Bugüne kadar, donanım mağazalarında çok sayıda zemin kaplaması sunulmaktadır – bu laminat, muşamba, parke tahtası, halı ve fayans veya seramik karolardır. Ancak çok eski zamanlardan beri kattaki bir konut binasında özel bir yer bir tahta tarafından işgal edilmiştir..

Ne olduğunu?

Döşeme tahtası, laminat veya parke döşemenin aksine masif ahşaptan yapılmış bir cihazdır. Bu sayede yüzeyi birkaç kez ilmeklenebilir ve ürün ticari niteliğini kaybetmez..

Döşeme tahtalarının sabitlenmesi, oluk ve sırt sayesinde gerçekleştirilir..

Sıralar arasındaki gerilimi azaltmak ve odadaki nem ve sıcaklıktaki değişikliklerden kaynaklanan bükülmeleri önlemek için levhanın iç kısmında bir girinti bulunur. Bazı modellerde çeyrek çıkıntı bulunur.

Masif levhaların üretimi için sert ve yumuşak ahşap türleri kullanılır. Sadece kavak ve ıhlamur ürünleri döşemeye uygun değildir..

İğne yapraklı ailelerden gelen yumuşak ağaçlar zorunlu bir koruyucu kaplama gerektirir. Bu amaçlar için vernik veya boya uygundur..

özellikler

Bir döşeme tahtası satın almadan önce, artılarını ve eksilerini bilmek önemlidir. Bu yapı malzemesinin avantajları, iyi aşınma direncine ve mukavemete sahip olması, odadaki ısıyı mükemmel şekilde tutması ve çevre dostu malzemelerden yapılmış olmasıdır. dışında, masif tahta insanlara zararlı maddeler yaymaz, yapıştırılmış zemin kaplamalarının aksine, iyi antistatik özelliklere sahiptir.

Eksiklikler arasında, zayıf ses yalıtımı, sürekli bakımın titizliği not edilebilir.. Hiçbir durumda yapı malzemesi su ile tıkanmamalıdır., aksi takdirde zemin şişer ve tahta çürümeye başlar. Maskelenmesi gereken yüzeyde çizikler görünebilir.

Ezikleri önlemek için, ağır ev aletlerinin ve büyük boyutlu mobilyaların kauçuk uçlarla donatılması tavsiye edilir..

Bir diğer önemli dezavantaj, koruyucu kaplamanın yıllık olarak yenilenmesidir.. Periyodik olarak, zeminin verniklenmesi veya boyanması gerekir.. Ağacın kendisi yanıcıdır, mantar ve böceklerin kolonizasyonuna maruz kalır, bu da odada yangın önleme, mantar önleyici ve sıhhi tedavinin gerekli olacağı anlamına gelir..

Tahtalar fareler veya sıçanlar tarafından yok edilebilir – bu özellikle özel sektörde önemlidir. Ahşap, sıcaklık ve nemdeki değişikliklerden bozulur ve tahta zemin solabilir, şişebilir veya çatlayabilir. Bazı döşeme tahtaları pahalıdır.

Görüntüleme

Döşeme tahtaları mühendislik, gemi tahtası, kenarlı, zemin kaplaması ve eklenmiş olabilir. Aşağıda her tür ayrı ayrı, artıları ve eksileri ele alınacaktır..

Tasarlanmış tahta sadece Rus donanım mağazalarında bulunur, bunun için genel adı iki katmanlı bir parke tahtasıdır. Adına bakılırsa, böyle bir zemin kaplamasının iki katmandan oluştuğunu tahmin etmek kolaydır. Ön katman için genellikle sert ahşap kullanılır – meşe, karaçam, kül olabilir. Ayrıca, üst tabakanın kalınlığı genellikle toplamın% 25-30’unu geçmez, yapıştırılmış kontrplak tabakaları temel olarak kullanılır. Yaprak sayısı 7 ila 9 parça arasında değişebilir, neredeyse tüm üretim tesisleri tabanını oluşturmak için huş ağacı kullanır..

