Ahşap zeminler çok çekici ve güzel görünebilir ve ısıyı iyi tutarlar. Bununla birlikte, önemli bir dezavantaj, sık ve kolay çökme, üzerinde çatlak oluşmasıdır. Sadece özel tedavi yöntemleri bu sorunlarla başa çıkmaya ve gelecekte ortaya çıkmalarını önlemeye yardımcı olur..

özellikler

Ahşap bir zemini düzleştirme ihtiyacı, genellikle sadece onu estetik açıdan daha hoş hale getirme arzusundan değil, aynı zamanda yaşam konforunu da iyileştirme arzusundan kaynaklanmaktadır. Zeminin farklı bölümleri farklı yüksekliklere sahip odalardan geçmek çok sakıncalı ve bazen güvensizdir. Ayrıca şunu da unutmayın zeminin özelliklerini iyileştirmek, hizmet ömrünü uzatır ve daha az sıklıkta büyük onarımlara izin verir, hasarlı tahtaları ve kalasları değiştirmek için daha az para harcayın. Tüm sert zeminlerin net bir tasarım şeması vardır ve ihlal edilirse işlevlerini yerine getirmez. Aşınma çarpıcı bir şekilde hızlanıyor ve yakın gelecekte yeni bir döşeme düzenleme sorununu yeniden çözmeniz gerekecek.

Zemini çeşitli şekillerde düzleştirebilirsiniz, ancak basitlik veya rahatlık için değil, belirli durumlarda pratiklik için seçilmelidirler. Kontrplak döşemek genellikle uygulanır, ancak PVA tutkalı, kendiliğinden yayılan karışımlara dayalı macunların yardımıyla benzer sonuçlar elde edilebilir. Evdeki veya apartmandaki zemin geometrisinin çok güçlü çarpıklıkları ortadan kaldırılmalı, gecikmeler yaratılmalıdır..

Öyle olur ki, yapının tamamen tahrip olmadan önceki kaplamanın çıkarılması çok zor veya hatta imkansızdır. Sonra onları yerinde bırakmanız ve zemini bir uçak veya öğütücü ile düzleştirmeniz gerekir. Bu durum en sık özel bir konutta meydana gelir, çünkü apartmanlarda ahşap zeminler yapılırsa, çok daha mükemmeldirler..

Zımparalama sırasında kaçınılmaz olarak çok miktarda toz ortaya çıkar, bu nedenle komşu odalara girmemesi, mobilya ve diğer değerli mülkleri bozmaması için özel önlemler alınmalıdır..

Döşeme levha malzemeleri

Çarpık bir zemin, kontrplak levhalar kullanılarak düzeltilebilir ve en basit yöntemle kütüklere hiç ihtiyaç duyulmaz. Duvarların çevresi patronlarla çerçevelenmiştir (her zaman bir mezura almadan 20 mm’lik bir boşluk bırakmanıza izin verir). Kontrplak levhalar arasında 0,3-0,8 cm aralıklarla bırakılmalıdır, böylece ilk hafif harekette veya sıcaklık artışında pürüzlü tabaka deforme olmaz. Levhalar birbirinden ayrılmalıdır, aşağıdakilerin tümü öncekilere kıyasla yarı kaydırılmıştır..

Levhaları kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlemek zorunludur ve doğru yerlerde hemen delik açmak en iyisidir. Başka bir yöntemde, odanın çevresi kütüklerle doldurulur ve bunun sonucunda bir şerit tabanı ortaya çıkar. Ayırma ve aralıklar aynı prensiplere göre yapılır, ancak önce tabakaları sabitlemeden yerleştirdiğinizden emin olun ve sadece sonuca bakın. Böylece yeterli malzeme olup olmadığı ve boyutlarının doğru tahmin edilip edilmediği netleşecektir. Bir sonraki adımda uygulanması gereken tüm bloklar numaralandırılmıştır..

Enine köprüler kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenmeli, daha sonra gecikmelerin ve desteklerin montajının düzgünlüğü doğrulanır, ardından çerçeve zaten tabana takılır. Artık kontrplak döşeyebilir ve sabitleyebilirsiniz ve üstüne – laminat veya muşamba. Kontrplak ayrıca “koçanların” nokta desteklerinin üzerine de döşenebilir..

Her bir kepçenin boyutu, belirli bir odadaki zeminin ne kadar düzensiz olduğuna göre belirlenir. Astarın döşenmesi daha sık gereklidir, çünkü güvenilirlikleri gecikmelerden daha azdır. Temel eylem şeması aynıdır, fark sadece geometride ifade edilir. Bireysel kusurları düzeltmek için düzleştirici (zımpara) kullanırken maksimum koruma için eldiven ve solunum cihazı takmak zorunludur.

