Özel bir ev, sahiplerinin kendi kişisel yuvalarını yaratmaya çalıştıkları bir yerdir. Burada her şey kendi ellerinizle, sevgiyle yapılacak. Bu nedenle, zemin için malzeme seçimine sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır..

Zemine beton dökmek, kaba işleme için idealdir. Ancak beton kaplamanın uzun süre hizmet verebilmesi için dökme teknolojisini bilmeniz gerekir. Bu tam olarak bu makalede tartışılacak olan şeydir..

Tasarım özellikleri

Beton kaplamanın kullanım ömrü uzundur. Son zamanlarda, özel ev sahipleri giderek daha fazla böyle bir zemin kuruyor. Ayrıca bir banyoya, saunaya dökülebilir. Bu, faydalarının çok sayıda olmasından kaynaklanmaktadır.. Aşağıda beton dökmenin tüm avantajlarının bir listesi bulunmaktadır:

 1. Yüksek yüklere dayanır;
 2. Tüm betonlama kurallarına uyulursa, zemin birkaç on yıl sürecek;
 3. İyi ısı yalıtım performansı – şapın maksimum kalınlığı ve optimum yalıtım katmanı ile odadan gelen ısı çıkışı sıfıra düşürülür;
 4. Beton zemin üzerine her türlü kaplama (fayans, parke, laminat vb.) serilebilir;
 5. Yerden ısıtma ile birleştirilebilir;
 6. Küf ve küf riski yok.

Yeterince fazla sayıda avantajla, beton kaplamanın dezavantajları da vardır:

 1. Büyük ağırlık – zeminlere beton zemin döşenirse, yükle başa çıkmak için daha fazla mukavemete sahip olmaları gerekir;
 2. İş belirli bir beceri gerektirir, bu nedenle bir uzmanın şapı yapması daha iyi olur..
 3. Yüksek malzeme maliyeti;
 4. Beton zeminin tamamen kuruması birkaç hafta sürer.

Yine de, özel bir evde zemin için en uygun seçeneğin beton zemin olduğunu düşünmeye değer..

Araçlar ve malzemeler

Beton bir zemini dökmeye başlamadan önce bilmeniz gerekenler, iş sürecinde hangi araçlara ihtiyaç duyulacak:

 • Beton karıştırıcı. Kaliteli ve homojen bir çözüm hazırlamak için gereklidir. Tabii ki, işin hacmi küçükse, onsuz başa çıkabilirsiniz. Ancak bu cihazın varlığı homojen, iyi karışmış bir çözümü garanti eder. Buna göre, döküldükten sonra kaplama görünümü ve kalitesi ile memnun edecektir..
 • Kürek. O olmadan, hiçbir yerde. Bu araç hazırlık aşamasında kullanışlı olacaktır – birinci katta zeminin altında bir çukur kazmak, kum ve toprağı tesviye etmek. Tüm dökme malzemelerin taşınması ve ayrıca beton harcı yüklenmesi gerekir..
 • Çeşitli kaplar (kovalar, kaplar). Betonun taşınması ve depolanması için gereklidir. Metal kalıplar idealdir. Gelecekte kullanılmayacaklar ve beton çözelti her zaman yıkanamayacağından kolayca atılabilirler..

 • tokmak – beton kaplama için dayanıklı bir yastık oluşturmak için toprak sıkıştırıcı. İyi sıkıştırılmış toprak, kum, kırma taş, genişletilmiş kil katmanları, beton zemin için kaliteli bir destek görevi görecektir..
 • Seviye. Özel bir evde düz bir zeminin hazırlanması ve düzenlenmesi için yeri doldurulamaz. Zemin yüksekliği boyunca mükemmel bir şekilde eşit bir işaret yapmak için ilk aşamada kullanışlı olacaktır. Kalıbı kurarken de gereklidir.
 • Kural. Yeni dökülmüş bir şapın tesviyesi için gereklidir. Oluk ve düzensizlik olasılığını ortadan kaldırır.

