Dil döşeme tahtası: seçim ve döşeme için ipuçları

Döşeme aslında yeni evin inşaatını ve çoğu durumda eskisinin bitişini tamamlar. Bu iş yapılıncaya kadar odalar tamamlanmış sayılmaz. Oturma odalarında, yardımcı odaların aksine, bir dil ve oluk tahtası kullanılması tavsiye edilir, ancak belirlenmiş kurallara tam olarak uyarak ustaca uygulanmalıdır. Hem stilin kendisi hem de seçimi ile ilgilidir..

özellikler

Oluklu levha, uzunlamasına tek taraflı bir oluk ile donatılmıştır. Karşı tarafa, döşeme sırasında bitişik levhanın oluğuna gömülmesi gereken bir başak yerleştirilir. Bu hareket ürünün uzun süre dayanmasını ve patlamamasını sağlar. Bir güverte tahtası bile bu kadar yüksek özelliklere sahip olamaz. Ürünler geometrik parametrelere göre özenle ayarlanır, yan kısımlar kesilir, ön kısımlar iyice taşlanır..

Dil ve oluk levhalar, geleneksel olarak alt taraftaki kanallar sayesinde iyi havalandırılır. Kenarlardaki sivri ve oyukların oluşumu, kendinizi kenarlı tahtalar kullanmaktan daha az miktarda taşlama ile sınırlamanıza izin verir. Palplanş oldukça güzel bir seçenektir, operasyonda güvenilir ve mekanik olarak güçlüdür. Ancak, tüm bu avantajlar yalnızca bir koşul altında elde edilir – doğru malzeme seçimi ile.

Malzemeler (düzenle)

Uygulamada meşe, karaçam ve çam kilit öneme sahiptir. Çam döşeme nispeten ucuzdur, ancak yumuşaklığı yüksek bir bükülme riskine dönüşür. Sonuç olarak, insanların daha sık ve daha fazla yürüdüğü alanlarda bir süre sonra “yollar” ortaya çıkıyor..

Zeminin iki kat kaplandığı düşük aşınmalı bir vernik uygulayarak durumu düzeltebilirsiniz..

Karaçam seçeneği çok daha pahalıdır, ancak maliyet, zeminin artan dayanıklılığı ve tahtaları ekstra bir şeyle kaplamadan kullanma yeteneği ile tamamen haklıdır. Çoğu zaman, karaçam, yüzeyde katı filmlerin oluşmasını önlemeyi mümkün kılan yağ çözeltileri ile emprenye edilir. Dişbudak ve meşe oluklu levhalar, elit döşeme türleri olarak kabul edilir., ancak dış güzellik, olağanüstü yoğunluk ve minimum aşınma arkanı dön alıcılar için artan maliyetler. Doğal estetikleri görevi çözmek için yeterli olduğundan, bu tür zeminlerin ek katmanlarla kaplanması son derece nadirdir..

oduna ihtiyacın var her zaman kuru olmuştur (özel bir teknolojik haznede kurutulur). Keserken nem oranı %15’in üzerine çıkmamalıdır. Bu tür hilelerin, doğal kurutmaya kıyasla dilli ve yivli levhaların maliyetini büyük ölçüde artıracağını ve hatta daha az beklemenin ürün fiyatlarını düşürmeyeceğini unutmayın. Öyle ya da böyle nem kontrolü özel bir cihazla gerçekleştirilir..

Haznelerde kurutulan levhalar polietilene sarılarak teslim edilir, daha sonra havadaki neme doymazlar. En basit test, sağlam bir testtir: ıslak bir tahta, üzerine dokunulduğunda mutlaka boğuk bir yankı verir ve kuru bir tahta her zaman rezonansa girer. Çok nemli bir ağaç koymak, kuruduktan sonra çatlaklar fark edeceksiniz ve kaplamanın hizmet ömrü altı ayı geçmeyecektir. Kurutma elemanları çatlayabilir ve hatta bükülebilir ve buna karşı koymanın tek yolu levhaları daha sıkı bastırmaktır..

