paneller kullanabilirsiniz.. Dekorasyonun başka nüansları da var:

 • Resimler veya fotoğraflar için çerçeveler yatak odasının genel dekoru ile birleştirilmelidir. Bunlar, herhangi bir iç mekanı vurgulamayacak ahşap veya cam çerçeveler olabilir..

 • Boş alanı doldurabilirsiniz duvar lambaları veya aplikleri. Estetik faydalarına ek olarak, ek ışık kaynakları olacaklar. Örneğin, yatağın başının üzerinde bir lamba, rahat bir akşam okuması için ışık katacaktır..

 • Dekoratif pervazlar klasik iç mekanı tamamlar. Tekstil duvar kağıdı ile doldurulacak bir kenarlık veya çerçeve yapabilirsiniz..

 • Duvarları kendi ellerinizle dekore edebilirsiniz.. Bunlar şablonlar veya yazılar olabilir. Duvar resmi her zaman etkileyici görünür ve kendiniz yaparsanız gurur duyabileceğiniz bir yüzey elde edebilirsiniz..

Yaratıcı insanlar en sıkıcı odayı bile bir sanat eseri yapabilirler. Bu nedenle, bazıları duvar yüzeylerini sakura, çiçek çayırı, yıldızlı bir gökyüzü görüntüleri ile süslüyor. Hayal gücünün yapabileceği her şey yatak odasının duvarlarında sergilenebilir. Özel bir yaratıcı yetenek yoksa, sadece güzel desenler çizebilirsiniz..

 • Modern gençliğin hiti grafitidir. Birçok genç çift yuvalarında sıra dışı duvarlar görmek ister. Grafiti, herhangi bir rengi kullanarak herhangi bir fanteziyi somutlaştırabilir. Etkili ve olağanüstü görünüyor. Ayrıca, finansal açıdan çok ekonomiktir..

ilginç fikirler

Modern dünyada birçok mevcut malzeme olduğu için, duvar yüzeylerinin tasarımı kesinlikle her şey olabilir. Artı, kalitelerinin de artmasıdır – dayanıklı, aşınmaya dayanıklı ve ıslak temizlemeye uygundurlar.

Sentetik malzemeler, pahalı veya ağır malzemeleri taklit etme yeteneğine sahiptir, bu nedenle bitirme işlerinde giderek daha popüler hale geliyorlar..

Bir yatak odası için ilginç bir fikir ahşap lambridir.. İdeal olarak tüm yüzey kusurlarını gizler ve odayı yabancı seslerden korur. Kaplama çok güzel görünüyor ve biraz boyarsanız alışılmadık bir etki elde edebilirsiniz..

Gerçekten güzel bir yatak odası yapın dekoratif granit, tuğla veya mermer ile duvar kaplaması.

En ucuz seçenekler, alçıpan veya dekoratif sıva kullanan seçeneklerdir.. Onların yardımıyla mükemmel düz bir yüzey elde edebilirsiniz. Ve özel pullar kullanırsanız, sıvalı herhangi bir yüzeyi süsleyebilirsiniz..

Mozaik yüzey moda olarak kabul edilir.. Bunu oluşturmak için, hala yumuşak sıvaya bastırılan cam parçaları, taş parçaları veya kabuklar kullanılır. Bir freske benzeyen birkaç kat renkli sıva uygularsanız üç boyutlu bir çizim yapabilirsiniz..

Dekoratif boya, kağıt duvar kağıdının yerini alabilir, doğal ve doğal bir tasarım elde etmeye yardımcı olacak. Birçok avantajı (çevre dostu, dayanıklılık, güvenlik) vardır, bu nedenle diğer kaplama malzemelerinin yerini alabilir. İki pencereli bir odada aydınlatma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu nedenle duvar panelleri koyu renklerde olabilir. Gri, beyaz boya ile dekore edilebilen yatak odasında özellikle iyi görünüyor. Ve sadece bir pencere varsa, ana fikir ek aydınlatmaya yöneliktir..

Tüm duvar kaplamaları hafif ve ayna yansıtıcı olmalıdır. Lambalar duvarlara asılmalıdır ve özgünlük için tavanın altındaki bir niş içine bir LED şerit takabilirsiniz..

Yatak odasının büyüklüğü ne olursa olsun, her zaman hoş olmayan görsel duyumlara neden olmayan sakin tonlar kullanmalısınız. Yatak odasında rahatlamak istersiniz ve parlak vurguların bolluğu ruh halini bozabilir. Tabii ki, bazı insanlar renk ve tasarımla deney yapmayı sever. Duvarları gökkuşağı renklerinde süslüyorlar veya inanılmaz tablolar çiziyorlar. Ancak çoğunlukla kiracılar yatak odasını yalnızlık yeri haline getirmek isterler ve bu nedenle dekorasyonda pastel renkleri tercih ederler..

Birkaç iyi seçilmiş öğe, sıkıcı düz renkli bir duvarı süsleyecektir. Tavanın altındaki LED şerit ise odaya gizem katacak..

Yatağın üstündeki duvarın nasıl dekore edileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..