Kontrplak levhaların birbirine dik olarak tutturulmasına rağmen, bu onu bükülmekten kurtarmaz, bu nedenle bu tip döşeme yüzer döşemeler için uygun değildir. Ek olarak, mühendislik panosu bir yapıştırıcı kullanılarak döşenir..

Bu yapı malzemesinin avantajı, çoğu odaya, stile ve tasarıma uygundur. Çok sayıda dikey olarak yapıştırılmış kontrplak levha nedeniyle levha deformasyona daha az duyarlıdır. Kaplamaya zarar verme korkusu olmadan döngü yapabilirsiniz, ancak bundan sonra ürüne vernik uygulamanız tavsiye edilir..

Bazı üreticiler, yerden ısıtma sistemleriyle iyi giden ince ürünler üretir. Böyle bir zemin kaplaması, hizmet ömrü azalmazken, yüksek sıcaklıklardan çatlamaz. Ek olarak, neme dayanıklı kontrplak nedeniyle, mühendislik levhası aynı zamanda yüksek neme sahip odalar – banyolar, mutfaklar, yüzme havuzları için de uygundur..

Bu döşemenin ana özelliği, farklı olabileceğinden kalınlık olarak kabul edilir. Büyük farklılıklara sahip odalarda bile düz bir zemin döşeyebilirsiniz, bunun için gerekli kalınlıktaki yapı malzemesini seçmeniz yeterlidir..

Diğer çeşitlerden farklı olarak, mühendislik tahtası döşerken bir kontrplak destek gerekli değildir. Kurulum, çapraz olarak bir balıksırtı, fayans ile yapılabilir. Birçok üretici, ürünün renklendirmesini bir ücret karşılığında gerçekleştirir..

Sabitleme yapıştırıcı kullanılarak yapıldığından, levhalar arasında, içinden yabancı gürültünün de akabileceği soğuk köprüler yoktur. Oda için özel bir sıcaklık rejimine gerek yoktur, sabit nemi korumaya gerek yoktur.

Ana dezavantajlar, ürünün yüksek maliyeti olarak kabul edilirken, zemin, örneğin laminat gibi başka bir yere demonte edilemez ve döşenemez. Herhangi bir lamel hasar görürse, onu değiştirmek için tamir etmeniz gerekecektir ve ayrıca, büyük olasılıkla renge göre seçim yapmak mümkün olmayacaktır, çünkü sadece renk değil, aynı zamanda ahşabın deseni de farklı olacaktır..

Bir mühendislik panosunun montajı oldukça karmaşıktır, tüm uzmanlar böyle bir zemin kaplamasının kurulumunu üstlenmez..

Piyasalarda çok sayıda sahte olduğunu unutmayın, mühendislik kartı fiyatına ucuz, düşük kaliteli bir analog satın alma olasılığı yüksektir..

Ek ses yalıtımı için uzmanlar, yapıştırıcının belirli miktarlarda döküldüğü özel yuvalara sahip akustik bir alt tabaka satın almanızı önerir. Bu, yapıştırıcı tüm yüzeye uygulanmadığından ve buna bağlı olarak paradan önemli ölçüde tasarruf sağlar..

Parke tahtası ile laminat gibi, satın alındıktan sonra, bu yapı malzemesi onarım yapılacak odada tutulmalıdır.. Birkaç gün içinde ağaç sıcaklık koşullarına ve oda nemine alışacaktır..

Bir gemi tahtası veya güverte tahtası, yalnızca gemilere zemin döşemek için değil, aynı zamanda yüksek nemli odalarda da kullanılır. Bunun nedeni, güverte tahtasının iyi aşınma direncine ve nem direncine sahip olmasıdır. Mutfak ve banyolara ek olarak, sundurmalara, saunalara, çardaklara ve yüzme havuzlarına zemin döşemek için satın alınır. Hem veranda hem de teras için uygundur..