Üstüne parke döşenirse ve kütükler gıcırdıyorsa, profesyoneller genellikle onları genişletilmiş kil ile bir şap ile dökmeyi önerir. Bu çözüm, eviniz ne kadar yalıtılmış olursa olsun işe yarar. Alternatif olarak, yalıtım veya ses yalıtım katmanının üzerine sac malzemeler için bir şap yapabilirsiniz. Ana zemin tabakasının altında bir astar olarak, kontrplaktan ve suntadan daha iyi bir şey yoktur ve hatta OSB bile kaçınılmaz olarak kaybeder. Bir plaka kullanarak, kontrplak gibi bir tutamda ön kaplama olarak kullanmak imkansızdır..

Suntaların çok önemli bir avantajı vardır – gözle görülür şekilde daha ucuzdurlar ve yapının tüm ekonomisi ile mümkün olduğunca rahat ve kaliteli hale getirmelerine izin verirler. İş, enine kesiti önemli olmayabilecek, sadece 30 mm olan kirişlere ürün tutturmakla başlar. Her kiriş yatay olarak hizalanır ve eski temellere sabitlenir. 800 mm sonra, kendinden kılavuzlu vidalarla levhalara bağlanırlar. Daha büyük boşluk, kaplamanın bükülmesine neden olabilir..

Sunta için duvarlardan gerekli telafi mesafesi 20 – 30 mm’dir. Paneller, onları 0,4 m kaydırarak (kesin değil) bir yükselme ile döşenir ve karşılıklı olarak bitişik levhalar yalnızca kirişin ortasında kaydırılabilir, aksi takdirde sarkma meydana gelir.

Yivli tip plaka kullanırsanız, boşluk bırakamaz ve monolitik bir katman oluşturamazsınız..

şap

Şaplarla tesviye çok eski bir tekniktir, ancak yine de oldukça etkilidir. Profesyoneller, genişletilmiş kilin bunun için çimento-kum harcından daha az uygun olmadığına inanıyor. Ayrıca, böyle bir çözümün daha kolay olduğu ortaya çıkıyor ve zeminlerdeki belirli yükü azaltıyor. Özel evlerde bile bu çok önemlidir, ancak daire söz konusu değildir. Çözeltiyi hazırlamak için, M400 kategorisindeki Portland çimentosunun bir kısmını üç kısım kum ve sekiz kısım genişletilmiş kile alın. İşaretler birbirinden 0,5-0,6 m mesafeye yerleştirilir ve üzerlerine çözelti dökülür, böylece 80-100 mm’lik bir şap elde edilir..

Tabanı düzleştirmek için, önce polietilen ile kaplamanız, filmin uçlarını duvardaki beklenen tabaka kalınlığının hemen üzerine sarmanız gerekecektir. Malzeme üst üste gelecek şekilde döşenir ve en yüksek mukavemet için tüm kenarları inşaat bandı ile yapıştırılır. Güçlendirici bir duvar ağı kullandığınızdan emin olun (tabandan 30 – 40 mm yükseltilmiş). İki katman olmalı, çözelti sıkıştırılmalı ve dış yüzeyi düzleştirilmelidir. Şapı kendiniz hazırlamak istemiyorsanız, aşağıdakilerden birini kullanın. standart genişletilmiş kil beton karışımları, hangisinin indirimde olduğunu bulmak çok zor değil.

Kazıma ve macun, dökmekten daha mükemmeldir, küçük deformasyonlarla başa çıkmaya yardımcı olurlar, ancak katı kusurları ortadan kaldırmak istiyorsanız, yine de sac malzeme kullanmanız gerekecektir..

Her zaman önce zeminin ve tabanının gerçek durumunu analiz edin ve ancak o zaman sıkma yapısını oluşturma yöntemini seçin..

Karışımlar

Kendiliğinden yayılan karışımlar, kendiliğinden yayılmaları ve aynı kalınlıkta bir tabaka oluşturmaları bakımından geleneksel şaplardan daha iyidir. Herhangi bir çaba göstermenize gerek yok, sadece teknolojiye sıkı sıkıya bağlı kalmanız gerekiyor. En ufak düzensizlikler ve çöküntüler karşılanacaktır. Ancak çok düzgün olmayan bir zemin bu şekilde düzeltilemez, çünkü karışımı dökmenin maksimum yüksekliği – 20 mm. Daha fazla kusur varsa, gecikme kullanmak zorunda kalacaksınız..