Boyutlar (düzenle)

Oluklu bir levhanın optimal kalınlığı 0.07-0.2 m’dir, genişliğine dikkat etmek önemlidir. Aşırı dar hasırın takılması zordur ve çok geniş hasır kuruduğunda kenarlarda yükselebilir. Yükseltmelerin bir sonucu olarak “kaburgalar” ortaya çıkar, düzensizlikler.

Taşlama bu sorunu çözebilir, ancak maliyetli ve zaman alıcıdır..

Tipik uzunluklar 300 ve 600 cm’dir, ancak dilerseniz 4 metre veya 5 metre uzunluğunda bir tahta satın alabilirsiniz.Her durumda, bir bütün olarak odanın biraz altında olan yapılar tercih edilir. Satışta genellikle 21, 35, 50 mm kalınlığında oluklu ürünler bulunur. bunu hatırla zemin üretimi için sadece 2,7 cm’den ince olmayan bir kaplama uygulanabilir (ayrıca, minimum değer yalnızca hizmet odaları için uygundur ve oturma odasında 3,5 cm veya daha fazla kaplama kullanılması haklıdır).

Nasıl seçilir?

Endüstri, birkaç çeşit döşeme tahtası grubu üretmektedir. Bu nedenle, Ekstra kategorisi, en önemsiz olanları bile kusurlara sahip olamaz. Normal koşullar altında, yalnızca ara sıra lekelenen A grubu ürünler yeterlidir ve yakından incelemede bile normdan başka sapmalar bulamazsınız..

B işareti, tahtalarda kesinlikle düzensizlikler olduğunu gösterir, sadece noktalar değil, aynı zamanda düğümler de vardır. Son olarak, C grubu bazen düğüm kaybından ve boyut olarak normalleştirilmeyen deformasyonlardan sonra yivler içerebilir.. Son kategori, bitirme (bitirme) katmanları için uygun değildir, ancak bunun için kaba döşeme oldukça mümkündür., hatta çok para kazandırır.

Asla GOST işaretine güvenmeyin, ancak tüm parametreleri dikkatlice ölçün – bunlar her üründe ve hatta tek tek parçalarında eşit olmalıdır. Ne arayacağınızı biliyorsanız, eğriliği tespit etmek kolaydır..

Oluk, dilden biraz daha derin olmalıdır, daha sonra ek işleme gerek olmayacaktır. Bir daire ve bir ev için oluklu levhalar satın alırken, üst kenarlarından bağlantı parçalarına olan mesafenin gözetilmesini değerlendirin. Bir tutarsızlık varsa, farklı elemanları döşedikten sonra düzensizliğe katlanmanız veya ağacı özel olarak zımparalamanız gerekir. Tabii ki, üretimde tüm bunlar izlenmelidir, ancak hatanın büyük olabileceği ve ek çalışmaya hemen hazır olmanın veya satın almayı reddetmenin daha iyi olduğu dikkate alınmalıdır..

Sadece incelemelere değil, aynı zamanda odun kesmek gibi önemli bir özelliğe de odaklanmanız tavsiye edilir. Klasik ise, devlet standardının gereksinimlerinin tam olarak karşılandığını varsayabiliriz. En ağır, en kalın levhalar ancak birbirine eklenerek elde edilebilir. Tabii ki, bu teknik yapının herhangi bir uzunluğunu elde etmenizi sağlar..

Daha önce dil ve oluk zemini döşeyenlerin yorumlarına bakılırsa, bu oldukça güvenilir ve sağlam bir yapıdır. Banyolarda ve diğer rutubetli odalarda kullanımı için vazgeçilmez bir gereksinimdir. karaçam kullanımı (diğer ağaç türleri kategorik olarak uygun değildir).

nasıl istiflenir?

Kurumanın olumsuz etkilerinden kaçınmak için çalışma iki aşamada yapılır. İlk başta, her dört numaraya sadece bir tahta yerleştirilir. 6 ay geçtikten sonra döşemenin ayıklanması, çatlakların kapatılması ve tüm malzeme serilmesi gerekir. bunu hatırla oturma odalarındaki palplanş sadece kurumaz, mekanik olarak deforme olur. Ve bu yüzden ilk seferde ters çevrilir ve ikinci seferde normal konumuna döndürülür. Bu teknik, kaplamayı temiz, kuru ve tamamen güvenilir hale getirmenizi sağlar..

