Zemin kaplamasının düzgün görünümünün ve iç mekanla uyumlu kombinasyonunun, başarılı bir tasarımın ve evde rahat bir atmosferin önemli bir bileşeni olduğu bir sır değil. Yıpranmış veya sıkıcı bir muşambayı en az finansman, zaman ve işçilik maliyetiyle yenilemek isteyen apartman sahipleri, doğrudan eskisinin üzerine yeni bir kaplama yapmak için aceleci bir karar verebilirler. Ancak, bazı durumlarda, bu kesinlikle yapmaya değmez..

Ürünleri neden üst üste koyabilirsiniz veya koyamazsınız??

Odaklanacak ilk şey, orijinal muşambanın yenilik derecesidir. Kaplama on beş yıldan daha eskiyse, biriken toz, harap kumaş tabanı parçacıkları ve kir (özellikle dikişler arasında) nedeniyle açıkça sökülmeye tabidir. Böyle bir yüzeye taze muşamba döşemek son derece hijyenik ve anlamsız görünüyor. Ek olarak, zeminin durumunun zamanla kötüleştiğine dair bir şüphe varsa, yeni bir kaplama döşemeden önce yeni bir şap yapılması tavsiye edilecektir..

Eski muşambayı sökmeden yeni muşamba yerleştirmenin önündeki bir diğer ciddi engel ise, ikincisi aşağıdaki kusurlara sahiptir:

 • “Dalgalar”;
 • çukurlar;
 • yırtık parçalar;
 • molalar;
 • gözle görülür çatlaklar.

Orijinal kaplamanın bu tür kusurları er ya da geç yeni muşamba üzerinde görünecektir, çünkü çalışma sırasında sarkma ve buruşma, şekillerini tekrarlayacaktır..

Eski muşamba yüzeyinin küften etkilenip etkilenmediğini izlemek de son derece önemlidir. Ne yazık ki, bu sorun birçok eski kaplamada yaygındır. Bunun nedeni, polimer koruyucu muşamba tabakasının havanın ve buharlaşan nemin geçmesine izin vermemesi ve bunun sonucunda uygun koşulların oluşmasıdır. küf kolonilerinin görünümü ve büyümesi için. Hoş olmayan özel kokusuna ve itici görünümüne ek olarak, küf iki ciddi tehlikeyle doludur. Birincisi, küf sporlarının solunması, solunum ve sindirim sistemlerinde sorunlara ve ayrıca alerjik reaksiyonlara neden olabilir..

Ek olarak, durmadan büyüme yeteneğine sahip olan küf, sonunda alt zeminin kalınlığına nüfuz ederek levhaların çürümesine veya beton şapın çatlamasına neden olabilir. Bu tür muşamba kusurlarıyla mücadele etmek için birçok halk ilacının bulunmasına rağmen, tek doğru çözüm, tamamen düz olsa ve hizmet ömrü henüz sona ermemiş olsa bile orijinal kaplamayı sökmek olacaktır..

Eski malzemenin üzerine yeni malzeme yerleştirmenin önündeki bir diğer engel, zeminin kendisinin düz olmayan yüzeyidir. Çoğu zaman, orijinal muşambanın “dalgaları” ve çıkıntıları, kaplamanın döşendiği kabartmayı basitçe tekrarlaması gerçeğinden kaynaklanır, bu nedenle, zemin yükseklik farkları 2 mm’den fazlaysa, eski kaplamanın çıkarılması gerekir, ve zeminler – yeni bir şap ile.

10 m’den fazla oda alanı ile, eski muşamba zemine göre ne kadar sıkı sabitlendiğini kontrol etmek faydalı olacaktır.. Orijinal kaplama yapıştırılmamışsa, sökülmelidir., eskisine göre sıkıca sabitlenmiş olsa bile, yeni muşamba zemine sıkıca yapışmayacak ve kurulumdan sonra kuruduğunda düzensizliklerin ve “dalgaların” oluşumuna kolayca maruz kalacaktır..