Zemin düzleştiriciler iki ana gruba ayrılır: ilki kaba finisaj için, ikincisi ise her türlü kaplamayı döşemenize izin veren finisaj içindir. Ana özellikler, artan mekanik direnci sağlamak için mineral ve polimer bileşenlerin eklendiği alçı veya çimento ile verilir. Kaba bir tesviye malzemesini tanımak zor değildir, her zaman iri taneli bir karışımdır ve fraksiyon, karışımın bir tabakasının çatlama korkusu olmadan sarkmış bir zemine ne kadar kalın uygulanabileceğini belirler..

Nihai karışımlar, suyla temas ettiğinde daha plastik hale gelir, hızlandırılmış yayılmaları ile kolayca ayırt edilebilirler. Önce yüzey temizlenir ve zımparalanır, ardından pürüzlü zemine bir astar uygulanır (tercihen derinlemesine nüfuz edebilen neme dayanıklı bileşikler). Daha sonra su yalıtımı (polietilen) yerleştirilir, bir takviye ağ ile kaplanır (mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde sabitlenir) ve ancak bundan sonra nihai karışım dökülür. Farklılıkları yumuşatmak, katmandaki havayı gidermek için başak silindirler kullanılır. Sonucu beklemek ne kadar sürer, kullanılan özel bileşime bağlıdır..

Kendiliğinden yayılan karışımlarla tesviye, işaretçi ihtiyacını ortadan kaldırır ve yeterli zaman kazandırır.

Ancak diğer yandan, belirli bir ilaç hakkında deneyim eksikliği veya yetersiz bilgi bir sorun haline gelebilir. Sonuçta, kullanımının temel kurallarını ihlal ederseniz, pahalı bir araç gereksiz yere boşa harcanacaktır..

Kaplamanın bitirilmesine gerek yoksa mastik (kauçuk, bitüm veya polimer) çoğunlukla kullanılır. Ağacı tesviye etmenin yanı sıra, rengine ve rahatlamasına, parlamasına odaklanmanızı sağlar. Mekanik kusurlardan nem penetrasyonuna ve güneş ışığına karşı korumayı iyileştirir. Bir alternatif genellikle PVA ve talaştan zanaatkar bir şekilde yapılan macun kullanımıdır. Ortaya çıkan bileşim çok ucuz ve aynı zamanda çok dayanıklıdır, eski zeminlerin tüm çatlaklarını ve gereksiz boşluklarını kesinlikle doldurabilir..

Lütfen laminat parke döşerken böyle bir çözümün olduğunu unutmayın. gerekli gücü garanti etmez, bu nedenle, üstüne sac malzemeleri koymanız gerekecektir. Çoğu zaman, dökme birkaç kez yapılır, ancak önceki katman kuruyana kadar beklerler..

Ön tabaka tabakasının, kendinden kılavuzlu vidalarla tabana vidalanarak kaba kaplamanın üzerine yerleştirilmesi tavsiye edilir. Gecikmelere yeterince sıkı olmayan alanları güçlendirmeye yardımcı olurlar..

Herhangi bir karışımı dökmeden önce aleti hazırlayın. Gerekli bileşimi hazırlamak için kesinlikle bir kaba ve ayrıca karıştırma nozullu bir delici veya deliciye ihtiyacınız olacak. 100 mm uzunluğa kadar taraklı mala ile tabakayı düzgün bir şekilde açın. Mala dişlerinin boyutu, tedavi edilecek tabakanın boyutuna uygun olmalıdır. Tek büyük boşluklar poliüretan köpükle doğru bir şekilde doldurulacak ve diğer tesviye yöntemlerine başvurmayacak, doldurmayı reddetme.

döngü

Macun, küçük düzensizliklerle başa çıkmaya yardımcı olur, karışımın bileşimi sadece talaş ve polivinil asetat tutkalıdır. İşin maliyetleri nispeten düşük olacak ve oluşturulan taban, laminat, muşamba ve hatta en iyi parke çeşitlerinin döşenmesine oldukça izin veriyor. Günlüklere ve diğer yardımcı yapılara gerek yoktur, bu da işin ilerlemesini belirgin şekilde kolaylaştırır.

Mevcut kaplamayı kaldırarak ve tüm kirleticileri iyice temizleyerek başlayın. Ayrıca, yüzeyin zımparalanması ve yük altında sarkan veya gıcırdayan tüm levhaların kendinden kılavuzlu vidalarla güçlendirilmesi gerekir. Aynısı gecikmelerle de yapılır; sonra işaretçi görevi görecek olan çıtaları çivilerler. Ancak tüm bu işlemlerden sonra macun, kural kullanılarak uygulanabilir ve düzleştirilebilir..

