Sıcak bir zemin nasıl seçilir?

Herkes bir evde konforun bileşenlerini kendi tarzında anlar. Ancak, bir evi rahat yapan temel koşulların bir listesi vardır ve yerden ısıtma bu listede ilk sırada yer alır. Bu kullanışlı cihaz, döşemenin yılın herhangi bir zamanında çıplak ayakla yürümenin keyifli olması, odadaki hava sıcaklığının rahat kalması ve soğuk algınlığı riskinin azalması için gereklidir. Bu, özellikle alerji nedeniyle halı döşemenin mümkün olmadığı odalarda ve küçük çocukların bulunduğu evlerde geçerlidir, çünkü oyunların çoğu yerde gerçekleşir..

Doğal bir soru ortaya çıkıyor: sıcak bir zemin nasıl seçilir? Farklı tipte yerden ısıtma sistemlerinin tüm özelliklerini, artılarını ve eksilerini inceleyerek bunu yapmak zor değildir..

özellikler

Yerden ısıtma, iç pazarda göreceli bir yeniliktir. Günümüzde artık bir lüks değil, modern teknolojileri kullanarak evinizi daha konforlu ve daha keyifli hale getirmenin bir yolu. Ancak birkaç on yıl önce bile, yüksek ekipman ve kurulum maliyeti nedeniyle, yalnızca elit sınıf konutları için uygun olarak kabul edildi. Bu nedenle, günümüz tüketicisinin nasıl çalıştığı, hangisinin sıcak bir zemin seçmenin daha iyi olduğu ve onu kullanmanın güvenli olup olmadığı hakkında çok fazla sorusu var..

Farklı yerden ısıtma sistemleri farklı performans özelliklerine sahiptir. Çalışma prensipleri, kurulum yöntemleri, teknik özellikleri farklıdır. Sistemin fiyat aralığı ve kurulumundaki çalışma farklıdır. Ancak tüm yerden ısıtma türleri, bir dizi doğal özelliği birleştirir:

 • Oda ısıtma yöntemi. Merkezi ısıtmanın (bir apartman veya evdeki radyatörler, piller) termal profilini herhangi bir yerden ısıtma profiliyle karşılaştırarak, odadaki havanın ısıtılma şeklindeki farkı fark etmek kolaydır. Radyatör ısıtması durumunda, kaynağından uzakta bir ısı kaybı olur. Radyatörün yanındaki bir oda ile odanın karşı ucundaki sıcaklık farkı 7-10 derece olabilir. Radyatörden ne kadar uzak olursa, o kadar soğuk.

  Yerden ısıtma, zemin kaplamasının yüzeyini ısıtarak enerjiyi eşit şekilde yayar. Bu nedenle, yerden ısıtma, vücut için en uygun şekilde ısının doğru dağılımını sağlar: ayaklarda kafa seviyesinden daha sıcaktır..

 • Mikro iklimi düzenleme yeteneği odada. Yerden ısıtma sistemleri kontrol üniteleri ile donatılmıştır. Bir ısı sensörü, bir regülatör, bir servo sürücü, yılın herhangi bir zamanında sıcak bir zemin kullanmayı mümkün kılan sistemin faydalı bileşenleridir. Isıtma sezonunu beklemeye gerek yok – sezon dışında hava serin ise gerektiğinde sistemi kullanabilirsiniz. Ayrıca sistemin zemin yüzeyini ısıtması gereken istenen sıcaklığı bağımsız olarak da ayarlayabilirsiniz. Çoğu model, sıcaklığı önceden belirlenmiş bir parametreye ısıtan, daha sonra ulaştığında kapanan ve döngü baştan tekrar eden sistemin otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlar..
 • Doğru ve ödüllendirici yatırım. Çok az insan aile bütçesinden tasarruf etmeye çalışmaz ve özellikle en yeni nesil yerden ısıtma, odanın 1 m2’si başına sistemin maksimum enerji verimliliğini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Evet, sistemin kendisi ve kurulumu pahalı olabilir, ancak kendilerini çok çabuk amorti ederler..
 • Sistem tasarım özellikleri. Ardışık iki neslin akıllı telefonlarını veya dizüstü bilgisayarlarını karşılaştırırsak, ikincisinin temsilcisi daha kompakt olacaktır. Bu, yerden ısıtma sistemleri de dahil olmak üzere tüm akıllı cihazlar için trend. On yıl önce, onu kurmak için 20-30 santimetre yüksekliğe kadar bir yapı monte etmek gerekiyordu, o zaman en yeni neslin sıcak zemini odanın yüksekliğinden 5 milimetreden fazla sürmez..

Bu, sistemin iç yapısını değiştirerek elde edilir: ısıtma ve iletken elemanlar daha kompakt hale gelir, koruyucu ve yansıtıcı katmanlar daha ince hale gelir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Özellikle zemin kat dairelerinde ve özel evlerde yerden ısıtma, etkileyici avantajları nedeniyle popülerdir. Her bir yerden ısıtma türü için diğerlerinden biraz farklıdırlar, ancak bunlar yaygındır. tüm çeşitlerin avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Yerden ısıtma, havayı kurutmadan odadaki ısının daha eşit dağılımına katkıda bulunur.
 • Odada ısı akışlarının konveksiyonu yaratan tüm ısıtıcıların ve ısı fanlarının yerini alabilir, bu da hava katmanlarının tıkanmasına ve düzensiz ısınmasına neden olur..
 • Statik elektrik üretilmez.
 • Çıplak ayakla yürümenizi sağlar. Bu gerçek kendi içinde zaten hoştur, ancak gerçek fayda, çıplak ayakla yürümenin vücut üzerindeki yararlı etkilerinde yatmaktadır:
 1. Çocuklarda ve yetişkinlerde düztabanlık, çarpık ayak ve ayakların gelişimsel kusurlarının önlenmesi. Ayakların kemik, kas ve bağlarının doğru oluşumu;
 2. Terlik ve çoraplarda terlemeden kurtulan cilt sağlıklı kaldığı için mantar, soyulma, nasır ve nasır riski azalır;
 3. Kan dolaşımı uyarılır ve bu nedenle vücudun tonu ve duygusal arka plan artar;
 4. Hoş dokunsal duyumlar sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur;

 • Odadaki sıcaklığı bir derece hassasiyetle kontrol etme yeteneği.
 • Otomatik modern sistemlerin basit ve anlaşılır işletimi.
 • Sıcak zemin – çocukların oynaması, egzersiz yapması ve egzersiz yapması için rahat bir yer.
 • Sistem, farklı sonlandırma türleri ile birleştirilebilir;
 • Evde alerjisi olanlar varsa, ısıtmalı zemin sizi sonsuz ikilemden kurtaracaktır – alerjik reaksiyonlara neden olmayan ve başka hiçbir avantajı olmayan veya zararlı, ancak yüksek kaliteli doğal sentetik bir halı.
 • Yerden ısıtma, çocuk yatak odasından banyoya kadar her türlü odaya kurulabilir..
 • Bazı tipler (örneğin kızılötesi film zemini) sadece zemin altına değil, aynı zamanda duvarlara ve tavanlara da monte edilebilir..
 • Yerden ısıtma, zemin kat dairelerinde ortak bir sorunu ortadan kaldırır – aşağıdan yükselen soğuk. Tüm üst katların zemini, komşu dairenin tavanı olduğu için çok daha sıcaktır, ancak birinci katta zemine ve temele mümkün olduğunca yakındır ve kışın ana soğuk kaynağıdır..
 • Hemen hemen her sistem için üretici garantisi – 10 yıldan itibaren.

Yerden ısıtma türlerinin çoğunda bulunan dezavantajları göz ardı etmek imkansızdır:

 • Isıtmanın kurulacağı alt zeminin durumuna ilişkin gereksinimler, zemini bitirmek için malzeme kalitesi gereksinimleri gibi çok yüksektir. Hem kalınlığını hem de bileşimini, özel işaretlemenin varlığını ve tüm performans özelliklerini dikkate almak önemlidir..
 • Premium ürün kategorisinden hareketle yerden ısıtma hala pahalı bir zevktir. Ayrıca eşlik eden bir dezavantaj var – çok sayıda sahte ve vicdansız üretici.

