Özel bir evde otonom ısıtma, belki de her yıl bir Rus insanı için giderek daha alakalı hale gelen en uygun seçenektir. Bu ısıtma yöntemini seçen kullanıcı, merkezi ısıtmadan bağımsız hale gelir ve kendi evinde ısıyı ne zaman kullanmaya başlayacağına kendisi karar verir..

Görüntüleme

Tüm kazanlar bazı kriterlere göre sınıflandırılır. Aşağıda ana ayırma kategorileri bulunmaktadır..

Yakıt türüne göre

Gaz

Ekonomi ve enerji verimliliğinde farklılık gösterir. Ünitenin bu tasarımında gaz kullanma maliyeti diğer enerji kaynaklarına göre düşüktür ve verimi yüksektir..

Elektriksel

Bu kazanların kullanımı gaz kazanlarına göre çok daha kolaydır. Ancak, inşaatın kendisinin maliyeti daha yüksektir. Su akışı ısıtma elemanları, elektrotlar veya indüksiyon elemanları ile ısıtılır.. Bu tür ekipmanı kullanmanın dezavantajları arasında aşağıdaki konumları vurgulamaya değer:

 1. Harcanan kaynakların yüksek maliyeti.
 2. Evde sıcak zemine ek olarak radyatörler de kullanılıyorsa, tüm radyatör sistemlerinin termal enerjinin rasyonel kullanımına izin vermeyeceğini belirtmekte fayda var. Bu durumda dökme demir ve çelik pillerin kullanılması önerilmez. En iyi seçenek bimetalik veya alüminyum radyatörler kurmak olacaktır..
 3. Güç kaynağına sürekli bağımlılık. Elektrik kesintisi durumunda kullanıcı ısı kaynağı olmadan kalabilir..
 4. 9 kW veya daha fazla güç tüketimine sahip ekipman için üç fazlı 380V ağ gereklidir. Eğer yoksa, her zaman mümkün olmayan izin almak gerekir. Bu özellikle eski evler için geçerlidir..

Katı yakıt

Bu tip kazanların çalışması katı yakıt ile sağlanmaktadır. Yakacak odun, palet, kömür ve diğer yanan malzemeler olabilir.. Bununla birlikte, bu ekipman kategorisinin bazı dezavantajları, onu gazlı ısıtma seçeneğinden daha az çekici bir ısı kaynağı haline getirir:

 1. Katı yakıtlı kazanlar için her zaman tam teşekküllü bacaların sağlanması gereklidir..
 2. Bu seçenek yalnızca zemin versiyonunda gerçekleştirilir ve büyük kütle ve boyutlar kullanıcıyı ayrı bir oda aramaya zorlar..
 3. Bu tür ekipmanı kullanırken, bir kuru yakıt kaynağına sahip olmak gereklidir..
 4. Sürekli olarak fırına yakıt koymak gerekir..
 5. Kuru yakıt sadece her yıl daha pahalı hale geliyor.

Dizel

Böyle bir ünitenin çalışması dizel yakıt pahasına gerçekleştirilir. Bağımsız çalışmanın özerkliği – birkaç aya kadar. Böyle bir birimi kullanmanın dezavantajları da vardır:

 1. Bu tür bir ekipmanı kurarken, kullanıcı uygun odayı bulma sorunu ile karşı karşıya kalacaktır. Gerçek şu ki, katı gereksinimleri karşılaması gerekiyor..
 2. Yakıt kalınlaşması. Bu, soğutma sıvısı +5 dereceye kadar soğursa gerçekleşebilir. Kendinizi bu durumdan korumak için boru hattının ve filtrelerin ısı yalıtımını sağlamak gerekir. Ayrıca bu sorunu yaşamamak için sistemi ısıtmayı da düşünebilirsiniz..
 3. Sıvı yakıtlar için plastik veya çelikten yapılmış özel bir kap gereklidir..
 4. Sürekli kurum oluşumu nedeniyle ekipman sürekli temizlenmelidir. Bu yapılmazsa, tortular nedeniyle yakıt tüketimi artacaktır..
 5. Dizel kurulumunun çalışması sırasında çok fazla gürültü var.

kombine

Yakıt tedarikinde kesintilerin olduğu özel bir ev için kazan ekipmanının popüler bir versiyonu. Bu tip kazanlarda, çeşitli ısıtma kaynaklarını kullanabileceğiniz yakıt türlerinden birinin veya bir evrensel fırının kullanılmasına izin veren iki fırın vardır.. Böyle bir kurulumun ana dezavantajı yüksek maliyetidir..

