Yakın zamana kadar halı, modası geçmiş bir tasarım öğesi olarak görülüyordu. Mütevazı bir şekilde zeminde anlaşılmaz bir noktada, genellikle iç öğelere atıfta bulunulmadan yerleştirildi. Bugün tasarımcıların gözleri yine ona çevrilmiş durumda ama bu sefer halı, tuvalin renk özelliklerini dikkate alarak belli kurallara uyuyor. İç mekandaki kırmızı halı en çok ilgiyi hak ediyor: bu renk oldukça akılda kalıcı, bu nedenle onunla bir tasarım hazırlarken bir takım nüansları bilmeniz gerekiyor..

Renk özellikleri

Bir odanın iç kısmındaki kırmızı halı, ilk tazeliği olmayan bir zemin kaplamasını kapatmanın bir yolu değildir. Tonun doygunluğu dikkat çekme eğilimindedir, bu nedenle dikkate değer: laminat, parke veya muşamba olsun, zemin mükemmel olmalıdır. Ayrıca, tonu kırmızı veren zeminde kırmızı renk uygun değildir..

Halı ister tek bir vurgu olarak kullanılsın ister belirli bir konuya bağlı olsun, rengin kısılması gerekir yoksa odada sert bir atmosfer oluşacaktır. Psikologlara göre, bir kırmızı kitle veya aşırı parlaklığı sinirlilik ve dalgınlığa neden olabilir..

Gölgenin bolluğu kabul edilemez: halının kendisi ve küçük bir bağlantı bağlantısı (örneğin, bir zemin lambası, perdelerde bir çizim, bir saksı şeklinde) yeterlidir..

Kırmızının kendisi oldukça güçlü, çok duygusal ve hatta agresif bir ton olduğundan, iç mekanda doğru bir şekilde kullanılmalı, başka bir tonla seyreltilmelidir..

Bu, renkleri kırmızı ağırlıklı karıştırarak veya desenli bir halı seçerek yapılabilir..

Satın alırken nelere dikkat etmeli?

Kırmızının bir pozitiflik ve yaşam sevgisi denizi taşıdığı görüşüne kapılmayın. İlham ve yaratıcılık gölgeye yabancıdır, ancak bir duygu fırtınası, hız ve güven gösterir. Kırmızı halı, bir odanın atmosferini “ısıtabilir”. Kuzey tarafında pencereleri olan bir odadaysa, bu iyi bir seçimdir: zamanla, odanın sahibi evin en sıcak yeri olduğunu hissedecektir..

Kırmızı halı almadan önce her küçük şeyi düşünmelisiniz., böylece ürünün genel tasarım fikriyle uyumlu olması ve tüm dikkatleri üzerine çekmemesi, stili anlaşılmaz parçalara ayırması.

Önemli bir nokta, gölgenin kendisinin seçimidir. İdeal olarak, bu bir şarap kırmızısı veya kırmızı-mavi tonu olabilir. İki güçlü rengin kombinasyonu, halıyı farklı bir iç mekana başarıyla sığdırarak, renk paletinin birçok tonuyla bir gölge uyumu dengesi elde etmenizi sağlar. Asit yok, sertlik yok: Halının gölgesi yumuşak ve davetkar olmalıdır. Modele ilk bakışta gözlerinizi acıtıyorsa, satın almayı reddetmelisiniz..

İyi bir seçenek, kırmızı renkte turuncu ve kum tonlarının infüzyonu olan bir modeldir..

Halının gölgesini seçtikten sonra, kombinasyonlarda kırmızının titiz olduğu akılda tutulmalıdır. Kırmızı ve siyah tonların kontrastı kabul edilemez, keskin ve çirkin görünüyor. Siyah rengin “görünebileceği” tek şey küçük ayrıntılardır. Ancak siyahsız hiçbir şey yoksa, metalik veya gümüş bir alt ton kurtaracaktır. İç mekandaki gölge düzenleme kurallarına göre, kırmızının koyu vuruşlara ihtiyacı olduğundan, bunu siyah ve kahverengi ile belirtmek daha uyumludur. Mevcut iç tasarıma kırmızı halının yumuşak bir infüzyonunu sağlayacaktır..

Halının kırmızı rengi için güçlü bir bileşen seçimi, tonların seyreltilmesini ve sınırlı alanı gerecek, denge oluşturacak ve pozitif getirecek ışığın eklenmesini gerektirir. Beyaz duvarlar, tavan, perdeler, aplikler veya bir masa lambası, saksılar, mobilya örtüleri tekstilleri ihtiyacınız olan şeylerdir. İki koyu ve parlak tonu birleştirirken, çok fazla ışık olmalıdır, ancak bu, arka arkaya her şeyde kullanılabileceği anlamına gelmez: o zaman parlak vurguların uygunluğu hakkında soru ortaya çıkacaktır..