  Düşük kaliteli bir sistem birkaç kat daha ucuza mal olacaktır, ancak kullanımının güvenliği büyük bir sorudur. Ayrıca, böyle bir sistemin hizmet ömrü çok sınırlıdır..

 • Yerden ısıtmanın merkezi ısıtmanın yerini alıp alamayacağı veya yalnızca ek bir ısı kaynağı olarak çalışıp çalışmayacağı sorusu belirsizliğini koruyor. Pek çok üretici yetenekli olduğunu iddia ediyor, ancak gerçekte durumun böyle olmadığı ortaya çıkıyor..

  Tek istisna birkaç seçenek. Birincisi, ılıman bir iklimin ve “Avrupa kışı”nın hüküm sürdüğü ülkenin sıcak bölgelerinde ana ısı kaynağı olarak yerden ısıtmanın kullanılmasıdır. İkincisi, soğuk bölgelerin iklim özelliklerini dikkate alan ve daha yüksek güçte çalışan ürünleri zemin altına sermektir..

 • Elektrikli ısıtma sistemleri, en modern ve akıllı olanları bile, yangına karşı %100 korumayı garanti edemez..
 • Bir apartman dairesinde her türlü yerden ısıtma kullanılamaz.
 • Arıza durumunda elektrikli zemin tamir edilemez.
 • Bir sistemin arızalanması durumunda zemin kaplamasının sökülmesi zaman alan, dağınık ve mali açıdan maliyetli bir süreçtir..
 • Eski binalardaki elektrik şebekeleri ek yüke dayanamayabilir.
 • Elektrik kesintileri sistem performansını etkiler.

Çeşitler

İki büyük grupta birleştirilebilen yaklaşık bir düzine yerden ısıtma türü vardır: su zemini ve elektrikli.

Suçlu

Sıcak bir sıvının (su veya etilen glikol) dolaştığı bir boru sistemine dayanan, iç mekan havasını döşeme yoluyla ısıtmak için bir ısıtma sistemidir..

İki tür su tabanını ayırt etmek gelenekseldir: boruların içinde ısıtma kablosu bulunan bir sistem (elektriksel olarak iletken) ve bir elektrikli kazan tarafından çalıştırılan bir sistem..

 • Birinci tip bir ısıtma kazanına bağlantı gerektirmez, çünkü ısıtma elemanı tüm uzunluğu boyunca borunun içine zaten monte edilmiştir. Hazır bir montaj seti satın aldığınızda boruların içindeki sıvı bile oradadır. Otomatik oda sıcaklığı kontrol sistemli bir termostat kullanarak bunları 220V’luk bir güç kaynağına bağlamak yeterlidir..
 • İkinci tip, içinde bir ısıtma elemanına sahip değildir. o bir gaz kazanı pahasına çalışır, soğutucunun ısıtılması – sıvı (genellikle su), bir sıcaklık sensörü ve bir termostat. Su borular arasında dolaşır, yolda soğur ve istenen sıcaklığa yeniden ısıtmak için zaten soğumuş olan kazana geri döner..

Yüksek sıcaklıklara sahip borular ve sıvı kullanan ısıtma sisteminin cihazının da birkaç çeşidi vardır:

 • Beton. Isıtma elemanları, çimento-kum monolitik bir şapın içine monte edilir. Yansıtıcı bir film serilir ve zemin kaplamasını aşırı ısınmadan koruyan ince bir sunta, sunta, mantar veya başka bir malzeme tabakası serilir..

  Beton bir sistemin montajı çok zaman alıcıdır, ancak güvenilirdir, bu nedenle en çok talep edilenlerden biri olarak kabul edilir..

Bu şapın tamamen kuruma süresi dikkate alınarak, çimento-kum şapının döşenmesinde “ıslak” çalışma 20-30 gün sürebilir..

 • Düz. Sistemin tüm katmanlarının hazır malzemelerle kaplanması nedeniyle iş daha hızlı, daha temiz ve daha kolaydır ancak böyle bir sistem daha pahalıdır. Birkaç tip zemin sistemi montaj teknolojisi vardır:
 1. Zemin polistiren sistemi. İçinde beton şap yok
 2. Çıtalara dayalı zemin tipi ahşap sistem.
 3. Modüler ahşap döşeme sistemi.

Durumu iyi veya mükemmel olarak değerlendirilen çok daireli binalar için herhangi bir seçeneği seçebilirsiniz. Ancak eski binalar ve kötü çalışma koşullarına sahip evler için, kremayer dişli “yapıcılar” ve yerleşik modüler sistemler daha uygundur.

Su tabanının avantajları:

 • Sistem elemanları fayans, laminat veya linolyum gibi her türlü döşeme altına monte edilebilir;
 • Tüm yapının toplam maliyeti elektrik sisteminden daha ucuzdur;
 • %40’a kadar enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olur, bu da elektrik ödemesi makbuzundaki miktarı önemli ölçüde azaltır;
 • Otonom kontrol sistemi, elektrik kesintilerinden hiçbir şekilde etkilenmez;
 • Yeraltı suyunun bölgesel ısıtmanın yerini alması daha olasıdır;
 • Uzun servis ömrü. Sistemin yüksek kaliteli kurulumu yarım yüzyıla kadar kesintisiz çalışmasını sağlarken, elektrik sistemindeki sınırlama 20 yıl.
 • Su tabanı, soğuk mevsimde tüm ısıtıcıları, mobil konvektörleri, fanları ve diğer ek alan ısıtma sistemlerini başarıyla değiştirir. Konvektörler havayı kurutur, merkezi ısıtma gibi eşit olmayan şekilde ısıtır ve yanmaz değildir. Ve estetik açıdan, iç mekanlarda her zaman uygun değildirler. Su tabanı gözle görülmez, tıkanıklık ve sera etkisi yaratmaz ve arıza durumunda yangınlara karşı mümkün olduğunca güvenlidir..

Sonuçlara acele etmeyin ve kendiniz için su ısıtmalı bir zemini en iyi seçenek olarak işaretlemeyin, çünkü Bu tip ısıtma sisteminin avantajlarından daha fazla dezavantajı vardır:

 • Bir apartmanda su ısıtmalı zemin kullanmak yasaktır. Kurulumu, bir konut binasının durumunun uzman bir değerlendirmesini, gerekli tüm otoritelerde kurulumun zorunlu onayını ve pompalı ve termostatlı ayrı bir ısıtma devresi veya kazanı gerektirir;
 • Zeminin altında, sürekli ısıtma ve borulardaki sıvının sıcaklığını düşürme ile yoğuşma oluşabilir ve sonuç olarak – hoş olmayan bir koku, mantar veya küf;
 • Sistem bozulursa sıcak su sızabilir;
 • Sistem geri yüklenemez;
 • Tavan yüksekliğinin 3 metreden az olduğu odalara kurulması tavsiye edilmez. Boru sistemi, zeminin (15-20 cm) altında oldukça geniş bir yer kaplar ve odada çok ihtiyaç duyulan fazladan santimetreyi yer;
 • Tesisin alanı 20 metrekareden arzu edilir. metre. Gerçek şu ki, zemini mümkün olduğunca eşit bir şekilde ısıtmak için boruların küçük bir adımla bükülmesi çok zordur. Bu, yerden ısıtma sistemindeki herhangi bir manipülasyon için esnek bir elektrik kablosuyla kolaylaştırılmıştır;
 • Yerden ısıtma suyunun düzenlenmesi daha zordur. Bunun nedeni suyun bir saniyeden fazla ısınıp soğumasıdır, biraz zamana ihtiyacı vardır. Buna göre, ısıtma sistemi de soğuk boruları anında ısıtamaz, böylece ısınır ve içindeki sıcak sıvıyı soğutur..

Elektrik

Bu, çalışması elektrik enerjisinin ısıya dönüştürülmesine dayanan bir yerden ısıtma sistemidir..

Elektrikli zemin su zemininden daha sonra ortaya çıktı, ancak daha hızlı gelişiyor ve bugün bu sistemin üç ana türü var: kablo, ısı paspası, film zemin.

