Uluslararası yenilikçi şirket Knauf’un ürünleri güvenilirlikleri, ekonomileri ve kaliteleri ile öne çıkıyor. Modern teknolojiler sayesinde, herhangi bir fikri gerçeğe dönüştürmenize, odada güzellik ve rahatlık yaratmanıza olanak tanır..

Özellikler ve özellikler

Zeminleri tesviye ederken giderek daha fazla tercih edilen en modern teknolojilerden biri Knauf kuru şaptır. Bu yöntemi uyguladıktan sonra zemine hemen fayans, muşamba, parke, laminat veya halı serebilirsiniz..

Knauf kuru şap, hem yeni dairelerde hem de yaşanabilir binalarda onarım çalışmaları yaparken kullanılabilir:

 • Karışım genellikle serbest akan ince taneli bir maddeden, çoğunlukla da genişletilmiş kilden oluşur. Bu bileşen sayesinde en iyi yalıtım özelliklerine ulaşılır..
 • Şapın ikinci ana bileşeni, iki katmanlı bir alçı elyaf veya alçıpan kaplamadır. Katmanların içinde su yalıtım malzemesi olan bir ara katman vardır..

Alçıpan, karton şeklinde astarlı bir levhadır. Kaplama yeterli esnekliğe sahiptir ve kesilmesi kolaydır. Ancak prefabrik yapılarda alçı elyafı daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu, yüksek mukavemet özellikleri, yangına dayanıklılık ve maliyetten kaynaklanmaktadır. Düzgün yüzey, selüloz ve alçı karışımıdır.

Knauf şapı genellikle 2 tip levha kullanır:

 • Zemin elemanları. Yapı, neme dayanıklı iki kat alçı elyafından oluşur..
 • Küçük formatlı alçı elyaf levhalar. İnşaat su geçirmez ve çevre dostu malzemelerden yapılmıştır.

Levhanın iki katmanlı yapısı, malzemenin tüm alanı üzerinde kıvrımlar oluşturmak için hafif bir kaymaya sahiptir. Bu özellik sayesinde levhalar vida ve mastik kullanılarak kolayca birleştirilebilir..

Prefabrike bir kuru şap döşemenin temel prensibi, daha sonra sıkıca birbirine bağlı panellerin ağırlığı altında sıkıştırılan bir yalıtım malzemesi alt tabakası üzerine serbest akışlı bir karışım koymaktır..

Bu teknolojinin kullanımı, en iyi kaliteyi ve istenen sonucu elde etmek için dikkate alınması gereken bir takım özelliklere sahiptir:

 • Oluk kullanarak elektrik kablolarının ve ısıtma iletişiminin korunmasının varlığı.
 • Ahşap veya beton taban.
 • Normal iç ortam nemi.
 • Agresif kimyasallara maruz kalmayı hariç tutar.
 • Tüm işleri en uygun +5 derece sıcaklıkta yapmaya çalışırlar. Eksi 10 dereceye düşürmek çok istenmeyen bir durumdur..

Modern yöntemin temel özelliklerini ve özelliklerini bilmek, malzeme seçimini belirlemenize ve şapın döşenmesiyle ilgili tüm çalışmaları doğru bir şekilde gerçekleştirmenize olanak tanır. Doğru seçilmiş parametreler kalite ve dayanıklılığın anahtarıdır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Herhangi bir yöntemin kendi avantajları ve dezavantajları vardır, hangisini bilerek birçok sıkıntıdan kaçınabilirsiniz..

Kuru şapın tartışılmaz avantajları şunlardır:

 • Uzun kürlenme süresi yok. Zemin hemen kaplama malzemeleri ile kaplanabilir.
 • Kısa sürede yüksek kaliteli bir yüzey elde etmek, bu da onarımlar için zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlar.
 • Nem olmaması, komşu odalara nem girme riskini ortadan kaldırır..
 • Yöntem, ek ısı yalıtım malzemelerinin kullanımını hariç tutan yüksek ısı yalıtımı sağlar..
 • İyi ses yalıtımı komşular tarafından takdir edilecektir..
 • Teknoloji kirsiz çalışma sağlar.
 • Çevre dostu.

 • Yangın Güvenliği.
 • Tesviye sürecini ayarlayarak işi aşamalar halinde yürütmek mümkündür..
 • Mukavemet, kaplamanın yaklaşık 350 kg’a kadar ağır yüklere dayanmasını sağlar.
 • Şap sökme kolaylığı.
 • Yöntem, her şeyi kendi elinizle yapmayı mümkün kılan yüksek nitelikler veya özel beceriler gerektirmez..
 • Malzemelerin hafifliği ve teknolojinin basitliği, özel ağır ekipman kullanımını gerektirmez.
 • Avantaj, odanın yatak yüzeyleri üzerinde güçlü bir baskı olmamasıdır..

