Döşeme kurulumuna doğru bir şekilde yaklaşırsanız, çok daha uzun süre dayanır. Hizmet ömrünü uzatan ve onarımlardan tasarruf etmenizi sağlayan belirli hileleri yetkin bir şekilde kullanmaktır. Örneğin halı döşerken işin püf noktası altlık kullanmaktır. Varlığı, bakımı daha kolay ve daha az maliyetli olan daha ince kaplamaların kullanılmasına izin verir. Altlık ses yalıtımını arttırır, halının arka yüzeyindeki nemi önler, kaplamanın yaylanma özelliğini arttırır, halıya yumuşaklık katar..

Böyle bir zeminde yürümek daha rahat ve konforlu.

özellikler

Herhangi bir substrat türünün özelliği, kaplamanın ömrünü uzatması ve malzemeye bağlı olarak onu iki katına hatta üç katına çıkarmasıdır. Bu, yükün ana bölümünü alan ve geri kalanını bir kişinin ayağından yaklaşık 1 m2 halı alanına eşit olarak dağıtan alt tabakanın yüksek darbe emici özellikleri nedeniyle elde edilir.. Bir destek olmadan, tüm halılar tüm sürtünmeyi üstlenir ve daha hızlı yıpranır. Bununla halı üzerinde mobilya izi kalmaz, hav daha hızlı ve daha eksiksiz yükselir..

İkinci özellik ise döşemeye ekstra yumuşaklık. Zemin ile ince bir halı arasına yerleştirilen bir ara parçası, onu yumuşaklık açısından uzun tüylü bir halıyla karşılaştırır..

Kısa tüylü veya ilmekli bir halının bakımının kabarık bir halıya göre çok daha kolay olduğunu söylemeye bile değmez..

Alt tabakanın kalınlığı 0,5 cm’den az değilse, yüzeyi ayrıca düzleştirmek gerekli değildir (eskisinin üzerine yeni bir şap koyun). Zeminler ahşap ise, altlık “yüzer” bir zeminin etkisini engeller, zemin kaplamasının şişmesini ve düşmesini önler..

Diğer bir özellik ise yüksek seviyede gürültü izolasyonudur., halının termal özelliklerinde bir artış ve en önemlisi higroskopiklikte bir artış. Ara katman sayesinde, sezon dışında genellikle beton bir şap üzerinde meydana gelen kazara nemden kaplama küflenmez, alttan komşular fillerin evinizin etrafında koştuğundan şikayet etmez ve kışın ayaklarınız sıcak olur. çorapsız bile.

Malzemeler (düzenle)

Yüzeyler sentetik ve doğal malzemelerden yapılırken, sentetik olanlar her zaman daha kötü değildir, sadece her malzemenin kendi amacı vardır. Tüketici halıyı önceliklerine ve halının temeline göre seçer: lateks, jüt, tutkal bazlı veya sentetik keçe. Her malzemeye daha yakından bakalım:

  • PVC bazlı poliüretan köpük ve poliüretan altlık – Bu, en popüler ara katman türüdür. Düşük maliyeti, bulunabilirliği (her mağazada mevcuttur), havayı iyi iletmesi, halıyı nemden koruması ve mükemmel ses yalıtımı sağlaması ile dikkat çekmektedir. 3 mm’ye kadar zemin seviyesi farklarını mükemmel şekilde gizler.

  • Zemine sabitleme yapıştırma yöntemiyle gerçekleştirilir, bunun için B-2 tutkalı kullanmak daha iyidir. Bu malzeme sadece kuru ve düz zeminlere serilir, tüm hava kabarcıkları hemen giderilir. Döşeme plakaları arasında derzler varsa, bunların tesviye edilmesi gerekir. Taze şapı higroskopiklik açısından kontrol etmek zorunludur ve tamamen kurumamışsa, bunun için bir veya iki hafta daha vermek daha iyidir. Bu tip bir substrat olabilir polietilenden yapılmış taban ve üst kısım veya kağıt taban ve keçe üst kısım olabilir. Halı, gerdirme yöntemi kullanılarak alt tabaka üzerine kancalar kullanılarak serilir. Desteğin kendisi, boşluklar ve üst üste binmeler olmadan birleşim yerine yerleştirilir. Sentetik keçe dahil her türlü halı için uygundur.

