İki bileşenli fayans yapıştırıcısı: özellikler ve özellikler

Bugün, fayans kullanmadan iç dekorasyon işleri yapmayı hayal etmek imkansız. Yüksek kaliteli duvarcılık için ve yeniden işlemeyi önlemek için iyi bir fayans yapıştırıcısı seçmek çok önemlidir..

İki bileşenli bileşikler, farklı koşullarda fayans döşemek için en iyilerden biri olarak kabul edilir. Çoğu zaman, bu tür formülasyonlar uygun inşaat kovalarında satılmaktadır..

İki bileşenli yapıştırıcı nedir

İki bileşenli fayans yapıştırıcısı, genellikle bir sertleştirici ve polyesterden oluşan yüksek mukavemetli bir bileşiktir. Hatasız olarak, bu tür yapıştırıcıların formülü, iyileştirici sentetik katkı maddeleri içerir. Bunlar, kütlenin plastiklik derecesindeki artış ve ayrıca iş için çözeltinin raf ömrü nedeniyle bileşimlere özel fiziksel ve mekanik özellikler kazandıran mineral bileşikler ve plastikleştiricilerdir. Bileşenlerin karıştırılması sırasında, sonucu çözeltinin katılaşması olan bir polikondenzasyon reaksiyonu gerçekleştirilir.. Bu bileşim, iç ve dış mekan döşemeleri için geçerlidir..

Poliüretan, epoksi ve epoksi-poliüretan fayans yapıştırıcıları bulunmaktadır. Poliüretan bileşikleri en elastik olarak kabul edilir – her koşulda esnekliği korurlar. Epoksi yapıştırıcı, çeşitli kimyasalların kullanıldığı endüstriyel tesislerin bitirilmesi için idealdir. Epoksi-poliüretan bileşikleri poliüretana benzer, ancak daha fazla mukavemete sahiptir..

Ana özellikleri ve özellikleri

 • Yüksek yapışma, yani yapışma kalitesi. Yapışma, bir çekme yüküne dayanma yeteneği ile ölçülür.
 • Yüksek bağlayıcı içeriği ve sonuç olarak mükemmel donma direncinin yanı sıra yüksek sıcaklıklara karşı iyi derecede direnç. Bu özellik, fayans yapıştırıcısının ısıtılmayan odalarda, dış mekanlarda ve yüksek sıcaklıklı yerlerde kullanılmasını sağlar..
 • Su geçirmezlik ve sonuç olarak kiremitli duvarın uzun hizmet ömrü.
 • Yapıştırıcıyı vibrasyon koşullarında yani merdivenlerde, asansör kabinlerinde, kolonlarda uygulamak mümkündür..
 • Kontrplak veya çimento bağlı yonga levha (DSP) gibi farklı yapıya sahip malzemelere iki bileşenli yapıştırıcı uygulanabilir..
 • Geleneksel formülasyonlara kıyasla çift kesme mukavemeti.

İki bileşenli yapıştırıcıların dezavantajları

 • Yüksek fiyat;
 • Bileşenlerin oranlarına uymama duyarlılığı;
 • Kuruduktan sonra fayanslardan çıkarma zorluğu.

Üreticiler

Litokol

Şirket, iki bileşenli bir reaktif fayans yapıştırıcısı üretmektedir. Karonun alt tabakaya mükemmel yapışmasını sağlar. Bu tür yapıştırıcı, yalnızca beton gibi bilinen yüzeylere değil, aynı zamanda plastik veya ahşap yüzeylere de döşemek için uygundur..

Ayrıca, bu üretici reaktif iki bileşenli yapıştırıcı LITOELASTIC üretmektedir. Dış ve iç mekan duvar ve zemin kaplamalarının yanı sıra yüksek nemli oda ve binalarda su yalıtım önlemleri için oldukça elastik bir yapıştırıcı bileşimdir.. LITOELASTIC bileşimi sertleştikten sonra çekmez, hazırlaması çok kolaydır ve uygulamada çok yönlüdür..

Mapei

İtalyan şirketi, farklı parametrelerdeki karoları profesyonel olarak yapıştırmanın mümkün olduğu poliüretan karışımları üretiyor. İki bileşenli emülsiyonların ana bileşenleri, çözeltilerin yapışmasını artıran izosiyanat sertleştirici ve sentetik dolgu maddeleridir..