Eski kaplama üzerine yeni muşamba döşemek için bu kontrendikasyonların yokluğunda, sökülmesi isteğe bağlıdır..

Ayrıca, başlangıç ​​malzemesi mükemmel ses yalıtımı sağlayacak, zemini daha yumuşak ve daha sıcak hale getirecek ve pahalı bir alt tabaka satın almanız ve uzun süreli hazırlık çalışmaları yapmanız gerekmediğinden onarımlar için harcanan zaman ve para önemli ölçüde azalacaktır..

Eski kaplamadaki kusurları ortadan kaldırıyoruz

Eski bir yüzeye yeni muşamba döşemeye başlamadan önce, onu herhangi bir mikro hasar için dikkatlice incelemeli ve tüm görünür kusurları ortadan kaldırmalısınız.. Olası kusurlar aşağıdakileri içerebilir:

 • mobilya ayaklarından gelen ezikler;
 • küçük çatlaklar ve kesikler;
 • kabarcıklar;
 • çıkıntılar.

Çoğu kusuru ortadan kaldırmanın evrensel bir yolu, bir yamanın (veya yamanın) yüklenmesi, kullanılmamış bir muşambadan yapılmıştır. İdeal seçenek, onarılmakta olan aynı muşamba kalıntılarını kullanmak olacaktır. Hiçbiri yoksa, kalınlığa (bir kumpas ile ölçülen) ve orijinalin yapısına (alt tabaka malzemesine özel dikkat gösterilir) uygun muşamba seçmelisiniz. Genellikle inşaat pazarlarında, satılık muşamba kalıntılarından gerekli kaplamayı seçmek mümkündür..

Düzgün bir yama yapmak için, hasarlı bir muşamba parçasını kesmeniz (tercihen oval veya yuvarlak, ancak kare kabul edilebilir), ardından yeni malzemeden çıkarılan parçadan birkaç santimetre daha büyük bir yama kesmeniz gerekir. kusur. Yerine bir yama uyguladıktan sonra, orijinal kaplama ile birlikte keskin bir büro bıçağıyla konturlarını kesmelisiniz. Bundan sonra, yeni ve eski malzemelerin artıklarını çıkarmak ve yamayı mastik ile yapıştırmak, derzleri muşamba için soğuk kaynakla kaplamak kalır..

Çatlakları seviyelendirmek için yöntemi de kullanabilirsiniz. yamalar (boşluklu sıva tesviye ve müteakip taşlama ile) veya kusuru içeriden yapıştırın. Bunu yapmak için, sonunda “H” harfinin elde edilmesi için çatlağın her iki tarafında bir kesit yapmak gerekir. Ardından çatlağın kenarlarını bükün ve kaplama yüzeyine ve zemine mastik uygulayın. Düzgün kavraması için yapıştırılan çatlağı zemine sıkıca bastırmak ve bir süre yük altında bırakmak gerekir. Dikişler gibi mikro çatlaklar silikon dolgu macunu ile kolayca doldurulabilir..

Eski kaplama üzerinde kabarcıklar oluşmuşsa, zaten bilinen yama yöntemini uygulamadan önce, bir şırınga ile yapıştırıcı enjekte etmeyi deneyebilir ve ayrıca hasarlı bölgeyi yükün ağırlığı altında tutabilirsiniz..

Eski muşamba üzerine yeni muşamba döşeme koşulları

Eski bir kaplama üzerine yeni muşamba takma kurallarına uyarak, size uzun yıllar hizmet edecek şekilde döşemek mümkün olacaktır:

