Banyo yer karoları: hangisini seçmeli?

Banyo yer karoları harika bir kapsama seçeneğidir. Kullanımı kolay, çok güzel ve dayanıklı bir malzemedir. Ancak hırdavatçıya gitmeden önce bu ürünlerin bazı özelliklerini bilmeniz gerekir..

özellikler

Fayans en iyi banyo zemin ve duvar kaplamasıdır. Tasarım olanakları açısından, bu malzeme tüm alternatif seçenekleri atlar. Şekil ve renk çeşitliliği, benzersiz bir banyo tasarımı oluşturmanıza olanak tanır. Seramik kaplama ürünlerinin en iyi dekoratif öğeler olarak kabul edilmesi ve on yıldan fazla bir süredir son derece popüler olması boşuna değildir. Banyo yer karolarının birçok avantajı vardır: dayanıklılık, yangına dayanıklılık, iddiasız bakım, pratiklik, çevre güvenliği, sıhhi standartlara uygunluk.

Banyo dekorasyonu tadilatın önemli bir parçasıdır. Dönülecek yer mutlaka vardır. Bugün her renk, şekil ve boyutta fayans, sıhhi tesisat ve banyo mobilyası bulabilirsiniz. Banyo, bir dairenin veya evin tasarımına uymalıdır, bu nedenle banyo için iç detayları seçmek çok zor bir iştir. Banyo yer karolarının görünümü son derece önemlidir.

Duş odası için zemin kaplaması sadece tüm iç mekana göre güzel ve uyumlu değil, aynı zamanda dayanıklı, neme dayanıklı ve kaymaz olmalıdır. Tüm bu özellikler, karonun yapıldığı malzemeye, kalitesine, üretim ve işleme tekniklerine ve ek kaplamanın varlığına veya yokluğuna bağlıdır..

Gerçekten yüksek kaliteli bir döşeme seçmek için öncelikle karoların yapıldığı malzeme türlerini anlamanız gerekir..

Malzeme türleri

Farklı olan farklı yer karoları türleri vardır. malzemeye, üretim teknolojisine ve pratik özelliklere göre:

 • klinker karolar – ekstrüzyon yoluyla klinkerden yapılmıştır (bileşenler yüksek basınç altında karıştırılır), bu da karoyu çok dayanıklı kılar. Görünüm: tuğlaları taklit eden küçük dikdörtgen karolar. Ürünler doğal tuğla tonlarında tasarlanmıştır. Klinker kaplama pürüzsüzdür ve hatta dokunulduğunda bile karolar sıradan (klasik) veya sırlı (parlak) olabilir..
 • Fayans Cotto, klinker çeşidine benzer ancak klinkere göre daha gözenekli bir malzeme yapısında farklılık gösterir. Sırlı değildir ve bu nedenle mat ve pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Cotto’nun banyolarda kullanımı için ürün nem ve lekelerden korumak için su itici bir bileşik ile kaplanmıştır..

 • Porselen seramik karolar neme ve aşırı sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklıdır, bu nedenle uzun ömürlüdür ve çok dayanıklı bir kaplamadır. Porselen seramik karoların dezavantajı, zayıf renk tonlarıdır..
 • Çini Monokottura – tek kiremit pişirme teknolojisi kullanılarak yapılan sırlı karolar. Yüksek aşınma direnci nedeniyle bu tip karo dayanıklıdır. Ayrıca suyu emmez, banyoda kullanım için idealdir. İnşaat piyasası çok geniş bir monokot renk paleti yelpazesi sunmaktadır. Çeşitli desen veya tasarımlarla çeşitli renk ve tonlarda olabilir..

Şunu vurgulamakta yarar var klinker ve kermogranit kaplamalar en güçlü, en dayanıklı, aşınmaya ve neme dayanıklı olarak kabul edilir. Aynı zamanda, klinker daha ucuzdur ve kermogranit pratik özelliklerde daha iyidir. Bununla birlikte, kıt renk seçimi nedeniyle (renk yelpazesi yalnızca doğal renkleri içerir), kermogranit veya klinker yerine Monocottura tercih edilir. Çeşitli desenler, desenler veya kabartma şeklinde zengin bir renk paleti ve dekoratif unsurlara sahiptir. Hem vinil karolar hem de PVC ürünler popülerdir.

Boyutlar ve şekiller

Modern yapı malzemeleri pazarında, her boyutta ve şekilde çok çeşitli yapıştırıcılı yer karoları bulunmaktadır..