Genellikle sert ağaçtan, yani karaçamdan yapılır. Karaçamın elbette uygun bakımla 30 yıla kadar dayanabileceği bilinen bir gerçektir. Diğer ağaç türleri de kullanılır – bu Güney Amerika kaplanı ve Hint tik ağacıdır..

Bu zemin kaplamanın bir diğer artısı da bakım kolaylığı ve çevreye karşı dayanıklılığıdır.. Malzeme yüksek nemden, düşük sıcaklıklardan bozulmaz, ultraviyole radyasyonun etkisi altında solmaz. Dezavantajlar, egzotik ağaç türlerinin demokratik olmayan maliyetini içerir..

Kurulum, kütüklerde veya temizlenmiş bir beton taban üzerinde gerçekleştirilir. Sabitleme açık ve gizli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Birincisi bir tornavida ve özel vidalarla yapılır. Ayrıca ürünün zarar görmemesi için delikler önceden açılmaktadır. İkinci yöntem, özel bağlantı elemanlarının kullanımını ve lamel kesimini içerir, yardımı ile sığ bir kesim yapılır..

Levhalar arasında 10-12 mm boşluk olması gerektiğini unutmayın..

Teras veya kompozit levha, güverte levhasının aksine sadece ahşaptan değil, aynı zamanda ahşap-polimer kompozitten de yapılır. Çoğu zaman, cam elyafı, talaş, talaş veya unun plastikle birleşimidir – başka bir deyişle, endüstriyel atıklardan. Bu sayede lamel hem küçük hem de büyük olabilir. Bu bağlamda, bu tip döşeme oldukça hızlı bir şekilde kurulabilir..

Geniş ve ince plastik, deformasyona dar ve kalın plastikten daha duyarlıdır. Bazı üreticiler, ürünlerinin metrekare başına 350-400 kg mekanik yüke dayanabileceğini garanti etse de.

Ahşap plastik direkt güneş ışığında solmaz, rengini değiştirmez ve çatlama yapmaz. Ve bundan şu sonuç çıkıyor böyle bir zemin kaplaması birkaç on yıl sürecek.

Böyle bir tahtanın avantajları, yaralanma olasılığının azalması sayesinde kenarlarının yuvarlatılmış olması gerçeğini içerir. Yüksek kaliteli plastik için ne nem ne de don korkunç değildir, bu nedenle döşeme sadece konutlarda değil, açık havada da yapılabilir. Ancak aynı zamanda, küçük bir eğimi unutmamak önemlidir – bu, nemin giderilmesini sağlayacaktır..

Plastik yüzeyin kayma etkisi yoktur, yani ne yağmurda ne de donda kaymazsınız. Küçük çocuklar bile bu zeminde koşabilir..

Plastiğin bakımı da kolaydır, kiri ıslak bir bezle yıkamak veya temizlik maddeleri kullanmak yeterlidir. Bu arada, iyi bir plastik ürün, ev kimyasalları ile etkileşime girdiğinde bozulmaz. Ancak temizleme işleminin sert bir fırça ile yapılması kesinlikle yasaktır..

Teras panoları kütüklere serilir. Gecikmeler arasındaki adım, zemin kaplamasındaki yüke bağlı olacaktır – ne kadar büyükse, çubuklar arasındaki mesafe o kadar az olmalıdır. Sabitleme, güverte tahtaları gibi ya açık ya da gizlidir. Termal genleşme için lameller arasında küçük bir mesafe bırakmayı unutmayın..

Döşeme tahtasının altına sıcak bir zemin kurabilirsiniz. Bu durumda, ürün etiketine bakmak gerekir – genellikle ambalaj üzerindeki üreticiler, levhanın ısıtma sistemi ile kombinasyonunu gösteren özel simgeler veya yazılar yazdırır..

Küf, böcekler ve mikroorganizmalar bu zemin kaplamasını kolonize etmediği için levhalar ek işlem veya boyama gerektirmez. Bu bağlamda, yıllık önleme ve korumadan önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz..