 • Düzensiz muşamba üzerine yeni bir kaplama döşemenin, eskisinin tüm kusurlarını yakında tekrarlayacağı gerçeğiyle dolu olduğunu hatırlamak önemlidir ve bu nedenle, yeni malzeme döşemeden önce, orijinalin kusurlarının olduğundan emin olmalısınız. düzeltildi.
 • Bir sonraki koşul, eski muşamba temizliğidir. Toz ve kirden iyice temizlenmelidir, aksi takdirde bileşimindeki organik maddeler yeni muşamba döşendikten sonra hoş olmayan bir koku yayar..
 • Onarımın yapılacağı oda birkaç gün boyunca tamamen mobilyasız olmalıdır: yeni kaplamanın uzanması ve düzleşmesi en az bir gün sürecektir. Süpürgelikleri ve varsa bağlantı şeritlerini de çıkarmalısınız..
 • Muşambayı doğrudan mağazada kesebilirsiniz, sağlam bir parça olması arzu edilir, böylece dikişleri birleştirmek için zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız. Şu anda endüstri, dairelerin büyük çoğunluğunun oda alanı için yeterli olan 5 m genişliğe kadar rulo üretiyor. Dikişsiz yapmak hala mümkün değilse, eklem sayısı en aza indirilmelidir..
 • Malzemeyi keserken, duvar ile aşırı şerit arasında küçük bir boşluk kalması gerektiği dikkate alınmalıdır. Böyle bir rezerv, muşamba orijinal yüzeye yapıştırıldıktan sonra büzüldüğünde “dalgalar” halinde gitmeyecek, ancak orijinal kaplamaya karşı serbestçe ve sıkıca bastırılmış olarak uzanacak şekilde yapılır..
 • Yeni muşamba kesildikten sonra, döşeneceği odada birkaç gün bırakılması gerekir. Bu süre zarfında ürün yatar ve gerekli pozisyonu alır..

Çalışmak için aşağıdakilere ihtiyacınız var:

 • eldivenler
 • kauçuk rulo (sabitlemeden sonra düzensizlikleri düzeltmek için)
 • keskin kırtasiye bıçağı
 • Koli Bandı
 • zamk

nasıl yapıştırılır?

Bazı uzmanların herhangi bir sabitleme malzemesi kullanmadan küçük odalara muşamba döşenmesine izin vermesine rağmen, gerçek şu ki: kayıtsız bir kaplama çalışma sırasında çok daha savunmasızdır. Deneyimli ustalar uyarıyor muşamba altında yapışkan bir tabanın olmaması, hizmet ömrünü neredeyse yarı yarıya azaltır. Tutkal seçimi, muşamba tabanının özelliklerine, orijinal yüzeyin durumuna ve ayrıca iş akışının özel görevine bağlıdır..

Kaplamanın ana alanını sabitlemek için su bazlı dispersiyon yapıştırıcısı kullanılır. Avantajları arasında, belirgin bir koku olmaması, toksik olmaması ve muşamba büzülmesi için önemli olan yüksek elastikiyet vardır. Ek olarak, bu tür yapıştırıcı yapışmayı arttırır (yüzeye yapışma) ve malzemeye kolayca uygulanır..

Birkaç çeşit dispersiyon yapıştırıcısı vardır:

 • Akrilik;
 • Bitümlü mastik;
 • Bustilat;
 • Humilax;
 • İletken.

Akrilat, yüksek yükler için tasarlanmış muşamba yapıştırmak için ideal çözüm olacaktır, mastik kumaş destekli kaplamalar için iyidir. Bustilat, yalıtımlı bir tabanda (örneğin keçe) kalın kaplamalar için kullanılır. Humilax, doğal muşamba montajı için tasarlanmıştır ve çok sayıda elektrik mühendisliğine sahip odalar için iletken yapıştırıcı kullanılması tavsiye edilir..

Tutkal üzerine yeni muşamba döşerken, her şeyden önce, panelin yarısını tüm uzunluğu boyunca duvardan bükün ve taraklı mala ile tutkal uygulayın, tabaka kalınlığı 0,5-0,6 mm olmalıdır. Ayrıca, kaçırılan kısım zemine ve bir lastik rulo yardımıyla bastırılmalı ve tüm kabarcıklar düzeltilmelidir (buna dikkat etmezseniz, yürürken zemin belirgin şekilde kayar ve bükülür). Bundan sonra, kaplamanın ikinci yarısı ile aynı manipülasyonları yapmanız ve kaideleri takmanız gerekir..

