PVC yer karoları: artıları ve eksileri

Bugün döşeme için popüler bir malzeme PVC karolardır. Sadece çok çeşitli renk ve dokularda, dayanıklılık ve dayanıklılıkta değil, aynı zamanda kurulum kolaylığında ve diğer zemin kaplamalarına kıyasla düşük maliyette farklılık gösterir..

Ne olduğunu?

PVC karo veya vinil kaplamanın bileşimi, herkes için olağan muşambaya benzer. İkinci adı linolyum karolardır. Görünüşe göre, bu karo parkeden veya örneğin mermerden farklı olmayabilir. Her şey alıcının tercih ettiği tasarım özelliklerine bağlıdır. Ürünler şekil olarak da farklıdır: kare, dikdörtgen, mozaik.

Vinil elemanların kullanımı, zemini kurarken çok fazla yaratıcılık yaratır, çünkü bunlar sadece renk ve doku açısından farklılık göstermez, aynı zamanda çok iyi kesilir. Bu nedenle, ayaklarınızın altına herhangi bir çizim koymak hiç de zor değil..

Linolyum, mantar, laminat veya parke döşemeden farklı olarak, vinil karolar, örneğin banyo veya banyo gibi yüksek nemli odalarda bile kullanılabilir. Böyle bir zeminde kalıp kesinlikle oluşmaz..

PVC kaplama yapısı

Prefabrike vinil kaplama, gelecekteki zemine güç ve dayanıklılık sağlayan yüksek kaliteli plastik bileşiğe dayanmaktadır. Üretim sürecinde plastik bileşik granüller özel boyalarla birleştirilir. Linolyum karolar elde edilen hammaddelerden yapılır..

Mağazalarda hem tek katmanlı (homojen) hem de çok katmanlı (heterojen) vinil karolar bulabilirsiniz. Tek katmanlı bir modelde desen, döşeme elemanının tüm kalınlığı boyunca uzanır. Bu iyi bir şey çünkü üzerinde ne kadar insan yürürse yürüsün, ne kadar yıkanıp ovulursa silinsin, üretim sırasında oluşan resim silinmeyecek ve ana hatlarını kaybetmeyecektir. Dezavantajı, çok sayıda renge rağmen, burada çok az görüntü seçeneği bulunmasıdır..

Çok katmanlı karolar, gelecekteki zemine mekanik hasarı önleyen koruyucu bir katman içerir. Dekoratif katman görünümünü belirler. Her elemanın yapısında bulunan fiberglas, çalışma esnasında kaplamanın deforme olmamasından sorumludur..

Görüntüleme

Modüler yer karoları için birçok isim bulabilirsiniz: PVC, plastik, linolyum, PVC, polivinil. Bu isimlerin tümü doğrudan vinil döşeme ile ilgilidir.. Aşağıdaki kurulum özellikleri ile ayırt edilir:

 • Arkadaki kendinden yapışkanlı karolar, gereksiz manipülasyonlar olmaksızın uygun şekilde hazırlanmış bir tabana hızla yapıştırılabildiği için yapışkan bir bileşim ile kaplanmıştır..
 • Kurulum için yapışkan karolar tutkal kullanımını gerektirir.
 • Kilit bağlantısı ile, gelecekteki zeminin tüm elemanları, birbirlerine güvenilir bir şekilde yapışmalarını sağlayan sivri uçlar ve oluklar ile donatılmıştır..

Boyutlar (düzenle)

PVC karolar ayrıca kalınlık, uzunluk ve genişlikte farklılık gösterir. Tek katmanlı bir model hem bir buçuk hem de iki buçuk milimetre kalınlığında olabilir veya bu boyutlar arasındaki aralıkta parametrelere sahip olabilir..

Çok katmanlı karolar, sahip oldukları alt tabakaya bağlı olarak 5 mm kalınlığa ulaşır. Bu alt tabaka kumaş, jüt, genişletilmiş polivinil klorürden yapılmıştır. Köpük destek tek başına iki ila üç buçuk milimetre kalınlığa ulaşır. Böyle bir tabana sahip karolar, nemli odalarda ve çok fazla kirlenmenin mümkün olduğu yerlerde kullanılır..

Sözde sıcak destek, karoya bir buçuk milimetre “büyüme” ekler. Kuru yerlerde böyle bir tabana sahip bir kaplama kullanılır..