Deneyimli ustalar, odanın boyutuna ve finansal yeteneklere göre bir karo boyutu seçmenizi önerir. Temel olarak, en az 10 cm’lik bir boyut seçerler.Odanın alanı ve bütçe ne kadar küçükse, karoyu almak için ihtiyacınız olan daha küçük parametreler. Küçük boyut, kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Aksine, küçük boyutlu karolarla çalışmak daha uygundur, daha az fazlalık kalır, herhangi bir deseni yerleştirmek mümkündür..

Formlar çok çeşitli olabilir – hepsi tasarımcının hayal gücüne bağlıdır. Klasik şekilli (kare), çokgen, üçgen, dikdörtgen, yuvarlak, mozaik karolar vardır. Mozaik genellikle hazır bir desenle gelir, ancak bireysel renkleri satın alabilir ve orijinal bir desen oluşturabilirsiniz..

En uygun seçenek, küçük boyutlu klasik bir kare karo olacaktır.. Böyle bir döşemeyi döşemek için büyük becerilere sahip olmanıza gerek yoktur ve yeni başlayanlar bile bunu yapabilir.. Ek olarak, gerekli miktarı hesaplamak daha büyük bir karo seçmekten çok daha kolay olduğundan, küçük bir karodan daha az artık olacaktır..

Tasarım

Günümüzde, stil, renk, boyut, şekil ve doku için her türlü seçenek çok çeşitlidir. Bununla birlikte, döşeme seçimi birçok nüansı içerir. Örneğin yer karoları, duvar karoları ve armatürlerle uyumlu olmalıdır..

Duvar ve yer karolarının birbiriyle uyumlu olması için her iki karo da aynı koleksiyondan seçilebilir.. Üreticiler önceden bir ton, doku ve desen kombinasyonu sağlar..

İlginç bir tasarım hareketi, mat ve parlak karoları birleştirmek olacaktır. Mat karolar en iyi şekilde suyun en sık geldiği alanlara yerleştirilir. Ve parlak – sık kullanımdan uzak yerlerde.

Minimalizm sevenler için, zemin ve duvarlar için aynı rengi seçmek harika bir çözüm olacaktır. Ve monotonluğu, duvarlardaki havlular ve zemindeki halılar gibi çeşitli parlak iç öğelerle seyreltebilirsiniz. Günümüzde ahşabı andıran, çakılı andıran, süslemeli döşemeler, deniz temaları ve 3 boyutlu tasarımlar sıklıkla kullanılmaktadır..

Renk çözümleri

Banyo için fayans renginin en pratik seçimi açık renkleri tercih etmektir. Pastel tonları özellikle iyi çalışır. Bu seçeneğin optimalliği, karoları temizlemenin rahatlığında yatmaktadır: hafif fayanslardaki toz, deterjanlardan kaynaklanan beyaz lekeler ve kuru su görünmez olacaktır.

Mat karolar da iyi bir seçimdir. Suyu iz ve iz bırakmadan silmek için yüzeyi bir bezle kurulayın..

Kataloglarda seramik karoların siyah veya koyu renklerini sıklıkla bulabilirsiniz. Tabii ki, şık ve pahalı görünüyor, ancak kesinlikle tüm lekeler, toz ve hatta küçük çizikler ve talaşlar üzerinde görüneceğinden, koyu parlak bir karo çok pratik olmayacaktır. Böyle bir yüzeyi derli toplu bir formda tutmak çok zor ve pahalı olacaktır..

Ayrıca harca dikkat etmeye değer. Çalışma sırasında, hafif harç kirlenecek ve kararacaktır, bu nedenle en iyi çözüm nötr bir gölge seçmek olacaktır..

Mavi ve mavi fayanslar, banyonun denizci stiline uyum sağlayacak..

Üreticilere genel bakış

Bir karo seçerken üretici çok önemlidir, çünkü döşemenin hizmet ömrü kaliteye bağlıdır.. Aşağıdaki şirketler kendilerini en iyi yönden kanıtlamıştır:

 • Peronda İspanya’dan çevre dostu ve güvenli seramikler üreten bir şirkettir. Üretim sürecinde şirket zararlı safsızlıklar kullanmaz.
 • Kalebodur Uzun süreli kullanımda gölgesini değiştirmeyen çeşitli kaliteli seramikler üreten bir Türk firmasıdır. Bu, metal oksit teknolojilerinin kullanılmasıyla elde edilir..

 • impronta – yaklaşık 20 yıldır seramik pazarında talep gören İtalya’dan bir üretici. Ürünleri, özel işlemlerle elde edilen higroskopiktir. Ürünler tüketiciler arasında olumlu eleştirilere sahiptir.

hangisini seçmeli?

Modern mağazalarda çok çeşitli yer karoları var. Sadece güzel değil, aynı zamanda bir yıldan fazla sürecek yüksek kaliteli bir kaplama seçmeniz gerekiyor..

Yer karolarının uzun süre iyi durumda olması için, seçim yaparken aşağıdaki özelliklere özellikle dikkat etmelisiniz:

 • Düşük higroskopiklik. Banyoda zemine su girmesini önlemek mümkün değildir, ayrıca burada döşeme her gün suya maruz kalmaktadır. Karonun yapısı ince gözenekli olmalıdır, pişirme sırasında benzer bir yapı elde edilir. Yüzeyin parlatılması da düşük higroskopikliğin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Higroskopiklik katsayısı %4.5’ten fazla olmamalıdır..

 • Yüksek kayma direnci yaralanma riskini azaltır. Özellikle ıslandığında zeminin kaygan olmaması önemlidir. Karo ne kadar kabartmalı olursa, suya maruz kaldığında o kadar az kaygan olur. Kayma, ek kaplamalardan da etkilenir. Sürtünme indeksi mümkün olan maksimum, minimum değer 0,75 olmalıdır..
 • Konsantre ev kimyasallarına karşı direnç. Banyo zemini sert kimyasallarla temiz tutulur. İyi ürünler, ev kimyasalları ile herhangi bir temasa hasar veya kusur olmadan dayanmalıdır. Ambalajın üzerinde karo kaplamanın kimyasallara ne kadar dayanıklı olduğunu gösteren özel bir işaret vardır, örneğin AA sembolü yüksek direnç anlamına gelir..

Kararlılık ne kadar azsa, harf Latin alfabesinin ilk harfinden (B, C, D) o kadar uzaktır..

 • Yüksek mekanik direnç. Kaliteli seramik karolar, genellikle ağır nesneler tarafından vuruldukları için kalın ve dayanıklı olmalıdır. Bu tür darbelerden sonra güvenli ve sağlam kalması için, seçerken ürünün kalınlığına özellikle dikkat etmelisiniz. 9 – 12 mm kalınlığında karoları seçmek en iyisidir. Paketin üzerinde kalınlığı gösteren özel bir sembol bulunmaktadır..
 • Aşırı sıcaklıklara karşı yüksek direnç. Banyo kullanımı sırasında, keskin bir sıcaklık düşüşü faktörü sürekli olarak mevcuttur. Zemin kaplaması, sıcaklıktaki bir değişiklikle ilişkili herhangi bir gerilime, çatlama veya ayrılma olmaksızın dayanmalıdır..

Yer karosu alırken yer karosu yerine duvar modeli alma hatasına düşebilirsiniz. Bunun olmasını önlemek için paket üzerindeki işaretleri dikkatlice incelemelisiniz..

Ayrıca, gerekli tüm bilgileri içeren karo paketlerinde aşağıdaki tanımlamalar vardır:

 • Bir çizgiye yönlendirilen siyah bir arka plan üzerinde iki ok – döşemenin kalınlığı.
 • Kırmızı bir arka plan üzerinde çizgiye doğru işaret eden üç ok (biri çizginin üstünde, ikisi altta) nihai eğilme mukavemetini gösterir..
 • Siyah zemin üzerine beyaz taban – fayanslar zemin için tasarlanmıştır.
 • Siyah bir arka plana karşı çapraz bir çizgi üzerindeki çizme görüntüsü, ıslak bir yüzeydeki (kayma) sürtünme katsayısını gösterir..

 • “PEI” harfinin altında, siyah zemin üzerine yivli disk, aşınmaya karşı direnç katsayısını gösterir..
 • Siyah bir arka plana karşı beher, karonun kimyasallara dayanıklı olduğu anlamına gelir.
 • Beyaz kareli zemin üzerine siyah dış taban baskısı – bu kaplama son derece dayanıklıdır.
 • Siyah zemin üzerine beyaz avuç içi baskısı, bu karonun duvar kaplaması için tasarlandığı anlamına gelir.
 • Siyah bir arka plan üzerinde beyaz bir kar tanesi donma direnci anlamına gelir.
 • Dijital sembollerle beyaz bir arka plan üzerinde bir küpün görüntüsü, bir kutudaki karoların alanı anlamına gelir..
 • Beyaz zemin üzerine kırmızı fabrika amblemi, karonun endüstriyel tesislerde kullanılmak üzere tasarlandığını gösterir..

 • Beyaz zemin üzerine kırmızı tezgah amblemi, karoların dış mekan kullanımına yönelik olduğunu gösterir..
 • Beyaz zemin üzerine kırmızı bir kahve kupası çizimi, bu kapağın bir kafede kullanılabileceğini gösterir..
 • İçinde 1 bulunan siyah bir ateş taslağı, tek bir ateşlemeyi gösterir.
 • İçinde 2 numara olan siyah ateş anahatları çift ateşlemeyi gösterir.
 • Beyaz zemin üzerine kırmızı çarpı işareti, karonun hastane ve hastane kurulumları için tasarlandığını gösterir..
 • Beyaz bir arka plan üzerinde kırmızı bir salıncakta yürüyen çocukların ana hatları, karoların anaokullarına montaj için tasarlandığı anlamına gelir..

Bakım İpuçları

Bir zemin kaplaması seçerken, bakımının ne kadar kolay olduğunu düşünmelisiniz. Her malzeme, ev kimyasalları ile etkileşime girdiğinde farklı davranacaktır, bu nedenle bazı hammadde türlerine özellikle dikkat etmeniz gerekecektir..

Fayansları döşedikten hemen sonra kir görünümünü önlemeye özen göstermeye değer.. Artık bir ev kimyasalları mağazasında, belirli bir malzeme türü için tasarlanmış özel bir çözüm satın alabilirsiniz. Yüzeyi küçük çiziklerden, kireçten, küf ve küf oluşumundan ve büyümesinden koruyacaktır..

Mat bir yüzeyi temizlemenin parlak olandan daha kolay olduğunu hatırlamakta fayda var, çünkü lekeler parlak yüzeyde olduğu kadar üzerinde kalmıyor..

Seramik döşemenizi korumanın en kolay yolu nemli temizliktir. Bununla birlikte, karolarda kireç veya küf görünebilir. Böyle bir durumda en önemli şey karo cinsine ve kirlilik türüne göre doğru deterjanları seçmektir..

porselen taş

Hasar görünümünü önlemek için keromagranit, balmumu içeren özel olarak tasarlanmış maddelerle ovulmalıdır. Bundan sonra, yüzeyi cilalamak gerekir. Bunu yapmak için bir döner makine kullanabilirsiniz. Su iticiler kullanarak porselen kumtaşın yüzeyini kir ve lekelerden koruyabilirsiniz..

Mevcut kiri çıkarmak için, belirli kiri çıkarmaya uygun bir ürün kullanın. İçeceklerden gelen lekeler kabartma tozu ile çıkarılacak kireç, çimento, macun lekeleri zayıf asitleri giderecektir (dikişe zarar vermemek için dikkatli çalışmanız gerekir).

Sırlı fayans

Bu tip karolarla çok hassas bir şekilde çalışmak gerekir, çünkü herhangi bir mekanik veya kimyasal etkilerden zamanla karo yüzeyi çatlaklarla kaplanacaktır. Sırlı karoları nazikçe temizlemek için yumuşak kıllı bir fırça veya yumuşak köpük sünger en iyisidir.. Karo yüzeyinde bir yağ tabakası bırakarak küf oluşumuna yol açabileceğinden sabundan da kaçınılmalıdır..

Sırsız fayans

Sırsız karoları temizlerken asit ve alkali içeren hafif konsantre deterjanlar kullanabilirsiniz. Tozu temizlemek için elektrikli süpürge kullanmak en iyisidir. Kiri çıkarmak için sentetik bir fırça veya köpük sünger kullanın..

Fayans derzleri

Çalışma sırasında karolar arasındaki derzlerin bakımını kolaylaştırmak için nötr tonlu bir karo seçmelisiniz. Fayans derzlerinin kirlenmesini önlemek için, ev kimyasalları mağazalarından satın alınabilecek özel bir koruyucu çözeltinin periyodik olarak uygulanması gerekir..

Harç beyazsa, ev yapımı harçla temizlenebilir.. Hazırlamak için sıradan kabartma tozunu ağartıcı ile karıştırmanız gerekir, macunsu bir kütle elde etmelisiniz. Ardından dikişteki kiri dikkatlice silmelisiniz. Bunu yapmak için köpük sünger veya yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz..

Dikişleri sıcak buharla ıslattıktan sonra nemli bir süngerle temizleyebilirsiniz..

İç mekanda güzel örnekler

Karo her zaman katı bir kare şeklinde olmak zorunda değildir. Özgün bir tasarım oluşturan küçük bir karo seçebilirsiniz.

Aynı koleksiyondan yer ve duvar karoları yapabilirsiniz. Bu durumda, mobilya odada parlak bir vurgu olmalıdır..

Kahverengi zemin ve bej duvarların kombinasyonu çok asil görünecek. Bu banyo sadece muhteşem görünüyor..

Bir sonraki videoda, banyoda kendi ellerinizle fayans döşeme konusunda bir ana sınıf bulacaksınız..