Kilit seçilirse çift ​​taraflı bant, çalışma prensibi çok benzer. Panelin ilk tarafı geriye doğru katlanır ve yapışkan bant ile sabitlenir, ardından malzeme karşı duvara düzleştirilir ve fazla malzeme bilenmiş bir büro bıçağı ile çıkarılır. Bundan sonra, yeni muşamba tüm çevre boyunca bantla sabitlenir. Son aşamada, süpürgelikler kurulur..

Eklemler varsa, önce bunlar ilişkilendirilmeli ve sabitlenmelidir. Bu, çift taraflı bant veya PVA ile kaplanmış kalın kağıt kullanılarak yapılabilir. İki bez sıkı ve boşluksuz olarak birbirine oturtulup yapıştırıldıktan sonra, tutkalın kurumasını hızlandırmak için, dikiş yerini doğal bir kumaşla çekebilir ve maksimum derecede açık bir ütü ile ısıtabilirsiniz..

Bir başka yüksek verimli ortak kurulum yöntemi editoryal tutkal uygulaması (soğuk kaynak). Soğuk kaynak seçerken (aslında, muşamba çözen ve katılaşan, bir monolit oluşturan sıvı bir yapıştırıcıdır), iki tip olabileceği akılda tutulmalıdır. A tipi kaynak milimetrik boşluklar için idealdir, daha sağlam olanlar için (4 mm’ye kadar), C tipi kaynak kullanılır..

Evde sıcak kaynak kullanımı ile ilgili olarak bu yöntem istenmeyen bir durumdur. Yetkili ve güvenli kullanımı için bir profesyonelin deneyimine ve özel bilgisine ihtiyacınız vardır..

Kenarları yerleştirmek zorsa, zemin herhangi bir nedenle üst üste bindiğinden, parçaların birleştirildiği yer kesilmelidir ve artıklar çıkarıldıktan sonra mükemmel bir bağlantı elde edilecektir. Bununla birlikte, bu birleştirme yönteminin yalnızca tek renkli bir kaplama kurulurken mümkün olduğu unutulmamalıdır..

Dikişlerle çalışmanın bir diğer önemli yönü, doğal ışık kaynağına göre doğru konumlanmalarıdır. Derz pencereye dik olmalıdır, aksi takdirde gün ışığında görünür olacaktır..

Derzleri taktıktan, ortak yüzeyi yapıştırdıktan, fazlalıkları giderdikten ve kaplamayı düzelttikten sonra 2-3 gün içinde dinlenmeye ve tamamen düzleşmesine izin vermek gerekir. Bundan sonra, süpürgelik tahtalarını kurmaya başlayabilirsiniz. Geleneksel olarak, PVC ürünlerinin muşamba için en uygun olduğuna inanılmaktadır, ancak doğal veya kaplamalı seçimin önünde hiçbir engel yoktur.. Kendinden kılavuzlu vidaları kullanarak kaideyi köşeden döşemeye başlayın.

Doğru ürün nasıl seçilir?

Yeni bir kaplama seçerken, aşağıdaki temel özellikleri dikkate almak mantıklıdır:

 • yapı;
 • amaç ve sınıf;
 • kompozisyon.

Yapısı gereği muşamba heterojen ve homojen olarak ayrılır. İlk tip, en üstte şeffaf bir katman olan ve aşınma direncinden sorumlu olan birkaç katmandan (2-7) oluşur. Ardından, doğrudan ürünün desenini veya tasarımını içeren dekoratif katman gelir. Heterojen bir kaplamanın son bileşeni, gerilme mukavemetini artıran ve malzemeye yalıtım sağlayan bir ila birkaç katman arasındadır..