En büyük kalınlığa sahip linolyum karolar, daha ince alternatif modellerden çok daha uzun süre dayanır. Zeminin düzenlendiği odanın alanına bağlı olarak, 30’a 30, 50’ye 50, 65’e 65 santimetre ölçülerinde muşamba karoları seçebilirsiniz. Küçük fayanslar küçük alanlar için uygundur ve büyük fayanslar geniş alanlar için uygundur..

Kaplama malzemesinin verilen parametrelerini dikkate alarak, zemini döşemek için ne kadar gerekli olacağını kolayca hesaplayabilirsiniz. Odanın alanını hesaplamak ve ortaya çıkan rakamı bir karo boyutuna bölmek yeterlidir..

Oda karmaşık bir konfigürasyona sahipse, onu dikdörtgen bölümlere ayırmanız, her birinin alanını hesaplamanız ve ortaya çıkan göstergeleri toplamanız gerekecektir. Ancak bundan sonra terbiye için gerekli malzeme miktarını belirleyebilirsiniz..

Tasarım

Vinil karolar için boyut, renk ve dokudaki birçok seçeneği göz önünde bulundurarak, bir yenilemeye başlayarak, çok çeşitli döşeme planlarını somutlaştırabilirsiniz..

Dikdörtgen karoları belirli bir şekilde döşemek, parke için tipik bir deseni taklit etmek kolaydır – “balıksırtı”, “dama”, “kaçak”, “kareler”, “örgülü”. Bu malzeme ile zeminde “yeşil çim” veya “çakıl taşı” yapabilirsiniz. Dama tahtası şeklindeki tasarımın yanı sıra asil bir beyaz zemin ve bir taş altına bir kaplama monte etmek de sorun değil. Ana şey, abartılı tasarım hareketlerini üstlenme ilhamının ve arzusunun varlığıdır..

Avantajlar ve dezavantajlar

PVC karoların çok sayıda olumlu özelliği vardır:

 • Kuvvet. Böyle bir zeminin geçirgenliği çok yüksek olsa bile vinil kaplamanın yapısı uzun yıllar dayanmasını sağlayacaktır..
 • Aşınma direnci. Linolyum karolar, üzerindeki desen eskimeyecek şekilde oluşturulur. Bu, malzemenin bileşimindeki özel mineral bileşenlerle kolaylaştırılır..
 • su sızdırmazlığı. Malzeme su çekmediği için banyolarda, yüzme havuzlarında ve bazı dış mekanlarda kullanılmaktadır..
 • Boyutsal değişmezlik. Çalışma sırasında, böyle bir karo artmaz veya azalmaz, bu da tüm zeminin görünümünün ve performansının etkilenmeyeceği anlamına gelir..

 • Etki dayanıklılığı. Kaliteli karoların kaplaması elastik ve esnektir. Üzerine keskin veya ağır bir şey düşürseniz bile iz kalmayacak ve fayansları değiştirmek zorunda kalmayacaksınız..
 • Düşük fiyat. Modern döşeme için farklı seçenekler arasından seçim yaparsanız, zeminin yenilenmesinde malzeme yatırımları açısından avantaj sağlayacak olan PVC karolardır..
 • İyi ses yalıtımı. Böyle bir kaplama, yabancı sesleri mükemmel bir şekilde bastırır ve bu hem apartmanlarda hem de halka açık yerlerde çok önemlidir..

 • Çevre dostu. Bu malzemenin doğayla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen insan sağlığına zararlı maddeler içermemektedir. Isıtılsa bile, yakındaki insanlar formaldehit zehirlenmesi ile tehdit edilmez..
 • Teslimat kolaylığı. Karoların kendileri hafif ve düz olduğu için taşınması ve bir yerden bir yere taşınması kolaydır..
 • Onarım için uygunluk. Fayanslardan birinin hasar görmesi gibi bir durum ortaya çıksa bile bu, tüm zeminin taşınması gerektiği anlamına gelmez. Böyle bir elemanın çıkarılması ve yerine bir başkasının yerleştirilmesi kolaydır. Bu sadece birkaç dakika içinde yapılır..
 • Karo yangına dayanıklıdır, çoğu ev kimyasalından etkilenmez ve statik elektrik biriktirmez.
 • Fayanslar dokunuşa yumuşak ve rahat.

