Birçok insan yatak odasındaki en önemli şeyin yatak olduğunu düşünüyor. Geniş ve yumuşak, odaya rahatlık veren odur. Bu tamamen doğru değil. Herhangi bir odanın rahat atmosferi için ayrıntılar önemlidir – komodin üzerindeki lamba, perdeler ve tabii ki halı..

Yatak odasındaki halının yumuşak tüyü dikkat çekiyor, üzerinde çıplak ayakla yürümek keyifli, uygun özenle üzerine oturabilirsiniz bile..

Ne seçeceksin?

Halı gerçekten şık bir iç detaydır. Halıların zemin yalıtımı için uygun olmayan bir özellik olarak kabul edildiği zaman geçti, şimdi en zorlu iç mekanlara bile uygun renk, malzeme, şekil, halı için sayısız seçenek var..

Bu konuyu biraz daha derinlemesine incelerseniz, halıların bile kendi alt türleri olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, bir parkur. Halı yolluk, uzunluğu bir metreye kadar veya biraz daha fazla olabilen uzun bir dikdörtgendir. Bu, doğrudan yatak odası için en iyi seçenek değildir, çünkü bu oda neredeyse hiçbir zaman belirgin bir uzun şekle sahip değildir, ancak koridorda veya merdivenlerde iyi görünecektir. Yatak odası dikey olarak yataydan biraz daha uzunsa, yalnızca yatağın arka ayaklarının altına yerleştirilmesi gereken yuvarlak veya cilt benzeri asimetrik halılara dikkat edin..

Üst üste binen birkaç küçük, ince tüylü kilim seçmek iyi bir çözüm olacaktır..

Renkler

Halı, yatak odasının iç kısmında parlak bir vurgu olabilir veya mobilya veya duvarların tonuyla eşleşebilir – hepsi hangi hedefe ulaşmak istediğinize bağlıdır.. Ancak her durumda, yüksek teknoloji ürünü iç mekandan bir halı alıp sadece kontrast yaratmak için Provence’a itemezsiniz. Odadaki tüm eşyalar birbiriyle ilişkili ve aynı tarzda olmalıdır. Bu sayede yatak odası mümkün olduğunca uyumlu görünecek..

Halıyı perde veya nevresim, lamba veya sandalye-pouf ile aynı renkte seçebilirsiniz., bu küçük detaylar aynı zamanda bir odayı tanınmayacak şekilde dönüştürebildiğinden ve hepsinin aynı renk şemasında yapılması iyi olacaktır..

Örneğin, perdeler beyaz ve kahverengi, yatak çarşafları kahve-au-lait ve çikolatalı tüylü bir halı..

Mobilya, halının rengiyle de eşleşebilir. Gri bir yatak, gri bir halı üzerinde durabilir ve kırmızı ayaklı bir çekmeceli dolap, mercan olanın üzerine rahatça oturabilir. Ancak, yaklaşık bir benzerlikten bahsediyoruz ve tam değil – mobilyalar halı ile birleşmemeli, doku, ton doygunluğu veya desen bakımından birbirinden farklı olmalıdır..

Zıt seçenek, zıtlık gösteren göze çarpan bir halıdır.. Ana görevi, mobilyaların rengini zıt tonlarla vurgulamaktır. Örneğin, siyah veya çikolatalı bir halı, beyaz yatağı görsel olarak daha da beyazlatır ve bunun tersi de geçerlidir..

Sadece beyaz ve pastel renkli halıların en pratik olmadığını unutmayın. Sık sık yıkanmaları veya kuru temizlemeciye götürülmeleri gerekir, bu sadece sinirleri bozmakla kalmaz, aynı zamanda aile bütçesine de zarar verir ve bu işlem oldukça zaman alıcıdır..

Aynı şekilde, zemin renginin aksine bir halı seçebilirsiniz – kahverengi üzerine sütlü veya bunun gibi bir şey. Duvarların rengine gelince, burada seçenek tam tersi – yeşil duvarların altında yeşil bir halı. Duvarlar ve halı arasında kontrast yoktur (ancak aynı zamanda zemine göre de mevcut olabilir). Aynı numara uzun dikey perdelerle de çalışır..

Klasik şema – halı üzerinde başka bir benzer gölge ile tamamlanan tek bir tonda dekore edilmiş bir yatak odası. Buradaki ana şey aşırıya kaçmamak, ana renkler için bir veya iki benzer renk seçmek ve keskin kontrasttan kaçınmaktır (örneğin bir kaplanda olduğu gibi).

Çiçekli veya herhangi bir desenli süslemeli bir halı, iç mekana bütünlük getirebilir, zemini “canlandırabilir” ve halıdaki desen diğer yüzeylerdeki desenlerle de örtüşebilir..

Malzemeler (düzenle)

Halı yapımında kullanılan en eski kumaşlar ipek ve yündür. Bugün hala kullanılıyorlar, popüler olmaktan daha fazlası olarak kabul ediliyorlar, ancak üretim durmuyor.. Günümüzde, başka herhangi bir malzemeden yapılmış halıları, simbiyozlarını ve yapay ikamelerini bulabilirsiniz..

