Doğal koyun derileri birçok iç mekanı ve daha fazlasını tamamlar. Çeşitli ihtiyaçlar için kullanılırlar: giysilere, araba koltuğu kılıflarına dikilirler ve iç mekanın bir unsuru olarak kullanılırlar. Koyun yünü makul bir fiyat ve birçok avantaj için takdir edilmektedir..

yün türleri

Şu anda, kesinlikle tüm koyun yünü çeşitleri piyasada popülerdir. Özellikle daha çok tercih edilen halılardan biri kısadır. En tanıdık geliyor ve ilk bakışta halının doğal olup olmadığını hemen anlamayacaksınız. Kısa tüylü kürklü halılar, kısa tüylerin daha zor lekelenmesi ve temizlenmesi daha kolay olması nedeniyle çocuklar için iyidir..

Minimalizm, İskandinav ve ekolojik gibi tarzların popülerleşmesi sayesinde uzun tüylü kumaş kullanımı da yaygınlaşmıştır. Uzun tüylü koyun derisi için seçenekler oldukça geniştir..

 • En popülerleri Yeni Zelanda koyunlarının derileridir.. Yeni Zelanda yüzyıllardır hayvan yetiştiriyor, üretim sırlarını nesilden nesile aktarıyor ve işçiliği geliştiriyor.
 • Avustralya Merinos Koyun Derileri – Giysiler genellikle bu cins iplikten yapıldığı için alışveriş severler tarafından daha iyi bilinir. Merinos yünü Yeni Zelanda koyunlarından çok daha kalındır, bu nedenle bakımı daha zordur: yıkamadan sonra taramak çok daha fazla zaman alır. Bununla birlikte, bu tür kürklerdeki kel noktalar hemen görünmez..
 • Uzun saçlı bir Tibet lamanın derilerinin ürünleri en sıra dışı görünüyor.. Kürk, diğer temsilcilerinki gibi düz değil, küçük bir kıvrımda. Ek olarak, saçın boyutu oldukça uzun bırakılır – yaklaşık 10 cm.Tibet lamanın kürkü, kıvırcık yapısı nedeniyle diğer cinslerin kürklerinden daha yumuşak ve daha sıcaktır..

Halılar için koyun derisi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya bakın..

İtibar

Koyun derisi halıları, yalnızca doğal ketenden yapılan ürünlere özgü bir dizi önemli avantaja sahiptir..

 • İyileştirici özellikler. Eski zamanlardan beri insanlar koyun yününün çeşitli rahatsızlıkları iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu fark ettiler. Yeni doğan bebekler de dahil olmak üzere hasta insanlar birkaç gece koyun postunda uyudu ve hastalık azaldı. Her şey koyun derilerinde bulunan hayvan bazlı bir antiseptik yağ olan lanolin ile ilgili..
 • Kabul edilebilir fiyat. Bu, koyun halılarının fiyatının çok düşük olduğu anlamına gelmez, ancak suni malzemelerden yapılmış halılarla pratik olarak eşittir. Örneğin, 10.000 ruble için 2×2 m dikilmiş derilerden bir halı satın alınabilir..
 • hipoalerjenik. Koyun derisi halılar çok miktarda toz çekmez ve yünün kendisi alerjik reaksiyonların provokatörü değildir. Düşük alerjen özelliğinden dolayı kilim çocukların çocuklarına dahi yerleştirilebilmektedir..
 • Kolay bakım. Sürekli cilt bakımı yapmanız gerekse de bunu evde yapmak oldukça kolaydır. Elektrikli süpürge veya çamaşır makinesi gibi doğaçlama bir teknik kullanılır ve bazı durumlarda sadece bir bez ve halı temizleyici ile yapabilirsiniz..
 • Sıcaklık. Koyun kürklü halılar, ısıyı düzenlemek ve arka plan gürültüsünü emmek için mükemmel bir yeteneğe sahiptir. Beton bir zeminde yatsa bile böyle bir halı üzerinde yürümek sıcak ve yumuşak olacaktır..
 • geniş bir ürün yelpazesi. Koyun postu kilimleri, doğal koyun postu şekli, balıksırtı, dikdörtgen veya yuvarlak olsun, çeşitli şekillerde gelir. Halılar hem bütün deri parçalarından hem de artıklardan yapılır. Piyasada her çeşit renkten geniş bir seçim var.

Renkler

Her zevke ve renge uygun halılar var. Çeşitli renkler, iç mekanınız için doğru cildi seçmenizi sağlar.

 • Beyaz ve krem ​​ürünler en popüler olanlardır. Böyle bir alaka düzeyi, en çok böyle bir renk şeması ile karakterize edilen minimalizm tarzındaki odalar için satın alınmaları gerçeğiyle ilişkilidir..
 • kahverengi modeller ayrıca kenarda durmayın. Yumuşak, rahat renk genellikle koyun postunun farklı bir şekilde oynamasını sağlar: birçok insan önlerinde bir ayı derisi olduğunu düşünür, ancak bu sadece boyalı bir koyun yapağıdır..

 • gri renkler lekelenmeme sevgisi ve herhangi bir iç mekanla birleştirilebilme yeteneği. Gri modeller için, uzun tüylü deriler pratik olarak seçilmez, çünkü düşerse gri halıda en belirgin olacaktır..
 • parlak halılar iç mekanlarda da sıklıkla kullanılır. Mavi, pembe, yeşil, kırmızı ve diğer doygun renkler, çoğunlukla çocuk odalarının dekorasyonunda kullanılır, ancak aşırı salonlarda ve oturma odalarında da bulunabilirler..