Yerleştirme yöntemine göre ayırma

tahsis:

 • Duvara monte. Ekipmanın bu versiyonu duvara monte edilmiştir ve kaplamadan yeterli güç gerektirir. Örneğin, gaz beton duvarlar bu tür yüklere dayanabilir. Bu kazanlar küçük ve orta büyüklükteki alanları ısıtmak için kullanılabilir..
 • Dış mekan. Bu tür ekipman yalnızca zemine kurulur. Kazan büyüktür ve geniş alanları ısıtabilir.

Eşanjör malzemesi ile

tahsis:

 • Bakır ısı eşanjörü ile. Bu tip ısıtma ekipmanı, kompakt bir boyuta ve düşük ağırlığa sahiptir. Bu durumda ısıtma sisteminin ataleti küçüktür, bu da otomasyonun kullanıcı isteklerine anında yanıt vermesini ve binadaki sıcaklık rejimindeki değişikliklere yanıt vermesini sağlar. Bu, bu ünitenin ekonomik bir modda çalışmasına izin verir. Bununla birlikte, bu tür ekipmanlar, sürekli bir sirkülasyon işlemi için ve suyun aşırı ısınmasını önlemek için bir pompa gerektirir..
 • Dökme demir ısı eşanjörü ile. Böyle bir elemana sahip kazanlar üretirken, tüm üreticiler gerekli tüm en iyi nitelikleri belirlediği için dökme demirin bileşimini gizli tutar. Ancak, bu tür elemanlara sahip en pahalı kazan markalarının, aşırı sıcaklıklara dayanıklı ve plastik bir malzeme olduğu için gri dökme demir ile donatıldığını belirtmekte fayda var. Bu tip kazanların olumlu özelliklerinden, yüksek ısı direnci ve korozyona karşı direnç not edilebilir. Dezavantajları atalet ve muazzam boyutu içerir..

 • Çelik ısı eşanjörü ile. Bu kazan kategorisi hakkında aşağıdakiler söylenebilir:
 1. Düşük maliyetli.
 2. Tamiri kolay.
 3. Aşırı sıcaklıklara karşı bağışıklık.
 4. Büyük boyutlara sahiptir.
 5. Eylemsizlik.
 6. kırılganlık.

 • Paslanmaz çelik. Yoğuşmalı ve dizel kazanlarda satışta bulunur, ancak yüksek fiyat göstergesine sahip olduğu için çok sık değildir. Aşağıdaki özelliklere sahiptir:
 1. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı.
 2. Pratik olarak inert olmayan.
 3. Anti korozyon.
 4. dayanıklılık.

 • Silumin ısı eşanjörü ile. Böyle bir elemana sahip kazanlar nispeten yakın zamanda ortaya çıkmıştır. Silümin ve silikonun bir alaşımıdır ve esas olarak dökme yoğuşma ünitelerinde kullanılır. Ana özelliği, büyük miktarlarda ortaya çıkan agresif kondens niteliklerine direnmektir..

Yanma odası tipine göre ayırma

tahsis:

 • Açık bir yanma odası ile. Bu tür ısıtma ekipmanı, doğal taslak ile karakterize edilir. Böyle bir kazandaki hava girişi odadan gelir ve yanma ürünleri bacadan çıkarılır..
 • Kapalı bir yanma odası ile. Bu cihaz zorunlu taslak kullanır. Yanma ürünlerini koaksiyel bir borudan çıkaran kurulu fan nedeniyle ortaya çıkar. Koaksiyel baca, boru içinde bir borudur. Dış bileşen hava çekme rolünü oynar ve iç bileşen atık malzeme için bir çıkış görevi görür..