 • Yün. Pahalı bir klasik. Bu tür halılar dayanıklı ve sıcaktır, çoğunlukla koyun yününden yapılır ve en pahalı seçenek kaşmirdir. İyi yangına dayanıklılık özelliklerine sahiptir, yangın yaymaz. Bu halı yarım asır yaşayabilir! Tabii ki, bakımı zor olan uygun bakım ile. Yün çabuk kirlenir ve güveler tarafından da yenir. Çoğu modern üretici, halılarını özel maddelerle emprenye eder – öğütme önleyici, mantar önleyici ve kir tutmaz. Ayrıca yün boyayı daha kötü emdiği için parlak bir yün halı bulamazsınız, bu nedenle boyamak daha zordur. Ancak üzerindeki boya da solmaz, bu nedenle on yıl sonra eski formunda kalır..
 • İpek. En pahalı (yünden daha pahalı) ve en dayanıklı halılar. Karakteristik bir parlaklığa sahiptirler ve dokunuşa çok yumuşaktırlar. Ayrıca, en güzel desenli halıların elde edildiği ipektir – iplikleri ince, esnek ve dayanıklıdır, bu da hemen hemen her deseni dokumamızı sağlar. Yün halılardan farklı olarak bu kilimler kolay solmaz ve dayanıklı değildir ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır..

 • viskon. Selülozdan elde edilen ve sırasıyla ladin veya çamdan elde edilen yapay bir malzeme. Ve bu, viskon halıları doğal olanlara iyi bir alternatif olarak adlandırma hakkını verir (benzer görünümden dolayı malzemeye suni ipek de denir). Kendini lekelemeye çok iyi verir, ondan gelen boya uzun süre yıkanmaz ve solmaz. Genel olarak, viskon halılar dayanıklı, dayanıklıdır ve tek dezavantajı nemi emmeleri ve ıslanmalarıdır, bu nedenle üzerlerine tatlı çay veya kırmızı şarap dökmemek daha iyidir..
 • Pamuk. Pamuklu halılar ucuzdur, ekonomiktir ve alerjik değildir, nefes alabilir ve temizlenmesi kolaydır. Ancak, morarma ve çeşitli deformasyonlara eğilimlidirler, bu nedenle çok sayıda insan akışının olduğu odalar için uygun olmayabilirler..

 • Jüt. Jüt bir çalıdır, bu nedenle jüt halılar çevre dostudur ve ayrıca ucuz ve dayanıklıdır. Tek şey, nem içeri girdiğinde jütün küçülmesidir..
 • poliamid. Modern halı üretiminde çok popüler bir sentetik malzeme. Bu sentetiktir, bu yüzden bu tür halılar çok güzel parlar, parlar ve çok elastiktir. Boyayı iyi alırlar ve çizimleri tutarlar, solmazlar, çabuk kururlar ve çekmezler. Ancak zamanla sert ve kırılgan hale gelirler, elektriklenirler..

 • polipropilen. Polipropilen iplik pürüzsüz bir yapıya sahip olduğundan, bakımda en kaprisli olmayan (kelimenin tam anlamıyla elektrikli süpürgeyle yürümek için yeterlidir). Buna rağmen, polipropilen halılar aşınmaya dayanıklı ve kısa ömürlü değildir – sadece beş yıl yaşarlar, artık değil.
 • Vuruş seti. Polipropilen türünden, ancak zıt özelliklere sahip malzeme. Örneğin, başlangıçta antistatiktir ve ayrıca anti-çamur ve antiseptik maddelerle işlenir. Mukavemet ve hafiflik özelliklerinden ayırt edilir, bu halılar güveler ve mikroorganizmalar tarafından yenmez. Vuruş seti ucuz bir malzemedir. Eksikliklerden – bu halılar ateş yakmak ve şekillerini kaybetmek, buruşmak için en kolay olanlardır..
 • Polyester. Bu sentetik bir yün analogudur, aslında akriliktir ve görünüşünde ona çok benzer. Malzemenin kendisi yumuşak ve hafiftir, ucuzdur ve temizlenmesi kolaydır, bu da akrilik halıları ev için oldukça iyi bir seçenek haline getirir. Elektriklidir, bu bir dezavantajdır, ancak polyesterin ateşe dayanıklı olduğu ve güneşte solmadığı gerçeği göz önüne alındığında, bunlar önemsizdir..

Boyutlar (düzenle)

Yatak odasının boyutuna bağlı olarak halının boyutu da seçilir.. Kural olarak, boyuta göre aşağıdaki gibi alt bölümlere ayrılırlar:

 1. Küçük alanı üç metrekareyi geçmeyen halılar.
 2. Ortalama, onların alanı üç ila altı metrekaredir.
 3. Büyük halılar – altı metrekare ve daha fazlası.

