Çoğu insan, kendi evini veya dairesini yenilemenin zor görevlerini üstlenmekten korkar. Bununla birlikte, bu tür çalışmaların çoğu herhangi bir özel yetenek gerektirmeyecek, sadece teorik temeli incelemek gerekiyor. Tabii ki, bu alandaki deneyim ve bilgi sadece memnuniyetle karşılanmaktadır..

özellikler

Bu tür işleri kendi ellerinizle yaparak, fazladan para vermenize gerek yoktur, çünkü doğru uzmanı bulma ihtiyacı ortadan kalkacaktır. Bu nedenle, ustanın hizmetleri için ödeme yapmaya gerek yoktur. Edinilen beceriler gelecekte kesinlikle kullanışlı olacaktır. Olağandışı benzersiz bir kompozisyon oluşturmak sadece karoların kendi kendine montajı ile mümkün olacaktır..

Genellikle, yapılacak iş miktarını hesaplayan uzmanlar, bu tür işlerin maliyetinden birkaç kat daha yüksek olan karo döşemenin benzeri görülmemiş karmaşıklığı hakkında konuşmaya başlar..

Böyle bir odada onarım yapmak zor görünmüyor. Yine de odanın küçük alanı önemli bir engel olabilir..

En yaygın tuvalet odası bitirme türü karo yüzeyidir..

Modern üreticilerin çeşitli seramik türleri, kaplama işleri için gerekli yapı malzemesini seçmenize izin verir..

Seramik karoların yüksek popülaritesi, mükemmel özelliklerinden ve elbette malzemenin teknik özelliklerinden kaynaklanmaktadır:

 • yangına dayanıklılık ve suya dayanıklılık;
 • kimyasallara karşı direnç;
 • sertlik ve mukavemet indeksi;
 • operasyon sırasında orijinal durumun uzun süreli korunması.

Basit teknoloji, malzeme ve araçların mevcudiyeti – tüm bunlar, ilk kez yapan bir kişi için banyoyu kendi elleriyle bitirmeye yardımcı olacaktır. Fayansları kendiniz düzgün bir şekilde döşemeniz gerekir., böylece aynı zamanda tuvalet odasının alanı görsel olarak artar.

Eski bitirme kaplamasının sökülmesi, sıhhi tesisat

Sıhhi tesisatı sökmeden önce suyu kapatmanız ve ayrıca her tüketiciyi sıhhi tesisat sisteminden ayırmanız ve tuvalet tankını boşaltmanız gerekir. Ayrıca, tüm eski kaplama duvarların yüzeyinden kaldırılır. Bu tür çalışmaların ölçeği, bitirme için seçilen yapı malzemesine ve düzlemi tesviye etme yöntemine doğrudan bağlı olacaktır..

Örneğin eski seramik karolar bir zımba ile kaldırılır. Bunu yapmak için, alete düz bir nozul takılır – bir keski. Fayansların sökülmesi yukarıdan başlamalıdır.. Böylece alt sıradaki seramikler çıkarılırken büyük bir üst tabakada düşme olmaz..

Önceki bitişi sökerek, eski elektrik kablolarını güncelleme şansı olacak.

Zemin kaplamasının çıkarılması

Seramik karo, altına gizlenmiş solüsyon ile birlikte perforatör ile demonte edilir..

Zımba ile çalışma, özel giysi ve ayakkabılarda yapılmalı, ayrıca bir solunum cihazı ve gözlük kullanılması gerekir. Odanın enerjisi kesilmeli ve bu arada portatif aydınlatıcılar aydınlatılırken onarım çalışmaları yapılmalıdır..

Zeminin ısı yalıtımı ve ses yalıtımı

Zemin kaplamasının sökülmesini bitirdikten sonra, tabanın ısı yalıtımı ve ses yalıtımı yapmaya başlarlar. Tuvalet zeminini yalıtmak için ekstrüde köpük kullanılır. Bu malzemenin ince taneli yapısı 3-4 cm genişliğinde seçilmiştir.Zemin tabanı çift kat özel bitüm mastik ile kaplanmıştır.. Her kat 24 saatte bir uygulanır..