Avantajları ve dezavantajları bazı yönlerden farklılık gösterir.. Genel olarak, bir elektrikli yerden ısıtma sistemi aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Havayı aşağıdan yukarıya eşit şekilde ısıtarak konveksiyon akımları oluşturmaz;
 • Bir odaya birkaç bağımsız sistem kurulabilir ve gerektiğinde alanlar ısıtılabilir. Aynı özerklik farklı odalarda çalışır, böylece ısı seviyesi bir dereceye kadar ayarlanabilir;
 • Akıllı kontrol sistemi, otomatik başlatma zamanlayıcıları ayarlamanıza olanak tanır, sistemin aşırı ısınmasını önler ve güvenliği sağlar;
 • Sistem zeminde son kat altında bulunur ve gözle görülmez;
 • Farklı kaplama malzemeleri türleri ile birleştirir;
 • Isı seviyesi manuel olarak yükseltildiğinde veya düşürüldüğünde, sistem yeni parametrelere hızla uyum sağlar. Zemin alanı çok çabuk ısınır ve soğur.

Elektrikli zeminin eksileri:

 • Pahalı bir sistem ve profesyonel kurulum hizmetleri. Kurulumu kendiniz yapmak mümkündür, ancak tavsiye edilmez, çünkü bu bir elektrik akımı ile çalışmaktır, yaşam ve sağlık için tehlikeli olabilir;
 • Yüksek düzeyde elektrik tüketimi ve bunun sonucunda ödeme makbuzlarında artan sayılar. Üreticiler bu dezavantajı ortadan kaldırmak için çalışıyorlar, ancak şimdiye kadar yalnızca kızılötesi zeminin işletilmesi nispeten ucuz;
 • Sıcak bir zemine döşenmesine izin veren özel işaretler içermeyen zemin kaplaması zamanla çatlayabilir;
 • Sistem sudan korkuyor. Acil bir durumda sular altında kalırsa yanar ve geri yüklenemez;
 • Alınan tüm önlemlerle, elektrikli zemin kesinlikle güvenli olarak adlandırılamaz;
 • Kurulumdan önce eski kablolar değiştirilmelidir.

Kablo

En uygun seçenek olmasa da, bir elektrik kablosu zemini en yaygın olarak kabul edilir. Cihazı çok basittir: bir ısıtma elemanı (kablonun kendisi), bir termostat, bir sensör, bir şap. Ayrı olarak, ısının komşuların tavanına değil, yukarı gitmesi için sistemin altına yerleştirilen yansıtıcı bir film satın almak gerekir..

Ayrıca ıslak temizleme sırasında sisteme su girmemesi için sistemin bir folyo ile yukarıdan korunması tavsiye edilir..

Tek damarlı (sadece ısıtma elemanı) ve iki damarlı (ısıtma ve ısı geri kazanım elemanı) zemin kabloları vardır. İkincisi, sıcaklıkları ortam sıcaklığına göre değiştiği ve aşırı ısınmadığı için daha modern ve pratiktir. Operasyonda daha iyi performans gösterirler, ancak daha pahalıdırlar..

3 mm’ye kadar kalınlığa sahip bir kablo, 3 ila 6 arasında doğrudan yapıştırıcıya monte edilir – çimento ile doldurulur (şap yapılır).

Bu tip yerden ısıtmanın avantajları:

 • Mobilyaların olduğu yerlere bile kablo döşenebilir. Aşırı ısınma onu tehdit etmez;
 • Kablonun esnekliği, herhangi bir adımda doğru yönde bükerek döşemenizi sağlar – 1 cm’den 1 m’ye.
 • Tüm elektrik sistemleri gibi odayı hızlı bir şekilde ısıtır;
 • Farklı terbiye türleri ile kombinasyon için uygundur;
 • En basit kablolama sisteminde bile akıllı bir sıcaklık kontrol sistemi bulunur;
 • Yüksek verimlilik – elektrik akımının %97’ye kadarı ısı enerjisine dönüştürülür.

Dezavantajları:

 • Alt zeminin durumu ve kalitesiyle ilgili yüksek talepler. Yüzeyi kuru ve hatta maksimum 1 mm’lik bir seviye sapması ile olmalıdır;
 • Ciddi güç tüketimi – yarısı kalın bir şapa gidiyor;
 • Zemini bitirmek için malzeme termal iletkenliğe sahip olmalıdır;
 • Alt zeminin tesviye edilmesi, kablonun kalınlığı, şapın kalınlığı (yaklaşık 3 cm), tüm alt tabakalar ve koruyucu döşeme ile son katın kalınlığı, odanın toplam yüksekliğini en az 5 santimetre “yiyecektir” ;
 • Elektrik kablosu zemini elektromanyetik dalgalar yayar. Böyle bir zeminin insan vücuduna zararı kanıtlanmamıştır, ancak elektromanyetik radyasyona faydalı demek de zordur;
 • Merkezi ısıtmanın yerini alamaz.

Isıtma paspasları

Tarım işletmelerinde yerel ısıtma oluşturmak için endüstriyel ısıtma plakaları, evrensel ısıtma matlarının oluşturulmasının temelini oluşturdu..

Cihazında önemli değişikliklere uğrayan ısı paspas makineleri, inşaat pazarında ortaya çıktı – sıcak bir zemin için ısıtma paspasları. Bir apartman dairesinde, bir kır evinde ve sokakta kullanılırlar, çünkü bu, farklı atmosferik koşullar tipi ısıtma sistemi için en uygun ve uygun olanlardan biridir..

Paspasların temeli, güçlü bir fiber ağa gömülü bir ısıtma kablosudur. Kablo zemini gibi, tek çekirdekli (konut dışı binalar, ortak alanlar, balkonlar, sundurmalar ve sokaklar için, örneğin bir sundurma, böylece buzlanma olmaz) ve iki çekirdekli – düşük bir elektromanyetik seviye ile enerji radyasyonu (oturma odaları, yatak odaları, kreşler için).

Paspasın genişliği nadiren 50-60 cm’yi aşar, uzunluk herhangi biri olabilir. Kablo “zikzaklarının” oluşturulduğu adım mesafesi 5-7 cm’dir..

Tek damarlı paspasların daha ilkel düzenlendiğini ve başladığı yerde bitecek şekilde döşendiğini veya ek bir soğuk tel çekmeniz gerekeceğini dikkate almak önemlidir. İki çekirdek ile bu sorun ortaya çıkmaz, istediğiniz yere koyarak bitirebilirsiniz..

İki çekirdekli kablolar, merkezi ısıtma olmadan tüm odayı ısıtmakla başa çıkabilir, ancak bu yöntem önemli finansal maliyetlere yol açacaktır. Genellikle ek bir ısı kaynağı olarak kullanılır..

Farklı odalar için farklı tipte paspaslar gereklidir. Koridorlar ve koridorlar için 1 metrekare başına 120 W yeterlidir, banyolar ve mutfak metrekare başına yaklaşık 150-160 W güce ihtiyaç duyar. m ve oturma odaları – 200-220 W gücünde.

Teplomatların birçok avantajı vardır:

 • Basit kurulum. Bir alt zemine döşenmeye tamamen hazırdırlar, ısı enerjisini yansıtmak, sistemi ve güvenliğini korumak için gerekli tüm katmanlara sahiptirler;
 • Gerekli malzeme miktarını hesaplamak kolaydır;
 • Kalın bir beton şapın olmaması, enerji tüketimini yarı yarıya azaltır;
 • Paspasın küçük kalınlığı, zeminin çok fazla kaldırılmasını gerektirmez. Seviye değişikliği önemsiz olacaktır – 1-2 santimetre;
 • Yüksek çalışma hızı;
 • Verimlilik – %98’e kadar;
 • Akıllı kontrol sistemi, ek fonksiyonların varlığı (belirli bir zamana kadar ısıtma, istenen sıcaklığın korunması, acil kapatma).