Her zaman tahmini ihtiyacın üzerinde belirli sayıda tahta satın alın, döşemeyi çekerken boş alan varsa kullanışlı olacaktır. Kuruduktan sonra 2 veya 3 element eklenmelidir. Her zaman zeminle aynı odada saklanmalıdırlar. Aksi takdirde, görünüm beklenenden çok daha kötü olacaktır..

Standart sabitleme – çivilerde, bazen kendinden kılavuzlu vidalar kullanılır. Önemli yüklere dayanabilecek esnek çelik kalitelerinden yapılmış bir çivi seçin. Tahta bükülse bile, bağlantı elemanları kırılmaz. Ancak sonucu dikkatlice kontrol ederek onları dikkatlice çekiçleyin.. Sonuçta, zemin kaplamasını kırmadan böyle bir çiviyi çıkarmak çok zordur..

Eğri levhalar, tutturucuları çıkarmadan değiştirilemez, ayrıca kuru bir zemini perdelerken dışarı çekmek gerekir. Minimum sorunla yüzleşmek için, siyah değil, yalnızca sarı olan kendinden kılavuzlu vidalar kullanın..

Dil ve oluk tahtasını kendi elinizle sabitleyebilirsiniz – bu çok güvenilir bir tekniktir, ancak çok zarif değildir. Bağlantı elemanları levhanın ön tarafına sürülür, her iki tarafta bir çift kendinden kılavuzlu vida kullanılır, sınırdan 50 mm’lik bir mesafe korunmalıdır. Oluğa sabitlerseniz (kendinden kılavuzlu vidayı oluğun alt kısmına 45 derecelik bir açıyla bükerek), şapka ağaca daha derine sürülmelidir. Sadece böyle bir durum, aşağıdaki panoları sakince yerleştirmenize izin verecektir. Bu genel basit yaklaşımın dezavantajı, bükülürlerse tahtaların ayrılma riski.

“Dilde” döşeme, kendinden kılavuzlu vidanın levhanın 2/3’ünü kalınlıkta yakaladığı anlamına gelir, ancak sivri ucun sağlam kalması için kontrol etmeniz gerekir. Gizli montaj, kendinden kılavuzlu vida aşağıdaki blokların montajına müdahale etmeyecek şekilde gerçekleştirilir; delik önceden hazırlanır ve matkap, bağlantı elemanının başı ile aynı çapta alınır. Çoğu zaman, kendinden kılavuzlu vidalar 0,45 cm çevresi ve 7,5 cm uzunluğunda kullanılır..

Ahşap dil ​​ve oluk ürünleri, kütüklere veya özel desteklere (zeminin üst katmanını tabandan 7 cm yukarı kaldıracak) döşenebilir. Ancak odanın tavanı alçaksa, yüksekliği çok fazla emmemek için oraya kontrplak koymak zorunda kalacaksınız. Alt zemin çok düzensiz olduğunda destek kirişleri kullanılır. Her kiriş en az 10 cm kalınlığındadır.

Levhaların kütüklere dik açılarla döşenmesi, normal inşaat adımı 0,6 m yapılır ve açı daha azsa, salınım orantılı olarak azalır. Kütükleri zeminden ayıran boşluğu asla doldurmayın, aksi takdirde havalandırma bozulur. Yerde yürürken gereksiz gürültünün önlenmesine yardımcı olur ses geçirmez bir tabakanın montajı. Tüm oturma odalarında, herhangi bir kiriş pencereye dik açılarda ve koridorlarda – hareket yönüne paralel olarak yönlendirilmelidir..

Kontrplak seçerken, 1,8 cm’den daha ince olmamasına dikkat edin, aksi takdirde levhalar en yaygın yükler altında kolayca deforme olabilir..

