Poliüretan zeminler, iç tasarım modasının ön saflarında yer almaktadır. Genellikle özel evlerde ve geniş dairelerde kullanılırlar. Mağazalar, bu tip kaplama için çok çeşitli karışım seçenekleri sunar. Ancak böyle bir zemini seçmeden önce, dolgunun özelliklerinin yanı sıra tüm doğal özelliklerini de öğrenmelisiniz..

Ancak tüm nüansları hesaba katarsanız, evinizdeki döşemeyi ideal hale getirebilirsiniz..

özellikler

Poliüretan zeminler, iki bileşenden oluşan özel polimerler içeren kendiliğinden yayılan kaplamalardır. Bu tür ürünlerin olağandışılığı, özel esnekliklerinde ve dayanıklılıklarındadır. Kendine özgü kimyasal reaksiyonlarla bir polimer malzeme sentezlenir ve kendiliğinden yayılan zeminler elde edilir..

Orijinal haliyle, bu tip kaplama kıvamda boyaya benzeyen sıvı bir poliüretan karışımı. Bu malzemeler kuruduğunda monolitik bir doku oluşturur..

Bu tür zeminlerin popülaritesi, düz olmayan yüzeylerde veya çatlaklar ve gözenekli çöküntüler şeklinde eksiklikleri olan alt tabakalarda kullanılmaları nedeniyle artmıştır..

Kaplamanın pürüzlülük açısından taviz vermesine rağmen, diğer malzemelere daha az uyarlanabilir. Sıvı poliüretan muşamba, dökmeden önce taban yüzeyinin hazırlanmasını gerektirir. Tipik olarak, bu tip zemin iki katmandan oluşur. Alt kısım, malzemenin taban yüzeyine yapışmasını sağlayan özel bir emprenye ile donatılmıştır. Üst kat koruyucu bir işleve sahiptir.

Herhangi bir zemin kaplaması gibi, polimerli sıvı muşamba da olumlu ve olumsuz özelliklere sahiptir..

Avantajlar:

 • Sorunsuz cihaz. Bileşimin dökülmesi sürecinde ve kuruduktan sonra, genellikle bir parke zeminde veya sıradan muşamba üzerinde görülebilen hiçbir derz ve ufalanma oluşmaz..
 • Kendinden yayılan zemin, her türlü bina için popülerdir. Hem sıradan apartmanlarda hem de büyük depolarda kullanılır. Bazen dondurucular ve atölyeler için bile kullanılır..
 • Kaplama, yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanıklıdır. Açık ateşle temas ettiğinde bile zemin prezentabl görünümünü kaybetmez.
 • Ürünlerin yüzeyi özellikle dayanıklıdır. Bu kalite, kaplamanın dayanıklılığını açıklar..

 • Katları kendiniz doldurmak kolaydır. Karmaşık teknolojilerin kullanımını gerektirmezler.
 • Bakımı kolay. Poliüretan kaplamalar için düzenli temizlik gerekli değildir. Kirlenme durumunda yüzeyi kuru veya nemli bir bezle silmek yeterlidir..
 • Bu tip zeminler yüksek darbe direncine sahiptir. Mekanik olarak zarar görmeleri o kadar kolay değildir, bu da sık restorasyon ihtiyacını ortadan kaldırır..
 • Poliüretan bileşikleri çok büyük tasarım varyasyonlarına sahiptir. Çeşitler arasında, çeşitli iç stillerle birleştirilecek renk ve desenleri bulabilirsiniz..

 • Zeminler ekstra bir ses yalıtımı seviyesi ekler.
 • Sıvı zeminin bileşimi, döşeme sırasında ve zeminin çalışması sırasında sağlığınız için endişelenmenize izin vermeyen zararlı çözücüler içermez..
 • Kaplamalar, kimyasal bileşenlerin etkilerini uzaklaştırabilir, böylece özel ürünler kullanarak özellikle zor kirleticileri temizleyebilirsiniz..