Isıtma matlarının dezavantajları:

 • Metre başına yüksek maliyet;
 • İki çekirdekli kablo tabanlı paspaslar daha güvenilirdir, ancak aynı zamanda daha pahalıdır;
 • Sisteme su girerse yanar ve geri yüklenemez;
 • Kullanmadan önce uzun maruz kalma süresi. Kurulumdan sonra, sistemin çalıştırılabilmesi için en az bir ay geçmesi gerekir. Bunca zaman, bitirme işlemini ertelemeniz gerekecek, çünkü arıza durumunda sökülmesi uzun süreli ve genel bir görev olacaktır..

Film

Film veya kızılötesi zemin, diğer ısıtma sistemleri arasında en mükemmel ve ilerici olanıdır..

Çalışması, organik kökenli (karbon, grafit) ısıtma elemanlarının, ısıya dönüşen ve zemini doğrudan ısıtan ve etrafındaki havayı değil, elektrik enerjisi ile etkileşimine dayanmaktadır..

Aynı zamanda, ısıtma elemanları, toplam kalınlığı 5 milimetreyi geçmeyen benzersiz bir tasarımla güvenilir bir şekilde korunur..

Film tabanının yapımı aşağıdaki unsurları içerir:

 1. Hem baz hem de stabilize edici bir element olan yoğun bir polimer film. Bunun üzerine, ısının zemine çıkması için gerekli olan, yüksek mukavemetli Mylar liflerinden yapılmış ince bir yansıtıcı film tabakası uygulanır. Katman yanmazdır: Bu malzemelerin erime sıcaklığı 250 derecenin üzerindedir..
 2. Dahili ısıtma elemanı: karbon şeritler veya fiberler ve en son nesil modellerde sağlam bir karbon levha.
 3. Isıtma elemanlarına akım sağlamak için metal baralar. Metal farklı olabilir: bakır, gümüş, karışım. Kabloların aksine düzdürler, bu nedenle folyo zemin çok incedir (2 ila 5 mm).
 4. Bağlantı elemanı. Kural olarak rolü, yüksek sıcaklıklara dayanıklı ve ısıtıldığında zararlı buharlar veren maddeler içermeyen özel bir yapıştırıcı ile gerçekleştirilir..
 5. PVC folyonun üst tabakası. Dış etkilere, yoğuşma oluşumuna, ısıtma sistemine yanlışlıkla sıvı girmesine karşı koruma sağlar..

İki tür IR zemin vardır: film ve çubuk.

Çekirdek zemin, esas olarak, bitirme işleminin yapıştırıcılar – fayanslar, fayanslar, porselen taş eşyalar temelinde yapıldığı odalar için tasarlanmıştır. Kalınlığı birkaç milimetreden fazladır, inşaat tutkalı ile aşınabilecek bir film ile kaplanmamıştır..

Çekirdek zemin, içinde organik bir ısıtma elemanı bulunan metal boruların bulunduğu, yarım metre uzunluğa kadar dar bir ağdan oluşur. Birbirlerine iki çekirdekli teller ile bağlanırlar..

Tüplü bantlar, bir çerçeve tabanı üzerinde ısıyı yansıtan bir film üzerine serilir, birbirine sabitlenir ve üstleri erimeye ve yapıştırıcıların etkilerine dayanıklı koruyucu bir film ile kaplanır..

Film zemini, geniş genişlikte ve küçük kalınlıkta bir filmdir – yarım santimetreye kadar. Mühürlü filmin içinde bir ısıtma plakası ve akım sağlamak için kontaklar vardır.. Her bakımdan, avantajları nedeniyle çubuktan ve diğer elektrikli zemin türlerinden daha iyi performans gösterir:

 • Hareketlilik. Folyo zemin çimento ile dökülmez ve alt zemine hiçbir şekilde yapışmaz. Güç kaynağından ayrılabilir, rulo haline getirilebilir ve yeni bir yere aktarılabilir;
 • Plakaların boyutunu değiştirme yeteneği. Isıtma elemanları dahili olarak birçok küçük bölüme ayrılmıştır ve özel hatlar boyunca istenilen boyutta parçalar kesilebilir;
 • Bölümlerin birbirinden özerkliği başka bir avantaj sağlar – bir bölüm hasar görürse diğerleri çalışmaya devam eder ve ısı dağılımının tekdüzeliği aynı kalır;
 • Verimlilik %98’dir. Eşit bir ısı dağılımı ile bu, filmi tüm alt zeminin üzerine tabakalarla kaplamamanızı sağlar. Aralarında, malzemeden tasarruf etmenizi sağlayan onlarca santimetre boşluk bırakabilirsiniz;
 • Profesyonellerin yardımı olmadan bile kurulumu kolaydır;
 • Şap olmaması, ek koruma ve 5 mm’ye kadar kendi küçük kalınlığı nedeniyle zeminin yüksekliğini artırmaz;
 • Isıtma elemanları arasındaki mesafe 5 cm’den azdır (mümkün olan en küçük kablo aralığı), bu da ısının zemin kaplamasına mümkün olduğunca eşit bir şekilde aktarıldığı anlamına gelir;
 • Sistem güç tüketimi, daha yüksek verimlilikle daha düşüktür;
 • Isıtıcıları ve konvektörleri değiştirir;
 • Herhangi bir zemin kaplamasının dayanabileceği maksimum ısıtma sıcaklığı 33 derecedir. Bu, bazı bölgelerde odadaki ana ısı kaynağı olarak IR film zemini kullanmak için yeterlidir;
 • Dikey yüzeylere de montaj imkanı.

Ayrı olarak, film zemini arasındaki önemli farkı belirtmekte fayda var – kızılötesi radyasyon prensibi ile çalışıyor.

Doğada kaynağı güneştir, pek çok insan kızılötesi zemini sağlığa zararlı olarak görme eğilimindedir, çünkü onu kullanırken ışınlar doğrudan vücudu etkiler. Gerçekten de, büyük miktarlarda, kısa IR dalgaları ağrılı bir duruma yol açar, ancak bu, film tabanının yapımında dikkate alınır, bu nedenle uzun dalga radyasyonu verir. Tek tip ve sabit kalarak bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun yenilenme mekanizmalarını tetikler ve duygusal arka planı olumlu etkiler..

Ancak böyle bir sistemin bile dezavantajları vardır:

 • Film sistemi için alt zemin mükemmel durumda, düz ve kuru olmalıdır;
 • Folyo zeminin yapısı, elektrik akımı sağlamak için birkaç kontak anlamına gelir. İdeal olarak, aynı şekilde çalışmalılar, ancak bazıları işi daha kötü yapıyor veya hiç yapmıyor. Seçimde bir hata yaparsanız, kişileri yeniden bağlamanız gerekir;
 • 220 Volt insan vücudu için potansiyel olarak tehlikeli bir voltajdır. Sistemin çalışması için gereklidir ancak topraklama ve otomatik acil durum sisteminin varlığı bile bir kaza veya arıza durumunda %100 güvenliği garanti etmez;
 • Film tabanının temel seti mutlaka ısı sensörleri ve çalışma modunu ayarlamak için bir sistem içerir ve bu cihazların hizmet ömrü genellikle sistemin kendisinden 10-15 yıl daha azdır;
 • Tüm ekonomisi için, film zemini elektrikle çalışır, bu nedenle tüketimi artar. Yerden ısıtmalı odalar ne kadar fazlaysa, o kadar fazla atık;
 • Zemin sıcaklığı elektrik kesintilerine tabidir;
 • Hasarlı alanlar restore edilemez;
 • Folyo ısıtmalı zemine mobilya yerleştirilmemelidir – yanacaktır. Sadece zeminden 5 santimetre veya daha fazla yükselen bacaklı modeller uygundur;
 • Halı ve muşamba gibi yumuşak zemin kaplamaları ayrıca koruyucu bir arkalık ile ısıtma sisteminden izole edilmelidir;
 • Döşeme çok kalınsa sistem döşeme yüzeyini iyi ısıtmayacaktır..