İş, kontrplağın döşeneceği yüzeyin düzleminin kontrol edilmesiyle başlar ve yeterli değilse, problemler hemen giderilir. Levha kesinlikle aynı parçalara bölünür, daha sonra boşluklar zemine döşenir, bunları çapraz olarak levhalara yerleştirir ve dübeller kullanılarak tutturulur. Kontrplak parçalarını 0,2-0,3 cm çıkarın ve duvara 1,5 cm boşluk bırakın (bu, termal genleşmeyi telafi etmek için gereklidir).

Yüzey tabakasının bir taşlama cihazı veya bir matkap üzerindeki taşlama ataşmanı ile geçirilmesi gerekir. P24 veya P36 kategorisi zımpara ile manuel olarak küçük kusurlar ve pürüzler ortadan kaldırılır.

Dil ve oluk levhası doğrudan beton taban üzerine yerleştirilemez. Betonun kendisi maksimum nem içeriğine sahip olmalıdır, aksi takdirde kullanım amacına uygun olmayacaktır. Ayrıca şapın ne kadar düzgün olduğunu da kontrol edin: izin verilen maksimum düşüş, tabanın uzunluğuna göre %0,2’dir. Daha az seviyede ise, her adımda bir gıcırtı kaçınılmaz olacaktır. Çok yüksek yerler parlatılır ve eksik çözüm “ovalara” eklenir.

Profesyonel olmayan inşaatçılar için ana zorluklar, oluklu tahtanın aynı anda tüm odalara değil, bir odaya yerleştirildiği durumlarda ortaya çıkar. Onu kapının önüne koymak çok zor olabilir; levha, açıklığı olan bir duvarın yanında bulunuyorsa, açıklık genişliğinin tam ortasına farklı kaplamaların bağlantısını örten bir şerit yerleştirilir. Bu nedenle şu şekildedir: geniş bir dil kullanmanız, duvarı kesmeniz ve açıklığa girmeniz gerekir.

Levhanın açıklığa dik olduğu durumlarda, yaklaşım yaklaşık olarak aynıdır, ancak derinliğe yerleştirilen tüm elemanlar duvara dayananlardan daha uzun olmalıdır. Öyle olur ki, bireysel odalarda zemin farklı yüksekliklerdedir, daha sonra sarkmayı garantilemek için basamaklar kapı çerçevesinin alt kısmı ile kaplanır. Kapının ne kadar geniş açılacağına bağlı olarak düzenlenmesi gerekir..

Dil kutunun kendisine ulaşmalı ve kalan boşluğun macunlanması veya kapatılması gerekir. Herhangi bir durumda süpürgeliklerin zemin kaplamasına yapıştırılması kabul edilemez, sadece duvara tutunmak zorundalar.

Oluklu bir levhanın döşenmesi sırasında, yangın geciktirici, antiseptik emprenye veya kapsamlı koruma (aynı zamanda yangından ve biyolojik yıkıcı faktörlerden) kullanılarak özel işlenmesini unutmayın..

Talimatlara uygun olarak, ilaç orta boy bir boya fırçası kullanılarak püskürtülür veya uygulanır..

Bileme

En iyi oluklu tahtanın bile zımparalanması gerekir. Yükseklikteki hafif bozulmalar zımpara ile giderilebilir, ancak kusurlar daha belirginse, bir zımpara almanız gerekecektir. Yüzeyi düzleştirdikten sonra zemin hemen zımparalanır, ardından macunlanır ve tekrar zımparalanır (en uygun sonucu elde etmenin tek yolu budur). Ancak yine de bir astar vernikle yürümeniz, tekrar zımparalamanız, tüm tozu ve kalıntıları temizledikten sonra dekoratif vernikle kaplamanız gerekir..

Artık dil ve oluk tahtaları döşerken sorunlardan nasıl kaçınacağınızı tam olarak biliyorsunuz. En basit kurallara uyarak, inşaat sektöründeki en minimal becerilere sahip olarak tüm işleri kendiniz yapabilirsiniz. Başarılar dileriz!

Dil ve oluk döşeme tahtasının nasıl kurulacağı hakkında sonraki videoya bakın..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org