Uygulanan bileşim yaklaşık 48 saat içinde kuruyacaktır; Bundan emin olduktan sonra aşağıdaki çalışmaya başlayabilirsiniz..

Bir uçak kullanarak, yerel olarak bir yerde ortaya çıkan bir çöküntü olan bir şarlatanı çıkarmak kolaydır. Levha içbükey ise, enstrümantal işleme yerine, PVA ile odun unu kombinasyonuna dayalı elastik macunlar, dolgu macunları veya macunlar kullanılır. Lütfen bunu not al mekanik olarak işlenmiş yüzeyler vernik veya emaye ile korunmalıdır daha fazla yıkımdan.

Kazıma, yalnızca zemin çatlamamışsa, şişmemişse, tahta kemiren böceklerin istilasına maruz kalmamışsa iyi çalışır. Bu sorunlardan en az biri varsa, hasarlı alanlar değiştirilmeli veya onarılmalıdır. Sadece yüzey taşlama makineleri değil, aynı zamanda parke tamburlu taşlama makineleri de işlemenin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Ancak ulaşılması zor yerlerde manuel çevrimler veya açılı taşlama makineleri kullanmak daha doğrudur, bu gibi durumlarda özellikleri çok değerlidir..

Bazen filmler yerine kullanılan bir sıvı ayırıcı yağlı bir kabuk oluşturmamalıdır. Bu nedenle, zemini tesviye etmek için kazıma hazırlığında veya başka bir yöntem seçerken, maddenin iyi emileceğinden emin olmanız gerekir..

Profesyonel tavsiye

Zemini düzleştirmeye hazırlık, kütükleri inceleyerek başlar; böcek izleri ararlar, sertliği ve kuruluğu değerlendirirler. Bu noktalarla her şey yolundaysa, ana çalışmaya hemen başlayabilirsiniz..

Çalışmak için herhangi bir kontrplak türünü seçebilirsiniz, ancak neminin odadaki nem ile aynı olması şartıyla. Çoğu zaman, satın alınan çarşaflara bir sprey şişesi püskürtülür ve istenen odada en az 40 saat tutulur. Zemin kaplamalarını yenilemeden önce ayrıca altta döşenen boruların durumunu kontrol edin, aksi takdirde, işlendikten sonra, onları ancak büyük zorluklarla araştırmak mümkün olacaktır..

Standart kontrplak kullanıldığında, 300-350 mm aralıklı kendinden kılavuzlu vidalar kullanılır ve daha kalınsa mesafe artırılabilir.

Kontrplak şeritleri (güncellenmiş kütükler) döşerken, aynı vidalar veya yapıştırıcı kullanılarak sabitlenirler; ayrıca ortaya çıkan çatlaklara yerleştirilen küçük kontrplak parçalarını kaplamaları tavsiye edilir. Blokların optimal boyutu 0,6 x 0,6 m kare olarak kabul edilir, kütüklere uygulanan yapıştırıcı müstahzarların son kurumasından sonra kesinlikle döşenmeleri gerekir. Gizli kafalarla donatılmış donanımların kullanılması tercih edilir. Kendi ellerinizle çalışırken uzmanlar ayrıca delme ve havşa açma delikleri de önerir. Bu, bağlantı elemanlarını görünmez yapar.

Eski ahşap tabakasını kazırken çıkarın, dikkatlice yapın, “yılan” hareket ettirin. Çalışmaya başlamadan önce, her şeyin ve mobilyaların çıkarılması gerekir ve geride bırakılması gerekenler plastik sargı ile kaplanır. Çivileri ve diğer tutturucuları çıkarın, çünkü en güvenilir kazıma makineleri bile onlarla temas ederse arızalanacaktır. Kusurları ortadan kaldırdıktan sonra, ortaya çıkan tozla uğraşın (önce güçlü bir elektrikli süpürgeyle ve ardından zemini tüy bırakmayan bir bezle silerek). Ancak bundan sonra ahşap yüzeylere vernik uygulanabilir..

Tüm macunlar arasında akrilik olanlar dikkat çekiyor: zemin bir süre sonra bükülse bile, bu tür malzemenin tabakası yürürken deforme olmaz. Akrilik mastikler ayrıca yüksek plastik özelliklere sahiptir..

Eski bir evde ahşap zemin nasıl düzleştirilir, aşağıya bakın..

Adblock
detector