Zeminin döşenmesi, tadilatın en önemli aşamalarından biridir. Zeminin kaliteli ve dayanıklı olması için iyi kurumuş bir şap üzerine serilmesi gerekir. Bu nedenle, farklı zemin şaplarının ne kadar süre kuruduğu sorusunu ayrıntılı olarak anlamalısınız..

Şapın hazır olduğu nasıl anlaşılır?

Şap, zeminin temelidir. Farklı türlere bağlı olarak yaklaşık 27-28 gün kurur. Bundan sonra döşemeyi döşemeye başlarlar. Öngörülen kuruma süresi her zaman üreticinin belirttiği ile aynı olmadığından, hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Bu soru, özellikle ısıtma mevsimi henüz başlamadığında bir apartman dairesinde beton şap yapılırsa geçerlidir..

Kurutulmamış bir tabanın üzerine neme dayanıklı bir zemin kaplaması yerleştirirseniz, kalan nem küf ve küf oluşumu için koşullar yaratacaktır. Etkisi altındaki beton çökmeye başlayacak, ısı yalıtımı bozulacaktır. Gelecekte, bitirme döşeme de acı çekecek..

Şapın hazır olup olmadığını belirlemek için iki yöntem kullanabilirsiniz:

 • Cevap görsel inceleme ile verilebilir. Şap, tüm yüzey üzerinde tek tip bir renk ve yapı ile tek tip olmalıdır. Üzerinde çatlak olmamalıdır.
 • Büyük boy bir plastik sargı kullanabilir ve koli bandı kullanarak şapa yapıştırabilirsiniz. Bir gün sonra, film çıkarılmalı ve incelenmelidir. Üzerinde buğulanma izi yoksa döşeme üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz..

Farklı türlerin kurutulması

Döktükten birkaç gün sonra zeminde yürüyebilirsiniz. Bu, tabanın daha fazla kurulum için hazır olduğu anlamına gelmez. Şap uzun süre kurur. Bu işlem mevsime, iç mekan nem göstergelerine göre az ya da çok zaman alabilir..

Katman sayısı ve dolgunun kalınlığı önemli faktörlerdir. Her ek kaplama santimetresi kuruma süresini en az 3 – 4 gün uzatır. Önemli olan, kullanacağınız son kat döşemesinin türü ve şapın kendisidir. Dökülen çözeltinin ne kadar süreyle sertleştiği genellikle bileşimine bağlıdır..

kum betondan

Kum betonu, tadilatlarda kullanılan popüler bir malzemedir. Beton, çimento ve kum karışımıdır. Ondan özellikle güçlü ve güçlü bir baz elde edilir. Döşeme sırasında, gelecekte hava kabarcıklarının ortaya çıkmasını önlemek için dikkatlice sıkıştırılmalıdır..

Çimento-kum şapı oldukça ağırdır, üretimi en kolay olanıdır.. Bu karışımı kendiniz yapabilirsiniz. Bununla birlikte, kumun oranları ve kalitesi ile karıştırılmaması için, donanım mağazalarında satılan hazır karışımları satın almak daha iyidir. Oldukça geniş bir seçimden en popüler ve en uygun olanı M 300 kum beton karışımı olacaktır. Talebini kaplamanın mukavemetine ve dayanıklılığına borçludur..

1 cm kum beton şap yaklaşık 7 gün kurur. Önerilen katman 3-4 santimetredir. Tamamen kurumasının 28 gün süreceğini hesaplamak kolaydır..

Böyle uzun bir süre bir dezavantaj olarak kabul edilebilir, ancak M 300 şapın inkar edilemez avantajları vardır:

 • neredeyse küçülmez;
 • sıcaklık düşüşünden korkmuyor;
 • yanmaz ve neme dayanıklıdır.

Bazın kuruma süresini hızlandırmak için üreticiler genellikle karışıma kurumayı hızlandırmaya yardımcı olan dolgu maddeleri ekler..

