Zemin kaplaması, herhangi bir odanın iç kısmında birincil bir rol oynar. Duvarların dekorasyonu, mobilya seçimi ve pencere açıklıklarının tasarımı ile birlikte, iç mekanın eksiksiz görünümü, bütünlüğü ve uyumu zemin kaplamasına bağlıdır. Ek olarak, zemin kaplaması da ana işlevsel rolü oynar, çünkü zemin her şeyden çok mekanik strese ve kirliliğe maruz kalır. Bu nedenle, ister oturma odası, ister ofis veya kamusal alanda bir salon olsun, iç mekanı düşünürken döşeme seçimi son derece önemlidir..

Linolyum en ucuz ve pratik seçeneklerden biridir. yapı döşeme malzemelerinin çeşitliliği ve zenginliği arasında. Üst üste onlarca yıldır modası geçmedi ve modern üretim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, bu tip kaplama kalitesini birkaç kez artırdı ve ayrıca mevcut malzemelerin herhangi birini taklit edebilir hale geldi..

Avantajlar ve dezavantajlar

Herhangi bir ürün gibi, muşamba da seçimde hata yapmamak için önceden bilinmesi tavsiye edilen bir takım artıları ve eksileri vardır. Bu önemlidir çünkü zemin birkaç yıl önceden kaplanmıştır ve kullanımı sürekli ve yoğun olacaktır..

Avantajlarla başlayalım, çünkü muşamba birçok kaplama malzemesini niteliklerinde geride bırakıyor:

 • Bu kaplamanın şüphesiz avantajları, uygun fiyatı ve kurulum kolaylığıdır. Daha pahalı karo veya laminat seçenekleriyle karşılaştırıldığında, muşamba fiyat aralığı ile olumlu bir şekilde karşılaştırılır, taşınması kolaydır ve kurulum fazla zaman almaz. Bazı durumlarda, ruloyu bir halı gibi zemin boşluğunda açmak ve sabitlemek yeterlidir..
 • Muşambanın yüksek ısı ve ses yalıtım özellikleri, zemini yalıtacak ve yüzeyi, duvarla birleşim yerlerindeki olası küçük çatlaklar veya boşluklardan hava akımına izin vermeyen sağlam bir levha ile kaplayacaktır. Evin bodrum katı veya kemerinin üstünde yer alan daireler, bodrum katlar ve kır evleri özellikle ısı yalıtımına ihtiyaç duyar..

 • Linolyumun bir diğer önemli avantajı, günlük yaşamdaki pratikliğidir. Linolyum neme ve kimyasal deterjanlarla temizlenmeye karşı dayanıklıdır. Tek parça kaplama, derzlere su girmesini, alt tabakanın ve zeminin ıslanmasını engelleyerek mantar, küf ve çürüme süreçlerinin oluşumuna karşı koruma sağlar..
 • Kural olarak, modern bir muşamba türü yangın önleme ve sıhhi-teknik muayeneden geçer, mallar için kalite sertifikaları talep ederek üreticiden bu parametreleri her zaman tanıyabilirsiniz..

Dezavantajlar aşağıdaki gibi faktörleri içerir:

 • düşük sıcaklıklarda kırılganlık. Malzemeyi soğuk havalarda taşırken özel dikkat gösterilmelidir, zemine sermeden önce rulo haline getirildiğinde ısınmasına izin verilmelidir;
 • bazı muşamba türlerinde belirli bir yeni malzeme kokusu. Rahatsızlık havalandırma ile ortadan kaldırılır. Muşamba döşendikten sonra, kokunun tamamen kaybolması için odaya bir veya iki gün dayanması tavsiye edilir;
 • ağır nesnelerden ezik oluşumu. Linolyum kendi içinde yumuşak bir malzemedir ve bir alt tabaka ile hacimli mobilyaların köşelerinin altına itilme olasılığı artar..

Çeşitler

Linolyum, kalınlık, koruyucu tabaka ve aşınmaya karşı duyarlılık ile ayırt edilir. Bu parametrelere göre, muşamba üç ana kategoriye ayrılır – ev, ticari ve yarı ticari:

 • Ev muşamba – en ucuz seçenek. Yeterince incedir, ancak bu, zemindeki yükün çok önemli olmadığı ev binalarının kaplamasının kalitesini etkilemez..
 • Reklam (veya endüstriyel) muşamba türü en sık kalabalık salonlarda, ofislerde, kurumların koridorlarında, mağazalarda kullanılır. Malzeme en yoğundur, maksimum yüklere dayanır, nesnelerin aşınmasına ve ağırlığına dayanıklıdır. Bununla birlikte, fiyatı önemli ölçüde daha yüksektir, bu nedenle bu tür muşamba sıradan bir dairede tavsiye edilmez..
 • Yarı ticari muşamba – ev ve ticari malzeme arasında bir geçiş. Bu seçenek, kalabalık şirketlerin sıklıkla toplandığı evin oturma odasında veya patronların resepsiyon ofisinde başarılı bir şekilde haklı çıkacaktır..

