Yerden ısıtma onarımı: öneriler

Yerden ısıtma birçok kişi tarafından seçilir: avantajları tüm çabaları ve maliyetleri haklı çıkarır. Böyle bir yüzeyde yürümek keyifli, evde çocuklar varken ideal bir seçenek. Çocuklar sıcak bir zeminde koşup oynarken ebeveynlerin endişelenmesine gerek yok. Ancak, bazen onarım yapmak gerekli hale gelir. Uzmanların katılımı olmadan bu tür çalışmalarla başa çıkmak oldukça mümkündür, yalnızca belirli önerileri dikkate almalısınız..

özellikler

Dairede sıcak bir zeminin bulunması, eşit ısıtma sağlar. Bu zemin, odadaki nem seviyesinin oradaki insanlar için ideal olmasını sağlamaya yardımcı olur. Bazen odanın tam olarak ısıtılmasını sağlar (genellikle bu, özel evler için tipiktir). Birkaç tip yerden ısıtma vardır. Belirli tiplere ait sistemlerin onarımının kendine özgü özellikleri vardır..

Aşağıdaki yerden ısıtma türleri vardır:.

Suçlu

Bu kat, merkezi veya otonom bir ısıtma sistemi sayesinde çalışabilir. Boruların yapıldığı hammaddeler (zemin şapındadır) farklıdır: paslanmaz çelik, polibütan, metal-plastik, bakır, çapraz bağlı polietilendir. Tüm malzemeler dayanıklı, korozyona dayanıklıdır. Dağıtım manifoldları ve karıştırma üniteleri de bu tür sistemlerde kullanılmaktadır. Manifoldlar sıcak su dağıtmak için tasarlanmıştır. Düğümler sayesinde sıvı sisteme girer ve dolaşır.

Kızılötesi

Gümüş-karbon iletkenler içeren oldukça ince bir polimer filmdir. Bu sistem odadaki nesneleri ısıtır. Odadaki hava nemi doğal kalır, ısı mümkün olduğunca düzgün bir şekilde dağıtılır. Filmin yüzeyine özel bir işaret uygulanır. Bu tür malzemeler kolayca kesilebilir. Bu tür sistemlerin kurulumu kolaydır, sorunsuz bir şekilde bağlanabilirler..

Elektrik

Bu zemin çubuk, film, kablo olabilir. Ancak sistemin yapısı her durumda aynıdır: bir sıcaklık kontrolörü, bir sıcaklık sensörü, yüzeyi ısıtan bir eleman. Tek çekirdekli veya iki çekirdekli bir sıcak elektrikli zemin satın alabilirsiniz – sistemler, termal iletkenlerin sayısında farklılık gösterir. Zemin elektrik şebekesine bağlı olmalıdır. Sıcaklık optimum olduğunda, güç kapatılacaktır. Yüzey soğuduğunda, devam edecektir. Gerekli sıcaklık termostat ölçeğinde ayarlanır (sistem bunu koruyacaktır).

Sıvı

Yukarıda sıralanan sistemlerin özelliklerini bir araya getiren sıvı elektrikli zeminler bulunmaktadır. Yüzey, donma önleyici bir soğutma sıvısı ve ayrıca bir ısıtma kablosu içeren bir boru vasıtasıyla ısıtılır. Üretim malzemesi yapılandırılmış polietilendir. Soğutucu statiktir, hareket etmez, bu nedenle bu tür sistemler pompa, kazan, kollektör olmadan çalışabilir..

Sıhhi tesisat, ısıtma, su temini ile ilgili tüm onarım çalışmalarının belirli nüansları vardır. Çeşitli sıcak zeminlerin onarımının özelliklerini dikkate almaya değer..

Onarım

Sıcak zeminde ortaya çıkan problemlerle başa çıkmak için nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz. Zeminin yapısında, yüzeyin ısındığı bir ısıtma sistemi vardır. Isı, boruların yanı sıra akımı ileten elemanlar tarafından sağlanabilir. Tüm sistemlerin onarımı farklı şekillerde gerçekleştirilir.

Suçlu

Bu tür sistemlerde ortaya çıkan ana problemler arasında sirkülasyon pompasının arızaları, filtredeki kirlenme ve soğutucu sızıntısı sayılabilir. Mesele tesisat işlerinin uygulanmasında hata yapılması, kırılma, çatlakların oluşması olabilir. Bazen bir boru kırıldığında ne yapacağınızı düşünmeniz gerekir..

Birçok insan profesyonellere başvurmayı tercih ediyor, ancak küçük problemlerle kendi başlarına onarımla başa çıkmak oldukça mümkün. Tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışın..

Önce zeminin soğuk olduğu yerleri bulun. Tüm odalarda yüzey soğuksa, filtre tıkanmış olabilir, kazanda, pompada sorun olabilir veya çok az su olabilir. Bu sorun sadece tek bir yerde oluşuyorsa manifolda ve bobine dikkat edin. Sisteme sıvı eklemeyi deneyebilir ve tahliye borusunu kontrol edebilirsiniz (suyun içinden akması gerekir). Bu, soğutma sıvısı seviyesini kontrol edecektir. Vakaların %20’sinde bundan sonra sistem daha iyi çalışmaya başlar..