Ancak bu malzemenin de olumsuz özellikleri var:

 • Fayanslar, yapay bileşenlerden oluşturuldukları için hipoalerjenik malzemeler değildir..
 • Vinil kaplama derecelerinin önemli bir kısmı, yüksek sıcaklıklara karşı kararsızlıkları nedeniyle sıcak zeminler oluşturmak için kullanılamaz. Bunun için uygun teknik özelliklere sahip özel bir linolyum karo kullanılır..
 • Materyal, bileşimdeki aseton ve benzeri maddelerin etkilerini tolere etmez..
 • Böyle bir karodan bir zemin için, yüzeyin kesinlikle düz olduğundan emin olarak tabanı dikkatlice hazırlamanız gerekir..

Tartışmalı konu, ortalama on yıllık ömrün PVC karoların bir avantajı mı yoksa dezavantajı mı olduğudur. Bunun bireysel bir değerlendirmesi, böyle bir cinsiyetin her sahibi tarafından verilir. Her beş yılda bir biri bir apartmanın içini yenilerken, aynı katlardan biri yirmi yıl yaşayacak. Buna bağlı olarak, linolyum karolar farklı insanlar tarafından hem kötü hem de iyi olarak kabul edilir..

Uygulama alanı

Linolyum karoların kapsamı geniştir:

 • Dairenin herhangi bir odasında zemini bitirebilirler: mutfakta, banyoda, odalarda..
 • Garaj ve bodrum için böyle bir kaplama da uygundur..
 • Depolarda ve endüstriyel hangarlarda kullanılabilir.

 • Fayanslar, sunumlar ve sergiler sırasında geçici zemin olarak kurulur..
 • Trafiğin yoğun olduğu kamu binalarında, örneğin mağaza ve alışveriş merkezlerinde PVC görülebilir..
 • Malzeme sokaklarda, yazlık kafelerde ve diğer açık alanlarda kullanılmaktadır..

Her durumda, amaca bağlı olarak bir vinil karo seçmek gerekli olacaktır. Ev ihtiyaçları için ürünler olabilir. Harika bir görünüme sahip, ancak teknik özellikleri üst düzeyde değil. Bir apartman dairesinde zemini düzenlemek için böyle bir karo seçimi, üzerindeki yük hiç de büyük olmadığı için oldukça haklı..

“Yarı ticari” kullanım için karolar, ortalama trafik seviyesine sahip odalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sürekli aynı kişilerin çalıştığı, ziyaretçilerin her gün gitmediği bir ofis olabilir..

Her gün çok sayıda ziyaretçinin ziyaret ettiği satış salonlarında ve çeşitli kurumlarda ticari kullanım için malzeme, yüksek aşınma direncine ve dayanıklılığa sahiptir..

Endüstriyel alanlarda, elektrik güvenliği sağlayan yangına dayanıklı, kimyasallara dayanıklı bir malzeme olan özel vinil karolar kullanılır. Kural olarak, bunlar yüksek fiyatlı ve sınırlı renk seçeneği olan malzemelerdir..

Üreticiler

Piyasada çok sayıda PVC yer karosu üreticisi bulunmaktadır. Ve alıcının tüm gereksinimlerini gerçekten karşılayacak bir ürün seçmek hiç de kolay değil. Kore ve Çin’den ürünler var. Mağazalarda Danimarka, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve diğer Avrupa ülkelerinden linolyum karoları bulabilirsiniz..

Alışveriş merkezleri ve ofisler için ürünler genellikle satın alınır Çek şirketi Fatra. Bu karo aynı zamanda bir apartman dairesinde – koridorlarda ve mutfaklarda – döşeme talep ediyor..

Kore fayans LG Dekotile en yüksek yangın direncine ve dayanıklılığa sahiptir. Yirmi yıl sürecek, ancak bu süre zarfında ürünlerin tasarımı sıkılabilir..

Ürünler uluslararası şirket Tarkett, ülkemiz topraklarında büyük ölçekli üretime sahip olmak. Linolyum karolar, zemini dekore ederken çeşitli tasarım fikirlerinin uygulanması için büyük fırsatlar sunan mükemmel dokuları ve çok çeşitli desenleri ile ayırt edilir..

Macar endişesi Graboplast çok sayıda katmana sahip heterojen PVC karolar üretir. Toplamda dört ila sekiz olabilir. Bu, bu tür malzemeden yapılmış bir zeminin güvenilirliğini, işlevselliğini ve uzun hizmet ömrünü garanti eder..

Polonya Lentex firması özgün tasarımları ile yarı ticari ve ticari linolyum karolar sunmaktadır.

Fransız şirketi Forbo-Sarlino Piyasada yüksek aşınma direncine sahip linolyum karolar sunmaktadır. Bu sayede alıcıların dikkatini malzemelerine kazandı. Karo, kaplamanın solmadığı ve yıpranmadığı için kuvars kumu ve diğer bileşenleri içerir..

Piyasada zemin kaplamalarına büyük talep olduğu için saygın üreticilerin ürünlerinin yanı sıra mağazalarda birçok kalitesiz ürün karşımıza çıkıyor. Daha sonra boşa harcanan paraya pişman olmaktansa, ucuzluğun peşinden koşmamak ve tanınmış bir markanın karosunu seçmemek daha iyidir..

Mağazadaki teklifleri değerlendirirken, ürün etiketini dikkatlice inceleyin ve satış alanında çalışan çalışandan ürün sertifikalarını isteyin..

İncelemeler

Vinil yer karosu kullanıcılarının çoğu, onu seçtikleri için memnun. İnsanlar, böyle bir kaplamaya sahip bir zeminin çok güzel olduğu ve temsili göründüğü konusunda hemfikirdir. Geleneksel muşamba ile karşılaştırıldığında, yer karoları dokunuşa daha hoş ve daha sıcaktır.

Ev hanımları, bakımı kolay olduğu için PVC karoları takdir eder.. Günlük yaşamda neme, her türlü kire ve sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklılık, döşeme için çok önemli bir artıdır. Mutfakta, banyoda ve oturma odasında en iyisini gösterir..

Garaj, oto servis, kafe, sergi alanı ve mağaza sahipleri de PVC karoları tercih ediyor. Yardımı ile iç mekana hızlı ve kolay bir şekilde istediğiniz görünümü verebilir ve aynı zamanda ciddi finansal maliyetlerle karşılaşmazsınız..

Bu malzemenin olumsuz özelliklerinden, kullanıcılar yalnızca sentetik olduğunu ve doğal olmadığını not eder. Ancak bu faktör herkesi şaşırtmaz..

Seçim kriterleri

Bir veya başka bir muşamba karo seçimi birçok faktörden etkilenir. Zemini çocuk odasında dekore etmeyi planlıyorsanız, alıcı kesinlikle malzemenin çevre dostu olmasına odaklanacaktır. Düz olmayan bir zeminle uğraşmak zorunda kalırsanız, PVC karo kullanma olasılıklarının da iyice değerlendirilmesi gerekir. Belirli bir tasarım için kare veya dikdörtgen karoların gerekli olup olmadığı da önemlidir..

Malzemenin uygulama yerine göre aşınma direnci sınıfına göre seçilmesi zorunludur. Bununla ilgili bilgiler ambalajın üzerinde bulunabilir..

Vinil yer karoları için birkaç aşınma direnci sınıfı vardır. Endüstriyel tesisler için özel linolyum karolar 41’den 43’e kadar numaralandırılabilir. Ticari – 31-33, ev ürünleri – 21-23. Sınıf ne kadar yüksek olursa, ürünün fiyatı o kadar fazla olur.

Ve sadece apartmandaki zeminleri dekore etmeyi planlıyorsanız, endüstriyel bir tesiste kullanıma uygun karolar için fazla ödeme yapmanın bir anlamı yoktur..

Bir diğer önemli seçim kriteri, bilgileri ambalajın üzerinde Latin harfleriyle “şifreli” olan aşınmadır – bu M, P, T veya F’dir.. Bu anlamda en güvenilir malzeme T ile işaretlenmiştir. En az aşınmaya dayanıklı malzeme F ile işaretlenmiştir..

Ayrıca, karo katmanlarının sayısı ve amacı ile tabanının türü hakkındaki bilgilere de dikkat etmeniz gerekir..

Karonun sizin için uygun olup olmadığını, uzunluğunu, genişliğini, kalınlığını ve döşeme şeklinizi dikkate alarak değerlendirin. Bazıları için, kendinden yapışkanlı karoların montajı daha uygundur, diğerleri için – kilit bağlantılı ürünler.

Sıcak veya su zemini süslemek için malzemeye ihtiyacınız varsa, size sunulan ürünün gerçekten bu kullanıma yönelik olduğundan emin olmalısınız. Üretici tarafından garanti edilen karoların ömrü hakkındaki bilgileri de ihmal etmemek daha iyidir..

O şeyi elinizde tutun, esnek olup olmadığını, kokusu olup olmadığını, dokunmayı sevip sevmediğini değerlendirin. Seçiminizden dolayı hayal kırıklığı yaşamamak için sadece ürünün görüntüsü ile yetinmemelisiniz. Monte edilmiş kaplamanın iç mekanda nasıl görüneceğini tek bir kopyadan tahmin etmek zordur. Mağaza, fotoğrafların bu konuda bir fikir vereceği ilgili bir kataloğa sahip olmalıdır..

Seçime karar verdikten ve ne kadar karoya ihtiyacınız olduğunu hesapladıktan sonra, küçük bir farkla satın alın – bu, doğru kurulum için kırpma durumunda gereklidir..

stil

PVC karolardan bir zemin döşemekle başa çıkmak, sadece zemin döşemede etkileyici deneyime sahip gerçek ustalar değil, aynı zamanda profesyonel olmayanlar da, talimatları kesinlikle uygularlarsa yapabilirler..

Fayans döşemek için ihtiyacınız olacak:

 • kalem;
 • köşe;
 • rulet;
 • montaj bıçağı;
 • duvar kağıdı rulosu.

Döşeme için malzemeyi, çalışmaya başlamadan en az bir gün önce zeminin biteceği odaya girecek şekilde satın almak daha iyidir. Odadaki sıcaklık en az yirmi derece olmalıdır. Orada nemli ve soğuk olamazsın.

Zemin o zamana kadar hazırlanmalıdır – düzleştirilmeli, astarlanmalı ve kurutulmalıdır. Çıkarılamayan süpürgelikler varsa, bunları özel bant veya bantla kapatmanız gerekecektir..

Zemin ahşap ise, üzerinde çivi başlarından çarpmalar da dahil olmak üzere herhangi bir çıkıntı olmadığından emin olmanız gerekir. Levhalar arasında boşluklar varsa, macun kullanılarak onarılmalıdır.. Ancak o zaman döşeme işlemi doğrudan başlar:

 • Başlarken, bir mezura ve bir kalem kullanarak, kesişen iki çizgi çizerek zeminin merkezini hesaplamalı ve işaretlemelisiniz. Sonuç olarak, zemin dört bölüme ayrılacaktır..
 • Ardından, odanın ortasından duvarlara bir sıra fayans döşemeniz gerekir..
 • Aşırı tüm karo ile duvar arasında belirli bir mesafe kalacaktır. Yeterince büyükse, her şey yolundadır, karonun yarısından azsa, orta çizgiyi dengelemek daha iyidir, bu da döşemenin sonunda güzel olmasını sağlar..

 • İşaretlere odaklanarak, ilk döşemeyi zeminin ortasına yerleştirin, bu yerden bir sonrakini yapıştırmaya devam edin..
 • Çalışma sırasında yapıştırıcı hem ürünün kendisine hem de zeminin yerleştirileceği alana uygulanır. Bu malzemeyi döşemek için tasarlanmış özel bir yapıştırıcı ve sadece PVA kullanabilirsiniz. (Ahşap zeminlere fayans döşemek için çift taraflı yapışkan bant kullanılması tavsiye edilir).
 • Yapıştırıldıktan sonra karolar tabana sıkıca bastırılmalı, rulo ile yuvarlanmalı veya lastik çekiçle zemine tamamen yapıştırılmalıdır..
 • Ardından fazla yapıştırıcıyı çıkarmanız, sonraki döşemeyi bir öncekine geri yüklemeniz gerekir. Kaplama elemanları arasında boşluk olmamalıdır. Gerekirse, linolyum karo bir montaj bıçağı veya endüstriyel bir saç kurutma makinesi ile kesilir. Çizimi görmek için dışarıdan yapın..

