Yatak odasındaki çıkışların yeri

Günümüzde elektrik, neredeyse tüm ev aletleri için ana enerji kaynağıdır. Bu tür cihazların çalışmasını optimize etmek için, yatak odasındaki çıkışların doğru yerlerini seçmek önemlidir. Ekipmanın boyutları ve teknik özellikleri de dahil olmak üzere bir kişinin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanırlar. Modern pazar, bu öğelerde birçok değişiklik olduğunu varsayar. Bu nedenle, satın alırken sadece tasarıma değil, aynı zamanda prizlerin teknik özelliklerine de dikkat etmek önemlidir..

Uzmanlar, yalnızca tanınmış ve güvenilir şirketlerin ürünlerini kullanmanızı önerir..

Gerekli miktar

Yatak odası – bir kişinin zamanının üçte birini geçirdiği bir oda. Bu nedenle, içinde optimum konfor seviyesini sağlamak önemlidir. Bu özellik büyük ölçüde çıkışların konumuna bağlıdır.. Bu özelliklerin sayısı değişebilir ve birkaç ana faktöre bağlı olabilir:

  1. yatak odası boyutu. Küçük odalar iki veya üç evrensel priz ile donatılabilir. Genellikle işlevsel alanlardan birinde (yatağın yanında, kapıda vb.).
  2. Elektrikli ev aletleri sayısı. Bu sadece lambaları veya aplikleri değil, aynı zamanda bir ütü, dizüstü bilgisayar ve cep telefonu şarj cihazlarını da içerir. Aynı zamanda tüm bu cihazların aynı anda çalıştırılabilmesi ihtimali vardır..

Bu nedenle, prizleri takmadan önce, yerleşimlerinin bir diyagramını çizmeniz önerilir. Bu, onları ihtiyaçlarınıza göre en uygun şekilde yerleştirmenize izin verecektir..

Varyantlar

TV için

Bu tip teknik, yatak odasında giderek daha az kullanılmaktadır.. Bununla birlikte, tasarım bir TV kurulumunu içeriyorsa, uzmanlar tüm 5 girişli soket bloğunu kurmanızı önerir.. Bu tür tasarımlar, ses ekipmanı, tuner veya diğer yardımcı cihazlarla tamamlanan cihazlar için kullanılır..

Sadece bir TV kullandığınızda, bir veya en fazla iki priz takabilirsiniz. Bu yaklaşım, kablosuz ağlar üzerinden bir sinyal yayınlayabilen modern ekranlarla birlikte sıklıkla bulunur. Onlar için sadece bir güç kaynağının varlığı önemlidir.

Demir

Bu ev aleti bugün hemen hemen her evde mevcuttur. Genellikle bunun için ayrı bir prizin kurulmasını gerektiren yatak odasında kullanılır. Oda küçükse, yatağın yanında bulunan noktaları kaynak olarak kullanabilirsiniz. Ütünün güçlü bir ev aleti olduğunu lütfen unutmayın, bu nedenle bunun için ayrı bir çıkış tahsis etmek daha iyidir. Maksimum yükler için tasarlanmalıdır.

Bu yapının montaj yüksekliği sadece ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterecektir. Standart değer yerden 100-120 cm arasıdır. Bu durumda, ütü masasının veya bunun için amaçlanan diğer yüzeyin boyutlarına odaklanmanız önerilir..

Diğer cihazlar için

Bu kategori, düşük frekansta veya belirli bir süre için çalıştırılan bir elektrikli süpürge veya ısıtıcı içerir. Çoğu zaman, bu cihazlar için prizler, erişilebilir bir yere kapının yanına yerleştirilir. Bazı uzmanlar, birden fazla genel amaçlı çıkış kullanılmasını önerir. Kullanımlarını optimize etmek için yatak odasının zıt uçlarına koymanız tavsiye edilir. Lütfen bu yaklaşımın, çeşitli sorunları çözmek için bir prizin kullanılabileceği küçük odalar için tamamen isteğe bağlı olduğunu unutmayın..

Başka bir küçük nüansa dikkat edilmelidir. Yatak odasına bir klima takmayı planlıyorsanız, önce bunun için bir çıkış hazırlamalısınız. Yapının sabitlendiği yere yakın yerleştirilmelidir. Bu durumda, neredeyse tüm klimalar çok güçlü olduğundan, ürün büyük bir elektrik yüküne dayanmalıdır..