 • Mala. Küçük alanlarda çalışmak için kullanılır.
 • İğneli silindir Kürlenmemiş beton dolgudaki hava kabarcıklarını ortadan kaldırmak için gereklidir. Beton harcı tesviye ederken hava nüfuz edebilir ve kaplamada kalabilir. Bu nedenle kısa sürede mikro çatlaklar görünebilir, bu beton kaplamanın ömrünü kısaltacaktır. Taze betonun üzerinden yuvarlayarak hava kabarcığı probleminden kurtulacaksınız..
 • Metal fırça set betonu temizlemek için. Bitmiş kaplamada pürüz oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

betonlama işlemi

Zeminin montajı, ancak evde taşıyıcı ve ek duvarların montajı tamamlandıktan ve çatı yapıldıktan sonra başlar. Bu hem konut hem de konut dışı binalar için geçerlidir. Beton zemini kendi elinizle doldurmak için iş birkaç aşamada yapılmalıdır..

Ölçüm alma

Zeminin sıfır seviyesini belirlemek için ölçümler gereklidir. Genellikle bu parametre vakfın seviyesi ile çakışır. Aşağıdaki her şey pürüzlü bir zemin olarak kabul edilir. Ev projeye göre inşa ediliyorsa, tüm ölçümler çizimlere yansıtılacaktır..

Ardından, “kek” in her katmanının kalınlığı hesaplanır. Kum tabakası 10-15 cm olmalıdır.Özel evlerde, beton döşeme üzerindeki yük az olduğu için ek bir çakıl tabakası kullanılmayabilir. Bir sonraki katman kaba, yaklaşık 10 cm kalınlığında, güçlendirilmiş bir ağ kullanabilirsiniz. Yalıtımın kalınlığı 10 cm olmalı ve son kat beton şaptır. Katman kalınlığı – konutlar için en az 7 cm. Yukarıdaki katmanların tümü toplanır ve zeminden sıfır kat seviyesine kadar “pasta”nın kalınlığına eşit bir değer elde edilir..

Toprağın temizlenmesi ve sıkıştırılması

Toprak fazla kalıntılardan temizlenir. Hesaplamalara bağlı olarak, fazla arazi kaldırılmalıdır. Yeterli toprak yoksa doldurun. Büyük ekipman temele zarar verebileceğinden iş elle yapılır. Bir sonraki adım toprağı sıkıştırmaktır..

İşi özel aletler yardımıyla yapmak daha iyidir, böylece zamandan tasarruf edersiniz ve iş daha iyi yapılır..

Çakıl veya kırma taş ile dolgu

İç kısımdaki kumu doldurmaya başlamadan önce, katmanların yüksekliği boyunca işaretler yapılır ve çizgiler çizilir. 2 cm’den fazla olmayan sapmalara izin verilir, kum katmanlar halinde serilir ve dikkatlice sıkıştırılır. Kum sıkıştırması ne kadar iyi olursa, zemin o kadar sağlam olur. Bunun için profesyonel bir teknik kullanmak daha iyidir..

Kaba beton zemin

Ana beton kaplamanın performansını artırmak için kaba bir beton zemin gereklidir. Mukavemet için takviye kurulmalıdır. Önceden belirlenmiş katman ve işaret seviyelerine odaklanarak çözeltiye porsiyonlar halinde dökülmeye değer. Beton uzun bir kuralla tesviye edilmelidir..

Düzensizliği önlemek için bir seviye kullanın..

Hidro ve ısı yalıtımı

Beton üzerine su yalıtımı uygulamak için 48 saat beklemek yeterlidir. Bu süre zarfında beton donacaktır. Ancak özel evlerde su yalıtımının bir ön koşul olmadığını hatırlamakta fayda var. Her şey kum tabakasının kalınlığına bağlıdır. Nem damlacıklarının nüfuz etmesini engelliyorsa, ek korumaya gerek yoktur..

Isıtıcı olarak genleşmiş polistiren kullanmaya değer. Bu malzeme tüm teknik gereksinimleri karşılar, ancak maliyeti yüksektir. İkamesi olarak ve ekonomi nedenleriyle cüruf veya genişletilmiş kil kullanabilirsiniz. Strafor boşluk bırakmadan sıkıca döşenmelidir. Plakaların derzleri çakışmamalı – kademeli olmalıdır.