Tamamen kuruduktan sonra, zemin polistiren levhalarla kaplanır ve her bir polistiren levhası bir öncekine sıkıca kenetlenir. Tüm yüzey ve derzler bitüm mastik ile kaplanmalıdır..

Zemin su yalıtımı

Su yalıtımı yapmak için, köpük üzerine yoğun selofan döşenirken, duvarlardaki boşluklar 20 cm’den fazla olmamalıdır, tuvalet odasının küçük bir alanı, derzsiz katı selofan ile kaplanır. Odanın alanı büyükse, su yalıtım malzemesi üst üste yayılırken, girişin genişliği en az 10 cm olmalıdır.Girişlerin iç kısmı bitümlü mastik ile kaplanır, ardından selofan parçaları birbirine yapıştırılabilir.

Tesviye şapı

Bu tür su yalıtımı için bir şap düzenlenir – özel olarak hazırlanmış bir çözüm. Aynı zamanda, böyle bir çimento-kum dolgusunun kalınlığı 5 cm’ye ulaşmalıdır, bir çözelti hazırlarken kaba kum kullanılması doğru kabul edilir – bu, şapın mukavemetini artıracak ve çimento miktarından tasarruf sağlayacaktır. nerede harçtaki kum oranı ve gerekli çimento miktarı 1: 4 oranına karşılık gelmelidir..

Böyle bir şap, 8 mm çapa kadar özel bir ağ ile güçlendirilir. Naylon donatıdan yapılmış bu elemanın maksimum hücre boyutları 12×12 cm olabilir.Donatı özel plastik kelepçelerle örülür, kalan fazla uzunluk sıkıldıktan hemen sonra kesilir..

Ayrıca 10 mm çapında sıradan çelik takviye kullanabilirsiniz, bir tel ile örülür. Betondaki ağ, şap yüzeyinin en alt kısmına daha yakın yerleştirilir. Tüm çekme yükünü yaşayacak. Önceden pozlanmış işaretler, tablayı doğru şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır..

24 saat sonra, nemin erken buharlaşmasını önlemeye yardımcı olmak için kaplama üzerine bir selofan sargı yerleştirilmelidir. Aksi takdirde, erken buharlaşma, oluşturulan bazın mukavemet kaybına yol açabilir..

Film bir hafta sonra çıkarılabilir. Daha sonra tamamen kurumasını beklemelisiniz. Kuru yüzey açık grimsi bir ton almalıdır..

döşeme yöntemleri

Tuvalet karoları takmanın iki yolu vardır:

 • direkt olarak;
 • çapraz olarak.

Diyagonal seramik döşeme yöntemi, oda alanını görsel olarak genişletmenizi sağlar..

Karo seçimi

Titiz bir dezenfeksiyon ve kapsamlı temizlik bile zararlı bakterileri her zaman tamamen yok etmez, bu nedenle eşit, mükemmel pürüzsüz bir dokuya sahip karoları seçmelisiniz. Kusursuz böyle bir zemin yüzeyi ve en küçük çöküntüler banyoyu temiz tutmaya yardımcı olacaktır..

Küçük bir oda için, açık tonlardaki karoları seçmek en iyisidir veya aynı anda birkaç tonu birleştirebilirsiniz: açık ve koyu. Derzler için harç, zeminden birkaç ton beyaz veya daha açık seçilir. Bu yaklaşım, tuvalet odasının alanını görsel olarak artırmaya yardımcı olacaktır..

Seramik zemin levhası uygun özelliklere sahip olmalıdır:

 • Su emme – %3, artık yok.
 • Orta kaymalı sürtünme katsayısı 0,4’ten 0,74’e. Bu, güvenliği ve sanitasyon kolaylığı sağlayacaktır..
 • Aşınma direnci – PEI-IV, PEI-III, PEI-II. Arka tarafta “zemin için” yazıtlı bir ayağın görüntüsü olmalıdır..

Bugün doğal, doğal ve doğal olan her şey moda. Çeşitli dokularda dünyaca ünlü üreticilerin en güncel seramik karo koleksiyonları vahşi yaşamın çizimlerini ve renklerini görüntüleyebilir:

 • bambu;
 • leopar;
 • vahşi taş;
 • kumtaşı ve diğer seçenekler.