Bir dizi belirgin avantaja ek olarak, bu tür muşamba, tüm kusurları ortadan kaldırdıktan sonra bile başlangıç ​​malzemesinin mükemmel düz bir yüzeyine ulaşmanın mümkün olmadığı bir durumda mükemmel bir çözüm olacaktır..

Bununla birlikte, heterojen bir kaplamanın maliyetinin, muadilinden önemli ölçüde daha yüksek olduğu akılda tutulmalıdır..

Genellikle sadece bir katmandan oluşan homojen muşamba gelince, avantajları da vardır. Birincisi, böyle bir kaplamanın fiyatı daha düşüktür ve ikincisi, desen çizgileri malzemenin tüm kalınlığından geçtiğinden, deseni tüm kullanım süresi boyunca değişmeden kalır. Ek olarak, homojen linolyumun tartışılmaz avantajı, uzun bir hizmet ömründen sonra öğütülerek yenilenmesi olasılığıdır..

Tek katmanlı bir muşamba seçmeden önce, şunlardan emin olmalısınız: orijinal kaplamanın yüzeyi gerçekten mükemmel düzdür. Aksi takdirde, yeni malzemenin ince yüzeyi sonunda eski malzemenin kabartmasını tekrarlayacaktır..

Linolyumun bir sonraki özelliği, aşağıdaki üç grubun her biri için öne çıkan sınıfıdır:

 • ev (ticari olmayan);
 • yarı ticari;
 • reklam

Özel olarak konutlara kurulum için tasarlanmış ev muşamba için, her biri kaplama üzerinde izin verilen yük derecesini yansıtan üç sınıf (21, 22, 23) vardır. Bu nedenle, 21 numara ile işaretlenmiş ürün, sırasıyla düşük bir yük seviyesine uyarlanmıştır, döşenmesi düşük trafiğe sahip odalarda (örneğin bir yatak odası veya kiler) uygun olacaktır. 22 sayısı, ürünün orta düzeyde kullanıma yönelik olduğu anlamına gelir; bu, yemek odasına, oturma odasına veya çalışma odasına yerleştirilebileceği anlamına gelir. Mutfak ve koridor için maksimum aşınma direncine sahip ürünleri seçmek akıllıca olacaktır: 23. sınıf muşamba mutfak veya koridor için doğru çözüm olacaktır..

Yarı ticari muşamba gelince (ayrıca kendi sınıf sistemine sahiptir), evdeki meslektaşından niteliksel farklılıkları minimumdur, ancak maliyeti önemli ölçüde daha yüksektir. Mali sorun çok önemli değilse, hemen ticari bir kaplama türü seçmek mantıklı olacaktır, bu tür muşamba kırışıklıklar, oyuklar ve diğer hoş olmayan kusurlar olmadan en az 10 yıl sürecektir..

Malzemesine göre muşamba aşağıdaki gibidir:

 • doğal;
 • polivinil klorür;
 • kolloksin;
 • gliftalik;
 • silgi.

Modern pazardaki en yüksek talep doğal ve PVC. Doğal muşamba, yalnızca doğal bileşenler içerir: reçine, ezilmiş meşe kabuğu, kireçtaşı, keten tohumu yağı ve doğal boyalar. Hem tabanlı (jüt bezi) hem de tabansız olarak üretilir..

Doğal bir kaplamanın avantajları arasında, solmaya, asitlere, yağlara karşı yüksek direncinin yanı sıra çevre dostu olması, güvenliği ve tüm hizmet ömrü boyunca orijinal rengin korunması yer alır..

Polivinil klorür muşamba, kireç unu ve pigmentler gibi plastikleştiriciler ve dolgu maddelerinin eklenmesiyle polivinil klorürden yapılır. Yapısı gereği hem homojen hem de heterojen olabilir, taban hem kumaş (zemine yumuşaklık verir) hem de köpüklü (nem direnci arttırılmış) olabilir..

Aşağıdaki videodan eskisinin üzerine yeni muşamba koymanın mümkün olup olmadığını öğreneceksiniz..