Yukarıda, su yalıtımı için yoğun bir polietilen tabakası gereklidir. Bu, genleşmiş polistirenin performansını artıracaktır..

Dökme çözeltisi

Son katmanı dökmeye başlamadan önce, işaretçileri kurmanız gerekir. Bu, eşit bir bitiş oluşturmaya yardımcı olacaktır. İşaretler arasındaki mesafe 50-60 cm’dir.Kurarken bir seviye kullandığınızdan emin olun. Artık beton dökmeye başlayabilirsiniz. Bunu porsiyonlar halinde yapmak daha iyidir. Tesviye önce kürek ve mala ile daha sonra kural ile yapılır.. Depresyon ve çarpmaların oluşmasını önlemek önemlidir..

Bu, beton kaplamanın oluşturulmasını tamamlar. Tamamen kuruduktan sonra temel kata geçebilirsiniz. Herhangi bir malzemeyi kullanabilirsiniz – ahşap, laminat, muşamba, seramik karolar.

Beton zeminler de sıcak tutulabilir. Bunun için döşeme işlemi sırasında ayrıca borular yapılır..

“Pasta” nın bileşimi

Tüm çalışmalar aşamalar halinde gerçekleştirilir. Teknolojiye bağlılık, tamamlandıktan sonra kalite kapsamını garanti eder. Yere beton bir zemin döşerken en önemli şey “turta” nın bileşimini gözlemlemektir..

“Pasta”, kaplanacak katmanların sırasıdır.. Zemin kat cihazı aşağıdaki katmanları içerecektir:

 1. Toprak sıkıştırılır. Toprağı iyi sıkıştırmak çok önemlidir yoksa zemininiz zamanla sarkacak ve çatlayacaktır..
 2. Bir kum veya ince çakıl tabakası.
 3. Kaba beton şap tabakası;
 4. su yalıtımı;
 5. Yalıtım;
 6. Beton zemin.

Uzman tavsiyesi

Böylece beton kaplama tüm hizmet ömrü boyunca sizi memnun edecek, deneyimli uzmanların tavsiyelerini dikkate almaya değer:

 • Kum, kırma taş veya genişletilmiş kil katmanları dönüşümlü olarak döşenmelidir. Her katmanı dikkatli bir şekilde kurcalayarak güçlü bir beton yastık oluşturursunuz..
 • Tek seferde beton dökülmesi tavsiye edilir. Ancak bu işe yaramazsa, teknolojiyi değiştirebilir ve iki yaklaşımı doldurabilirsiniz..
 • İşi tamamladıktan sonra yüksek kaliteli ve eşit bir kaplama elde etmek istiyorsanız, beton zemini sıkıştırmak ve ek tesviye için bir vibratör kullanmalısınız..
 • Tüm zemini hemen harçla doldurmayın. Her şeyi yavaş yavaş yapmak daha doğrudur. Alanı birkaç parçaya bölün. Harcı bir kürekle düzleştirin ve ancak o zaman kuralı ve iğneli merdaneyi kullanın..

 • Kaba beton tabakası için aşağıdaki harç yapılır: 1 kısım çimento M 400 + 2 kısım kum + 3 kısım çakıl. Kum ve çakılın kil içermediğinden emin olun. Beton kaplamanın performans özelliklerini azaltır..
 • Kaba beton tabakası yazın sıcak havalarda serilirse, kuruturken günde en az iki kez nemlendirilmelidir. Bu, çatlamayı önlemeye yardımcı olacaktır. Çalışmaya devam etmek için yüzeyin iki gün kuruması gerekir..
 • Uzmanlar, üst tabakanın kullanım özelliklerini iyileştirmek için plastikleştiricilerin kullanılmasını tavsiye eder..

Marka önemli değil. Üreticinin talimatlarını izleyerek bitmiş çözüme eklenmeleri gerekir..

Eviniz sizin kalenizdir. Bu basit ama önemli ipuçlarını ve kuralları pratikte uygularsanız zeminler sağlam ve dayanıklı olacaktır..

Zeminin betonla nasıl doldurulacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..