Kenarlı bir tahtada, kenarsız ve yarı kenarlı çeşidin aksine, hem ön hem de uç olmak üzere tüm taraflar kesilir. Bu sayede zemin kaplaması tamamen düzdür..

Hırdavat mağazalarında birkaç çeşit kenarlı tahta vardır. Bu referans ürün diğer ülkelere ihraç edildiğinden piyasada en yüksek kaliteyi bulmak neredeyse imkansızdır. Evet ve yerli tüketiciye yabancı olan Avrupa veya Amerika standartlarına göre üretilmektedir..

Zemin kaplaması olarak ya birinci sınıf ya da ikinci sınıf bir levha kullanılır. Paradan tasarruf etmek için uzmanlar ikinci bir sınıf satın almanızı önerir. Kalite ve güçte küçük farklılıklar vardır, ancak genel olarak konut binaları için bu ideal bir seçenek olarak kabul edilir..

Yüke bağlı olarak bir tahta da seçilir. Bunlar iğne yapraklı veya yaprak döken ürünler olabilir. Daha önce belirtildiği gibi, karaçam daha uzun sürecek, ancak aynı zamanda daha pahalıya mal olacak..

Bunu bilmek önemlidir GOST, kenarlı tahtaların kalitesini açıkça düzenler. Bu nedenle, örneğin, birinci ve ikinci sınıf ürünlerde çatlak, talaş, düğüm olmamalıdır. Ağaç kesinlikle kuru olmalıdır, aksi takdirde yapı malzemesi hızla bozulur..

Bu tür panoların kilit bağlantısı olmadığından, donanım kullanılarak sabitleme yapılır. Çivi olabilir, daha sonra bunları çekiçlemek için bir çekiç veya kendinden kılavuzlu vidalar veya ankraj cıvataları kullanılır, daha sonra bir tornavida kullanılarak kurulum yapılır..

Birçok üretim tesisi, üretim atıklarını geri dönüştürmeyi öğrenmiştir. Bu sayede ek levha gibi bir zemin kaplaması doğdu. İğne yapraklı ağaçların birleştirilmesiyle yapılmış sağlam bir yapı malzemesidir. Bu tür çıtalar, yaşam alanları, kır yolları veya teraslar için mükemmeldir..

Üretimde genellikle çam, meşe veya dişbudak kullanılır. Bu tür yapı malzemelerinin yüzeyinde çatlak veya talaş yoktur. ayrıca genellikle kenarlı tahtalarda bulunan budaklar veya reçine cepleri. Taban eşittir, hem renk hem de yapısal içerikte tekdüzelik korunur.

Üretim aşamasında bir kilit bağlantısı oluşturulur. Böyle bir tahtaya sabitleme genişlikte gerçekleştirilir. Ürünün uzunluğu 40-80 cm olabilir..

Toplamda dört çeşit eklenmiş tahta vardır. D1 sınıfı normal alanlar için uygundur, D2 sınıfı genellikle mutfaklarda zemin döşemesi için, D3 banyolar için ve D4 yüksek nemli alanlar için kullanılır..

Ekli levha uygun bir maliyetle satılır, evrensel kullanıma uygundur, vernik veya emprenye ile boyanması ve işlenmesi kolaydır. 5-7 defaya kadar döngü yapılabilir. Yüksek ısı iletkenliğine sahiptir.

Bu tip döşemenin temel özelliği, kalıpların istenilen ölçülere göre tek tek kesilebilmesidir. Herhangi bir üretici, bir ücret karşılığında gerekli boyutlarda bir tahta yapacaktır..

Malzeme

Birçok kez belirtildiği gibi, ahşap bir zemin yapmak için bir döşeme tahtasına ihtiyacınız olacak. Çoğu zaman ahşap kesimlerden yapılır. Örneğin, kenarlı tahta yumuşak veya sert ahşaptan yapılır..