Malzeme bileşimi

Kullanılan malzemelerin bileşimi açısından, muşamba da önemli farklılıklara sahiptir:

 • Bu nedenle, ev muşambası çoğunlukla fiberglastan yapılır ve daha sonra yoğun bir koruyucu film ile kaplanır..
 • Muşamba bileşimindeki polivinil klorür, kural olarak, birkaç katman halinde kullanılır ve malzemenin artan mukavemetini sağlar. Bu tür muşamba, döşeme için mükemmel düz yüzeyler gerektirmez..
 • Köpük malzemelere dayalı linolyum oldukça yoğun ve esnektir, mükemmel bir ısı ve ses yalıtkanıdır. Kalın koruyucu film sayesinde ağır cisimlerden ezik olmaz.

Her malzeme tipine, bileşiminin özelliği ile birlikte belgeler eşlik etmelidir. Yukarıdakilere ek mukavemet sağlayan her türlü bileşik, yalıtım ve sertlik için malzeme katmanları, kaymayı azaltan kaplamalar, boyaların parlaklığı, antibakteriyel ve antistatik maddeler eklenebilir..

Tasarım

Modern döşeme üretim koşullarında, muşamba tasarımı seçimi oldukça zor olabilir. Bu nedenle, renkler ve dekor arasında büyüleyici bir yolculuğa çıkmadan önce, iç mekan tasarımına kendi bakış açınıza karar vermeli, öncelikleri belirlemelisiniz. Sonuçta, zemin kaplamasının deseni ve rengi ne kadar güzel olursa olsun, odanın atmosferi, amacı, duvarları ve mobilya parçaları ile uyumlu olmalıdır..

Renge göre nasıl eşleştirilir?

Süsleme, gölgelerin sıcaklığı ve parlaklığı, yüzey dokusu – sunulan ürün çeşitliliğinin ana inceliklerini ve nüanslarını anlamaya çalışalım:

 • hafif döşeme tonları alanı görsel olarak genişletir. Bu, diyagonal desenli tuvaller için de geçerlidir;
 • koyu tonlar, açık renkli duvarlarla kontrast oluşturuyorsa geniş odalara saygınlık katar;

 • muşamba kapılar topluluğu şık görünüyor. Hafif duvarlı bir odada wenge kapıların altındaki muşamba klasik bir tarz için mükemmel bir çerçeve olacaktır. Kapıların renginde devam eden zemin kaplamasının açık tonları da bir tür lezzet haline gelecek, saygın stillere sıkı bir uyumdan bahsediyorsak, iç mekan fikrini tamamlayacak;

 • koyu renkli mobilyalar, açık muşamba üzerinde daha parlaktır ve bunun tersi de geçerlidir;
 • zengin süsleme ve parlak muşamba renkleri, duvarların tek renkli, sakin bir yüzeyi ile iyidir. Hem duvarların hem de döşemenin parlak bir tasarımı olması durumunda, alan çok renkli bir kutuya dönüşme riskini taşır. Böyle bir tasarım alanı aşırı yükleyecek ve gözü yoracaktır;
 • dairenin güney yönü için soğuk muşamba tonları tercih edilir ve kuzey için – sıcak;

 • parlak pürüzsüz yüzey balo salonunda ciddi bir atmosfer yaratır, ancak parlak güneş ışığında lekeler, toz parçacıkları ve çizikler en iyi şekilde görünür;
 • pürüzlü bir dokuya sahip mat yüzey mütevazıdır ve zemindeki küçük kusurları gizleyebilir.

Nasıl seçilir?

Linolyum tasarımı, belirli bir oda için amacına göre belirlenir:

 • koridor. Koridor için, kaba bir dokuya ve küçük dalgalanmalardan oluşan bir desene sahip koyu, sağduyulu tonlardan oluşan muşamba en uygunudur. Böyle bir kaplama, sokaktan veya girişten kirin getirildiği odayı mümkün olduğunca maskeleyecektir. Renk seçimi, hostesin temizliği takip etme çabalarına rağmen, ayakkabı izlerinin kaldığı sonbahar-ilkbahar döneminde kesinlikle haklı çıkacaktır..

 • Oturma odası. Salondaki seçim, tercihlerinize ve odanın boyutlarına bağlı olarak çok çeşitli olabilir. Kahverengi renk veya asil ahşap türlerini taklit eden herhangi bir ton, zarif stiller (klasik, art deco, modern) için mükemmeldir. Ağartılmış meşe altındaki muşamba daha az lüks görünmeyecek. Bu seçenek, koyu veya tersine parlak doygun mobilya ve perde tonları ile birlikte geniş bir oturma odası için uygundur..