Seramik ve yapıştırıcı ihtiyacının hesaplanması

Şimdi yaklaşan kaplama malzemesi tüketimini hesaplamanız gerekiyor. Bunu yapmak için önce yükseklik ve genişlik göstergelerinin yanı sıra kapının boyutunu da ölçmeniz gerekir..

Odanın uzunluğunu ve genişliğini çarparak, tüm alanın karesi alınır. Dikdörtgen olarak döşenecek karo ihtiyacını elde etmek için elde edilen zemin karesine %10 ilave edilir. Çapraz bir karo levha döşerken genellikle çok daha fazla atık vardır, bu nedenle %15 daha eklenmelidir..

Hesaplamalardaki hatayı azaltmak için küçük alana sahip bir tuvalet için malzeme ihtiyacı parça yöntemiyle de hesaplanabilir..

Genellikle ambalaj, 1 metrekare başına yapışkan bazın tüketimini gösterir. m. Bu değeri tuvaletin zemin yüzeyinin tam karesi ile çarptığınızda, bir yapıştırıcı karışımına ihtiyaç duyarsınız..

Baz hazırlanması

Çalışmaya başlamadan önce vakfın kendisi hazırlanmalıdır. İlk olarak, mevcut döşeme kaldırılmalı, eski kaplama şaptan önce kaldırılmalıdır. Zemin yüzeyinde önemli farklılıklar varsa, daha sonra yenisini doldurmak için eski şapı çıkarmaya değer. Yani, yüzeyi tamamen düzleştirmek gerekir.

Tabandaki yükseklik farklılıkları 3-6 mm ise, tam tesviye için profesyonel bir kendiliğinden yayılan karışım kullanılır. Beton şap dökülerek daha belirgin farklılıkların düzeltilmesi gerekecektir..

Betonun tamamen kuruması için 3-5 gün sürmek daha iyidir.. Aynı zamanda, oda normal bir nem seviyesini korumalıdır. Tabanın bitmiş yüzeyi, tuvalet odasında mantar oluşumunu önlemek için karoların yapışmasını arttırmaya yardımcı olacak bir astar ile kaplanmalıdır..

Enstrümanlar

Fayansı çapraz veya düz bir şekilde yerleştirmek için, işinizde aşağıdaki yapı malzemelerini ve araçlarını kullanmanız gerekecek:

 • Seramik. Gerekli yapı malzemesi miktarı hesaplanmalıdır. Bir partiden gelen karolar, renk tonu farklılıklarını ortadan kaldıracaktır.
 • Özel haçlar. Fayanslar arasındaki derzlerin gerekli kalınlığına göre, bu tür malzemenin genişliği ayrı ayrı seçilir (1,5 ila 2,5 mm).
 • Fayans yapıştırıcısı.
 • Fayans kesici veya “öğütücü”.

 • Kalem.
 • Su seviyesi.
 • Köşe cetveli.
 • tokmak.

 • Yapıştırıcıyı uygulamak için spatula.
 • paçavra.
 • harç.

Çalışmaya başlamadan önce tüm katı parçalar yüzeye serilmeli ve her bir karo numaralandırılmalıdır. Bu çalışma, seçilen kurulum yönteminden bağımsız olarak yapılmalıdır. Bu yöntem, gölgeleri ve desenleri eşleştirirken hatalardan kaçınmak için güvenli tarafta olmanızı sağlar..

Çalışmayı bu şekilde gerçekleştirmek için zemin yüzeyine ön işaretler uygulamak gerekir. İlk olarak, duvarlardan biri boyunca odanın merkezini belirlemeli ve bu merkezden karşıdaki duvara bir çizgi çizmelisiniz. Aynısı duvarların diğer iki tarafında da yapılır. Sonuç olarak, tuvalet odasının ortasında kesişen iki çapraz çizgi almalısınız. İlk döşemeyi kurarken, bu satırlardan başlamalısınız..