Siyah-kahverengi, çikolata tonuna ek olarak, bu renk koyu gri ve sıcak açık tonlarla (örneğin bej, krem) iyi gider..

nerede yatmalı?

Yatak odasını kırmızı halı ile “lütfen” etmemelisiniz: özel, samimi bir odada rahatlamak için huzur ve ruh haline ihtiyacınız vardır ve bu, renk paletinin pastel tonlarının, bazı klasik ve daha sakin renklerin kullanılmasıyla mümkündür..

Kırmızı ton çalışmaya ayarlandığından, çalışmada böyle bir halının döşenmesi tavsiye edilir..

Koridorda, koridorda, oturma odasında daha kötü görünmeyecek. Çocuk odası için uygun değildir..

İç düzenin incelikleri

Kırmızı halının görevi sadece rahatlık yaratmak ve ayaklara sıcaklık sağlamak değil, aynı zamanda genel tasarım fikriyle uyumlu bir şekilde birleştirmek olduğundan, akılda tutulmaya değer: parlak bir renk minimum küçük sağlar. öğeler. Modele bağlı olarak odayı mükemmel bir şekilde bölgelere ayırır, odanın tarzına ek renk ve doku benzersizliği getirir..

Bir paket için birkaç seçenek olabilir:

  • halının yanında bulunan mobilya elemanlarının rengine (tam bir gölge tesadüfü kabul edilemez);
  • bir duvarın veya başka bir dikey yüzeyin vurgu bölgesinin çizimine (örneğin, bir resimde);
  • dekoratif yastıkların, pufların, mobilya döşemelerinin dokusuna;
  • iç mekanda bulunan benzer bir ton grubunun küçük noktalarına.

Baskılı bir kırmızı halı seçerken aklınızda bulundurun: Her tonunun desteğe ihtiyacı yoktur. Temelde bir renk yeterlidir, maksimum iki.

Malzemeler, şekil ve boyutlar

Modeller farklı hammaddelerden yapılmıştır. Günümüzde en popüler lif türleri yün, pamuk, viskon, naylon, polyester, polipropilendir. Sentetik ürünler daha dayanıklıdır, yüksek kaliteli yün halıları taklit edebilir, pratiktir, bakımda iddiasızdır, ancak güneş ışığına maruz kalır. Doğal muadilleri davetkar bir atmosfer yaratır, mükemmel bir zemin kaplamasıdır, dokunuşu oldukça hoştur, sıcaklığı korur, ancak bakımda daha kaprislidir ve sentetik halılardan çok daha pahalıdır..

Kırmızı halı klasisizm, modern, barok, minimalizm, Afrika, gotik, Hint, art deco, pop art tarzında uygundur. Her birinde farklı görünüyor ve genel fikrin en önemli özelliği olabilecek kendi özel deseni ile ayırt ediliyor..

Kırmızı ve kırmızı-mavi halının boyutu ve şekli, seçildiği odanın özelliklerine bağlıdır. Küçük bir seçenek olabilir, bir tür tek bölge adası, büyük bir halı tuvali, orta boy bir model olabilir..

Ticari markaların yaratıcı gelişimi sayesinde, bugün iç mekan için özel ana hatları olan dikdörtgen, kare, oval, daire veya standart olmayan siluet şeklinde bir ürün seçebilirsiniz..

Önemli nüanslar

Kırmızı halı modelleri çok çeşitlidir. İç mekanın gerçekten özel olmasını istiyorsanız, renk veya doku arasında seçim yapın. Sovyet zamanlarının ruhuna uygun, pratikte tüy bırakmayan veya kenarlarında kenarlık bulunan klasik seçenekler, tasarımın birinci sınıf ve lezzetten yoksun bırakılmasıyla basit görünüyor..

Özel, kıvırcık kenarlı ve hav dokusu ile yapılan baskılı bir model, sıra dışı ve uyumlu görünecek. Çizgiler, zikzaklar, dalgalar, daireler, soyutlama şeklinde bir çizim olabilir. Ulusal halı tarzındaki renkli baskılar, genel görünümü aşırı yükleyebilir, çünkü asıl şey, halının benzersizliğini göze çarpmayan bir şekilde vurgulamaktır..

Modelin basit bir deseni varsa, bu uyumlu bir kombinasyona yardımcı olacaktır ve halının desenli bir kenar şeklinde açıkça tanımlanmış sınırları olmaması iyidir: bu nedenle odanın sınırlı alanını ima etmeyecektir..

Bir şeridiniz varsa, dikkate değer: sık vuruşlar gözlerde dalgalanmalara neden olur. Böyle bir halı çabucak sıkılacak.

Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.