Yumuşak ağaçlar arasında çam, ladin ve diğer iğneler bulunur. Ihlamur ve kızılağaç ortalama sertlik değerlerine sahiptir. Eh, iç ve dış dekorasyon için standart karaçamdır, çünkü sıfırın altındaki ve yüksek sıcaklıklarda bozulmaz. Bu arada, astar çoğunlukla bu tür ahşaplardan yapılır..

Çam tahtası, düşük nemli ve göstergesi +30 santigrat dereceyi geçmemesi gereken sabit bir sıcaklığa sahip odalar için uygundur. Ihlamur tahtası, ıslak odalar – banyolar, tuvaletler ve banyolar için uygundur, çünkü 100 derecenin üzerindeki sıcaklıklara dayanabilir.

“Demir perde” kaldırıldıktan sonra egzotik ağaç türlerinden ürünler iç pazara girmeye başladı. Birçoğunun yüksek fiyat etiketi vardır ve herkesin karşılayamayacağı, ancak mevcut kopyaları da vardır. Bunlardan biri bambu döşeme tahtası.

Bambu, fiziksel aktiviteye dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapı malzemesidir. Tüm ahşap döşeme tahtaları gibi çevre dostu bir malzemedir. Ahşabının 4-5 yıl gibi kısa bir sürede olgunlaşması nedeniyle, bu ürünün sıkıntısı yoktur, bu rekabeti önemli ölçüde etkiler ve ürünlerin fiyatını düşürmenizi sağlar..

Ayrıca, bambu tahta birçok iç mekan için uygundur ve bakımı kolaydır. Bazı üretim tesisleri, ürünlerini, tahtayı su geçirmez hale getiren özel bileşiklerle emprenye eder. Banyo ve mutfaklarda zeminler için kullanılabilir..

Ancak bazı üreticilerin ucuz emprenye reçineleri kullandığını unutmayın. Bu tür levhalardan yapılmış bir zemin, sadece küçük çocukların veya alerjisi olanların değil, yetişkinlerin de sağlığına zararlı olabilir..

Bambu yüzeyinde çizikler kalabilir, bu nedenle zemine eski güzelliğini vermek için tabanın zımparalanması gerekecektir. Bu bağlamda uzmanlar, koridorlar ve koridorlar için zemin döşemesi olarak bambu tahtaları önermemektedir..

Bu yapı malzemesinin yüksek nemli odalara kurulabilmesine rağmen, koruyucu tabakanın periyodik olarak izlenmesi gerekir. Aşınma durumunda yeni bir katman gerekecektir. Lütfen bunun farkında olun boyalı plakalar daha az aşınma direncine sahiptir.

Bambu, beton, betonarme veya ahşap bir taban üzerine yerleştirebilirsiniz. Birinci ve ikinci seçeneklerde, yüzey bir takviye ağı kullanılarak düzleştirilmelidir. Ve üçüncü seçenek için gecikmeleri düzeltmeniz gerekiyor.

Bazı fabrikalar, levhaların daha az çürümesi için üretim aşamasında ateşleniyor. Fırınlanmış lamellerde asetik asit ve bağlayıcı reçineler oluşur, bu da ürünü çevresel değişikliklere karşı daha dayanıklı hale getirir..

Bu teknoloji ilk olarak Japonya’da ortaya çıktı. Orada evler, sadece çürümeyen ve zararlılar tarafından doldurulmayan, aynı zamanda yangına dayanıklı olarak kabul edilen yanmış tahtalardan inşa edildi. Aynı zamanda hizmet ömürleri 80-90 yıla çıktı. Rusya’da bu teknolojiye “sigara” deniyordu. Ayrıca bu teknoloji, ucuz ahşabın bile modifiye edilmesini sağlar..

Koyu kaplama malzemesi hem eski stiller hem de yeni trendler için mükemmeldir. Levhanın güneş ışığının etkisi altında rengini değiştirmemesi de önemlidir..

Teras veya ahşap-polimer levha (DLK) PVC, odun unu ve sudan yapılır. Belirli bir gölge oluşturmak için bir renk pigmenti eklenir. Kombinasyon, ürünün neme dayanıklı, sıcaklık değişimlerine, çürümeye karşı dayanıklı olması nedeniyle belirli bir oranda gerçekleştirilir..