Böyle bir kazan, ayrı bir oda tahsis etmeden dairelerde kullanılabilir..

Kapalı yanma odasına sahip kazanlar iki sınıfa ayrılır:

 • Turboşarjlı. Cihaz, havanın enjekte edilmesi ve atık ürünlerin uzaklaştırılması nedeniyle bir veya iki türbine sahiptir. Bu cihaz yardımı ile brülör gücü modüle edilir ve fan hızı ayarlanır..
 • yoğuşma. Bu tip ünite, kondensat oluşumu sırasında elde edilen termal enerjinin birikmesine dayanır. Ekonomileri ve yüksek performansları ile ayırt edilirler..

Kontur sayısına göre ayırma

tahsis:

 • Tek devre. Bu modeller alan ısıtma için tasarlanmıştır.
 • Çift devre. Bu tip kazanlar, eve ısı ve sıcak su sağlamak için gereklidir. Ancak bu tür birimlerde, ısı eşanjörlerinin yürütülmesi için çeşitli seçenekler bulabilirsiniz:
 1. İki katına çıktı. Bu eleman bir birincil ve bir plaka modülünden oluşur. Birincil modül, ısıtma sistemi için suyun ısıtılmasından sorumlu olan nervürlü bir borudur; lameller, sıcak su temini için sudan sorumlu bir dizi plakadır..
 2. Bitermal. Böyle bir eleman, birbirine yerleştirilmiş iki tüpten oluşur. İç kısım sıcak su temini için su ısıtma işlevini yerine getirir, dış kısım ısıtma için kullanılır.

Brülör tipine göre ayırma

tahsis:

 • Tek kademeli brülör. Böyle bir cihaz genellikle tek devreli uçucu olmayan duvara monte gaz kazanlarına kurulur. Soğutucunun sıcaklığını koruma işlevini yerine getirir..
 • İki aşamalı cihaz. Böyle bir cihazın iki çalışma modu vardır: %30 ve %100 güç. Bu tür ünitelerdeki gaz tüketimi, çalışma modları arasında sorunsuz geçiş nedeniyle azalır. Cihaz kesintisiz çalışır. Su gerekli parametrelere ısıtıldığında, güç otomasyon sayesinde otomatik olarak %30’a düşürülür..
 • Modülasyon cihazı. Bu tür cihazlarda güç, mikroişlemci elektroniği tarafından %10 ila %100 arasında düzenlenir. Yanma işleminin yoğunluğu, ısıtma sisteminin parametrelerine bağlı olarak değişir..

Ayrıca, kazanlar uçucu değildir. Bu tip kazanları ayrı ayrı not ediyoruz. Sadece gaz yakıtında bulunurlar. Elektriğe bağımlılığın yokluğunda farklılık gösterirler. Bunun yerine, bu tür kazanlar, soğutucunun sıcaklığındaki değişikliklere tepki veren mekanikleri kullanır..

Çalışma prensibi

Gaz ekipmanı hem sıcak su kaynağı hem de soğutulmuş soğutma sıvısı alıcısıdır. Gaz ekipmanından çıkan ısıtılmış su akışı, yerden ısıtma sisteminde dolaşır. Sıcaklığı kademeli olarak düşer ve borulara ısı enerjisi verir..

Geçilen yoldan sonra su geri döner. Bir kısmı ısıtmaya gider, diğeri verilen sıcaklık parametreleri ile bir tutarlılık elde etmek için yeni bir sıcak akım ile karıştırılır..