Montaj

Sıcak bir zemin kurma işlemi türüne bağlıdır. En çok zaman alan süreç, bir su veya hidrolik zeminin montajıdır. Aşamalar halinde gerçekleştirilir:

 • Malzeme ve araç seçimi. Sistemin tasarımında bir kazan, bir tank, sıcak ve soğuk su çıkışları, bir elektrikli pompa, bir manometre ve bir manifold, zeminin altındaki borular bulunur. Buna göre, alt zeminin hazırlanması da dahil olmak üzere montaj için bir takviye sistemine, ısı yalıtımlı bir alt tabakaya, pompalı su ısıtmak için bir kazana (her zaman aynı sete dahil değildir, ancak her ikisi de gereklidir), küresel vanalara ihtiyacınız olacaktır. kazan girişine montaj için, dağıtım boruları , sistemi ayarlamak için bir manifold regülatörü, polipropilenden zemine giden borular, kazan-boru-manifold güzergahını döşemek için bağlantı parçaları, yapıştırıcı bazlı klipsler ve sabitleme şeritleri.

  Tasarımın önemli bir parçası, borulara giren suyun sıcaklığını düzenleyen üç yollu bir vanadır. Örneğin izin verilen değerden yüksekse, karıştırma ünitesinde soğuk su bulunan bir vana açılır, sıvılar karıştırılır, sıcaklık seviyesi normale düşer..

  Zemine döşenen boruların çapı 15 ila 30 milimetre, ısıya dayanıklı – 90-100 derece, basınç – 9-12 bar olmalıdır..

Bir kollektör, iki veya daha fazla ısı döngüsünü kazana bağlamak ve soğutulmuş suyu geri almak için gerekli bir ayırıcıdır. Ayrıca tüm valfleri, regülatörleri, havalandırmaları, acil servis sistemlerini ve bir kontrolörü içerir..

Doğrudan işte, elinizdeki aletlere ihtiyacınız var: bir mezura, çizim aksesuarları, plastik ve metal kesmek için aletler (cıvata kesme makası, kesici, öğütücü ve diğerleri), pense, bir dizi tornavida, bir sabitleyici, bir montaj bandı, tornavida, ayarlanabilir ve anahtarlar, bir seviye. Şap için beton veya çimento harcına (hazır satın alabilirsiniz), beton karıştırıcıya, spatulalara ve spatulalara ihtiyacınız olacak..

 • Boruların hesaplanması, zemin yüzeyine dağılımları için bir şema oluşturulması. Görünen basitliğe rağmen, bu aşama kurulumun kendisinden çok daha zordur, çünkü herhangi bir hata sistemin çalışmamasına neden olabilir. Doğru hesaplamalar için özel bilgisayar programları ve hatta daha iyisi – profesyonellerin hizmetleri kullanılması önerilir..

  Hesaplamaları yapmak için (gerekli boru uzunluğu, montaj adımı, boru döşeme güzergahı), onlara aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir:

 • Oda alanı metrekare olarak;
 • Zemin, duvar ve ısı yalıtımı yapımında kullanılan malzemelerin cinsi;
 • Zemin için ısıtma sistemi altındaki yalıtım tipi;
 • Planlanan zemin kaplama tipi;
 • Dolap mobilyalarının planlı yerleşimi. Kurulum yerlerine kablo döşenmesi istenmez;
 • Boru çapı;
 • kazan gücü.

Hesaplarken uzmanlar, odanın ve pencerelerin dış duvarları boyunca boru montaj adımının daha az (30 değil, 10-15 cm) olması ve kazandan daha uzak olması gibi önemli noktaları dikkate alacaktır. içlerindeki su sıcaklığı ne kadar düşükse.

 • Alt katın hazırlanması. Su tabanı, alt zeminin en düzgün ve yalıtımlı (borulardaki suyun donmaması için) yüzeyine ihtiyaç duyar..

  Hazırlamak için eski şapı ve varsa sistemi sökmek gerekir. Ardından, 1 santimetre veya daha fazla yükseklik farkı varsa, çalışma yüzeyini düzleştirin. Bunu takiben, bir su yalıtım malzemesi tabakası serilir ve bunun üzerine ısıyı yansıtan bir alt tabaka bulunur. Isının yere gitmesi ve yere gitmemesi için gereklidir. Folyo, genişletilmiş polistiren veya genişletilmiş kil levhalar bu amaç için uygundur..

  Zeminin hazırlanmasındaki son aşama, takviye şapının döşenmesidir. Onsuz, yüksek kaliteli ve hatta şap çalışmaz ve boruların klipslerle tutturulması buna bağlıdır..

 • Bir manifold kutusu ve manifoldun takılması. Cihazın karmaşıklığı, ısıtma sistemi gereksinimlerine bağlıdır. Tüm valfleri ve acil durumlarda korumaya sahip en otomatik sistem, en basit kollektörün maliyetinden birkaç kat daha yüksektir. Cihaz, sözde kollektör kutusuna yerleştirilmiştir..

  Kurulum, kutunun kurulumuyla başlar. Montaj, aletler kullanılarak standart talimatlara göre gerçekleştirilir ve profesyonel olmayan bir usta için bile zorluklara neden olmaz.

 • Kazan montajı. Kazan için temel gereksinim, sistemin kapasitesine uygunluk ve %15-20’lik bir marjdır. Kazan ayrıca, gücü borulardaki yüke karşılık gelen pompa ile aynı anda standart talimatlara göre kurulur..
 • Boruların montajı. Adımın tekdüzeliğini korumak için plastik dübeller kullanılır. Zemine tutturulurlar ve daha sonra boruların kendileri içlerindeki yuvalara yerleştirilir ve takviye ağına klipslerle sabitlenir. Boruyu aşırı sıkmayın, halka biraz gevşek kalmalıdır. Boruların uçlarına polietilen köpük izolasyon takılır, ardından kollektöre beslenir. Bağlantı noktalarında fiting veya Eurocone sistemi kullanılmaktadır..
 • Sistem kontrolü. Borularda su varlığında ve 6-7 bar basınçta 24 saat içerisinde gerçekleştirilir. Borularda sızıntı, kusur ve genişleme olmaması durumunda, son aşamaya geçebilirsiniz – şapın doldurulması.
 • Şapın doldurulması. Bu, birkaç aşamadan oluşan ve profesyonellerin katılımını gerektiren ayrı bir karmaşık süreçtir. Fayans şapının en az 30 mm ve 50’den fazla olmaması ve diğer kaplama malzemeleri (laminat, muşamba) için – 30 mm’ye kadar olması gerektiğini dikkate almak önemlidir..

Elektrikli zeminin montajı daha kolaydır ve daha az zaman alır, ancak işin bir profesyonel tarafından yapılmaması sağlık riskleriyle doludur..

Her türlü elektrikli yerden ısıtma bağımsız olarak kurulamaz. Kablo döşeme sadece bir profesyonel tarafından kurulması gereken bir sistemdir. Ancak kurulum çalışmaları sırasında, tüm kural ve düzenlemelere uygunluğu sağlamak için müşterinin varlığı önemlidir.. Aşağıdaki noktalara dikkat etmek önemlidir:

 • Bir kabloyu ancak dikkatli hesaplamalardan sonra satın alabilirsiniz. Kesilemez, bu yüzden iki sorun ortaya çıkabilir: yeterli olmayacak ve bölümlerden biri ısıtmasız kalacak veya çok fazla olacak, o zaman tesisatı söküp baştan başlamak zorunda kalacaksınız;
 • Metrekare başına önerilen döşeme aralığı kablo pasaportunda belirtilmiştir. Artarken “termal zebra” etkisi ortaya çıkabilir ve azalırken sistemin aşırı ısınmadan yanma riski vardır;
 • Kabloyu duvara 50 mm’den daha yakına yerleştirmeyin;
 • Yüksek ayaklar üzerinde durmayan ve altında havalandırma alanı olmayan masif mobilyaların altında döşeme yapılmaz: kulaklıklar, duvarlar, gardıroplar, kanepeler.
 • Kurulum çalışanları, iletişimin (merkezi ısıtma) yerini gösteren resmi belgelere aşina olmalıdır. Yanına da kablo döşenmez;
 • Alt zemin yüzeyi kuru ve düz olmalı ve ısıyı yansıtan bir tabaka ile kaplanmalıdır;