Temel olarak, DLK, ahşap plakaların bir alt tabakası veya plastik bir ızgara olabilir. İlk durumda, zemin serttir ve ikincisinde – yumuşak ve strese karşı daha az dirençlidir..

Boyutlar (düzenle)

Bir döşeme tahtası satın alırken, amacına göre inşa etmeniz gerekir. Tahta, finisaj ve kaba finisaj için kullanılabilir. Genellikle levhanın kalınlığı 20 mm ila 70 mm arasında değişir. Uzmanlar, minimum miktarda atık olacak kadar uzun bir tahta seçmenizi tavsiye ediyor. Lütfen bunun farkında olun yüzeydeki eklem sayısı ne kadar az olursa, döşeme o kadar güzel görünür. Bazı ürünler 6 metreye kadar uzunluklarda mevcuttur..

Zeminin periyodik olarak kazınması gerekir, yani levhanın genişliği ve kalınlığı bu işleme uygun olmalıdır. İnce tahtaların öğütülmesi neredeyse imkansızdır. Satışta 80-135 mm genişliğinde bir tahta bulabilirsiniz..

Şehir daireleri ve kır evleri için, 35-50 mm kalınlığında bir lamel, ticari kullanım için ideal bir tahta olarak kabul edilir – 50-70 mm. Bu durumda genişlik 100 mm olmalıdır..

Ahşap-plastik levhanın boyutları biraz farklıdır. Yani genişliği 160 mm, uzunluğu 2-6 m, ortalama kalınlığı ise 25 mm’dir. Ürünün plastikten yapılmış olması nedeniyle, nihai ürünün ağırlığı ahşap bir tahtaya göre birkaç kat daha azdır..

Seçim yaparken ulaşımı unutmamalısınız. Uzun tahtalar sadece özel araçlarla taşınabilir. Ürünün kalınlığı ve genişliği tornalamayı etkiler. Yapı malzemesi ne kadar ince olursa, gecikmeler arasındaki mesafe o kadar dar olmalıdır. Aksi takdirde zemin deforme olabilir..

Renkler

Kompozit levha, çok çeşitli renk tonları ile ayırt edilir. Üretim aşamasında herhangi bir renk pigmenti eklenebildiğinden, buna göre nihai ürün tanıdık veya egzotik bir renkte olabilir. Bu durumda, gölge tonlama ile düzeltilebilir. Boya ürün içerisine sürüldüğü için çalışma esnasında solmaz veya solmaz..

Renklendirme, tek renkli veya odunsu bir yapıyı taklit eden bir desenle olabilir. Modern teknoloji, sadece ahşap deseni değil, aynı zamanda pürüzlülüğü de taklit etmeyi mümkün kılar. Yüzeye dokunulduğunda doğal bir ürün mü yoksa kaliteli bir analog mu olduğunu ayırt etmek çok zordur..

Doğal ahşaba gelince, her çeşidin kendi rengi vardır. Örneğin, külün açık sarımsı bir tonu vardır ve kızılağaç beyazdır. Ve meşe çalışma sırasında bile kararabilir..

Üretim tesisleri ürünlerini ağartıyor, yakıyor ve renklendiriyor. Bu işlemlerin her biri ahşabın dokusunu ve yapısını vurgulayabilir, ona belirli bir renk verebilir – beyaz veya sırasıyla siyah..

Zemin tipi

Zemin ısıtılırsa, yüksek sıcaklıklara dayanabilecek özel bir zemin kaplaması gerektirdiği zaten rasgele belirtilmişti. Birçok pano hızla bozulur, görünümünü kaybeder ve hatta hane halkı üyeleri için bir yaralanma kaynağı olabilir..

Dairenin eski bir tahta zemini varsa, bozuk olan bazı unsurlarının değiştirilebileceğini unutmayın. Bu hem zamandan hem de paradan önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Kurulum, kendinden kılavuzlu vidalar ve bir tornavida kullanılarak kirişler üzerinde gerçekleştirilir..