Bir poliüretan kaplamanın olumsuz nitelikleri aşağıdaki özellikleri içerir:

 • Böyle bir zemin sökülemez. Yüzeyi değiştirmek istiyorsanız, yeni malzemeyi doğrudan sıvı muşamba üzerine yerleştirmeniz gerekecektir..
 • Doldurma sadece bir apartman dairesinde, evde veya başka bir kapalı alanda yapılır. Hava şartlarının değişme ihtimalinden dolayı açık alanlarda gölgeliksiz yapılamaz. Döküm sırasındaki sıcaklık aralığı 10 dereceyi geçmemelidir..
 • Kompozisyon henüz kurumadığında, herkesin sevmeyeceği belirli bir kokusu vardır..
 • Zeminin döküleceği tabanda hafif neme dahi izin verilmez..

 • Böyle bir kaplama, geleneksel olanlara kıyasla daha yüksek bir maliyete sahiptir. Özellikle genel binayı bitirirken finansal maliyetleri artıracak yüksek malzeme tüketimini de dikkate almaya değer..
 • Bileşimde bir dereceye kadar toksisite vardır. Bazı üreticiler, fenol gibi elementler de dahil olmak üzere malzemeyi üretir..
 • Poliüretan döşeme döşemek zaman alıcıdır. Bazen süreç bir haftadan fazla sürebilir.
 • Bittiğinde, zemin yüzeyi dokunulamayacak kadar soğuktur. Herkes için değil, bu nüans odada bir rahatlık faktörü olacak..

Nasıl seçilir?

Poliüretan kaplama çeşitleri arasında eviniz için hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek zor olabilir. Ek bir koruma katmanı olarak tek bileşenli bileşikler seçilir. Malzemenin dokusu, en az 0,4 mm kalınlığındaki yağlı boyaya benzer.

Daha yoğun bir kaplama oluşturmak için iki bileşenli çözümlere ihtiyaç vardır. Bileşimin bileşenleri birbiriyle karıştırılır ve ancak bundan sonra malzeme hazırlanan taban yüzeyine uygulanır. İki bileşenli sıvı muşamba özelliği vardır dökme işlemi sırasında iyi yayılmaz, ancak daha yoğun bir tabaka oluşturur, kalınlığı 2,5 mm’ye ulaşabilen.

Kendiliğinden yayılan kaplamanın yaşayacağı yüke bağlı olarak bir karışım seçin.

Tek bileşenli versiyon, daireler için oldukça uygun olan hafif veya orta derecede bir stres taşır. Depolar ve endüstriyel tesisler için uygun, ağır darbelere dayanabilen daha yoğun bir katman.

Odanızın dekore edileceği stili düşünün. Bazı yönler için, mat veya parlak dokuların yanı sıra belirli renkler tercih edilecektir..

Lütfen 2 bileşenli reçine zemin kaplamanın, uygulandığı yüzey türlerine bağlı olarak farklı türleri olduğunu unutmayın.. için çeşitleri vardır:

 • Kılcal gözenekli mineral zeminler – tuğla, beton ve arduvaz için.
 • Dökme demir, çelik ve diğer alaşımların bulunabileceği metal yüzeyler.
 • Sunta, kontrplak ve parke zeminler dahil ahşap yüzeyler için.

Mağazaya gitmeden önce, çeşitli üreticilerin incelemelerini dikkatlice inceleyin ve ürünler için sundukları fiyatları planlanan finansal gider düzeyi ile ilişkilendirin..

Hazırlık

Poliüretan zemin döşemesinin en önemli adımlarından biri taban katının hazırlanmasıdır.. Birkaç aşamada gerçekleştirilmesi gerekir:

 1. Beton kaldırımlarınız varsa, herhangi bir düzensizliği çimento ile kapatmanız gerekir. Ahşap zemin olması durumunda, yüzeyi iyice yıkayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Seramik zemin, dengesiz karoların değiştirilmesini gerektirir.
 2. Yüzeydeki fazla tozu temizlemek için bir inşaat elektrikli süpürgesi kullanın. Bu yapılmazsa, kontaminasyon gelecekte malzemenin soyulmasına neden olacaktır..
 3. Kendiliğinden yayılan karışım bazen beton zeminler için mükemmel bir yüzey oluşturmak için kullanılır. Kuruduktan sonra zımparalamak gerekir..
 4. Bundan sonra zemini bir astar tabakası ile kaplamak gerekir. İnşaat rulosu kullanılarak uygulanır. Toprak karışımı hızla emilirse, birkaç kat uygulanmalıdır. Hızlı emilim olmadığında, tamamen kuruması için 1 ila 3 saat bekleyin. Bir astarın varlığı, sıvı linolyumun taban yüzeyine daha iyi yapışmasını teşvik edecektir..