  • Lastik pedler kauçuktan yapılmıştır (kırıntı kauçuk), sıcak presleme ile birbirine bağlanır. Mükemmel bir yastıklama malzemesidir ve genellikle jimnastik minderlerinde ve spor tatami minderlerinde kullanılır. Ayrıca odayı iyi yalıtır, dayanıklı ve sağlam bir dolgu maddesidir. Genellikle doğal keçe esaslı döşemenin döşeneceği her yerde kullanılır..

  • mantar desteği en pahalılarından biri, ama aynı zamanda en çevre dostu. Düşük kalınlığına rağmen, en ince halıyı bile mükemmel şekilde emer (bu nedenle yüksek derecede stresli odalarda kullanılır), zemini mükemmel şekilde ısıtır ve kesinlikle hipoalerjeniktir, bu nedenle alerjisi olanlar ve çocuklar için uygundur. 2 mm’ye kadar zemindeki pürüzleri düzeltir. Mantar döşemenin tek sınırlaması, odada sabit bir nem seviyesinin bulunmasıdır..

Çok dalgalanırsa, bitüm mantarı bir alt tabaka seçmek daha iyidir..

  • Elektrikli süpürge ile halı yıkamayı sevenler için polietilen köpük destek (izolon, ponofol). 2 mm’den 2 cm’ye kadar geniş bir kalınlığa sahiptir, tamamen higroskopiktir ve folyolu ve folyosuz olmak üzere iki tipte gelir. Folyo desteği su, buhar ve ısı için mükemmel bir yalıtkandır. Nem oranı yüksek odalarda bulunabilir. Bu ucuz malzemenin dezavantajı, kırılganlığı ve UV ışınlarına karşı kararsızlığıdır. Yani, zamanla, alt tabaka orijinal şeklini geri kazanmayı durdurur ve ayrıca düzenli olarak doğrudan güneş ışığına maruz kalmasından dolayı bozulur..

  • Pun-polistiren substratlar – özel bir köpük türü, dayanıklı ve güvenilirdir. Hem rulolarda hem de levhalarda bulunur, kalınlık 1 mm ila 1 cm arasındadır.Folyo (düşük ısı iletkenliği, yerden ısıtma sistemlerine uygun, düşük higroskopiklik, yüksek aşınma direnci ve ısı iletkenliği) ve ekstrüde polistiren (düşük ısı iletkenliği) olarak ayrılır. ağır nesnelere uzun süre maruz kalmaktan korkma , ısıtılmamış odalara serilir, folyodan daha pahalıdır).

Polipropilen ağlar destek olarak kullanılmaz, sadece yüksek tüylü veya kadife halı altında zemini güçlendirir.

Zemin

Genellikle halı beton veya ahşap zemin üzerine serilir. Her biri, alt tabaka için ön hazırlık gerektirir..

Özel bir evde veya eski apartman dairelerinde ahşap zemin önce zımparalanmalı ve her çivi kontrol edilmelidir: başının dışarı çıkıp çıkmadığı, gevşek olup olmadığı. Çivi gevşekse, kafanın tahta seviyesi ile aynı hizada olması için onu çıkarmak ve yanına yenisini çekiçlemek daha iyidir. Kontrplak zeminlerin tesviye edilmesine veya zımparalanmasına gerek yoktur, ancak seviyede önemli bir çarpıklık varsa, en düşük noktanın olduğu yerde daha kalın bir altlık önerilir. Kurulumdan önce, zemin yağdan ve çıkıntılı boya lekelerinden arındırılmış olmalıdır..

Halının altındaki beton zemin de ön işlemden geçirilmelidir.. Bazın nem içeriğini belirleyerek başlamanız gerekir. Bunun için 1×1 m’lik bir plastik film kesilir, tüm çevre boyunca yapışkan bantla beton bir şap üzerine yapıştırılır ve bir gün boyunca bırakılır. Film üzerinde yoğuşma yoksa, alt tabaka döşenebilir. Mantar gelişimini kesinlikle önlemek için zemine bir klor bileşiği ile muamele edilmesi tavsiye edilir..