10 cm

Çoğu durumda, kalın bir şap tabakası gereklidir. 10 cm’lik bir tabaka için genellikle ıslak şap kullanılır. Çok yönlüdür ve çeşitli zemin tiplerine (yerde bile) döşemek için uygundur. Üzerine herhangi bir kaplama malzemesi döşenebilir. Kurulumu kolaydır, prosedür elle yapılabilir, bu da onarımlara harcanan paradan önemli ölçüde tasarruf sağlar. Böyle bir şap, farklı odalarda zemin seviyesini dengeler, güçlü ve dayanıklıdır..

Bununla birlikte, kalın bir şap tabakasının kuruma süresi uzundur. Genellikle bir haftadan fazla 1 cm’den fazladır: 4 cm’nin üzerindeki her ek santimetre için iki kat daha uzun sürer (10 cm kalınlığında bir şap için kuruması için en az 16 hafta beklemeniz gerekir).

Seramik karo döşemeyi düşünüyorsanız, kalan nem göz ardı edilebilir. Parke döşemek isterseniz altı ayı bulabilir. 10 cm kalınlığında bir şap için, kuruması zaman almayan tek bir yol vardır – kuru şap. Genişletilmiş kil ile doldurulmuş içi boş bir ahşap çerçeveye dayanmaktadır. Üzerine kontrplak levha kaplama yapılır veya sunta kullanılır..

Fayansların altında

Fayansların altındaki şapın hazır olması türüne bağlıdır. Daha sık olarak, fayanslar bir çimento tabanı üzerine serilir. Ertesi gün çimento üzerinde yürüyebilirsiniz. Çimento hızla nemi kaybettiğinden, ertesi gün böyle bir tabana fayans döşemeye başlayabilirsiniz. Bitirme çalışmaları yapılırken şap tamamen kuruyacaktır. Koşullara uymak önemlidir: mobilya montajı, kaplamadan en geç 10 gün sonra yapılabilir. Bununla birlikte, profesyoneller, çimentonun iyice kurumasına izin verilmesi gerektiğini açıklayarak acele etmeyi önermezler..

Bir kum beton şap üzerine fayans döşeyecekseniz, kuruma süresini hesaplamanın olağan yöntemini kullanın (1cm = 1 hafta).

Standart yaklaşım 4 cm’lik bir bağ gerektirir. Bu nedenle 28 gün beklemeniz gerekiyor. Böyle bir taban yaparken, tamamen kurumasını beklemek önemlidir, aksi takdirde karoların altındaki yüzey düz olmaz. Kurutma işlemi cereyanlarla hızlandırılmamalıdır, yüksek ortam sıcaklıklarında yüzeyin periyodik olarak ıslatılması önerilir. Bu koşullara uyulmaması, şap üzerinde çatlaklara yol açacaktır..

5 cm

5 cm kalınlığındaki şap farklı malzemelerden yapılabilir, bu nedenle kuruma süresi değişiklik gösterir. Örneğin kum-çimento veya beton 6 hafta sürecektir. Son zamanlarda, döşeme döşemesi için alçı tabanlar popüler hale geldi. Dayanıklıdırlar, parçalanmazlar ve kuru ortamlar için idealdirler. Nöbetleri birkaç saat içinde gerçekleşir..

Zemin için alçı taban, kalınlığı 4 cm ise bir haftada hazır olur Süre şu şekilde hesaplanır: 1 cm kat için kuruma süresi 42 saattir. 1 cm kalınlığındaki her ek katman için 90 saat eklemeniz gerekir. Bu nedenle, 5 cm’lik bir tabaka 13 gün içinde kuruyacaktır..

Şap yarı kuru yapılırsa kuruma süresi önemli ölçüde azalır. Kurulumdan 12 saat sonra üzerine basabilirsiniz..