Sorunun filtrede olduğunu düşünüyorsanız, vidayı sökün ve kartuşun kirli olup olmadığını kontrol edin.. Kirlenme nedeniyle sıvı, ısıtma borusundan iyi geçmeyebilir.. Sirkülasyon pompasını kontrol etmek istiyorsanız, çalıştırın ve nasıl çalıştığını dinleyin. İlk olarak, sistemdeki havayı boşaltmanız gerekecektir. Pompa iyi çalışıyorsa, yabancı sesler (vuruşlar, titreşimler) olmayacaktır..

Bir sızıntıdan şüpheleniyorsanız, tam olarak nereden kaynaklandığını belirlemeye çalışın. Sisteme sıvı ekleyin, pompayı iki saat açın. Sızıntı yoksa, tahliye bağlantısında hızlı bir şekilde su görünecektir. Aksi takdirde, sistemin, tüm devrelerin basınçlandırılması gerekecektir, bundan sonra sorunun ortaya çıktığı yeri bulabilirsiniz. Bu tür sorunlar ancak özel ekipmanlarla çözülebilir..

Kaplinden sıvı sızarsa, değiştirin. Bataryada sızıntı olması durumunda odadaki tüm sistem değiştirilmelidir. Filtrelenmemiş su ısıtma sistemine girdiğinde borular kirlenir. Bu gibi durumlarda yıkanmaları gerekir..

Kızılötesi

Böyle bir zeminin ısıtma elemanları grafitten yapılmıştır. Elemanlardan birinde sorun ortaya çıkarsa, tüm ısıtma bandının değiştirilmesi gerekmez. Odalardan birinde zeminin artık sıcak olmadığı durumlarda, mevcut gücü belirlemeniz gerekir. Bu gösterge optimal değerden önemli ölçüde farklıysa, bu, bir öğenin değil, birkaçının başarısız olduğu anlamına gelir. Bu durumda yüzey sıcaklığını yükseltmek için bir regülatör kullanılabilir. Gerekirse, bandın değiştirilmesi gerekecektir..

Elektrik

Elektrikli yerden ısıtmayı onarmak için elektrik mühendisliğini anlamanız gerekir (en azından temel düzeyde). Bu sistemlerle ilgili sorunlar, kısa devreler, sensördeki arızalar, termostat, yanmış kontaklar nedeniyle ortaya çıkar. Bazı durumlarda zemini ısıtan elemanlar ve teller kesilir. Zemin soğursa, sensörü, kontrol kutusunu kontrol edin..

Kablolar terminallere bağlanır: bir voltmetre kullanarak üzerlerindeki voltajı belirleyin. Sonra aynısını yan odada yapın. Voltajların birbirinden çok farklı olması durumunda (10 volttan fazla), bu zayıf temasın bir işareti olacaktır. Teller ve terminaller arasındaki temasın arızalı olduğu ortaya çıkarsa, tellerin uçlarının soyulması gerekecektir. Ardından vidaları kullanarak bunları yeniden takın.

Soyulduktan sonra bile gerilimlerin birbirinden farklı olması durumunda, besleme kablolarını kontrol etmeniz gerekecektir..

Akım gücü, regülatörün veri sayfasındaki değerden farklı olmamalıdır. Gösterge daha düşük çıkarsa, bu cihazın bir atölyede onarılması gerekecektir. Isıtma elemanlarının kesildiği veya yandığı durumlarda akım gücü düşebilir. Böyle bir sistemdeki ısıtma elemanı için bir tel uygundur. Hiç akım yoksa, kesilmiş demektir.. Aşırı amper, kısa devre nedeniyle olabilir. Kurulum çalışması sırasında hatalar yapıldıysa böyle bir sorun ortaya çıkabilir (bir başka olası neden yüksek hava nemidir).

Arızalar nasıl önlenir?

Sıcak zeminin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını istiyorsanız, birkaç öneriyi dikkate almanız gerekir:

  • Sıcak bir zemin satın almadan önce, ısıtma elemanının en uygun boyutunu belirleyin. Kurulum sırasında kabloyu keserseniz sistem zarar görebilir. Hangi boyutun en uygun olacağına karar verirken, odanın mobilya olmayan alanına odaklanmanız gerekir. Sistem ağır nesnelerin altına yerleştirilirse, bunun sonucunda aşırı ısınması olasıdır..
  • Kurulum işiyle başa çıkmayı kolaylaştırmak için bir kat planı çizin. Boruların veya tellerin yerlerinde gezinmeyi kolaylaştıracaktır..
  • Isınmayı sağlayan elemanın yanında boşluk olmamalıdır: orada olmadığından emin olun. Aksi takdirde kablo aşırı ısınabilir..

  • Termal sensörü, gerektiğinde kolayca erişebileceğiniz şekilde konumlandırın.
  • Montaj çalışmaları sırasında sistem elemanlarının bulunduğu yerlere gitmemelisiniz..
  • Isıtma kablosunun yerleştirileceği yüzeyi iyice temizleyin.
  • Yerden ısıtmaya, elektrik direncini gösteren belgeler eşlik eder. Ortaya çıkan değer bu göstergeden farklı olmamalıdır.

Aşağıdaki videodan, sıcak bir zemin kurarken tüm hataları öğreneceksiniz..