Uzunluğu veya genişliği 2,5 metreden fazla olan büyük halılar göze hitap eder, bu nedenle sakin renklerde ve desensiz olmaları istenir. Kural olarak, odadaki tüm mobilyaların altında bulunurlar – yatağın altında, sabahları böyle bir halı üzerinde çıplak ayakla yürümek çok hoş olacaktır..

Orta boy halılar belirli bir alanı mükemmel bir şekilde vurgulayın – örneğin çekmeceli bir ayna ve küçük olanlar renk kontrastlarının rolünü oynar. Onların yardımıyla, yatak odasında istenen renkleri karlı bir şekilde vurgulayabilirsiniz..

Sayıca güçlü değilseniz, ancak halının sonunda hangi boyut ve şekilde olacağını öğrenirseniz, o zaman uzun bir santimetre yardımınıza gelecektir. Gelecekteki halının ana hatlarını düzenleyebilir ve elde edilen sayıları düzleştirebilirsiniz. Bu sadece boyutu belirlemenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda yatak odanız için benzer bir şeklin uygun olup olmadığını da anlayacaktır..

Bu arada, el yapımı halılar en pahalı olarak kabul edilir ve boyutları ne kadar büyükse fiyat da o kadar yüksek olur..

form

Halının klasik şekli bir dikdörtgen veya karedir. Diğer şekillerdeki halılar, iç mekana renkli veya tek tip bir vurgu yerleştirmek için kullanılır. Örneğin, oval kilimler aynalı alanı mükemmel bir şekilde vurgular, yatağın yanında büyük bir kare halı uzanabilir ve uzun uzun bir halı yolu yatak odasına yol açacaktır..

Ayrıca, halılar belirli bir mobilya parçasını vurgulayabilir – bir köşe kanepenin veya aynı masanın şeklini tekrarlamak için. Tek olumsuz, bu durumda, gelecekte halının altında mobilya seçmenin gerekli olacağı ve bunun tersi değil..

Orijinal şekillerdeki halılardan özel olarak bahsedilir – örneğin uzun bir damla veya bir ayı derisi.

8fotoğraf

Doğru şekilde nasıl düzenlenir?

Halıların renk, şekil ve işlevsellik temelinde bir iç mekanda nasıl konumlandırıldığına dair hatırlanması gereken birkaç önemli kural vardır:

 1. Işık (beyaz, pastel tonlar) halı, alanı görsel olarak büyütür. Işık veya mobilya içermeyen tek renkli küçük odalarda iyi görünür.
 2. Serin tonlar (griden yeşile) bir dinginlik hissi yaratın, uykuya veya çalışma moduna geçin. Bakışlar bu kadar buzlu gölgeler üzerinde kaydığında, hiçbir şeye yapışmaz, böylece bir kişi kendi işlerine konsantre olabilir. Bir çalışma odası veya uyku veya konsantrasyon sorunları olan kişiler için iyi bir seçenek.
 3. Sıcak tonlar, tam tersine tutkuya, duygu fırtınasına neden olurlar. Onlarla aşırıya kaçmak kolaydır – turuncu tonlarda parlak kırmızı bir halı güzelden daha kaba görünecektir. Ancak, bir odanın havasını kökten değiştirebilen sıcak renklerdir – bu rengin bir halısı renk ve ışık katacaktır..
 4. Bebek bezi kumaşında her zaman önde gelen bir gölge ayırt edilebilir. – en büyük öğelerin arka planı veya rengi. Bu renk odadaki kanepeye, duvarlara, zemine veya perdelere, ikinci renk ise küçük detaylara, perdelerdeki desenlere veya kanepedeki yastıklara, vazodaki çiçeklere veya duvardaki bir resme karşılık gelebilir. Bazı renkler vurgulanmadan tek başına bırakılabilir..
 5. var halının odadaki yeri için iki evrensel seçenek. Birincisi, halının üzerinde mobilyaların sadece arka veya ön ayaklarının olduğu ve halının ortasında bir masa veya şifonyerin bulunduğu durumdur. Böylece oda imarlıdır. Ve ikincisi – yatağın tüm bacakları halının üzerindeyken. O zaman halı ile duvarlar arasında en az kırk santimetre boşluk bırakmanız gerekir..
 6. Bir odayı yatay olarak germeniz gerekiyorsa, asimetrik derilere veya kilimlere atıfta bulunun ve bunları yalnızca bir çift bacağa dokunarak dikey olarak yerleştirin.
 7. Kabarık veya derin tüylü bir halı üzerinde geniş ve düz ayaklı bir yatak veya masa koymayın. Yığın üzerinde sıyrıklar bırakırlar. Bu durumda, ya ince bacaklı bir yatağa ya da altına değil, yatağın çevresine yerleştirdiğiniz birkaç kabarık halıya dikkat edin..

8fotoğraf

Aşağıdaki videoda sizi halı seçimi için faydalı ipuçlarına alıştırmaya davet ediyoruz..