Fayanslara yapıştırıcı sürülürken taraklı mala kullanılmalıdır. Fayanslar işaretlere göre uygulanır. Bir bina katı yardımı ile yapılan montajın düzgünlüğünü takip edebilirsiniz. Ortaya çıkan tutarsızlıklar bir tokmakla ayarlanabilir. Fayansın kenarlarındaki fazla yapıştırıcı çıkarılır.

Bir sonraki karo aynı şekilde monte edilirken, dikişler arasına haçlar takmayı unutmamalısınız. Her katı karo bu şekilde döşenir..

Tuvalet zemin yüzeyine tüm masif fayanslar döşendikten sonra kalan tüm parçalara gerekli işaretlemeler yapılır. Kesilen parçalar katı parçalar olarak birleştirilir.

Ardından, dikişlere özel bir harç uygulamanız gerekir. Bu işlem kauçuk bir spatula ile dikkatlice yapılmalıdır. Fazlalık kuru bir bezle alınır.

Tuvaletin genişliği bir sıra masif fayans döşemeye izin veriyorsa, fayanslar odanın duvarlarının ortasına yerleştirilmelidir. Bu durumda, diğer duvarlardan bir dizi tam seramik karoya olan mesafe de aynı olmalıdır..

çapraz döşeme

Fayansları çapraz olarak döşemek biraz daha zordur. Ancak her şeyi doğru yaparsanız bu görev oldukça hızlı bir şekilde yapılabilir..

Bunu bilmek önemlidir diyagonal döşeme, yüzeyin eğriliğini tamamen gizlemeye yardımcı olur. Çoğu zaman, dairelerdeki zemin, örneğin bir yamuk gibi düzensiz bir şekle sahiptir. Çapraz döşeme yardımı ile evin inşaatı sırasında kalan mevcut kusurları düzeltmek mümkün olacaktır..

İş için alışılmadık araçlar kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin, yapıştırıcıyı yoğurmak için sıradan bir kova veya lavabo kullanabilirsiniz; özel bir karıştırıcıyı sıradan bir matkap ataşmanı ile değiştirebilirsiniz. Yapıştırıcıyı fayanslara uygularken normal bir mala kullanabilirsiniz. Olağandışı aletler, yalnızca kiremit derzlerini elde etmek için kiremitlerin sabitlendiği bir tarak spatula veya haç içerir..

Doğru kurulum için, başlangıç ​​noktası tuvalet eşiğinin merkezi olacaktır. Bunu belirlemek için eşiğe bir üçgen cetvel uygulanır, şap üzerine kurşun kalemle bir işaret yapılır. Ardından, bir karo alıp ikiye kesmeniz gerekir, ancak düz değil, çapraz olarak.

Çalışma sırasında kendi doğruluğunuza güvenmemelisiniz, sadece bina seviyesi sayesinde düz bir ideal yüzey oluşturmak mümkün olacaktır..

Fayansları bir öğütücü ile kesmeniz gerekiyor. Bu tür çalışmalar sırasında gözler bunun için özel gözlük takılarak korunmalıdır.. Bu arada, fayansları en alta kadar kesmenize gerek yok. “Öğütücünün” diski sadece 2 mm derinleştirilebilir. Böyle bir çentikten sonraki karo, hafif bir basınçla amaçlanan çizgi boyunca kırılacaktır..

Hazırlanan karo parçası, ucu eşiğe gelecek şekilde döşenirken, karonun keskin köşesi yana doğru yönlendirilmelidir. Ayrıca, bu kesilmiş karo üzerine, karonun tüm parçalarının geri kalanını yerleştirin..

Tuvaletin kendisi ve karonun duvarlarla olan mevcut derzleri altında, daha sonra bir “öğütücü” ile kesmek için doğrudan karo yüzeyine doğru bir işaret uygulanır. Çıkarılan plastik haçların yerlerine, önceki kurulum seçeneğinde olduğu gibi harç uygulanır. Bundan sonra kuruyan yüzey temizlenene kadar bir bezle silinir..

Sonuç, güzel, eşit, diyagonal bir seramik tabandır..

Tuvalete fayans döşemenin tüm incelikleri, aşağıya bakın..