 • Kablonun takviye ağına yüksek kalitede sabitlenmesi önemlidir. Katılaşmadan önce, şap, içinde zayıf sabitlenmiş bir kablonun “yüzebileceği” sıvı bir çözeltidir;
 • Kablo dik açılarda bükülmez;
 • Birkaç kat halinde uygulanması yasaktır;
 • Odadaki son kat kaplamanın farklı malzemelerden (örneğin fayans ve laminat) birleştirilmesi planlanıyorsa, altlarına iki farklı ısıtma sistemi döşenmesi gerekir;
 • Şap dökmek için işaretler, kabloya sıva bulaşmadan mümkün olduğunca doğru bir şekilde kurulmalıdır (düşük ısı iletkenliğine sahiptir);
 • Sıcaklık sensörü, kablonun değil, termostatın bir bileşenidir, bu nedenle kabloya asla dokunmamalıdır. Sistemdeki değil, havadaki sıcaklığı ölçer;
 • Şapı doldurmadan önce sistemin performansını ve kablo damarları arasındaki direnci kontrol etmek gerekir. Sistem pasaportundaki göstergelerle eşleşmelidir;
 • Döşenmiş zeminin şemasını pasaporta aktarmak, üzerinde tüm bağlantıları, bağları, tüpün ve sensörün yerini not etmek gerekir;
 • Yüksek nemli odalarda bir RCD kurulmalıdır;
 • İdeal şap, içinde boşluklar olmadan 30-50 mm’dir. Ahşap zeminlerin olduğu ve şapın böyle bir kalınlığının yapılamadığı yerlerde köpük veya genleşmiş polistiren kullanılır;
 • Şapın tamamen kuruması – 4 hafta veya bir ay. Bu sürenin bitiminden önce sistemi açmak yasaktır..

Teplomatov

Kablo döşemesini bitmiş paspaslara dönüştürmek, kurulum sürecini büyük ölçüde basitleştirdi. Böyle bir sistem, kurulum işlerinde çok fazla deneyime sahip olmadan kendi ellerinizle monte edilebilir..

Kurulum adım adım gerçekleştirilir:

 1. Odadaki mobilyalar dikkate alınarak gerekli paspas uzunluğunun ve sayılarının hesaplanması. Odadaki diğer ısı kaynaklarının yerini dikkate almak ve bunlar ile mat arasında en az 50 mm’lik bir mesafeyi korumak da önemlidir. Aynı aşamada, paspasların döşeneceği şemanın bir çizimi yapılır. Çizim, paspasları elektrik şebekesine bağlamak için radyatörlerin, sensörlerin, kaplinlerin ve prizlerin yerini yansıtmalıdır..
 2. Termostatı ve sistem kontrol panelini kurmak için bir yer seçme. Birkaç santimetre derinliğe kadar duvara monte edilirler. En uygun yer seçildiğinde, termostatlı bir bağlantı telini bağlamak için duvar ve zeminden bir flaş kesilir..
 3. Alt katın hazırlanması. Herhangi bir sistem gibi, kuru, maksimum düzeyde düz bir zemine serilir ve ısıyı yansıtan malzeme yüzeyi ile kaplanır..
 4. Termomatlar üst üste dizilir. Zeminden yukarı çıkmayan mobilyaların kurulacağı yerlerin etrafından dolaşmak için özel hatlar boyunca kesilebilirler..
 5. Flaşın içine bir termostat ve içinde sıcaklık sensörlü oluklu bir boru yerleştirilmiştir. Tüpün ucu, çimento bulamacının sensöre girmesini önleyecek bir kapakla kapatılmıştır..
 6. Sisteme bağlandıktan sonra göstergelerin sistem pasaportundaki verilerle çalışabilirliği ve uygunluğu kontrol edilir..
 7. Bitirmeden önceki son kat, bir karo yapıştırıcısı (5 mm’ye kadar) veya tesviye astarıdır (10-15 mm).
 8. Üst tabaka tamamen kuruduktan sonra sistemin tekrar açılması 7-8 gün sonra mümkündür..

Film

Bugün mevcut olan tüm yerden ısıtma sistemleri arasında kurulumu en kolay olanıdır. Bağımsız olarak tamamlamak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Teknik özelliklere uygun film (kızılötesi) zemin seti seçimi.
 • Folyo zeminin döşeneceği alanın belirlenmesi ve levhaların düzeninin konfigürasyonu. Bunu, filmin soğuk tel ile bağlantılarını, kaplinlerin ve sensörlerin yerleştirilmesini yansıtan ısıtma sisteminin pasaportundaki şemaya koymanız tavsiye edilir..

  Film zemininin iki tür kullanımı vardır – rahat ve basit. İlk durumda, odanın kullanılabilir alanının% 40 ila 60’ı, ikincisinde ise% 70 ila 90’ı kapalıdır. Aynı kural duvara montaj için de geçerlidir..

 • Çalışma yüzeyinin hazırlanması. Film zemini kusurları ve nemi tolere etmez. Nem oranı yüksek bir odaya kurulum söz konusu olduğunda, kızılötesi çubuk zemini tercih etmelisiniz. Kurulumu neredeyse bir filmin kurulumuyla aynı.

  5-10 mm’den fazla yükseklik farkları varsa, alt zemin bir çimento veya astar bileşiği ile tesviye edilmelidir. Daha sonra çözelti tamamen kuruduktan sonra (yaklaşık bir hafta), ısıyı yansıtan malzeme serilir. Kural olarak, haddelenir ve 1 metreye kadar genişliğe sahiptir, bu nedenle levhalar yapışkan bantla (inşaat veya boyama) birbirine bağlanır..

Eşit bir ısı dağılımı için, bazı alanlarda ısıtma elemanı olmasa bile, zeminin tüm yüzeyine yansıtıcı filmin döşendiğini dikkate almak önemlidir..

 • Filmi döşemek. Parçalar birbirine kelepçelerle bağlanır. Klipleri kesme ve sabitleme yerleri filmde ve pasaportta işaretlenmiştir..
 • Termostatın montajı. Çıkışların yanında, ısı paspasları için cihaza benzer.
 • Zemini şebekeye bağlamak için tellerin montajı. Sıyırma yerini doğru belirlemek ve lastik eldivenlerle çalışmak önemlidir. Elektrik kapatılmalıdır.

  Teller duvar veya süpürgelik boyunca döşenir. Kapalı bir kurulum için, bir flaşı delmeniz ve ardından kapatmanız gerekir; açık, özel bir dekoratif kutu kullanılır.

 • Filmi tele bağlama. Bunu yapmak için, yalıtımı telin ucundan dikkatlice çıkarın ve pense ile temas noktasına bastırın..
 • Kabloları termostata bağlama.
 • Sıcaklık sensörünün regülatöre bağlanması.
 • Regülatörü ağa bağlama. Bu, profesyonel bir kurulumcu tarafından veya sıkı bir şekilde uyularak güvenlik önlemlerinin kapsamlı bir çalışmasından sonra yapılması önerilen sorumlu ve tehlikeli bir andır..
 • Sistem sağlığı testi. Düzgün çalışıyorsa, döşemeyi monte edebilirsiniz..

Çalışma prensibi

Sıcak zeminler farklıdır, ancak tüm çeşitlerinin ortak bir yanı vardır – ısı yayarlar ve odanın kuru hava olmadan eşit şekilde ısıtılması nedeniyle etrafındaki havaya değil, doğrudan zemin kaplamasına aktarırlar. Ancak her türün kendine has özellikleri vardır. Koşullu olarak üç gruba ayrılabilirler: su, elektromanyetik ve kızılötesi alanlar..

Su tabanı sistemi elektrik enerjisi ile çalışır, ancak zemin yüzeyini doğrudan etkilemez. Kalorifer kazanının ve suyun sıcaklığını düzenleyen ve bir karışım tankı veya bir kontrolör olsun, borulara besleyen tüm sistemlerin çalışması için elektrik gereklidir. Şaptaki borulardan sıcak su akar, şapı ısıtır, bu da termal enerjiyi döşemeye aktarır. Kaplama malzemesinin ısıl iletkenliği ne kadar yüksek olursa, zemin yüzeyi o kadar sıcak olur.

Sıcaklık, kazandaki su ısıtma derecesinin eklenmesi ve azaltılmasıyla düzenlenir. Önerilen sıcaklık 28-30 ° C’dir. Borulardan geçen suyun yavaş yavaş soğuduğunu dikkate almak önemlidir..