Güvenlik gereksinimleri

Evde gazlı bir cihaz kullanmak için bazı güvenlik gereksinimleri aşağıda açıklanmıştır:

 • Bazı gaz ekipmanı türleri için ayrı bir oda sağlanması gerekir..
 • Gaz ekipmanı bulunan bir oda için gaz analiz cihazı gereklidir.
 • Kazan dairesi yanıcı maddelerden arındırılmış olmalıdır..
 • Kazanı yerleştirmek için her iki tarafında bir miktar boş alan gereklidir..
 • Gaz ekipmanının kendi kendine onarımı ve tüm ek güvenlik unsurları yasaktır..

Monte edilmiş bir gaz cihazı kurmak için, üzerine kurulacağı bir yangın tabanı sağlamak gerekir..

Bağlantı özellikleri

Yerden ısıtma ve gaz ekipmanını bağlamadan önce, kollektörü ve yerden ısıtma sistemini uyarmak gerekir. Bir sıcak su tabanı, bir kolona veya başka bir gaz ekipmanına aşağıdaki şekillerde bağlanabilir:.

Toplayıcı seçeneği

Bu yöntem, kazanın, dağıtıcıların ve boruların borulamasına dayanmaktadır. Manifold dolabının yeri uygun olmalıdır: burada iade ve tedarik getirmeniz gerekir.. Ancak önce, manifoldlara kapatma vanaları takmak gerekir.. Sıcaklık rejimini görselleştirmek için bir termometre içerebilir.

Sistemi durdurmadan onarım veya bakım çalışmaları için genellikle bir devreyi kapatmak gerekir. Bu nedenle, satın alınan ürünün pratikliğine bağlı olarak hazır bir çözüm seçerken şiddetle tavsiye edilir..

Bu nedenle, örneğin, hazır bir manifold dolabı satın alırken, tüm dolap çıkışlarında zaten gerekli musluklara sahip olan markalı markaları tercih etmek daha iyidir..

Borular, vanalar ve manifold sistemleri birbirine bağlantı elemanları ile, manifoldlar ve zemin boruları ise tasarımında kelepçe, burç ve somun bulunan özel bağlantı elemanları ile birbirine bağlanır. Deliklerin çapları birbirine uymuyorsa adaptörler kullanılır. Bu örnekte, dönüş ve beslemeyi boru hatları ve vanalarla ve kollektörleri yerden ısıtma borularıyla bağlamak gerekir. Bu, yerden ısıtmayı bağlamanın en kolay yollarından biridir..

Koleksiyonculara dayalı komple sistem

Valflere ek olarak, şunlar da vardır:

 1. Üç yönlü vana.
 2. Havalandırma.
 3. Drenaj musluğu.
 4. Sirkülasyon pompası.

Uygulamada, giriş ve çıkıştaki kapatma vanalarının termostatik kontrollü vanalarla değiştirilmesi yaygındır. Bunların yardımıyla, içine yerleştirilmiş termosilindirler sayesinde verimi düzenlemek mümkündür. Üç yollu vana, ahşap kirişler boyunca döşenebilen sıcak zeminde dolaşan suyun sıcaklığını düşürmek için gerekli olan geri dönüş ve beslemenin karıştırılmasından sorumludur..

Karıştırma pompası, su akışının girişini minimum sıcaklıkta düzenlemeye yardımcı olacak ve ardından onu kaynağa ekleyecektir. Bunu yapmak için, pompa boru hattı ile besleme manifoldu arasına kurulmalı ve üçüncü çıkış, dönüş boru hattının önündeki dönüşe bağlanmalıdır..

Karıştırma vanası şeması

Kazan ve sirkülasyon sisteminin bağlanmasına yönelik bu varyantta, bir karıştırma pompası yerine üç yollu bir karışım vanası kullanılır. Bu şemayı kullanmak için su akışının sirkülasyonu iyi olmalı.

Bu elemanın montajı, kollektörden dönüşün çıkışında yapılmalıdır. Kazan ünitesinden gelen borular bir taraftaki kollektörlere, diğer taraftan kollektörlerin her biri için bir ayırıcıya bağlanır. Bölücü cihaza yukarıdan bir hava deliği bağlanır ve altına bir tahliye vanası yerleştirilir.