Fayanslar için popüler iki bileşenli poliüretan yapıştırıcı Mapei Keralastic T. Şap, sıva, beton, asfalt, ahşap, metal, güçlendirilmiş polyester, asbestli beton, alçı ve alçıpan çerçeveler üzerine fayans döşemek için uygundur..

Fayanslar yere Mapei yapıştırıcısı ile döşendiyse, 12 saat sonra üzerinde yürüyebilirsiniz..

Ceresit

Ceresit, yapı karışımları üreten en ünlü firmalardan biridir. Bu üreticinin yapışkan ürünleri neme ve dona karşı dayanıklı olarak bilinir. Mineral bileşenlerin ve polimer bileşiklerin formülüne dahil edilmesi nedeniyle, poliüretan, güçlü sıcaklık değişikliklerine ve yüksek neme tepki vermez (yüzde 70’in üzerinde bile).

Örneğin, seramik karolar için iki bileşenli yapıştırıcı Ceresit CU-22, çalışma sırasında hem binanın içinde hem de cephesinde yüksek sıcaklık ve nem ile deforme olmuş bir alt tabakaya uygulanabilir. Avantajları arasında kimyasal saldırılara karşı direnç, yüksek mukavemet, su direnci, bileşimde solvent bulunmaması gibi özellikler bulunur..

Ceresit R-710 iki bileşenli yapıştırıcı, kauçuk, kuvars-vinil ve diğer olağandışı malzemelerden yapılmış karoların döşenmesi için kullanılabilir..

kiilto

Rus şirketi, solvent içermeyen Kiilto PL 250 poliüretan bazlı karolar için iki bileşenli bir yapıştırıcı üretmektedir. Bu yapıştırıcı yaygın olarak seramik karoları, yalıtım malzemelerini, PVC, polistiren ve diğer malzemeleri yapıştırmak için kullanılır..

Bu bileşim, güçlü fakat aynı zamanda esnek bir dikiş oluşturabilir. Orada düşük sıcaklıklarda (+ 5 … +10 santigrat derece) çalışma yeteneği, ancak bu durumda katılaşma süresi uzar.

İki bileşenli yapıştırıcı ile çalışmanın temel prensipleri

İki bileşenli bir bileşimle çalışmak zor değildir. Yüksek kaliteli duvarcılık için özel bir spatulaya ihtiyacınız var.

İşin sırası aşağıdaki gibidir:

 • Çalışma yüzeyi önce toz, kir, kalıntılardan temizlenmeli, çapak ve pürüzleri gidermeli ve ayrıca kuru olmalıdır..
 • Uygulamadan önce kompozisyon, homojen bir kıvam elde edilene kadar dikkatlice hareket ettirilmelidir..
 • Karışımın esnekliği, tabandaki küçük deformasyon hatalarını gizleyerek, çatlak oluşmadan gerilebilir şekilde olmalıdır..
 • Tutkal, çalışma yüzeyine bir spatula ile uygulanır. Katman 10 mm’yi geçmemelidir. Ayrıca, mükemmel bir karo döşemesi için, uygulanan yapıştırıcı tabakasının homojenliğini korumak gerekir..
 • Eklemlerdeki fazla çözelti, alkolle önceden nemlendirilmiş yumuşak bir bezle çıkarılır..
 • Tutkalın sertleşmesi 1-2 gün sürecektir..

Solüsyon sertleşene kadar iki bileşenli tutkalla kirlenmiş aletleri ve giysileri temizlemek önemlidir..

İki bileşenli yapıştırıcı ile çalışırken olası hatalar

 • Bileşimin ıslak bir yüzeye uygulanması. Bu durumda, duvar için yıkıcı olan kılcal nem artışı olasılığı yüksektir..
 • Paketlenmiş bileşenler, birbirleriyle optimal bir orana sahiptir. Malzemeleri kendiniz ölçmek ve tartmak teknolojinin bozulmasına neden olabilir..
 • Çok düşük sıcaklıklarda iki bileşenli yapıştırıcılarla çalışılması önerilmez..

Bir sonraki videoda iki bileşenli yapıştırıcı ile çalışmak için bir ipucu sizi bekliyor..