Bundan sonra, betona, alt tabakanın parçalanmasını ve bozulmasını önleyen bir astar uygulanır..

Hangisi daha iyi?

Halı altlığı belirli sembollerle temsil edilir. üreticiler, malzemenin kalitesinin belirtilen tüm standartlara tam olarak uygun olduğunu söyleyen incelemeler:

  • 2 mm’den daha kalın olmayan halılar için bir altlık uygundur napa. Mükemmel esnekliğe ek olarak, antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve kaplamayı iki şekilde yapıştırmanıza izin verir: çekerek ve yapıştırarak.

  • substrat BerberMax hem beton hem de ahşap tabana mükemmel uyum sağlar, taban halısının altına bile döşemenizi sağlayan ek takviyeli ekler içerir (mekanik strese ve kırılmaya karşı direnç).

  • Kapsama HC-Mavi güçlendirilmiş ağ, antimikrobiyal emprenye ve viskon iplikler içerir. Aynı zamanda her türlü halıya uygundur ve kullanım ömrünü 3-4 kat artırır..

  • Tuplex Tüm düzensizlikleri gizleyen ve zemin kaplamasına zarar vermeden kendiliğinden yayılan bir etkiye sahip olduğundan yüzer bir zemin için uygundur.

Nasıl seçilir?

İlk önce halı tipine karar vermeniz ve mevcut taban tipiyle nasıl birleştirildiğini anlamanız gerekir, daha sonra odanın amacı ve zemin kaplamasındaki yük derecesi belirlenir (yoğun trafik, ağır mobilyaların varlığı).

Hangi halı altlığını seçerseniz seçin, mağazadaki malzemenin kişisel olarak incelenmesi her zaman gereklidir: altlık yoğun, yaylı olmalı ve gevşek izlenimi vermemelidir..

Restorasyonun anında gerçekleşmesi gerekirken, basınçtan sonra şeklini mutlaka eski haline getirmelidir..

Malzemenin bileşimini sadece fiyat etiketi ile değil, aynı zamanda kendisine sunulan sertifika ile de kontrol edin. Aptal görünmekten korkma, sağlığın buna bağlı. Sentetik malzemeyi koklarken yabancı bir koku alırsanız, bu seçeneği hemen kapatın. İyi bir destek kokmaz.

Sadece halı desteği satın alın. Satıcı, farklı kaplama türleri için alt tabakaların hiçbir şekilde farklılık göstermediğini garanti ettiğinde, buna inanmayın. Her birinin kendi yoğunluğu, kalınlığı ve belirli özellikleri vardır..

Montaj

Alt tabakaların montajı iki şekilde gerçekleştirilir: tutkal ve tutkalsız. Tutkal yöntemi – tabana (beton veya ahşap) tutkal uygulamak ve alt tabakayı duvar kağıdı tipine göre döşemek (merkezden kenarlara hava kabarcıklarının damıtılmasıyla). Yapıştırıcıya özel dikkat gösterilir. Genellikle kullanılan PVA, alt tabakayı bir araya getirecek ve alt tabaka küçülecektir. Polimer maddelere dayalı bir yapıştırıcı seçmek daha iyidir.

Ayrıca tutkal yöntemi, alt tabakanın çift taraflı inşaat bandı üzerine serilmesini içerir. Bu sabitleme yönteminin özelliği, tabanın ideal olarak tozdan temizlenmesi gerektiğidir, bu nedenle ahşap pilav için daha uygundur..

Alt tabakayı döşerken, dalgaların oluşmaması için sıkıca gerilmelidir..

Tutkalsız yöntem, alt tabakayı, önce tutkalla kaplamadan zemine sermeyi içerir. Ancak aynı zamanda halının kendisi de alt tabakaya yapıştırılır. Bu iki katmanlı “kek” sayesinde alt tabaka zemine sıkıca yapışır ve hareket etmez.

Rulo desteğinin halıya nasıl düzgün bir şekilde yerleştirileceğini bir sonraki videoda öğrenebilirsiniz..