Sirkülasyon pompalı bağlantı şeması

Esas olarak merkezi ısıtmaya bağlantı için kullanılır. Radyatörlerde daha fazla ısı olması için dönüş hattına monte edilir. Bununla birlikte, ısı akışını azaltmak için, böyle bir pompa genellikle beslemeye kurulur..

Yerden ısıtma sisteminde yoğuşmalı kazanın kullanılması, soğuk dönüş için faydalıdır..

Gaz kazanı kullanmanın faydaları

Başlıca avantajları arasında:

 • Isıtma yoğunluğunun ayarlanması kullanıcı tarafından gerçekleştirilir..
 • Yılın herhangi bir zamanında kullanıcı, kendisi için rahat bir sıcaklık sağlayabilir..
 • Kullanıcı eylemlerine hızlı sistem yanıtı.
 • Kaynak ve para tasarrufu.
 • Güvenilirlik.

Gazlı aletleri kullanmanın dezavantajları

Bir ısıtma sistemi seçerken, aşağıdakileri hatırlamaya değer:

 • Gaz veya elektrik tedarikinde bir arıza olması durumunda uçucu gaz kazanları ana işlevlerini yerine getiremez. Ancak bu durum, evde kesintisiz bir güç kaynağı kurularak ve gazın zamanında ödenmesiyle kolayca tekrarlanabilir..
 • Bir gaz kazanı kurarken, topraklama sağlamak gerekir.
 • Kalıcı bir su kaynağına sahip olmak.
 • Düzenleyici belgelere göre, bazı gaz ekipmanlarını kurarken, üç kez hava değişimi sağlamak gerekir..

 • Bazı durumlarda, gaz ekipmanının kurulumunu ve çalışmasını düzenleyen ilgili belgelerde belirtildiği gibi, odaya belirli boyutlarda bir pencere sağlamak gerekir..
 • Gazlı cihazın normal çalışması için belirli bir oda yüksekliği gereklidir..
 • Eve gaz sağlama sürecinin tamamı bir yıldan fazla sürebilir..

İpuçları & Hileler

Bir ısıtma sistemi seçimine kasıtlı ve yavaş bir şekilde yaklaşılmalıdır. Aşağıda, bir kişinin evde bir ısıtma gazı sistemine ihtiyacı olup olmadığını anlamasına yardımcı olacak uzman ipuçları ve seçerseniz nelere dikkat etmeniz gerekir:

 • Gaz ekipmanı seçimi. Sıcak bir zeminin düzenlenmesi ile ilgili çalışmalara ek olarak, sıcak bir zemin kullanımına izin verecek gaz ekipmanı satın almak gerekir. Tüm gaz kazanları bu işleve sahip değildir. Bu nedenle, satın alırken bu işlevin kullanılabilirliğine dikkat etmelisiniz..
 • Gaz yoğuşmalı kazan bodrum katında bulunuyorsa, ekipman arızası veya yetkisiz kapatma durumunda, günün soğuk saatlerinde bir “buz pateni pisti” oluşumu mümkündür..
 • Baxi veya Navien gibi markalı kazan markaları tercih edilmelidir. Rus iklimine uyarlanmışlardır ve uzun vadeli bir garantiye sahiptirler. Ek olarak, bu kazan markalarının olumlu noktaları vardır, bu sayede şu anda bir kır evinin ısıtma sistemi için en popüler olanlardır..

 • Bağlandıktan sonra sistemi test etmeniz gerekir. Bu, gaz ünitesinin maksimum gücünü kullanmadan yapılmalıdır..
 • Bir gaz kazanı vasıtasıyla sıcak bir zemin kullanımında maksimum konfor elde etmek için doğru zemin kaplamasını seçmek gerekir..

Kesintisiz güç kaynaklarının kullanılması sizi elektrik kesintileri ile ilgili sorunlardan kurtaracaktır..

Sıcak bir zeminin çalışma prensipleri hakkında açıklayıcı bir video, aşağıya bakın.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org