Elektromanyetik radyasyonlu sistemlerde bir elektrik kablosu zemini bulunur. Çalışma prensibi, elektrik enerjisinin ısıya dönüştürülmesine dayanmaktadır. Bu, küçük bir kalınlığa sahip, çok karmaşık bir yapıya sahip olan kablonun içinde gerçekleşir: farklı amaçlar için çeşitli çekirdek türleri (iletken, drenaj, ısıtma), renkli elyaf tanımlama, koruyucu alüminyum folyo ve bir floropolimer muhafaza.

Birlikte, ısıyı 30 santigrat dereceye kadar zemin yüzeyine aktarırlar..

Kızılötesi ısıtıcılar farklı şekilde tasarlanmıştır ve burada elektrik enerjisi yakındaki yüzeyleri ısıtma eğiliminde olan kızılötesi radyasyona dönüştürülür..

Bir tür enerjiyi diğerine dönüştürme işleminin özü şu şekildedir: yangına ve neme dayanıklı bir polimer filmin içinde, metal lastiklerden (bakır, gümüş, alüminyum veya bu metallerin bir alaşımından yapılmış plakalar) bir akım geçer. ). Organik malzemelerden yapılmış ısıtma elemanlarından geçerek kızılötesi radyasyona dönüştürülür ve tıpkı güneş ışınlarının dünya yüzeyini ısıttığı gibi – dalga radyasyonu kullanarak zemin yüzeyini ısıtır. Bu, hızlı ve zararsız yerden ısıtma sağlar. Ayrıca kızılötesi ışınların dezenfektan özellikleri vardır ve kokuları ve bakterileri yok eder..

termoregülasyon

Herhangi bir yerden ısıtma sisteminin kendi maksimum termal eşiği vardır. Genellikle 30-35 derece aralığındadır. Ancak, zemin kaplaması evde ek bir radyatör olarak çalıştığında, yalnızca çok şiddetli donlarda, maksimum sıcaklık çok nadiren gereklidir. Daha sıklıkla 24-25 derece veya daha az gereklidir.

Isı transferini düzenlemenin yolu, zeminin tipine ve ekipmanın karmaşıklığına bağlıdır. Sistemin tasarım özelliklerine göre sıcaklık koşullarını değiştirmenin birkaç yolu vardır:

 • Düşük sıcaklıklı termal enerji kaynaklarının kullanımı;
 • Çeşitli ünite ve karıştırıcıların montajı;
 • Ön ayar modu desteği;
 • Sensörler ve aksesuarlar.

Pratikte, bunlar dört basit ve anlaşılır yoldur. ısı düzenlemesi:

 • Manuel. Burada, manifold üzerine monte edilmiş bir termal kafa kullanılır. Bölmelerdeki sıcaklığı düşükten yükseğe veya tersi yönde değiştiren bir geçiş anahtarı gibi çalışır. Isı seviyesini değiştirmek için, işaretçiyi daire içinde ileriye veya geriye doğru hareket ettirin..
 • Otomatik. Bu, sistemi düğmeleri kullanarak kontrol eden daha gelişmiş bir kontrol panelidir. Panelde, ısının derece olarak gösterilmesini gösteren bir ekran var. Mümkün olduğu kadar doğru değil, ancak rahat bir sıcaklık ayarlamak zor değil.

 • Bireysel. Bu, ayrı bir odada rahat bir mikro iklim ayarlamak için bir sistemdir..
 • Grup. Bu, yerden ısıtma ile donatılmış tüm odaları birleştiren tek bir sistemdir. Ana dezavantajı, ısı seviyesini ayrı bir bölgede düzenleyememesidir. Artı – istediğiniz seviyeyi ayarlayabilirsiniz ve sistemin kendisi, istikrarlı bir şekilde sürdürmek için çalışma ritmini seçecektir..

Bazen beşinci bir yöntem ayırt edilir – birleşik. Ancak özünde, bireysel ve grup kontrolünün akıllıca bir birleşimidir..

Sistem yönetimi, elektrik akımıyla çalışma da değişkendir, ancak her zaman bir güç veya zemin sıcaklık regülatörü kullanılır. Bunlar üç tiptir:

 1. Mekanik veya elektromekanik. Çalışma prensibini açıklamanın en kolay yolu, bir ütü üzerindeki mod regülatörü ile bir benzetme yapmaktır. Zemin sıcaklığını değiştirmek için dereceli kadranı çevirmeniz yeterlidir. Başlıca avantajları basitlik, güvenilirlik ve düşük maliyettir. Ana dezavantaj, zemin yüzeyinin sıcaklığını bir derece hassasiyetle düzenleyememesidir..
 2. Elektronik veya dijital. Sadece düğmelere basarak elektronik bir saatin saatini ayarlamakla karşılaştırılabilir. Ve sonuç ekranda görünecektir. Bu yöntem, netlik ve istenen sıcaklığı derece cinsinden hatasız olarak ayarlama yeteneği verir..
 3. programlanabilir. Bu en karmaşık ve mükemmel sistemdir. Kullanımı kolaydır (düğmeler veya uzaktan kumanda), tüm fonksiyonları ve okumaları yansıtan ve sabit bir sıcaklık seviyesi ayarlamayı veya sistemi belirli saatlerde başlatmayı ve kapatmayı mümkün kılan bir ekrana sahiptir. Örneğin, zemin geceleri serin kalır ve sahipleri uyandığında sistem açılır ve onu ısıtır. Böyle bir sistemin dezavantajı yüksek maliyettir..

Hangisi daha iyi?

Sıcak bir zemin satın alırken, acil sorulardan biri – hangi zemini seçmek daha iyidir? kesin bir cevap yok. Aynı anda birçok yönü dikkate almak gerekir:

 • Sistemin teknik özellikleri (enerji tüketimi, hız ve maksimum ısıtma sıcaklığı, üretici, zemin yüzey sıcaklığı, kullanım ömrü, ne tür bir kontrol kullanıldığı, sistemin ne tür bir termostat ile donatıldığı, neme ve soğuğa dayanıp dayanamayacağı);
 • Bina tipi (özel ev, apartman, konut dışı, yerleşim alanı içinde çeşitli işlevlere sahip odalar)
 • Oda boyutları;
 • Tesisin operasyonel durumu;
 • Kurulum teknolojisi ve terimleri;
 • Zemin kaplama tipi.

Birlikte, bu faktörler sistemin maliyetini ve kurulumunu, kullanım güvenliğini, kalitesini ve hizmet ömrünü etkiler..

Kızılötesi zemin evrenseldir ve her türlü tesis için uygundur. Fayansların altına, fayans yapıştırıcısının altına, yüksek nemli odalar için, bir çubuk kızılötesi zemin kullanılması ve kuru odalarda diğer bitirme türleri için – bir film kullanılması tavsiye edilir..

Bu tip zeminler sağlık açısından olabildiğince güvenli ve otomatik acil durum sistemleri ile donatılmıştır, montajı kolaydır ve uzun süre hizmet verir. Hem iç hem de dış mekanlarda veya müştemilatlarda kurulabilir. Kurulum basit ve anlaşılır.

Böyle bir katın metre başına fiyatı pek ucuz olarak adlandırılamaz ve tüm evi ve geniş odaları donatırken enerji tüketimi oldukça yüksektir..

Hangi ısıtma daha güvenilir?

Uzun süre ve kesintisiz hizmet verecek bir yerden ısıtma sistemi seçmek söz konusu olduğunda, en iyi ve en güvenilir kavramlar aynı değildir..

Evde gaz varsa en iyi seçenek su tabanıdır. Bunun birkaç nedeni vardır:

 1. Bir su tabanının ve ilgili sistemlerin hizmet ömrü, elektrikli olandan daha uzundur – 50 yıla kadar.
 2. Elektrikle çalışan sistemler var ama su doğrudan zemin kaplamasının altına temas etmiyor, bu nedenle bir kaza durumunda sadece sızıntı olması mümkün..
 3. Birinci katın üzerindeki çok katlı bir binaya su tabanı kurulamaz – bu hem artı hem de eksidir, çünkü komşular bir sızıntıdan zarar görmeyecektir. Sistemi sökmenin finansal maliyetlerine ek olarak hasar ödemeniz gerekmeyecek.
 4. Kırılma riski minimumdur.
 5. Bir ısıtma kazanının çalışmasının temeli olan gaz, elektrikten birçok kez daha ucuzdur.
 6. Gaz sistemi elektrik kesintilerinden bağımsızdır.
 7. Büyük tesislere kurmak daha karlı.