Oturma odası genişse ve mobilyalardan arınmış çok fazla alan varsa, parlak parlak muşamba odaya ciddiyet ve zarafet verecektir..

 • Mutfak. Belki de en çeşitli muşamba seçimi mutfağa aittir. Burada stilin ciddiyetini, muşamba renginin ve yapısının uygunluğunu dikkate alamazsınız. Tek referans noktası, duvar kaplamasının ve mutfak ünitesinin renk şemasıdır..

Parçalardan biri karanlık olduğunda açık ve koyu tonların kombinasyonuna dikkat edilmelidir. Yani, mutfakta açık bej bir setin altında, hem muşamba hem de koyu tonların açık tonlarını seçebilirsiniz. Ancak karanlık veya aydınlık duvarlar ve mobilyalar için, odanın kasvetli veya aşırı doygun görünmemesi için hafif bir zemin kaplamasına ihtiyaç vardır..

Mutfak için mermer, taş, fayans gibi tarzdaki malzemeler de uygundur. Bir ağaç veya saman altında muşamba ile daha sıcak bir atmosfer yaratılacaktır. Kütük kesimi veya hasır sepet süsü için seçenekler var.

 • Yatak odası. Yatak odası için seçenekler daha az çeşitli değildir, hepsi kişisel renk algınıza ve odanın genel tarzına bağlıdır. Yatak odasında belirli bir tarz beklenmese bile, temel kurala bağlı kalabilirsiniz – duvar kağıdı ile kombinasyon uyumlu bir atmosfer sağlayacak, gözü rahatsız etmeyecek ve huzur içinde dinlenmenizi sağlayacaktır..

Örneğin, göze batmayan kahve desenli krem ​​duvar kağıdı, beyaz parke altındaki muşamba için mükemmeldir. Veya mavi, pembe, açık yeşil, lila tonlarında pastel bir duvar kağıdı yelpazesi.

 • Çocuk odası. Parlak renkli muşamba kanvaslar çocuk odasında iyi görünecek. Çok kolay kirlenmezler ve renk algısı çocuk için faydalı olacaktır. Çok renkli geometrik şekillerle hafif bir kaplama ve yatağın veya yazı masasının rengini nazikçe tekrarlayan yumuşak tonlar ve masal karakterlerinin üç boyutlu bir çizimi olabilir..

Yine duvar ve zemin renklerinin yoğunluğu arasındaki dengeye dikkat edilmeli ki gözlerde dalgalanmalara neden olmasınlar..

 • Banyo. Banyoda fayans kullanmanın geleneksel olmasına rağmen, bazı durumlarda bir muşamba kaplamayı tercih etmek mümkün ve hatta gereklidir. Özellikle evde küçük çocuklar varsa. Fayans kaygan bir malzemedir ve banyoda nem ve ısıdan daha da tehlikeli hale gelir..

Linolyum olası sorunları önlemeye yardımcı olacak ve fayanslardan daha kötü görünmeyecektir. Örneğin, siyah beyaz kareli bir desen, sıradan bir hafif banyo görünümüne bir dama tahtası bükümü getirecek ve parlak bir 3D desen, döşemenin malzemesini tamamen unutturabilir..

Modern bir iç mekanda güzel fikirler

Son zamanlarda, 3B kapsama popülerlik kazanmaya başladı, yani üç boyutlu üç boyutlu görüntüye sahip bir kaplama ve çoğu zaman belirli bir renkli arsa ile. Her türlü hayvan, balık, kuş, deniz dibi, şelale ve çiçekli tarlalar olabilir. Yazarların ve tasarımcıların fantezileri sonsuzdur ve modern teknolojiler onları hayata geçirmeyi mümkün kılar..

Bu tür muşamba harika görünmesine ek olarak, kelimenin tam anlamıyla iç mekanlarda, alanı görsel olarak genişletebilir. Örneğin, bir uçurumun veya girdabın üç boyutlu görüntüsü, odanın sınırlarını görsel olarak genişleterek ek bir hacim hissi yaratır. Akvaryumun akvaryum balığı ile daha sakin çizimi de aynı izlenimi veriyor. Banyoda ise deniz teması kullanarak tamamen benzersiz bir atmosfer yaratabilirsiniz..

Yani, çizimdeki alan, odanın gerçek alanı olduğu gibi görsel olarak genişliyor. 3D muşamba üzerine çizim yapmak da bir odayı işlevsel alanlara bölebilir..

Linolyum seçmenin özellikleri hakkında daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın.

Adblock
detector