Alt zeminler için, yumuşak ağaçlardan yapılmış bir tahta satın alınması tavsiye edilir, çünkü alt zeminin sağlamlığı, çizilmeye karşı direnç değil önemlidir. Lameller nemli veya rutubetli, mantar veya haşere istilasına uğramış, düzensiz veya çatlak olmamalıdır. Ayrıca alt zeminde boşluk olmamalıdır.. Levhalar mutlaka mantar önleyici bileşiklerle tedavi edilir. Yenileme özel bir evde yapılırsa zemine özellikle dikkat edilir. Beton bir taban üzerinde kurulum yapılırsa, yağdan arındırılmalı ve astarlanmalıdır..

Stil ve tasarım

Her ahşabın kendi desen dokusu vardır. Sadece ahşabın adına veya türüne değil, aynı zamanda yaşına da bağlıdır. Ağaç ne kadar uzun olursa, kesildiğinde o kadar çok daire görünür. Ancak ne yazık ki bu özellik acımasız bir şaka yapabilir. Diyelim ki, bir panonun değiştirilmesi durumunda, bir resim veya arka plan almak sorunlu olacaktır..

Bazı üreticiler ürünlerinde özel olarak değişiklikler yapar – tahtayı klasik stile uydurmak için çizikler, pahlar, çatlaklar veya solucan delikleri ekleyerek.

Daha önce belirtildiği gibi, kenarlı tahta ateşlenir ve ardından siyaha döner. Bu döşeme, zarif siyah mobilyalar, yaldızlar, aynalar ve krom ekler ile uyumludur. Yüksek teknoloji ve loft tarzı odalar için uygundur.

Hangisini seçmek daha iyidir?

Bir hırdavatçıda veya inşaat pazarındayken, tahtanın nem içeriğine dikkat etmeniz gerekir. Bu rakam yüzde 20’yi geçmemelidir. Ham odun daha ağırdır. İyi kurutulmuş bir döşeme tahtası daha uzun süre dayanır.

Kart, gerekli sınıfa uygun olmalı, kilit bağlantısı da dahil olmak üzere hatasız olmalıdır. Bir mağazada, bir kartı diğerine yerleştirmeniz ve bağlantıya dikkatlice bakmanız önerilir. Altı metrelik panoların bağlanmasıyla ilgili bazı zorluklar ortaya çıkabilir, burada bir satış asistanının yardımını kullanmanız gerekecektir..

Güverte, mühendislik ve gemi panolarında yüzey çiziklerinin olmaması önemlidir. Koruyucu tabaka zarar görürse, küflü mantarlar, mikroorganizmalar ve zararlılar çatlaklardan ürünü kolonize etmeye başlayacaktır..

Yüksek kaliteli plastikten yapılmış kompozit lameller birkaç on yıl sürecek. Geniş plakalar satın almaya gerek yok. Kural olarak, yüklere karşı daha az dirençlidirler, bu da daha hızlı deforme oldukları anlamına gelir..

Önemli nüanslar

Unutmayın, kirişler arasındaki adım zemin kaplamasındaki yüke bağlı olacaktır. Yük büyükse, kütükler kısa bir mesafeden sonra serilir. Bu teknoloji, levhaların üzerindeki yükü hafifletecek, yani lamel, ağır mobilyaların veya bir kişinin ağırlığından kırılmayacaktır..

Ağaç, nem ve sıcaklıktaki değişiklikler nedeniyle genişleme ve büzülme eğilimindedir. Bu nedenle, panolar arasında küçük bir boşluk bırakılır – bu bir tür havalandırmadır. Tahta büyütüldüğünde “komşu”ya zarar vermez ve zemin kaplaması değişmeden kalır. Bu yapılmazsa, zemin “ev olur”.