Bu sistemin dezavantajı, evrensel olmamasıdır. Apartman binalarında kullanılamaz, alanı 20 metrekareden az olan odalara kurulamaz ve bir derece doğrulukla düzenlenmesi zordur. Ek olarak, şapın kalınlığının en az 30 mm olması nedeniyle böyle bir sistem daha yavaş ısınır..

Farklı odalar için

En iyi ve en güvenilir sistemi belirleme girişiminden, bu durumun büyük ölçüde bina tipi tarafından belirlendiği açıktır..

Kır evleri ve özel evler için su ısıtmalı zemin daha uygundur. Apartman binalarında ısıtma sistemleri ve kızılötesi zeminler daha önemlidir. Konutun içinde, mikro iklimi farklı sistemler için az çok uygun olan farklı bölgeler de vardır..

Uzmanlar, farklı bina türleri için farklı sistemlerin kullanılmasını ve bazen ikisini aşağıdaki gibi birleştirmeyi önerir:

 • Banyo, wc, tuvalet, sauna. Yüksek nemli ve düşük sıcaklıklı (ek ısıtma olmadan) odalarda kaplamanın temizliğini ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için, su ve ev kimyasalları ile temastan korkmayan aşınmaya dayanıklı malzemeler kullanılır. Bunlar çeşitli seramik karolar ve yapay taşlardır. Böyle bir kaplama yapıştırıcı veya çimento bileşiklerine yapışır, bu nedenle yerden ısıtma iyi korunmalı ve alkali bileşenlere karşı dirençli olmalıdır. En iyi seçenek bir çekirdek zemindir.

 • Mutfak ve yemek alanı. Mekanik hasara ve sık ıslak temizlemeye dayanıklı malzemeler de burada popülerdir. Kokuları emmeyen bir son kat tavsiye edilir. Çoğu zaman, pişirme alanı fayanslarla kaplanır ve yemek alanı laminat kullanır. Bu oda, bakteri ve kokuları ortadan kaldıran bir kızılötesi zemin gerektirir. Karo altında – çekirdek, laminat altında – film.

Bu bir kır evinde bir mutfak ise, su tabanı yapacaktır..

Bazen mutfakta muşamba kullanılır. Bu durumda, kendisi ile muşamba arasında 15 mm kalınlığa kadar katı bir ayırma tabakasının zorunlu kullanımı ile bir çekirdek yerden ısıtmayı tercih edebilirsiniz..

Şaplı bir kablo ve su sistemi kullanabilirsiniz, ancak daha fazla ısı kaybı olacaktır..

 • Yaşam alanları. Bu kategori yatak odaları, çocuk odaları, çalışma odaları, oturma odaları içerir. Genellikle yaşam alanlarında, hoş bir dokunuş ve güzel görünümlü bir bitiş tercih edilir. Laminat, parke, tahta veya yumuşak halı – halı olabilir (bunun için bir altlık gereklidir).

  Nadiren ziyaret edilen tesisler, 150-180 W’lık bir kablo veya çubuk zemin ile donatılmalıdır. Ve örneğin, çocuğun tüm zamanını geçirdiği ve bir kısmının yerde olduğu çocuklar için, 200-220 W gücünde bir film kızılötesi zemin sağlamak daha iyidir..

  Nadiren, ancak yine de oturma odalarında kendiliğinden yayılan zemin bulunur. Bu pahalı bir zevktir ve katman ne kadar kalın dökülürse, maliyet o kadar yüksek olur, bu nedenle bu durumda 4 mm kalınlığında bir çubuk zemin en uygunudur..

 • Soğuk odalar. Balkonlar ve sundurmalar söz konusu olduğunda, en iyi seçim kablo veya kızılötesi zemindir. Veranda veya geçiş odasını yalıtmanız gereken özel bir ev için – su.

Üreticiler ve incelemeler

Kalite ve hizmet ömrü için küçük bir önemi olmayan, sıcak zeminin bir veya başka bir üreticiye aksesuarıdır. Sahiplerin incelemelerine dayanarak, avantaj ve dezavantajları dikkate alarak ilk on şunları içerir:

 • kale. Bu Koreli marka, yerden ısıtma üretiminde bir tür amiral gemisidir ve Rusya pazarında her saniye en üst sıralarda yer almaktadır. Başarının sırrı, Kore’nin daireler için en iyi yerden ısıtmaya ev sahipliği yapmasıdır – kızılötesi. Çok sayıda inceleme, ürünün mükemmel kalitesini onaylar.

Olumlu yönler arasında, bir ara alt tabaka olmadan yumuşak kaplamaların (halı, muşamba) altına bir film kızılötesi zemin döşeme olasılığı not edilir..

 • Rehau. Bu marka, sürekli olarak yüksek Alman kalitesi, sistemin basit ve sezgisel çalışması ve zemin yüzeyinde ısının en eşit dağılımı ile tanınırlık kazanmıştır..

 • Enerji. İngiliz tedarikçinin ürünleri genellikle olumlu eleştirilerde uygun fiyata mükemmel kalitede bir sistem olarak anılır. Üretim, güvenilir tedarikçilerden güvenli malzemeler, ileri teknolojiler ve bileşenler kullanır.

 • casusluk. Yerli üretici, olumlu eleştiriler alan tedarikçiler listesinde de yer alıyor. Spyheat sistemleri elektrikli yerden ısıtma sistemi olup, tam donanımlı ve fabrikadan çıkar çıkmaz montaja hazırdır..

Bu gerçek, satın alma ve kurulum için maliyetleri, emeği ve zamanı azaltmak isteyenler için çok önemlidir..

 • Ensto. Bu ürünlerin menşe ülkesi Finlandiya’dır. Şiddetli donlar, bildiğiniz gibi, kuzey ikliminin karakteristik bir özelliğidir, bu nedenle bu markanın ürettiği her türlü yerden ısıtma, tüketicilerin beklentilerini %100 karşılamaktadır. Özellikle Rusya’da sevilen, ülkemizdeki iklimin özellikleri dikkate alınarak geliştirilen “FinMat” adlı çizgidir..

 • elektrolüks. Oybirliğiyle kaliteli ve kabul edilebilir bir ürün olarak adlandırıldı.

 • sıcak istasyon. Sahiplerine göre, “ucuz ve pratik” ile eş anlamlıdır. Diğerlerinden daha az enerji tüketir.

 • aura. Ruslar tarafından sevilen, kaliteli ve güvenilir bir Alman ürününe bir başka örnek. Şirketin ayırt edici bir özelliği, sıcak zeminler satın alırken, zemin kaplamasının güvenliği konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır, çünkü her bir kaplama malzemesi türü için şirketin kendi sıcak zemin versiyonu vardır..

 • ısı artı. Organik malzemelere dayalı güvenli ısıtma, bu Kore markasının özelliğidir. Ve Rusya’da çok takdir edildi.

 • “Ulusal konfor”, “Salyangoz”. Ülkemizin iklim koşullarına odaklanarak Avrupa kalitesinde mal üreten yerli üreticiler.

Başarılı örnekler ve seçenekler

Yerden ısıtma, ev için kullanışlı bir cihazdır. Oturma odası, yatak odası, mutfak, soğuk banyoyu ısıtmak için kullanmak uygundur. Ancak standart uygulamanın yanı sıra balkon, veranda gibi mekanlarda da iklim koşullarını iyileştirir. Aynı zamanda çok soğuk odalarda bazı yerden ısıtma çeşitleri duvardan ısıtmaya dönüştürülebilir. Bu sistem, bir balkonu yalıtmak ve orada bir rekreasyon alanı, bir botanik bahçesi veya bir giyinme odası oluşturmak için çok uygundur..

Sıcak bir zemin seçmek için öneriler, aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz..