Laminat parke, hem estetik nitelikleri hem de kullanım kolaylığını bir araya getiren ev için mükemmel bir seçimdir. Laminat, çok çeşitli renk, gölge ve dokulara sahiptir. Ve kurulum nispeten basittir ve az zaman alır. Bununla birlikte, şişkinliğe yol açan sorunlar ortaya çıkabilir..

Laminat parke neden şişebilir??

Diğer tüm zemin kaplamaları gibi, laminat da belirli faktörlerin etkisi altında deforme olabilir. Laminat kaplamanın şişmesinin ana nedenleri, kurulum işlemi sırasındaki hatalar, zeminin altına sıvı girişi ve uzun süreli korunması, ürünün kendisinin kalitesidir. Bu yüzden ilk başta kusurun doğasını açıkça tanımlamak önemlidir.

Kurulum sürecindeki kusurlar

Nedenler şunlar olabilir:

 • Tazminat boşluğu yok. Laminatın bileşimi, ortam sıcaklığına ve neme bağlı olarak genleşebilen ve büzülebilen doğal ahşap hammaddeleri içerir. Nemin etkisi altında, laminat genişler ve duvara yaslanır, sonuç olarak, basınçtan bireysel şeritler yükselir ve dalgalar şeklinde karakteristik bir form alır..
 • Alt tabakanın yüksek kalıntı nem içeriği. Her bir taban tipinin kendi artık nem oranı vardır: %4 – döşeme plakaları, %5 – çimento-kum şapları, %12 – ahşap, kontrplak veya sunta taban.
 • Destek tabakası çok kalın. Oldukça sık, paradan tasarruf etmek için, zemini düzleştirmek için birkaç kat halinde yuvarlanan bir alt tabaka kullanılır. Bu nedenle, zemin ayak altında yaylanıyor gibi görünüyor ve kilitlerin eklemleri gıcırdatmaya, sendelemeye, parçalanmaya ve sonunda kırılmaya başlıyor..

Sıvı alımı ve tutulması

Bu içerir:

 • Sıvı eklem alanına girmek. Laminatın sıradan dökülen bir fincan çay veya kahveden bozulabileceğini hatırlamakta fayda var. Sıvıyı bir bezle çok hızlı toplamak önemlidir. Temas uzarsa, kusurların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Dışa doğru, kusurlar düzensiz, lokalize ve bir tümöre benziyor. Bu nedenle, zamanında önlem almak ve laminat üzerine özel bir su itici cila veya balmumu uygulamak gerekir..
 • Bağıl nem artışı. Standart bir kaplama, %40 – %60 bağıl nem ile iyi başa çıkabilir. Bununla birlikte, bu gösterge daha yüksekse, en az 800 kg / m3 levha yoğunluğuna, sıvı emme katsayısı% 7’den fazla olmayan daha kararlı bir malzeme seçmek ve çalışma sırasında özel su itici bileşikler kullanmak gerekir..

Kötü laminat kalitesi

Bu içerir:

 • Düşük yoğunluklu taşıyıcı levhalar, maksimum 700 kg/m3’e kadar. Malzemeyi kontrol etmek için bükmeyi ve kilidin eklemini çizmeyi deneyebilirsiniz. İyi bir levha, hissedildiğinde yoğun ve dayanıklıdır. Yapısal olarak homojendir, örneğin parmakla bastırmak gibi fiziksel etki altında kırılmaz veya kırılmaz..
 • Zayıf koruyucu kaplama, kolayca çıkarılabilir, çizilmelere ve diğer hasarlara eğilimlidir. Kontrol etmenin en kesin yolu, tahtayı yere koymak ve üzerinde yürümektir, biraz zıplayabilirsiniz. Bundan sonra, koruyucu tabakayı dikkatlice inceleyin. Sağlam kalırsa, laminat strese ve fiziksel strese karşı dayanıklı olacak ve uzun yıllar dayanacaktır..
 • Zayıf kilitler. İki şeridi bağlamak gerekir, normalde karakteristik bir tıklama ile ve ek bir çabayla bağlanmalıdırlar. Eklemler çok yumuşak veya düzensiz ise, bir arada tutmaları çok kolaydır ve aynı şekilde kolayca parçalanırlar..

Paneller arasındaki dikiş veya bağlantı şişmişse, aşağıdaki nedenler varsayılır:

 • yanlış seçilmiş alt tabaka kalınlığı;
 • dikişin çok geniş olduğu ve bağlantının kendisinin sıkıca oturmadığı düşük kaliteli kurulum;
 • kalitesiz laminat;
 • kalınlıkları birbirine uymayan iki farklı laminat türü döşerken kullanın;
 • sürüklenen sıvı.

Dalgalı şişme nedenleri:

 • kaplama üzerinde sıcaklık etkisi, genleşme derzi yok;
 • yerleştirme çubukları panele çok sıkı bir şekilde takılır ve fazladan boşluk kalmaz.

Paneller arasındaki dikişin şişmesi ve deformasyonu, aşırı nemin varlığını veya girişini gösterebilir. Bu, ıslak temizlik sırasında bez yeterince sıkılmamışsa ve eklem bölgesinde sıvı birikmişse de olabilir..

Nedeni, kalın bir alt tabaka ve malzemenin kendisinin kalitesiz olması olabilir..

Sorun nasıl düzeltilir?

Kaplamayı sökmeden ve sıradan restorasyon kullanmadan sabitlemek mümkündür, ancak bazen şeritlerin değiştirilmesinden kaçınılamaz. Her şey döşemenin kalitesine bağlıdır..

Eksik genleşme derzleri, elektrikli bir dekupaj testeresi ile bağımsız olarak kesilebilir. Doğru yapılmış boşluklar zemin kaidesi ile tamamen kapatılmalıdır.. Gerekli:

 • zemin kaidesini sökün;
 • duvara dayanan alanları belirleriz;
 • süpürgelik genişliğini dikkate alarak yaklaşık 20 mm boşluk bırakarak trimler.

Isıtma borularından kaplamaya olan mesafeyi doğru hesaplamak da aynı derecede önemlidir. Kapı mandalları nedeniyle laminat şişmeye başlarsa, şapın kendisine yapıştırılması gerekir..

Sebep tabanda kalan nem ise, laminatın sökülmesi gerekecektir. Bu, kuru, iyi havalandırılmış bir odada daha fazla kurutmak için gereklidir. Kuruduktan sonra, tekrar bir araya getirin. Bununla birlikte, kilitlerin eklemleri esneme eğilimindedir, bu nedenle tüm şeritleri çıkarırken, orijinal olarak gittikleri sırayla monte etmek için onları numaralandırmak daha iyidir..

Ne yazık ki, yanlış yürütülen destek, kilitlerin zaten kırılmış olmasını sağlar. Bu, hasarlı alanın sökülmesi ve yeni plakalar ve yeni bir yatak katmanı ile değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Aynı partiden tahta satın almak daha iyidir. En iyi çözüm, alt tabakanın tamamen değiştirilmesi olacaktır, çünkü kusurlar tekrar oluşabilir, ancak başka yerlerde..

Laminat ıslaksa, iyice kurutulmalıdır. Paneli çıkarmak ve tamamen kurumasını beklemek gerekir, kuruduktan sonra kusur kaybolmadıysa, panelleri değiştireceğiz. Acil olarak, su giriş yeri sıcak bir ütüyle “ütülenebilir”, ancak bu yöntem halka aittir ve olumlu bir sonucu garanti etmez. Modern laminat parke, panellerin kısmen çıkarılmasını içerir satırı tamamen ayrıştırmaya gerek kalmadan. Bu süre zarfında yüksek kaliteli malzeme orijinal görünümüne dönebilir ve yerine oturabilir..