Su yalıtım tabakasını unutmayınız, nemin ve buharın tahta zeminin özelliklerini olumsuz etkilemesine izin vermez. Ek olarak, kütükler arasına yalıtım ve ses yalıtkanı döşeyebilirsiniz, bu sayede soğuk hava ve yabancı gürültü odaya girmeyecektir..

Zemini korumak için sadece mantar önleyici maddeler kullanmak değil, aynı zamanda boya ve vernik kaplamaları kullanmak önemlidir. Onların yardımı ile yapı malzemelerine zarar gelmesini önleyebilir, hizmet ömrünü uzatabilirsiniz. Boyalı zemin herhangi bir iç mekana sığacak.

İncelemeler

Döşeme tahtasının müşteri incelemelerini analiz ederken, aşağıdakiler not edilebilir: lamelleri kendinden kılavuzlu vidalarla ve bir kilit bağlantısıyla sabitleyenler, levhaların büküldüğünden şikayet ederler, bundan sonra böyle bir zemin demonte edilemez, yani tam bir döşemenin sökülmesi gerekecek.

Termal ahşabı, çalışma sırasında genleşmediği veya büzülmediği için ayırmanız gerekmediğini bilmelisiniz. Sabitleme açık bir şekilde gerçekleştirildiyse, tahta birkaç dakika içinde değiştirilir..

Bazı alıcılar sırasıyla standartların altında ve yeniden derecelendirildi, düşük kaliteli yapı malzemeleri çok para karşılığında satın alındı. Bu nedenle kenarlı levha seçerken satıcıdan uygunluk belgesi talep etmekten çekinmemelisiniz..

Döşeme tahtasını döşedikten sonra, yüzeyi zımparalamak, zımparalamak ve döndürmek ve ancak daha sonra tabanı vernik veya boya ile kaplamak gerekir.. Bu işlem yıllık olarak gerçekleştirilecektir, bu nedenle bir yapı malzemesi satın almadan önce artıları ve eksileri tartmak önemlidir..

Bakım İpuçları

Her şeyden önce, kurulumdan önce yapı malzemesinin antiseptik, antifungal ajanlarla işlenmesi gerekir. Her yıl yüzey boyanmalı veya bir kat vernik ile kaplanmalıdır..

Sadece ahşaptan yapılmış zeminlerin kuru temizlemesine izin verilir. Bunu yapmak için elektrikli süpürge, süpürge veya yumuşak bir fırça kullanın. Islak temizlik paspas ile yapılır, ancak iyice sıkılması gerektiğini unutmayın, aksi takdirde yüzeyde bir kez su, kuruduktan sonra koyu lekeler olarak görünecek izler bırakacaktır. Bol ıslatma ile ürünü tamamen mahvedebilirsiniz..

Hırdavat mağazalarında ahşap zeminleri temizlemek için özel bir temizleyici bulabilirsiniz. Talimatlara göre bir kova suya eklenebilir. Metal fırçalar, aşındırıcı maddelerden vazgeçilmesi gerekecek, koruyucu tabakayı bozabilirler..

Koridorda kalas zemin döşeniyorsa, kirli ayakkabılardan korumak için giriş kapısının önüne bir halı serilmesi tavsiye edilir..

Bunu yaparken halının altında oluşan kum ve tozu periyodik olarak süpürmeyi unutmayın. Bu gevşek maddeler tahtayı çizebilir.

Evcil hayvanlar tırnaklarıyla kaplamayı bozabilir. Bunun olmasını önlemek için pençelerini periyodik olarak kırpmalısınız. Bununla birlikte, çizikler ortaya çıkarsa, bir inşaat mağazasından renklendirme kalemleri satın almalısınız..

Güzel örnekler ve seçenekler

Bu bölüm, bir dairenin iç kısmında ve özel bir evde çeşitli zemin kaplamaları sunar. Ayrıca, kurulumları sadece uzmanlar tarafından değil, aynı zamanda kendi elleriyle – oturma odasında, koridorda, mutfakta gerçekleştirildi..

Aşağıdaki videoda doğru panoları nasıl seçeceğinizi öğreneceksiniz..