Zeminin yüzeyi işlendikten sonra, dökme için kompozisyon yapmaya ve doğrudan kendiliğinden yayılan bir tabaka oluşturma prosedürüne başlamalısınız.. Karışım talimatlara göre yapılır:

 1. Karışımın ilk katı, düzleştiriciler kullanılarak yayılır. Oda tipine bağlı olarak kalınlığı 1,5 ila 3 mm arasında değişir. Kurulum sırasında kaplamanın yapısına zarar vermemek ve üzerinde serbestçe hareket etmek için özel iğne ayakkabısı – boya ayakkabısı giyin..
 2. İlk katın taze döşenme aşamasında yüzeye dekoratif elemanlar uygulanabilir..
 3. Karışım tamamen kuruyana kadar yüzeyi çivili inşaat silindiri ile düzleştirin..
 4. Kullanılabilirlik sıcaklık aralığına bağlıdır. Bunun ötesine geçmek daha uzun bir kuruma süresine neden olabilir..
 5. Odanın çevresi boyunca, poliüretanın düzgün bir şekilde kurumasını sağlayacak sıcaklık-büzülme olukları kurmak gerekir. Oluklar kesilerek yapılır. Ortaya çıkan derzler dolgu macunu ile doldurulmalıdır..
 6. Son kat, belirli bir üreticinin tavsiyesine bağlı olarak, ilk kat kuruduktan en az 6 saat sonra dökülür. İşlem aynı teknoloji kullanılarak gerçekleştirilir.

Dekorasyon

Dekoratif elemanlar, özel bir tasarım zemini oluşturmanıza olanak sağlar. Aşağıdaki malzemeler ana tasarım türleridir:

 • Boya. Dökme işlemi sırasında katlar arasında uygulanır. Boya kullanarak, örneğin mermer gibi kaplamada doğal malzemelerin taklidi oluşturabilirsiniz. Bu lüks bir yüzey görünümü yaratır..
 • Polyesterden yapılabilen hacimli payetler. Ayrıca özel alüminyum folyodan yapılmıştır. Parıltı çeşitli doku ve renklerde gelir – ışıltılı, floresan, katı, çok renkli. Tasarımcılar, zeminde görüntü oluşturmak için genellikle farklı türdeki pırıltıları birbiriyle birleştirir..

 • Polimer katmanlar arasındaki hacimsel çizimler ve soyutlamalar güzel görünüyor. Tüm zemin yüzeyini kaplayabilir veya kısmi bir süs oluşturabilirler..
 • Dekorasyon için taşlar, kabuklar, renkli cam gibi ek unsurlar kullanın..
 • Bazen sıvı muşamba, arka ışık gibi bir elemanla bile sağlanır..

Uzman tavsiyesi

Deneyimli poliüretan kaplama yaratıcıları, belirli yapının dökülmesi sürecinde öneriler:

 • Döşemenin daha uyumlu ve eksiksiz bir görünümü için poliüretan süpürgeliklerle donatabilirsiniz..
 • Poliüretan zemin döşerken, toprak karışımına kuvars kumu ekleyin. Dolgunun taban yüzeyine daha iyi yapışmasını sağlamaya yardımcı olacaktır..
 • Polimer harç için en çok tercih edilen temel kat beton zemindir. En güçlü yapışma, poliüretan parçacıklarında onunla gerçekleşir..

Poliüretan kaplama, sıradan muşambaya harika bir alternatiftir ve iç tasarımda sıra dışı bir vurgu yaratır..

Yüzeyi bu şekilde dekore ederek her gün sizi ve misafirlerinizi memnun edecek dayanıklı bir zemin kaplaması sağlamış olursunuz..

Desenli kendiliğinden yayılan bir poliüretan zeminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

Adblock
detector