Dezavantajları şunları içerir:

 • Fiyat.
 • Teknoloji, ısıtması olmayan nemli odalarda kullanıma uygun değildir. Herhangi bir nemin varlığı hariç tutulur.
 • Tesviye katmanı, 4 cm’den daha büyük bir boyuta sahiptir ve bu, yöntemin alçak tavanlı küçük odalarda kullanımını sınırlar..
 • Kurulum sırasında tesislerin güçlü tozluluğu. Tüm çalışmaların bir solunum cihazı ve gözlükle yapılması önerilir..
 • Olumsuz bir mikro iklimde küf oluşabilir.

Çeşitler

Hem bileşim hem de döşeme teknolojisinde biraz farklılık gösteren birkaç kuru şap türü vardır..

Bunlar şunları içerir:

 • Alfa şap. Düz bir yüzeyde kalır. 30 mm’ye kadar taban farklılıklarına izin verilir. Bir damper bandı, polietilen, alçı elyaf levhalar içerir. Hafiftir, yaklaşık 25 kg.
 • betta şapı. Düz bir yüzeye de sığar. Genişletilmiş kilin yerini alan genleşmiş polistiren veya taş yününün yanı sıra alçı elyaf levhalardan oluşur. Bu kaplama türü, iyi bir ses yalıtımına ve yüksek ısı yalıtımına sahiptir. Kütlesi yaklaşık 30 kg’dır..

 • Vega şap. Bu tip şap, genişletilmiş kil, alçı elyaf levhalar ve sönümleme bandı içerir. Bu kaplama, mükemmel ısı yalıtımı, ses yalıtımı, mukavemet özelliklerine sahiptir. Kütlesi yaklaşık 45 kg’dır..
 • Gama şapı. Genişletilmiş kil, dayanıklı alçı elyaf levhalar, elyaflı yalıtım içerir. Bu tip şap, en yüksek yalıtım özelliklerine, mukavemete ve yüzey kalitesine sahiptir. Kütlesi yaklaşık 60 kg’dır..

Şap türlerinin her biri birkaç aşamada gerçekleştirilir. Şapın ağırlığı ne kadar büyük olursa, döşeme aşamasının o kadar fazla olduğu ve sahip olduğu daha güvenilir özelliklere sahip olduğu belirtilmelidir. Taban zaten oldukça düz ve nispeten yüksek kaliteli bir yüzeye sahip olduğunda hafif bir şap türü kullanılır..

Nasıl seçilir?

Bir veya daha fazla kuru zemin şapı lehine seçim, çeşitli göstergelere dayanmalıdır. Başlamak için, istenen nihai sonucu açıkça sunmanız, odanın parametrelerini, operasyonel özelliklerini, mikro iklimi, komşu binaların varlığını ve durumunu değerlendirmeniz gerekir..

İlk temeli, olası riskleri doğru bir şekilde teşhis etmek önemlidir..

Ardından, onarımın zamanlamasından, bitmiş yüzeyi ne kadar çabuk almanız gerektiğinden devam etmelisiniz. Zeminlerin döşenmesi için harcanması gereken bütçe de önemlidir. Kalite, güvenilirlik, dayanıklılık buna bağlıdır..

Her özel durumda, bir dizi özellik dikkate alınmalı ve ancak o zaman malzeme türü, ek bileşenler ile belirlenmelidir. Bu veya bu yöntemi kullanmadan önce profesyonellere danışmanız önerilir..

stil

Çalışmaya başlamadan önce, zeminlerin onarımı için dikkatlice hazırlanmanız gerekir. Bu nedenle, şap – gevşek dolgu ve alçı elyaf levhaların ana bileşenlerine ek olarak, ahşap durumunda beton veya bitümlü kağıt durumunda bir polietilen filme ve ayrıca bir damper bandına, bir kenar bandına ihtiyacınız olacak, bir dekupaj testeresi, yapıştırıcı, vidalar, matkap, şerit metre, cetvel, vidalar, macun, bıçak. Yüzeyin özelliklerine bağlı olarak ek bileşenler ve dolgu maddeleri kullanılabilir..

İşin gerçekleştirileceği malzeme ve cihazlara ek olarak, tabanın hazırlanması önemlidir..

Metal nesneler, bağlantı parçaları çıkıntı yapmadan temiz olmalıdır. Mümkünse, mevcut araçları kullanarak yüzeyi mümkün olduğunca düzleştirmek en iyisidir. Boşluklar varsa, macun bileşimi ile kapatılmaları gerekecektir. Yüzey ayrıca astarlanabilir.

Şapın kalınlığı ve zemindeki pürüz miktarı belirlendikten sonra onarım çalışmalarına başlayabilirsiniz..