Daha sonra muşamba veya fayans döşenmesi için üç ila dört gün kuruma yeterlidir. Bir parke tahtası döşemeniz gerekiyorsa, bir hafta sürecektir..

yarı kuru

Onarımları daha kısa sürede gerçekleştirmek için yarı kuru şap kullanın. Kuruma süresi 4 ila 7 gündür. Bu, çimento bulamacına dolgu adı verilen özel maddeler eklenerek elde edilir. Çimento harcı, genişletilmiş kil, fiberglas, bazalt, genleştirilmiş polistiren granüller ile doldurulur. Çözeltiden suyu mükemmel bir şekilde emerler ve miktarını neredeyse yarı yarıya azaltırlar..

Yarı kuru şapın avantajları vardır:

 • Buharlaşması gereken daha az serbest suya sahiptir, bu nedenle yapıda boşluklar ve gözenekler oluşmaz. Şap daha yoğun ve daha güçlü çıkıyor.
 • İçinde çimento sertleştiğinde küçülen az sayıda gözenek olduğundan pratikte küçülmez..
 • 10-12 saat içinde üzerinde yürüyebilirsiniz..
 • Yüksek düzeyde nem oluşturmaz, bu nedenle odada bazı bitirme çalışmaları başlatılabilir..

Yarı kuru şap özellikle köşelerde daha kötü yayılır. Buna plastikleştirici eklemeniz gerekir. Hızlı kuruma nedeniyle, çok ince bir tabakanın tabana yapışması için zamanı olmayacak, çok kalın ağır olacaktır. Kuru şap kullanırken, yüksek kaliteli bir kaplama elde etmek için özel teknolojiler kullanılmalıdır..

laminatın altında

Laminat parkenin döşenmesi, panellerin gıcırdamaması veya sarkmaması için neredeyse tamamen düz bir yüzey gerektirir..

Bu nedenle, aşağıdaki şap türleri kullanılır:

 • kuru veya kontrplak;
 • kendiliğinden yayılan karışım veya kendiliğinden yayılan zemin;
 • çimento-kum.

“Kuru” adı kendisi için konuşur, diğer türler tamamen kurutulmalıdır, aksi takdirde hoş olmayan sonuçlardan kaçınılamaz. Kendiliğinden yayılan zeminin kuruma süresi, bileşimine bağlıdır..

Zemin karışımları şunları yapabilir:

 • poliüretan, epoksi bazlı olmalıdır;
 • çimento, reçineler içerir.

Kuruma süreleri 6 ila 21 gün arasında değişmektedir. Çimento-kum çeşidi en az 4 hafta kurur.

Kaba

Bazı durumlarda, şapı bitirmeden önce kaba bir şap yapılmalıdır. Düz ve pürüzsüz olması gerekmez..

Amacı aşağıdaki gibidir:

 • taban seviyesindeki farklılıkları hizalayın;
 • zeminin tabanındaki döşeme plakalarını birbirine kenetleyin;
 • boru hatlarını ve diğer mühendislik iletişimlerini gizleyin.

Bir garaj, yazlık ev, veranda inşaatı sırasında genellikle yere serilir. Alt zemin genellikle betondan yapılır. Ağır bir malzemedir ve düşük buhar iletkenliğine sahiptir. İşin bitiminden sadece 7 gün sonra üzerinde yürümek mümkün olacak. Her 1 cm tabaka için kuruma 7 gün sürer. 4 cm’den daha kalın olan her cm için 14 gün ekleyin. Tabanda büyük farklılıklar varsa, kuruma süresini hesaplamak için en derin yerin (tabandan yüzeye) kalınlığı alınır..

Yerden ısıtma için

Sıcak bir zemin için şapın kendine has özellikleri vardır:

 • son katın döşeneceği yüzeyi düzleştirir;
 • ısıtma elemanlarını gizler ve sabitler;
 • ısıtma sistemi için koruyucu bir tabakadır;
 • ısıtma sisteminin mekanik hasar görmesini önler.