 • Son zamanlarda kullanımı çok moda farklı renkteki yamalardan dikilmiş kilimler. Onlardan her türlü ilginç süs eşyaları düzenlenir. Böyle bir koyun derisi halısı, tek renkli boyalı bir modelden daha büyük bir mertebedir, ancak iç mekanı tamamen değiştirebilir. Çok çeşitli desen ve renk seçenekleri, istenen seçeneği bulmanızı sağlar ve olağandışılık, halıyı tüm stil kompozisyonunun merkezi haline getirir..

Hangi iç mekanlar uygun olacak?

Kürklü halıların hemen hemen her iç mekanla kombinlenmesinin uyumu şüphesizdir ancak her yerde olduğundan daha uygun göründükleri stiller vardır..

 • Her şeyden önce, İskandinav tarzını belirtmekte fayda var.. Burada doğal şekillerdeki pastel renkli (krem, kahverengi, gri) düz derileri kullanmak mümkündür..
 • Grunge tarzı için orta hav uzunluğuna sahip büyük halılara odaklanmalıdır. Halının renginin zemin kaplamasına uygun olması tavsiye edilir..
 • minimalizm için en iyi seçim, doğru geometrik şekle sahip mat bir halı olacaktır. Tüy kısa ve mat seçilmelidir. Ürünlerin renkleri değişir, ancak sessiz kalır: kül gülü, gri, kahverengi.
 • rustik tarz için halı seçimi mantıklı bir son dokunuştur. Dekorun genel rengiyle uyumlu olmalıdır. Tüyleri kesilmiş modelleri seçmemelisiniz, olabildiğince doğal görünmelidir..
 • Minimalizme gelince, eko tarzı odalar için doğru geometrik şekle sahip, küçük ve kısa tüylü koyun derisi halıları seçmelisiniz.
 • Eklektik iç mekanlar için sadece bir çeşit koyun postu kilim seçilir: kare. Dumanlı gri veya krem ​​​​renkleri tercih etmek daha iyidir ve yığın biraz yanardöner seçilmelidir..
 • Yüksek teknoloji tarzı için Benzer tonlardaki paçavralardan yapılmış kilimler kullanılabilir. Desenli bir model seçtiyseniz, süsleme geometrik ve simetrik olmalıdır..

7fotoğraf

Nasıl temizlenir?

 • Doğal koyun postunun bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.. Halıyı her gün kuru temizlemeniz önerilir, en azından kendinizi haftada birkaç kez ile sınırlayabilirsiniz. Her hafta ıslak temizlik.
 • Günlük bakım için olası kirleri gidermek için merdiven veya balkondaki halıyı çıkarmak yeterlidir. Yığın, döküntü, toz, saç ile kolayca “kırılır”.
 • Bu tür halıları süpürmek kolaydır, özel ürünler gerekli değildir. Üzerinde birkaç kez fırça ile yürümek yeterlidir..
 • Halıyı çamaşır makinesinde yıkamak daha kapsamlı bir hazırlık gerektirir.. İlk olarak, ürün yıkama için herhangi bir kontrendikasyon içermemelidir. Tipik olarak, bu özellikler etikette belirtilir. İkincisi, halının boyutuna uyması gerekir. Daktiloları tambura çok büyük sığdırmaya çalışmak mümkündür, ancak buna değmez – yün dökülecek ve halı görünümünü kaybedecek.

 • Yünlüler için özel bir sıvı deterjan satın almanız gerekiyor. veya yumuşak bir pH nötr jel. İlave olarak ağartıcı veya leke çıkarıcı kullanılamaz.
 • Yıkama hassas yıkamada yapılmalıdır veya yünlü ürünleri 40 dereceyi aşmayan bir su sıcaklığında yıkamak. Yıkadıktan sonra giysiyi tekrar durulayın. Sıkma hızı saniyede 600 devri geçmemelidir, aksi takdirde halı astarı deforme olur.
 • Halıları bir kurutucuya yayarak doğal olarak kurutun. İşlemi hızlandırmak için saç kurutma makinesi veya başka cihazlar kullanılamaz. Ürün tamamen kuruduktan sonra hav, yün için özel bir tel fırça ile taranır. Fırça, halının satın alınmasıyla hemen satın alınabilir..
 • Ağır kirlerin varlığında, doğaçlama yöntemlerle lekelerle baş etmeye çalışmak önerilmez., bu, tüm ürüne zarar verir. Halıyı kuru temizleyiciye götürmek ve agresif temizliği profesyonellere emanet etmek daha iyidir..

İç mekandaki örnekler

Aşağıda, bir koyun postunu iç mekana nasıl sığdırabileceğinize dair örneklerden oluşan bir fotoğraf galerisi bulunmaktadır. Odaların sadece tarzları açısından değil, aynı zamanda işlevsellikleri açısından da farklılık gösterdiğini lütfen unutmayın. Koyun derisi yardımıyla bir odayı nasıl dekore edebileceğinize dair fikirleri net bir şekilde görerek, gelecekte seçim konusunda daha kolay karar vereceksiniz..

Adblock
detector