Sıvı hacmi büyükse, tahtaları yükseltmek ve zeminin altında sıvı olup olmadığını kontrol etmek daha tavsiye edilir. Sadece lamelleri değil, aynı zamanda alt zemini de kurutmak ve ardından zemini yeniden monte etmek önemlidir. Genellikle bu eylemler kapağı kurtarmak için yeterlidir..

Selden bu yana çok zaman geçtiyse ve kusur devam ederse, değiştirilmesi gerekir..

Profesyonel tavsiye

Kusurların oluşmasını önlemek, onları ortadan kaldırmaktan çok daha kolaydır.. Şişkinlik önleme:

 1. Sahibi laminatı kendi başına kurmak istiyorsa, tipik hatalardan kaçınmak için bundan önce uzmanlara danışmak ve video eğitimlerini izlemek daha iyidir..
 2. Bir usta işe alınırsa, yapılan işin incelemelerine, önerilen işin süresine, inşaat alanındaki deneyime aşina olmanız gerekir..
 3. Malzeme kalitesinden ödün vermemelisiniz. İyi bir laminatın döşenmesi daha kolaydır ve kullanım sırasında çok daha uzun süre dayanır. En pahalı modeller, kendilerine zarar vermeden iki saate kadar suda kalabiliyor..
 4. Koruyucu cila ve cila kullandığınızdan emin olun. Banyo ve mutfaklarda suya dayanıklılık şart.

Su yalıtım bileşenleri ve aksesuarları:

 • zamk. Laminat satın aldığınızda hemen satın alabilirsiniz. Ek koruma için kilitlerin ek yerlerini yapıştırmak daha iyidir. Modern yapıştırıcı çok çabuk kuruduğundan, bu hızlı ve gecikmeden yapılmalıdır;
 • balmumu bazlı emprenye. Tüm derzleri ön taraftan silmek ve tüm zemini işlemek için bir sünger veya fırça kullanmak gerekir. Fazlalık kuru bir bezle kolayca çıkarılabilir. Bu, ıslak temizleme sırasında veya kazara az miktarda sıvı girmesi durumunda koruma görevi görecektir;
 • dolgu macunu. Dikişleri zeminin iç kısmından işliyoruz, fazlalık kuru bir bezle hemen temizleniyor;
 • film. Doğru ve eşit şekilde yapıştırılmış bir koruyucu film, zemini nemden koruyacaktır. Önden sabitleyin;
 • ağda. İlk kat kuruduktan sonra ikinci kez olmak üzere iki kez gerçekleştirilir. Zemini zımparaladıktan 10 saat sonra cilalayın.

En önemlisi, döşeme sırasında zemin kuru olmalıdır..

Laminat parkenizin bakımını düzgün bir şekilde yapmak da önemlidir., hizmet ömrünü uzatmak ve erken arızayı önlemek için:

 • laminatı amonyak veya aşındırıcı deterjanlarla yıkamayın;
 • kaplamayı deterjanlarla sürekli olarak etkileyemezsiniz;
 • sıvı, asit veya sıcak su, hızlı müdahale ve acil olarak bertaraf edilmesini gerektirir;
 • mekanik hasara karşı koruma.

Sorunu çözmek için nedenini bulmanız gerekir. İlk olarak, bir genişleme boşluğu olduğundan emin olmanız gerekir, bunun için zemin kaidesini söküp zemini çevre çevresinde inceliyoruz. Bir boşluk varsa, şişmenin yerini söküp nemin varlığını kontrol ederiz..

Sebep su ise, alt tabakanın değiştirilmesi şarttır. Lameller önce kurutulmalı, malzeme kaliteli ise eski görünümüne ve boyutlarına geri dönecektir. Bundan sonra, değiştirmenin yapıldığı yeri koruyucu maddelerle cilalamak ve tedavi etmek önemlidir..

Laminatın duvara nasıl kesileceği hakkında bilgi için, kaplamanın deformasyonu varsa, sonraki videoya bakın..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org