Kuru şap döşemek için temel kurallar aşağıdaki adımları içerir:

 • Polietilen filmin döşemesi, yaklaşık 100-130 mm duvarlar için bir pay bırakılarak yapılır. Bu, buhar bariyerini iyileştirir. Polietilen yerine oluklu kağıt kullanılabilir.
 • Kaplamanın görünümünün yüksek kalitesini korumak ve deforme olmuş genleşmeyi telafi etmek için, odanın duvarlarının kenarları boyunca bir kenar bandı yerleştirilir. Yükseklikte, bir genişletilmiş kil kum tabakasına eşit veya ondan fazla olmalıdır..
 • Şapın düz olması için işaretler kurulur. Bunun için dökme karışımın kendisine doğru olan yönde sıkılması kuralı uygulanır. Bu durumda, cihazın uçları komşu beacon’lara dayanır. Deniz fenerleri arasına genişletilmiş kil kırıntıları dökülür. Minimum kaplama tabakası en az 30 mm olmalıdır. Tabanın büyük porsiyonlarda doldurulması önerilmez. Bu, çalışma sırasında rahatsızlık yaratabilir ve sonuç olarak nihai sonucun kalitesini etkileyecektir..

 • Daha sonra yüzey bir çıta kullanılarak düzleştirilir ve işaretler çıkarılır..
 • Daha sonra alçı elyaf malzemesinin döşenmesi için çalışmalar yapılır. Levhalar, kıvrımları özel bir yapıştırıcı ile yapıştırarak sıralar halinde serilir. Döşeme bir ofset ile yapılır. İş, en uzak duvardan ön kapıya doğru ilerlemeye başlar..
 • Tüm yapıştırılmış yüzeyler kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenir. Mukavemeti arttırmak için derzler PVA tutkalı ile işlenir veya vidalarla bağlanır.
 • İşi tamamladıktan sonra, tabanı macunla kaplamanın son aşamasına ve müteakip bitirme zeminlerinin uygulanmasına hemen geçebilirsiniz. (Şek. 1, 2)

Kuru şap döşeme teknolojisinin basitliğine rağmen, net bir eylem dizisine uymak önemlidir..

Fayans döşemek mümkün mü?

Knauf şap serildikten sonra seramik karoların son kat olarak kullanılabilmesi için alçı elyaf yapısının yeterince su geçirmez olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, yalnızca neme karşı daha fazla korumaya sahip yüksek kaliteli malzemelerin seçilmesi önerilir. Nem oluşumunu engelleyen ek bileşenlerin kullanılması da önerilir. Ek olarak, su yalıtım malzemeleri ve ses yalıtımı hakkında düşünmek mantıklıdır..

Fayansları döşemeden önce bazen alçı elyaf levhaların yüzeyinin astarlanması tavsiye edilir. Bu, yüzeyler arasında toz, nem veya mantar oluşumu riskini büyük ölçüde azaltabilen daha güvenli bir temas sağlar..

Her durumda, belirli bileşenlerin kullanımına duruma göre karar verilir. Çoğu, tesisin türüne, konumuna, amacına, çalışma koşullarına, sıcaklık koşullarına bağlıdır. Bu nedenle istenen sonucu en düşük maliyetle elde etmek için deneyimli profesyonellere danışmanız önerilir. (Şekil 3)

İncelemeler

Genellikle Knauf şap teknolojisini zaten kullanmış olanlardan geri bildirim alabilirsiniz. Kuru yöntem kullanıcıları olumlu ve olumsuz deneyimlerini paylaşıyor.

Bu nedenle, birçok insan zeminlerin iyi ses yalıtımına, yüzeyin kalitesine ve uzun hizmet ömrüne dikkat çekiyor. Unutulmamalıdır ki, sadece yüksek kaliteli malzeme kullananlar ve işi tüm kurallara uygun olarak gerçekleştirenler, sonuçtan oldukça memnun kalmaktadır. Gelecekte, zeminleri tamir ederken de sadece bu yöntemi kullanmayı planlıyorlar..

Ayrıca, bu tür zeminlerin görünümünü, sadeliğini, çok yüksek yüksekliklerini ve ıslak odalarda kullanım kısıtlamalarını sevmeyenler de var. Birçoğu, yöntemin yüksek maliyeti nedeniyle cesaretini kırıyor. Genellikle olumsuz deneyim, üçüncü taraf safsızlıkları içeren düşük kaliteli malzeme kullanmanın sonuçlarıyla ilişkilidir. Bu tür yüzeyleri çalıştırırken, bir gıcırtı olabilir, düzensizliklerin görünümü.

Elbette bu teknolojinin destekçileri ve rakipleri var. Bu, çeşitli sebeplerden ve tercihlerden kaynaklanmaktadır. Her durumda, her deneyim yararlıdır. Yeni şeyler öğrenmenize, yöntemin inceliklerini, olası istenmeyen sonuçları öğrenmenize ve ayrıca son seçimi yapmanıza olanak tanır..

Başarılı örnekler ve seçenekler

Örnekler, kuru bir şap serildikten sonra zeminin nasıl göründüğünü göstermektedir..

 • Bu durumda alçı elyaf levhalar vidalarla sıkıca bağlanır. (Şek. 4, 5)
 • Bu örnekler, alçı elyaf levhaların tutkalla yapıştırıldığını göstermektedir. (Şek. 6, 7)
 • Bu örnek, hafif kuru bir şapın sonucunu göstermektedir. (Şek. 8)

Aşağıdaki videodan Knauf şapı ve dayanıklılığı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org