Uzmanlar, bu amaçlar için doğrudan sayaca veya güç paneline bağlanan ayrı bir hat kullanılmasını önermektedir. Bu yapılmazsa, tüm ağın arızalanmasına neden olabilir..

Kaidelerin yanında

Komodinler genellikle modern yatak odalarının klasik tasarımında bulunur. Üzerine çeşitli ev aletleri, gazeteler, dergiler ve benzeri özellikleri yerleştirmek için kullanılırlar. Bu alanı optimize etmek için komodinin yanına iki priz takılması tavsiye edilir. Mobilya yüzeyinden bu özelliğe olan mesafe en az 15 cm olmalıdır, eğer yatak çift ise, bu tür iki giriş noktası olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Doğru yerleştirme – yalan söyleyen insanlar için bunlara erişimi optimize etmek için yatağın her iki tarafında.

soyunma masasında

İç mekanın bu özelliği sadece büyük yatak odalarında bulunur. Genellikle aynalı küçük bir kaide şeklinde yapılır. Burada sahipler birkaç elektrikli cihaza (saç kurutma makinesi, epilatör vb.) Sahip olabilir. Bu nedenle, tuvalet masasının yakınında bir çıkış olması zorunludur. Alet sayısı oldukça fazlaysa, bu değerin 2-4 parçaya çıkarılması tavsiye edilir. Soket, masanın yüzeyinin hemen üzerine, ondan birkaç santimetre yükseklikte takılır..

Lütfen bu noktanın bazen evrensel olabileceğini ve bir elektrikli süpürgeyi vb. başlatmak için kullanılabileceğini unutmayın. Yalnızca bu çıkışın bu tekniğin yarattığı yüke dayanabilmesi önemlidir..

yükseklik tayini

Bugün, prizlerin hangi yüksekliğe monte edileceğini gösteren tek bir standart yoktur.. Bunun için uzmanlar birkaç ana faktör tarafından yönlendirilmesini tavsiye ediyor:

  1. Güvenlik. Soketleri takarken, yalnızca yüksek yüklere dayanabilecek yüksek kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Bu, kablo döşemek ve bunları ana elektrik şebekesine bağlamak için tüm kurallara uyarak yapılmalıdır..
  2. pratiklik. Tüm çıkışlar, bir kişinin bunlara hızlı ve kolay bir şekilde erişebileceği şekilde yerleştirilmelidir. Bu durumda, yükseklik, sayılarının yanı sıra bir rol oynamaz. Farklı kaynakları bağlamak için birçok nokta kullanılabilir. Bu oda için kaç çıkış gerektiğini hesaplamak için bu dikkate alınmalıdır..

Yüksekliğe gelince, uzmanlar noktaların cihazların kullanılacağı yüzeylerin biraz yukarısına (yatağın 25 cm yukarısına vb.). Bunlar genel amaçlı prizlerse, zeminden 50-100 cm uzağa sabitlenmesi tavsiye edilir.. Cihazları zeminden çok alçak monte etmeyin, çünkü ıslak temizlemede içeri nem girme riski vardır. Aynı zamanda, sık kullanılan bir cihazı açmak için kişiyi eğilmeye zorladığı için pratik değildir..

Tasarım çözümleri

Klasik priz modelleri, hemen hemen her türlü iç mekana uyum sağlayan beyaz renkte mevcuttur. Ürünleri tasarıma güzel bir şekilde sığdırmak için yalnızca yerleşik değişiklikler kullanılmalıdır. Genellikle çıkışların yanına monte edilen anahtarların stiline dikkat etmek de önemlidir..

Yatak odasının içi bir tasarımcı tarafından oluşturulmuşsa, uygun bir görünümle karakterize edilen retro tasarımlar onu tamamlayabilir. Ayrıca uygun kablolama ve anahtarlarla desteklenebilirler..

Çıkışları seçmek ve kurmak, yalnızca deneyimli profesyoneller tarafından yapılması gereken önemli bir iştir. Bu sadece kurulumu hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda yatak odasına en uygun sayıda güç kaynağı sağlayacaktır..

Prizin yatak odasına nasıl doğru şekilde yerleştirileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..