PVC karoların kendiniz nasıl döşeneceği aşağıdaki videoda gösterilmektedir..

Kendinden yapışkanlı karoların montajı için zeminin hazırlanması, yapıştırıcı çeşidiyle çalışmaktan daha kapsamlı olmalıdır..

Eski kaplamayı zeminden çıkarmanız, düzleştirmeniz, küçük damlaları bile çıkarmanız, çatlakları ve çukurları onarmanız gerekir. Yüzeyi hazırlarken, böyle bir yüzeyin tesviyesi için kum-çimento harcı veya özel karışımların kullanılması tavsiye edilir. Daha sonra zemin elektrikli süpürge ile iyice temizlenmelidir..

Diğer eylemler, yapıştırıcı ile fayans döşemekten çok farklı değildir. Burada da kurulumun başlayacağı odanın merkezini belirlemeniz gerekir. İlk eleman, koruyucu film üründen çıkarılarak orta noktanın etrafındaki dört köşeden herhangi birine takılır.. Tabana güvenilir bir şekilde yapışması için, bu muşamba karo yapıştırıcı gibi zemine bir rulo ile bastırılır..

Fayansları duvara keserken, daha sonra süpürgeyi gizleyecek yarım santimetre boşluk bırakın. Dikdörtgen şeritleri takarken pencereden kapıya kuruluma başlayabilirsiniz.. İlk sıra bütün karolardan oluşur, son kısım kesilir. Kesilen kısımla yeni bir sıra başlar. Sonuç bir tuğla etkisidir.

Kendinden yapışkanlı ve yapışkan yapılardan farklı olarak, kilitli derzli karolar zemine sıkıca yapıştırılamaz, çünkü bu kaplama doğası gereği “yüzer”..

Elemanlarını bağlamak için birkaç sistem vardır.. Diğerlerinden daha sık, “oluk ve sırt” varyantını bulabilirsiniz.. Döşemeden önce, fayansların ambalajındaki talimatları dikkatlice okumalısınız, böylece daha sonra sürpriz olmaz. Bu durumda kurulum bir köşeden başlamalı ve işlem sırasında soldan sağa hareket etmelidir. İlk sırada fayansların duvara dayanan oluklarının çıkıntıları kesilmelidir..

İlk döşeme çizgisi döşenirken, elemanların uçları yerine oturur. Çoğu zaman, duvara karşı bütün bir tahta için yer kalmaz. Ön yüzü yukarı 180 derece döndürülür ve arkada gerekli kesim yeri işaretlenir. Fayansın bir kısmı kesilmiş.

Kalan parça ile yeni bir sıra başlatabilirsiniz. Bu adımları tekrarlayarak tüm zemin döşenir. Son sırada, fayanslar, monte edilen zemin ile duvar arasına sığacak şekilde kesilmelidir..

Kurulumu tamamladıktan sonra, odadaki kalıntıları çıkarmanız ve zemini süpürmeniz gerekir. Kurulumun bitiminden sadece bir gün sonra yıkanabilir. Mobilya üzerine keçe pedler yapılmalı ve ancak iki gün sonra yerleştirilmelidir..

İç mekanda güzel örnekler

Sadece iki renkten oluşan karoları kullanarak, bir odanın alanını canlandıracak grafik ve canlı bir görüntü oluşturabilirsiniz..

Ahşap damarlı PVC karolar, doğal olanlardan ayırt edilmesi zor olan doğal görünümlü bir yüzey oluşturur..

Satranç severler, zemine gerçek bir satranç tahtasını “yaymak” için vinil karoları kullanabilirler. Böyle bir tasarım kararı kesinlikle kimseyi kayıtsız bırakmayacaktır..

Ahşap ve taş gibi farklı karo türlerini kullanarak orijinal bir zemin kaplaması elde edebilirsiniz..

Mutfaktaki sıra dışı fayansların yardımıyla, bu odaya rahatlık katan bir kumaş koşucu ayak altı etkisi yaratılır..

Bazı karo türleri, zeminde farklı renklerde düz çizgilerden oluşan kompozisyonlar oluşturmanıza olanak tanıyan çok karmaşık desenlere sahiptir. Böyle bir kaplama odayı sıkıcı hale getirecektir..