Böyle bir şapın kendisi, ısı biriktiren ve yayan bir ısıtıcı rolünü oynar. Bu nedenle, ince olamaz. Ortalama kalınlığı 6-7 cm’dir..

Sıcak bir zemin için kaplama farklı malzemelerden yapılmıştır. Tesisin hızlı bir şekilde onarımını sağlamanız gerekiyorsa, kuruması için zaman gerektirmeyen kuru bir şap kullanabilirsiniz..

Yerden ısıtma için, kum ve çakıl içeren ıslak çimento bazlı şap uygundur. Kuruması çok zaman alır (10 haftaya kadar). Çimento karışımının bileşimine bir plastikleştirici eklenmesi tavsiye edilir. Katman kalınlığını azaltmaya yardımcı olacaktır, bu nedenle kuruma süresi azalacaktır..

Sıcak bir zemin için alçı şap uygundur. Yapısı gereği iyi bir ısı iletkenliğine sahiptir. Katmanının kalınlığı ıslaktan daha az yapılabilir. Böyle bir şap yarı kurudur, hazırlamak için çok fazla su gerektirmez. 2-3 hafta içinde kurur..

Optimum kurutma koşulları

Şapın kalitesi ve hizmet ömrü, şapın kuruduğu koşullara bağlıdır..

Odada sabit mikro iklim koşullarının sağlanması gereklidir:

 • Taslaklardan kaçının ve doğrudan güneş ışığının kurutma şapının üzerine düşmesine izin vermeyin..
 • En iyi sıcaklık 20-25 derece C olarak kabul edilir. Sıcaklık düşüşü kabul edilemez.
 • Nem seviyesi %60-75 aralığında arzu edilir.

Daha düşük sıcaklıklar ve daha yüksek nem seviyeleri daha uzun kuruma sürelerine yol açacaktır. Kışın, şap kurulum prosedürünün yapılması istenmez, işin yapılabileceği minimum sıcaklık değeri +5 derecedir. Kürlenmemiş bir şap donmamalıdır. Merkezi ısıtma radyatörleri kapatılmalıdır: havayı kuruturlar.

Banyodaki şap özel dikkat gerektirir. Kural olarak, modern blok çok katlı binalardaki bu odalar iyi havalandırmaya sahiptir. Taze serilmiş bileşimde çatlakları önlemek için nemli bir ortam yaratmanız gerekir..

Yüzeye eşit bir tabaka halinde kum veya talaş dökülmeli, daha sonra 10 gün boyunca sulanmalıdır. Dışarıda hava sıcaksa diğer odalardaki yüzeyleri de nemlendirmek gerekir. Bunu yapmak için düzenli olarak su püskürtmeniz gerekir..

Faydalı ipuçları

Optimum kurutma koşulları oluşturmaya çalıştığınızdan emin olun. Bunlara uyulmaması, çatlakların ve sapmaların oluşumunu tehdit eder. Sadece şapın kendisi değil, aynı zamanda döşenen zemin kaplaması da bozulacaktır. Son katı döşemeden önce şapın hazır olduğundan emin olun. Kalitesini kontrol etmek faydalı olacaktır..

İlkbaharın sonlarında, yaz başlarında işe başlamak en iyisidir..

Sonbaharda tadilat yapıyorsanız, uzun vadeli hava tahminlerini yakından takip edin ve zamanlamayı doğru yapın. Sıcaklık 5 derecenin altına düşmeden önce şapın kuruması için zamana sahip olması gerekir. Bileşimi, düşük sıcaklıklara karşı direncini artıran özel dolgu maddeleri ile tamamlayabilirsiniz. Doğru şap cihazı, güvenilir ve kaliteli bir onarımın anahtarıdır. Tüm teknolojik süreçlerin doğruluğunu gözlemleyin.

Bir sonraki videoda yarı kuru şap döşemek için talimatlar bulacaksınız..